مزایا و معایب استفاده از آب گازدار برای بدن و مقایسه ای بین آب گازدار، آب نارگیل و آب لیمو

مزایا و معایب استفاده از آب گازدار برای بدن و مقایسه ای بین آب گازدار، آب نارگیل و آب لیمو
مزایا و معایب استفاده از آب گازدار برای بدن و مقایسه ای بین آب گازدار، آب نارگیل و آب لیمو

فروش آب گازدار در ایالات متحده از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۶ به میزان ۴۲ درصد افزایش یافته است. این یک جهش بزرگ برای یک دوره زمانی پنج ساله است. حباب یک پدیده سرگرم کننده است که کودکان با آن بازی می کنند. به همین خاطر وجود حباب در نوشیدنی می تواند برای برخی ها جذاب باشد. در حالی که آب گازدار محبوبیت زیادی پیدا کرده است اما اکثر افراد نمی دانند که این آب دقیقا چیست؟ آیا شبیه به آب قلیایی است یا چیزی کاملا متفاوت می باشد؟

این نوشیدنی تا جایی محبوب شده است که دستگاه های گاز دار کردن آب برای استفاده خانگی نیز طراحی شده اند. اما آیا آب گازدار برای بدن مفید است؟ برای یافتن پاسخ این سوال با ما تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت همراه شوید.

آب گازدار چیست؟

آب گاز دار یک نوع آب است که بی رنگ، بی بو و بی مزه می باشد. این آب با دی اکسید کربن ترکیب می شود و همین موضوع موجب ایجاد حباب در آن خواهد شد. حباب در آب  می تواند به طور طبیعی نیز رخ دهد.

طبیعی ترین شکل آب گازدار آب معدنی است که نه تنها به طور طبیعی حاوی مواد معدنی است، بلکه می تواند به طور طبیعی گازدار نیز باشد. این مایع به طور مستقیم از منبع طبیعی به دست می آید و حباب آن می تواند ناشی از گازهایی باشد که به طور طبیعی در آب وجود دارد. با این حال، همه آب های معدنی به طور طبیعی گازدار نیستند و بسیاری از شرکت های بسته بندی آب معدنی از دی اکسید کربن برای گازدار کردن آن ها استفاده می کنند.

آیا آب گازدار نوشیدنی سالمی است؟

این سوال خوبی است. مانند بسیاری از غذاها و نوشیدنی های دیگر، اگر نوع مناسب آن را انتخاب کنید، می تواند سالم بوده و برای بدنتان خاصیت داشته باشد. بهترین نوع آب گازدار، نوعی از آن است که مواد معدنی نیز در آن وجود دارد. بسیاری از کارشناسان می گویند که آب گاز دار می تواند به همان اندازه آب معمولی بدن را آبرسانی کند. اما گاز موجود در این نوشیدنی ممکن است مانع از نوشیدن کافی آن شود.

خواص آب گازدار برای بدن چیست؟

غنی از مواد معدنی ارتقا دهنده سلامت

اگر آب گازداری را انتخاب کنید که حاوی مواد معدنی باشد، علاوه بر رفع تشنگی می توانید مواد معدنی مفید را نیز وارد بدنتان کنید. آب معدنی طبیعی دارای ویژگی های خاصی است که همه آن ها در نهایت برای سلامتی مفید هستند. اداره غذا و داروی نیز تعریف خود را از آب معدنی دارد. طبق این تعریف آبی که کمتر از ۲۵۰ قسمت در میلیون (ppm) حاوی جامدات محلول (TDS) است و از منبعی مانند چشمه خارج شده است، آب زیرزمینی شناخته شده و برای بدن مفید است.

این موضوع به این معناست که آب معدنی باید از یک منبع طبیعی حاصل شود و به طور طبیعی حاوی مواد معدنی باشد. بسته به نوع منبع، نوع و مقدار مواد معدنی متفاوت است. چیز فوق العاده ای که در مورد آب معدنی وجود دارد این است که مواد معدنی آن قابل جذب تر از مواد معدنی موجود در مواد غذایی است. زیرا مواد معدنی موجود در مواد غذایی به مولکول های پیچیده متصل هستند در حالی که مواد معدنی در آب معدنی به عنوان یون های آزاد در آب وجود دارند. نمونه هایی از مواد معدنی حیاتی که در آب معدنی گازدار یافت می شوند عبارتند از:

  • منیزیم
  • کلسیم
  • پتاسیم

مدیریت قند خون

آب های معدنی معمولا حاوی بی کربنات هستند. بی کربنات در بدن انسان یافت می شود و به سلامت pH خون کمک می کند تا خون بیش از حد اسیدی یا بیش از حد قلیایی نشود.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ در Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine منتشر شده است نشان داد که مصرف آب معدنی غنی از کربنات، موجب بهبود کنترل گلیسمی می شود. ۱۹ فرد سالم شرکت کننده در این مطالعه هر روز ۵۰۰ میلی لیتر آب معمولی و یا آب معدنی غنی از بی کربنات مصرف کردند. محققان متوجه شدند که مصرف کنندگان مواد معدنی در مقایسه با مصرف کنندگان آب معمول، کاهش قابل توجهی را در میزان گلیکوآلبومین سرم داشتند. از آنجا که سطح گلیکوآلبومین به عنوان نشانگر کنترل گلیسمی مورد استفاده قرار می گیرد، می توان گفت که آب معدنی گازدار برای کنترل قند خون مفید است.

جایگزین سالم برای نوشابه

اگر عادت دارید که هر روز با غذای خود نوشابه مصرف کنید، پیشنهاد می کنیم که به جای آن از این به بعد آب گازدار استفاده کنید. تا زمانی که آب گازدار وجود دارد نوشیدنی های ناسالم مصرف نکنید. نوشابه با قندهای افزایش دهنده انسولین غنی شده و برای سلامتی مضر است. از طرفی نوشابه های رژیمی نیز پر از قندهای مصنوعی بسیار خطرناک مانند آسپارتام هستند.

نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه به طور علمی اثبات کرده اند که خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و سایر بیماری های شدید مزمن را افزایش می دهند. انتخاب آب معدنی گاز دار بدون قند، نوشیدنی بسیار مناسب تری از نوشابه است.

کمک به بهبود سوء هاضمه و یبوست

یک بررسی علمی از سوی U.K که نتایج آن در سال ۲۰۱۴ منتشر شده است، ۲۰ آزمایش مختلف شامل ۹۰۲ فرد مبتلا به بیماری های عصبی مرکزی مانند بیماری پارکینسون یا آسیب مغزی مانند سکته مغزی را مورد تحلیل قرار داد. افراد مبتلا به این نوع از مشکلات، نسبت به افراد عادی بیشتر احتمال دارد که به یبوست مبتلا باشند. این مطالعه نتیجه ی جالب توجهی را ارائه داد. نتایج نشان داد که آب گازدار ممکن است برای افراد مبتلا به یبوست ناشی از سکته مغزی مفید باشد.

مطالعه دیگری که در مجله European Journal of Gastroenterology & Hepatology منتشر شد، اثرات نوشیدنی های گازدار را در ۲۱ بیمار مبتلا به اختلال عملکردی بررسی کرد و نشان داد که آب گازدار موجب بهبود علائم سوء هاضمه و همچنین یبوست و تخلیه کیسه صفرا می شود.

بهبود تهوع ناشی از سفر

یکی از مزایای آب گازدار که واقعا می تواند مفید باشد، کاهش تهوع در طول سفر است. تهوع حرکتی واقعا می تواند سفر را برای شما تلخ کند. اما نوشیدنی های گازدار بدون کافئین به خاطر توانایی شان برای کمک به آرام کردن این احساس، می توانند تهوع را کم کنند. خوردن مقداری آب معدنی گازدار و سرد می تواند حس تهوع را زودتر کاهش دهد.

امن تر از آب شیرین

متاسفانه آلودگی آب شیر در سراسر جهان، یک مشکل شایع است. منظور از آلودگی وجود سموم خطرناک در آب شرب است. مطالعه سه ساله ای که توسط کار گروه محیط زیست انجام و در سال ۲۰۰۹ منتشر شده نشان داد ۳۱۶ ماده شیمیایی در آب شیرین در سراسر ایالات متحده وجود دارد. آب معدنی گازدار که به طور ایده آل در بطری های شیشه ای بسته بندی شده اند، می تواند به جای آب شیرین مصرف شده و انتخاب سالم تر و مطمئن تری باشند.

مضرات آب گازدار برای بدن چیست؟

آیا آب گازدار برای شما بد است؟ برخی معتقدند که پاسخ این سوال بله است. به عنوان مثال، آب گازدار شده با مشکلات دندانی مرتبط است. چه چیزی باعث می شود آب گازدار موجب مشکلات موثر بر روی دندان شود؟ بعضی از کارشناسان می گویند که کربنات در آن به مرور زمان می تواند روی مینای دندان تاثیر گذاشته و موجب پوسیدگی شود.

محققان دریافته اند که  وقتی نوشیدنی گازدار مانند آب گازدار را می نوشیم، به دلیل واکنشی که در دهان ما رخ می دهد، حباب های دی اکسید کربن به اسید کربنیک تغییر می کنند. بنابراین تاثیر کربنات بر روی دندان شیمیایی است نه فیزیکی.

به گفته دکتر ژن رومو، دندانپزشک اهل شیکاگو و مشاور انجمن دندانپزشکی آمریکا و دکتر آندره ریتر، رئیس بخش دندانپزشکی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه کارولینای شمالی، مشکل اسید کربنیک موجود در آب گازدار این است که pH آب را کاهش می دهد، و آن را اسیدی تر می کند. خاصیت اسیدی در غذاها و نوشیدنی ها یکی از چیزهایی است که باعث فرسایش دندان می شود.

با این حال، این پزشکان موافقند که آب گازدار هنوز هم بسیار مناسب تر از نوشابه است که بسیار اسیدی است. آنها یادآور می شوند که آب معدنی گازدار شامل مواد معدنی است که می تواند برخی از آسیب های احتمالی ناشی از کاهش pH را جبران کند.

یکی دیگر از مشکلات مربوط به آب گازدار این است که شرکت ها معمولا به آن ها شیرین کننده اضافه می کنند. این شرکت ها برای این که آب گازدار را شبیه به نوشابه های گازدار کنند از طیف وسیعی از طعم دهنده ها معمولی و میوه ای استفاده می کنند. این کار ممکن است موجب کاهش اعتیاد به نوشابه شود. با این حال، خبر بد این است که این طعم دهنده ها و برخی از میوه ها، حاوی اسید سیتریک هستند که با فرسایش  مینای دندان ارتباط دارند.

PH آب شیرین معمولا بین ۶ تا ۸ است، کربنات آب گازدار pH آن را به حدود ۵ کاهش می دهد. با اضافه کردن اسانس های طعم دار و سایر افزودنی ها به آب گازدار، pH حتی پایین تر از این عدد آمده و احتمال تخریب دندان بیشتر می شود.

یک مطالعه منتشر شده در مجله International Journal of Paediatric Dentistry نشان می دهد که آب گازدار طعم دار بیشتر مورد قبول کودکان است. محققان دریافتند که سطح pH این نوشیدنی ها در همان محدوده نوشابه و آب پرتقال بود. علاوه بر این، آب های طعم دار حاوی اسید سیتریک دارای “پتانسیل بسیار شدید فرسایشی” است. به طور کلی، محققان دریافتند که pH آب های طعم دار به میزان قابل توجهی پایین تر از آب معدنی بدون طعم است.

مطالعه دیگری که در مجله Oral Rehabilitation منتشر شده است نشان می دهد که آب معدنی گازدار بدون عطر نسبت به نوشابه ۱۰۰ برابر کمتر اثر فرسایشی روی دندان دارد. به طور کلی، محققان نتیجه می گیرند که مواد معدنی در آب معدنی گازدار به طور مثبت بر هر گونه فرسایش در سطح دندان تاثیر می گذارد و به نظر می رسد جایگزین مناسبی برای نوشیدنی اسیدی باشد.

آب گازدار ممکن است علائم التهاب و تجمع گاز ناشی از انتشار دی اکسید کربن در دستگاه گوارش و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را افزایش دهد. نوشیدنی های گازدار همچنین می تواند باعث یبوست و یا اسهال برای برخی از افراد مبتلا به مشکلات گوارشی مانند IBS شود.

آب گازدار در مقابل آب نارگیل و آب لیمو

آب گازدار بدون عطر و طعم دهنده، جایگزین مناسبی برای بسیاری از نوشابه ها می باشد، اما به هیچ وجه توصیه نمی شود تمام میزان آب مصرفی شما را تشکیل دهد. در ادامه مقایسه ای بین آب گازدار و آب نارگیل و آب لیمو انجام داده ایم:

  • آب معدنی گاز دار به طور طبیعی حاوی مواد معدنی مختلف است. بیشتر مواد معدنی موجود در این نوشیدنی کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم است.
  • آب نارگیل نیز حاوی مواد معدنی الکترولیتی مانند پتاسیم، کلسیم، منیزیم و سدیم است. این نوشیدنی حاوی منگنز، آهن، مس، سلنیوم و برخی از ویتامین های گروه B می باشد.
  • آب لیمو حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین C و همچنین پتاسیم، فولات، منیزیم و سایر مواد مغذی کلیدی است.
  • آب گازدار بدون کالری و بدون قند است.
  • آب نارگیل (بدون قند) حاوی حدود ۴۵ کالری و بیش از شش گرم شکر در هر فنجان است.
  • اگر آب لیمو را با اضافه کردن آب نیمی از یک لیمو به آب درست کنید، فقط حدود پنج کالری و کمتر از یک گرم شکر دارد.
  • آب نارگیل و آب لیمو هیچ کربناتی ندارد.

بسته به اولویت شخصی شما، هر سه نوع نوشیدنی می تواند منبع خوبی برای هیدراتاسیون بدنتان باشد.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *