علل، نشانه ها و درمان آرتریت سپتیک

علل، نشانه ها و درمان آرتریت سپتیک
علل، نشانه ها و درمان آرتریت سپتیک

آرتریت سپتیک التهاب مفصل ناشی از عفونت باکتریایی است. نام های دیگر این بیماری آرتریت عفونی یا باکتریایی می باشد. هر مفصلی می تواند به آرتریت سپتیک مبتلا شود. اما حضور این بیماری در مفصل زانوها و باسن رایج است. حتی ممکن است بیش از دو مفصل نیز در این بیماری درگیر باشند.

اکثر افراد مبتلا پس از درمان بهبودی کامل را به دست می آورند. اما اگر آرتریت سپتیک بدون درمان رها شود ممکن است به آسیب دائمی مفاصل منجر شود و حتی کشنده باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان این بیماری صحبت خواهیم کرد.

علائم آرتریت سپتیک

آرتریت سپتیک معمولا باعث ایجاد علائم زیر می شود:

 • درد شدید
 • تورم مفصل
 • قرمزی مفصل
 • احساس گرما در مفاصل آسیب دیده

این علائم به سرعت و در عرض چند ساعت و یا چند چند روز شکل می گیرند. اختلال در حرکت مفصل مبتلا، و در برخی از افراد تب بالا نیز ممکن است ایجاد شود.

کودکان مبتلا به این بیماری به طور کلی تحریک پذیر خواهند بود و ممکن است با تغییر حالت و حرکت مفصل آسیب دیده به عنوان مثال در طی تعویض پوشک، گریه کنند. اگر کودک نوپا باشد، امتنا از قرار دادن وزن بر روی مفصل آسیب دیده از دیگر علائم این بیماری است. اگر کودکتان چنین علائمی دارد سریعا او را به پزشک نشان دهید.

تشخیص آرتریت سپتیک

برای تشخیص این بیماری از آزمایشات زیر استفاده می شود:

 • آزمایش خون
 • آزمایش نمونه مایع خارج شده از مفصل مبتلا با یک سوزن

این تست ها برای بررسی نشانه ای از التهاب و عفونت و شناسایی هر گونه باکتری مورد استفاده قرار می گیرد. اگر آرتریت سپتیک در بدن وجود داشته باشد، تعداد سلول های سفید خون در خون و مایع مفصلی زیاد می شود که این موضوع نشانه ای از وجود عفونت است.

با این حال، این آزمایشات در بسیاری از موارد از آرتریت سپتیک برای رد کردن عفونت به تنهایی قابل اتکا نیست و نیاز به آزمایشات بیشتری نیز می باشد.

درمان آرتریت سپتیک

آرتریت سپتیک با آنتی بیوتیک درمان می شود. برای این درمان بیمار باید به مدت ۲ هفته در بیمارستان بستری بوده و  آنتی بیوتیک به طور مستقیم به داخل ورید (به صورت داخل وریدی) به او تزریق شود. در این مدت از بیمار خواسته می شود که مدتی را در بستر استراحت کرده و از ایجاد فشار بر روی مفصل آسیب دیده خودداری کند. ضمن این که برای تسکین درد مفاصل از مسکن نیز استفاده می شود.

 همچنین ممکن است مایع از مفصل آلوده با استفاده از سوزن و سرنگ و یا در طول روشی به نام آرتروسکوپی تخلیه شود. در این روش یک لوله از طریق ایجاد یک برش کوچک در نزدیکی زانو وارد مفصل می شود. بعد از این که دروه مصرف آنتی بیوتیک داخل وریدی به پایان برسد، شما احتمالا نیاز به درمان آنتی بیوتیک خوراکی برای حداقل ۴ هفته دیگر دارید.

پس از درمان با آنتی بیوتیک، اکثر بیماران به طور کامل بهبود می یابند. هر چند برخی از افراد حتی بعد از درمان به دلیل آسیب دیدن مفصل، حرکت مفاصلشان با محدودیت دائمی مواجه می شوند.

علل آرتریت سپتیک

باکتری هایی که اغلب موجب ایجاد این بیماری می شوند عبارتند از:

 • باکتری استافیلوکوکی
 • باکتری استرپتوکوک

این باکتری ها ممکن است از یک زخم  وارد بدن و جریان خون شده و خود را به مفصل مبتلا برسانند. یا ممکن است مفصل به طور مستقیم بعد از آسیب دیدگی یا در حین عمل جراحی با آن ها آلوده شود.

موارد زیر  می تواند خطر ابتلا به آرتریت سپتیک را افزایش دهند:

 • عمل جراحی مفصل، مانند عمل جایگزینی زانو و یا تعویض مفصل هیپ
 • ابتلا به عفونت باکتریایی در جایی دیگر از بدن
 • ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت و یا آرتریت روماتوئید
 • استفاده از داروهای تزریقی
 • مصرف داروهایی که مانع سیستم ایمنی بدن می شوند
 • ایجاد زخم بر روی مفصل

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *