مقالات

خواص نوشیدن آب کرفس برای بدن و ارزش غذایی این نوشیدنی
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

خواص نوشیدن آب کرفس برای بدن و ارزش غذایی این نوشیدنی 

آب کرفس دارای مزایای بسیاری برای بدن است زیرا پر از ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی است. این نوشیدنی برای کاهش فشار خون مفید است، به کاهش وزن کمک می کند و از کبد شما محافظت می کند. بسیاری از متخصصان تغذیه توصیه می کنند که هر روز خود را با نوشیدن یک لیوان آب سیب و کرفس یا آب هویج و کرفس شروع کنید.

از آنجا که کرفس حدود ۹۶٪ آب است، بنابراین مصرف این نوشیدنی بدنتان را به درستی آبرسانی می کند. آب ساقه های کرفس حاوی بسیاری از مواد مغذی است که در فرم خام این گیاه فیبر دار نیز وجود دارد. مطالعات انجام شده در مورد خواص کرفس نشان داده اند که کرفس ترکیبات دارویی و درمانی زیادی دارد. به عنوان مثال، لیمونن، سلنن، فلاونوئیدها (آنتی اکسیدان ها) و ویتامین های A، C و K در کرفس دارای مزایای زیادی برای بدن هستند.

نوشیدن آب کرفس در مقایسه با خوردن کرفس

یکی از تفاوت های اصلی بین نوشیدن آب کرفس و مصرف خود کرفس این است که با مصرف آب این سبزی فیبر این سبزی را دریافت نمی کنید. ۶ ساقه کرفس متوسط ​​در حدود یک فنجان آب کرفس به شما می دهد. اگر ۶ ساقه کرفس متوسط ​​مصرف کنید، تقریبا ۴ گرم فیبر دریافت خواهید کرد که حدودا ۱۲ درصد از نیاز روزانه بدن شما به فیبر است. با این حال خوردن مصرف این مقدار کرفس برای بسیاری از افراد امکان پذیر نیست.

اگر می خواهید فیبر کامل این سبزی را دریافت کنید، کافی است بعد از آبگیری تفاله های به جا مانده را به سوپ تهیه شده برای ناهارتان اضافه کنید.

ارزش غذایی آب کرفس

تحقیقات زیادی در مورد ارزش غذایی کرفس انجام شده است که همگی نشان می دهند که این سبزی برای بدن بسیار مفید است. طبق اطلاعات ارائه شده توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده، کرفس دارای کالری کم، اما غنی از مواد مغذی است.

یک فنجان آب خالص کرفس حاوی بیش از ۳۰ کالری و کمتر از ۱/۲ گرم چربی است. از آنجا که کرفس حدود ۹۶٪ از آب تشکیل شده است، بنابراین کالری کمی دارد و یک نوشیدنی سالم است که می توانید از آن لذت ببرید.

آب تازه کرفس همچنین یک تونیک عالی است که می توانید در رژیم غذایی کم کربوهیدرات و کتو از آن استفاده کنید. یک لیوان آب تازه کرفس تازه حاوی فقط ۷ گرم کربوهیدرات است. واقعیت این است که این مقدار آب کرفس فقط ۳ گرم قند دارد. این به معنی آن است که میزان قند خون شما را افزایش نمی دهد.

آب ۴ ساقه کرفس بزرگ حاوی ۷۵ میکروگرم ویتامین K است که ۱۰۰ درصد از نیاز روزانه بدن را تامین می کند. دانشمندان می گویند ویتامین K برای لخته شدن خون، داشتن استخوان های سالم و هضم مناسب ضروری است.

به استثنای میزان ویتامین K موجود در این آبمیوه، مصرف یک فنجان آب تازه کرفس مواد مغذی زیر را وارد بدنتان می کند:

 • ۷ میلی گرم ویتامین سی (۱۲٪ از نیاز روزانه بدن)
 • ۱ میلی گرم ویتامین آ (۲۵٪ از نیاز روزانه بدن)
 • بسیاری از ویتامین های گروه B

کرفس همچنین حاوی مقدار زیادی منیزیوم، فسفر، منگنز و پتاسیم است.

آب کرفس با آنتی اکسیدان های زیادی غنی شده است

یکی دیگر از دلایل تغذیه ای که باعث می شود نوشیدن آب ساقه های کرفس برای بدن بسیار مفید باشد این است که این نوشیدنی حاوی آنتی اکسیدان های زیادی می باشد. محققان کشف کردند که کرفس حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند لیمونن، سلینن و فلاونوئیدهای مختلف است. البته، ویتامین های موجود در کرفس مانند ویتامین A و C نیز فعالیت آنتی اکسیدانی دارند.

برخی مطالعات نشان داده اند که آب برگ تازه کرفس حاوی آنتی اکسیدان های مهمی است که می تواند سلامت کبد را ارتقاء دهد.

مزایای نوشیدن آب ساقه های کرفس

آب تازه کرفس بدن را آبرسانی می کند

یکی از مزایای نوشیدن آب تازه کرفس این است که این ماده به طور طبیعی بدن را آبرسانی می کند و به شما مقدار زیادی مواد مغذی می دهد.

همانطور که قبلا در این مقاله ذکر شد، کرفس حدود ۹۶٪ از آب تشکیل شده است. بنابراین، اضافه کردن آب یک یا دو ساقه کرفس به نوشیدنی های خانگی تان می تواند بدن را از ویتامین K پر کنید.

این نوشیدنی به کاهش فشار خون کمک می کند

کرفس یک سبزی بسیار سالم برای بدن می باشد. اگر فشار خون بالا دارید مصرف آب این سبزی را به شما توصیه می کنیم.

مجله Pharmacognosy Review اعلام کرده است که آب تازه کرفس در درمان بعضی از انواع فشار خون موثر بوده است. در یک مطالعه، افراد دارای فشار خون ۳ بار در روز آب کرفس را با عسل مخلوط کرده و مصرف کردند. پس از یک هفته، دانشمندان کاهش سطح فشار خون را در این افراد مشاهده کردند.

پزشکان کلینیک کلیولند می گویند که مصرف آب ۴ ساقه کرفس در روز باید به فشار خون شما کمک کند. آب ۴ ساقه متوسط کرفس بیش از نیم فنجان آب کرفس به شما می دهد و ۲۵ کالری دارد.

از آنجا که کرفس یک نوع دیورتیک است، ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند و سدیم زیادی را از بدن تان خارج کند. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ویتامین K موجود در کرفس می تواند یکی دیگر از عوامل کاهش دهنده فشار خون باشد.

آب ساقه های کرفس می تواند سطح کلسترول را کاهش دهد

آب ساقه های کرفس در سلامت قلب نقش مهمی دارد زیرا ترکیبات موجود در کرفس به کاهش کلسترول کمک می کند. تحقیقات حیوانی نشان داده اند که نوشیدن روزانه آب تازه کرفس به مدت ۸ هفته می تواند کلسترول را کاهش دهد. دانشمندان کشف کردند که کرفس تاثیر مثبتی بر روی سلامت کبد و ترشح کلسترول بیشتر دارد.

تحقیقات دیگر نشان داده اند که عصاره این سبزی بر روی میزان کلسترول تاثیر گذاشته و آن را کاهش می دهد. در یک آزمایش، موش های دارای رژیم غذایی پرچرب که عصاره کرفس مصرف کرده بودند، سطح کلسترول پایین تری را نسبت به موش هایی که نوشیدنی کرفس دریافت نکرده بودند، شاهد بودند. دانشمندان می گویند که کرفس ترکیبات منحصر به فردی دارد که تأثیر مثبتی بر روی کلسترول دارد.

خواص نوشیدن آب کرفس برای بدن
خواص نوشیدن آب کرفس برای بدن

این نوشیدنی برای کبد مفید است

نوشیدن آب چند ساقه کرفس و برگ های آن، یک راه حل عالی برای محافظت از سلامت کبد است.

یک مطالعه منتشر شده در مجله Molecules نشان داد که آب این سبزی اثر محافظتی بر روی کبد دارد. آب ساقه کرفس و آب برگ کرفس محتوای آنتی اکسیدان های موجود در کبد را افزایش می دهد. همچنین مطالعه دیگری نشان داد که آب برگ کرفس و آب جعفری به بهبود سلامت کبد کمک می کند.

آب تازه کرفس می تواند به درمان زخم معده کمک کند

جویدن ساقه های کرفس می تواند به بهبود سلامت دستگاه گوارش کمک کند زیرا ترشحات معده را افزایش می دهد.

یک مطالعه نشان داد که ترکیبات موجود در کرفس اثر ضد زخم بر روی دستگاه گوارش و تأثیرات مثبتی بر روی روند هضم دارند. ترکیبات آنتی اکسیدانی در کرفس برای جلوگیری از تشکیل زخم معده مفید هستند.

مطالعه دیگری نشان داد که اضافه کردن آب ساقه های کرفس به آب کلم می تواند یک نوشیدنی موثر برای درمان زخم معده باشد. نوشیدن یک لیوان آب ساقه ها، برگ ها و آب کلم دو بار در روز به درمان زخم معده کمک می کند.

آپیژنین ترکیبی در کرفس است که برای جلوگیری از گاستریت ناشی از باکتری هلیکوباکتر پیلوری مفید می باشد. این عفونت باکتریایی بر روی پوشش روده تاثیر می گذارد و می تواند باعث التهاب و درد معده شود. با این حال، آپیژنین در کشتن عفونت های H. pylori و بازگرداندن سلامت به دستگاه گوارش موثر است.

آب این سبزی از مزایای زیادی برای دستگاه گوارش برخوردار است و می تواند سوزش سر دل را حل کند

یکی دیگر از خواص نوشیدن روزانه آب ساقه های کرفس بهبود روند هضم است. همانطور که قبلا ذکر شد، این نوشیدنی برای سلامت سیستم گوارش مفید است زیرا به جلوگیری از زخم معده کمک می کند. با این حال، اگر از سوزش سر دل و رفلکس اسید رنج می برید، اضافه کردن این نوشیدنی به رژیم غذایی تان می تواند مفید باشد.

کرفس یک نوع سبزی کم اسید و کم قند است. بنابراین به راحتی قابل هضم می باشد. ساقه های کرفس همچنین حاوی پلی ساکارید هایی هستند که به کاهش التهاب و عملکرد سیستم گوارش کمک می کنند.

این نوشیدنی برای بیماران دیابتی مفید می باشد

اگر دیابت دارید، آب تازه کرفس یک نوشیدنی بسیار سالم برای شماست. زیرا کربوهیدرات و قند کمی دارد و به راحتی قابل هضم می باشد.

محققان دریافته اند که کرفس دارای ترکیبات مفیدی است که برای کاهش علائم دیابت مفیدند. یک مطالعه که بر روی سالمندان مبتلا به دیابت انجام شد نشان داد که عصاره برگ کرفس باعث کاهش میزان قند خون می شود. در این مطالعه، از کپسول عصاره برگ کرفس که دارای ۲۵۰ میلی گرم پودر کرفس بود استفاده شد.

مطالعات دیگر نشان داده اند که برگ های کرفس حاوی ترکیباتی هستند که می توانند به درمان بسیاری از علائم دیابت مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و چربی خون کمک کنند.

آب تازه کرفس دارای خواص ضد سرطانی است

ساقه ها و برگ های کرفس برای بدن بسیار مفید هستند و ترکیباتی دارند که می توانند به جلوگیری از بیماری های مزمن مانند سرطان کمک کنند. یکی از ترکیبات موجود در کرفس که دارای خواص ضد سرطانی است، آپی ژنین است. نتایج برخی از تست های آزمایشگاهی نشان داده اند که این ترکیب کرفس می تواند در برابر گسترش انواع خاصی از تومور از بدن محافظت کند.

همچنین سایر مواد غذایی مانند زردک، رازیانه و جعفری (که در همان خانواده کرفس قرار دارند) دارای فعالیت ضد توموری هستند.

نوشیدن آب تازه ساقه های کرفس در طول شیمی درمانی از سلامت بدن حمایت می کند

اگر از درمان شیمی درمانی برای سرطان استفاده می کنید، توصیه می شود پس از مشورت با پزشک، برای کاهش عوارض این درمانآ آب کرفس بخورید.

مطالعات انجام شده در مورد خواص این نوشیدنی نشان می دهد که ترکیبات موجود در کرفس در برابر برخی از عوارض جانبی شیمی درمانی از بدن محافظت می کنند. مصرف آب این سبزی باعث کاهش آسیب ناشی از رادیکال های آزاد ایجاد شده در اثر مصرف داروهای شیمی درمانی دکسوروبیسین، می شود.

این نوشیدنی برای کاهش وزن مفید است

اگر در حال تلاش برای کاهش وزن هستید، مصرف روازنه این نوشیدنی به شما کمک می کند که وزن اضافی چربی بدن را از بین ببرید. یک فنجان آب تازه کرفس حاوی کالری بسیار کمی است، اما به شما کمک خواهد کرد که احساس سیری کنید. در یک لیوان از این نوشیدنی حدود ۳۰ کالری وجود دارد. علاوه بر این با مصرف این مقدار آب کرفس، حدود ۴ گرم فیبر به بدن وارد می شود. فیبر ماده مغذی خوبی است که به هضم غذا کمک کرده و احساس سیری را افزایش می دهد.

منابع:

 1. A Review of the Antioxidant Activity of Celery
 2. Role of natural herbs in the treatment of hypertension
 3. The mechanism underlying the hypocholesterolaemic activity of aqueous celery extract, its butanol and aqueous fractions in genetically hypercholesterolaemic RICO rats
 4. Antioxidant Activities of Celery and Parsley Juices in Rats Treated with Doxorubicin
 5. Gastric antiulcer, antisecretory and cytoprotective properties of celery (Apium graveolens) in rats
 6. Apigenin has anti-atrophic gastritis and anti-gastric cancer progression effects in Helicobacter pylori-infected Mongolian gerbils
 7. The effects of celery leaf (apium graveolens L.) treatment on blood glucose and insulin levels in elderly pre-diabetics
 8. Role of Apigenin in Cancer Prevention via the Induction of Apoptosis and Autophagy
 9. Protective Effects of Celery Juice in Treatments with Doxorubicin
به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. بهار 1398