۱۲ خاصیت اثبات شده و علمی گیاه آشواگاندا

گیاه آشواگاندا
گیاه آشواگاندا

آشواگاندا یک گیاه دارویی قدیمی است که به عنوان آداپتوژن طبقه بندی می شود. این به این معنی است که می تواند به بدن شما در مدیریت استرس کمک کند. این گیاه مزایای بیشماری برای بدن و مغز دارد. به عنوان مثال می تواند باعث تقویت عملکرد مغز، کاهش قند خون و کاهش سطح کورتیزول شود و به مبارزه با علائم اضطراب و افسردگی کمک کند.

در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت به مهمترین خواص آشواگاندا که توسط تحقیقات علمی مختلف اثبات شده اند اشاره می کنیم.

خواص آشواگاندا

آشواگاندا یک گیاه دارویی قدیمی است

آشواگاندا یکی از گیاهان مهم در طب آیورودا است. این طب نوعی روش درمانی جایگزین است که مبتنی بر اصول درمانی هند می باشد. این گیاه بیش از ۳۰۰۰ سال است که در طب آیورودا برای رفع استرس و افزایش سطح انرژی مورد استفاده قرار می گیرد.

نام گیاه شناسی آشواگاندا Withania somnifera است؛ اما با نام های دیگری از جمله جینسنگ هندی و گیلاس زمستانی نیز شناخته می شود. گیاه آشواگاندا درختچه ای کوچک با گل های زرد بوده که بومی هند و شمال آفریقاست. عصاره یا پودر تهیه شده از ریشه یا برگ های این گیاه برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود.

بسیاری از خواص آشواگاندا به غلظت بالای ویتانولیدها در آن باز می گردد. محققان اثبات کرده اند که این ترکیبات با التهاب و رشد تومور مبارزه می کنند.

مصرف آشواگاندا می تواند قند خون را کاهش دهد

در چندین مطالعه مشخص شده است که آشواگاندا می تواند سطح قند خون را کاهش دهد. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که مصرف عصاره این گیاه باعث افزایش ترشح انسولین و حساسیت به انسولین در سلول های عضلانی می شود.

همچنین چندین مطالعه انسانی دیگر نیز نشان داده اند که مصرف این گاه می تواند سطح قند خون را در افراد سالم و افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد.

علاوه بر این در یک مطالعه ۴ هفته ای که بر روی مبتلایان به اسکیزوفرنی انجام شد، میانگین قند خون ناشتا در افرادی که تحت درمان با آشواگاندا قرار گرفته بودند ۱۳٫۵ میلی گرم در لیتر کاهش یافت. این در حالی است که قند خون افرادی که دارونما خورده بودند به طور متوسط ۴٫۵ میلی گرم در دسی لیتر کم شد.

علاوه بر این در یک مطالعه کوچک که بر روی ۶ فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ انجام شد مشخص گردید که مصرف مکمل آشواگاندا به مدت ۳۰ روز سطح قند خون ناشتا را کاهش می دهد.

ممکن است خاصیت ضد سرطانی داشته باشد

مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان داده اند که ترکیبی به نام ویتافرین که در این گیاه یافت می شود به القاء آپوپتوز (مرگ برنامه ریزی شده سلول های سرطانی) کمک می کند. این ترکیب از طریق چندین روش دیگر نیز مانع رشد سلول های سرطانی جدید می شود.

اعتقاد بر این است که ویتافرین باعث ایجاد گونه های واکنش پذیر اکسیژن (ROS) در سلول های سرطانی می شود و عملکرد آنها را مختل می کند. ثانیا ممکن است باعث شود سلول های سرطانی در برابر آپوپتوز مقاومت کمتری از خود نشان دهند.

مطالعات حیوانی نیز نشان داده اند که ویتافرین ممکن است به درمان چندین نوع سرطان از جمله سرطان پستان، ریه، روده بزرگ، مغز و تخمدان کمک کند.

در یک مطالعه موش هایی که دارای تومورهای تخمدان بوده و تحت درمان با ویتافرین خالص یا ترکیبی از ویتافرین و داروی ضد سرطان قرار گرفتند، کاهش ۷۰ الی ۸۰ درصدی را در رشد تومور تجربه کردند. این درمان از شیوع سرطان به دیگر اعضای بدن نیز جلوگیری کرد.

اگرچه هیچ مدرکی وجود ندارد که اثبات کند آشواگاندا اثرات مشابه ای بر روی بدن انسان دارد؛ اما تحقیقات حاضر دلگرم کننده هستند.

می تواند سطح کورتیزول را کاهش دهد

کورتیزول که به عنوان هورمون استرس شناخته می شود؛ در پاسخ به استرس و همچنین هنگامی که سطح قند خون خیلی پایین می آید؛ توسط غدد فوق کلیوی در بدن آزاد می شود. متأسفانه در بعضی موارد ممکن است سطح کورتیزول به صورت مزمن افزایش یابد و منجر به بالا رفتن قند خون و افزایش ذخیره چربی در شکم شود.

مطالعات نشان داده اند که مصرف آشواگاندا ممکن است به کاهش سطح کورتیزول کمک کند.

در یک مطالعه که بر روی بزرگسالان مبتلا به استرس مزمن انجام شد؛ افرادی که عصاره آشواگاندا مصرف کرده بودند، در مقایسه با گروه کنترل به میزان بیشتری شاهد کاهش کورتیزول در بدن بودند. افرادی که بیشترین دوز از این گیاه را مصرف کرده بودند، به طور متوسط ​​کاهش ۳۰ درصدی این هورمون را در بدن تجربه کردند.

ممکن است به کاهش استرس و اضطراب کمک کند

آشواگاندا به دلیل توانایی که در کاهش استرس دارد بسیار معروف است. محققان گزارش داده اند که این گیاه با تنظیم سیگنالینگ شیمیایی در سیستم عصبی، مسیر استرس در مغز موش ها را مسدود می کند. همچنین چندین مطالعه انسانی کنترل شده نیز نشان داده اند که این گیاه می تواند علائم را در افراد مبتلا به استرس و اختلالات اضطرابی کاهش دهد.

در یک مطالعه ۶۰ روزه که بر روی ۶۴ بیمار مبتلا به استرس مزمن انجام شد؛ کسانی که عصاره این گیاه را استفاده کرده بودند، ۶۹٪ کاهش اضطراب و بی خوابی را گزارش کردند. این عدد در گروه کنترل به طور متوسط ۱۱% بود.

در یک مطالعه ۶ هفته ای دیگر ۸۸٪ از افرادی که آشواگاندا مصرف کرده بودند با کاهش اضطراب مواجه شدند. این در حالی است که ۵۰٪ افرادی که دارونما مصرف کرده بودند شاهد کاهش اضطراب بودند.

ممکن است علائم افسردگی را کاهش دهد

گیاه آشواگاندا
گیاه آشواگاندا

اگرچه تاثیر مصرف آشواگاندا بر روی افسردگی هنوز به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته است؛ اما برخی از مطالعات حاکی از آن هستند که مصرف این گیاه ممکن است به کاهش افسردگی کمک کند.

در یک مطالعه ۶۰ روزه کنترل شده که بر روی ۶۴ بزرگسال مبتلا به استرس انجام شد، افرادی که روزانه ۶۰۰ میلی گرم عصاره حاوی آشواگاندا مصرف کرده بودند؛ کاهش ۷۹ درصدی خطر ابتلا به افسردگی شدید را گزارش دادند. این در حالی است که گروه استفاده کننده از دارونما فقط با ۱۰ درصد کاهش در خطر ابتلا به افسردگی مواجه بودند. البته تنها یکی از شرکت کنندگان در این مطالعه سابقه افسردگی داشت. به همین دلیل نمی توان به نتایج این تحقیق زیاد استناد کرد.

می تواند باعث افزایش تستوسترون و افزایش باروری در مردان شود

مکمل آشواگاندا ممکن است اثرات قدرتمندی بر روی سطح تستوسترون و بهبود روند تولید مثل داشته باشد. در یک مطالعه که بر روی ۷۵ مرد نابارور انجام شد، گروه تحت درمان با آشواگاندا شاهد افزایش تعداد اسپرم و تحرک آنها بودند. علاوه بر این، این درمان منجر به افزایش قابل توجهی در سطح تستوسترون شد.

محققان همچنین گزارش دادند که در بدن گروه استفاده کننده از این گیاه سطح آنتی اکسیدان افزایش پیدا کرده است.

در یک مطالعه دیگر مردانی که به دلیل استرس از این گیاه استفاده کرده بودند، سطح آنتی اکسیدان های خون و کیفیت اسپرمشان بیشتر شد. بعد از گذشت ۳ ماه از درمان، ۱۴٪ از همسران این مردان باردار شده بودند.

ممکن است باعث افزایش توده و قدرت عضلات شود

تحقیقات نشان داده اند که آشواگاندا ممکن است ترکیب بدن را بهبود و قدرت آن را افزایش دهد. در مطالعه‌ای که به منظور تعیین دوز ایمن و مؤثر آشواگاندا انجام شد، مردان سالمی که روزانه ۷۵۰ الی ۱،۲۵۰ میلی گرم ریشه پودر شده آشواگاندا مصرف کردند بعد از ۳۰ روز قدرت عضلانی زیادی را به دست آوردند.

در یک مطالعه دیگر افرادی که از این گیاه استفاده کردند از نظر قدرت و اندازه عضلات شاهد بهبودی چشمگیری بودند. همچنین در مقایسه با گروه استفاده کننده از دارونما، بیش از دو برابر کاهش درصد چربی بدن را تجربه کردند.

ممکن است التهاب را کاهش دهد

مطالعات متعددی روی حیوانات انجام شده که همگی نشان می دهند آشواگاندا می تواند به کاهش التهاب کمک کند.

مطالعات انجام شده بر روی بدن انسان نشان می دهند که این گیاه باعث افزایش فعالیت سلول های طبیعی قاتل می شود. این سلول ها از جمله سلول های سیستم ایمنی بدن هستند که با عفونت مبارزه کرده و بدن را سالم نگه می دارند.

همچنین تحقیقات نشان داده اند که آشواگاندا نشانگرهای التهابی مانند پروتئین واکنشی سی (CRP) را کاهش می دهد. حضور این نشانگر در بدن با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی ارتباط دارد.

در یک مطالعه کنترل شده گروهی که روزانه ۲۵۰ میلی گرم عصاره استاندارد آشواگاندا مصرف کرده بودند، در مقایسه با گروه استفاده کننده از دارونما به طور متوسط ​​کاهش ۶ درصدی CRP را تجربه کردند.

ممکن است کلسترول و تری گلیسیرید خون را کاهش دهد

علاوه بر خاصیت ضد التهابی، آشواگاندا ممکن است با کاهش کلسترول و تری گلیسیرید به بهبود سلامت قلب کمک کند. مطالعات حیوانی نشان داده اند که مصرف این گیاه به طور قابل توجهی سطح این چربی ها را در خون کاهش می دهد.

یک مطالعه که بر روی موش ها انجام شد نشان داد که مصرف آشواگاندا کلسترول کل و تری گلیسیرید کل را به ترتیب ۵۳٪ و تقریبا ۴۵٪ کاهش می دهد.

در یک مطالعه ۶۰ روزه که بر روی بزرگسالان مبتلا به استرس مزمن انجام شد، گروهی که بیشتر از عصاره استاندارد آشواگاندا استفاده کرده بودند، به طور متوسط ​​کاهش ۱۷ درصدی را در کلسترول LDL (کلسترول بد) و ۱۱ درصدی را در تری گلیسیرید تجربه کردند.

ممکن است عملکرد مغز را بهبود بخشد

تحقیقات آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده اند که آشواگاندا ممکن است مشکلات موثر بر روی حافظه و عملکرد مغز را که ناشی از آسیب یا بیماری است؛ کاهش می دهد. تحقیقات نشان داده اند که آنتی اکسیدان های این گیاه از سلول های عصبی در برابر رادیکال های آزاد مضر محافظت می کنند.

اختلال حافظه در موش های مبتلا به صرع که تحت درمان با آشواگاندا قرار گرفته بودند؛ تقریبا معکوس شد. محققان معتقدند که کاهش استرس اکسیداتیو عامل ایجاد این اثر است.

اگرچه از آشواگاندا به طور سنتی برای تقویت حافظه در طب آیورودا استفاده می شود، اما تحقیقات انسانی کمی روی این موضوع انجام شده است.

در یک مطالعه کنترل شده، مردان سالمی که روزانه ۵۰۰ میلی گرم عصاره استاندارد آشواگاندا مصرف کرده بودند، در مقایسه با مردانی که دارونما دریافت کرده بودند؛ پیشرفت قابل توجهی را در عملکرد مغز خود گزارش کردند.

یک مطالعه ۸ هفته ای دیگر که بر روی ۵۰ بزرگسال انجام شد نشان داد که مصرف ۳۰۰ میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا آن هم دو بار در روز به طور قابل توجهی باعث بهبود حافظه عمومی، عملکرد کاری و قدرت تمرکز و توجه می شود.

مصرف آشواگاندا برای اکثر افراد بی ضرر است

آشواگاندا برای اکثر افراد یک مکمل بی خطر محسوب می شود. اگرچه تأثیرات طولانی مدت آن هنوز ناشناخته است. با این حال افراد خاصی مانند زنان باردار و شیرده نباید از این گیاه استفاده کنند.

افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی نیز باید از مصرف آشواگاندا اجتناب کنند مگر اینکه پزشک استفاده از این گیاه را برایشان تجویز کرده باشد. این بیماری ها عبارتند از:

 • آرتریت روماتوئید
 • لوپوس
 • تیروئیدیت هاشیموتو
 • دیابت نوع ۱

علاوه بر این افرادی که از داروهای تیروئید استفاده می کنند نیز باید در هنگام مصرف آشواگاندا مراقب باشند. زیرا این گیاه ممکن است باعث افزایش سطح هورمون تیروئید در بدن برخی از افراد شود.

مصرف این گیاه گاهی باعث کاهش قند خون و فشار خون می شود. بنابراین در صورتی که برای این بیماری ها دارو مصرف می کنید؛ از مصرف آشواگاندا اجتناب کنید.

منابع:

 1. Hypoglycemic activity of withanolides and elicitated Withania somnifera
 2. Exploratory study to evaluate tolerability, safety, and activity of Ashwagandha (Withania somnifera) in healthy volunteers
 3. Effects of Withania somnifera in patients of schizophrenia: A randomized, double blind, placebo controlled pilot trial study
 4. Hypoglycemic, diuretic and hypocholesterolemic effect of winter cherry (Withania somnifera, Dunal) root
 5. Withaferin A Induces Cell Death Selectively in Androgen-Independent Prostate Cancer Cells but Not in Normal Fibroblast Cells
 6. Stabilization of membrane bound enzyme profiles and lipid peroxidation by Withania somnifera along with paclitaxel on benzo(a)pyrene induced experimental lung cancer
 7. Withaferin a alone and in combination with cisplatin suppresses growth and metastasis of ovarian cancer by targeting putative cancer stem cells
 8. A prospective, randomized double-blind, placebo-controlled study of safety and efficacy of a high-concentration full-spectrum extract of ashwagandha root in reducing stress and anxiety in adults
 9. Withania somnifera improves semen quality by regulating reproductive hormone levels and oxidative stress in seminal plasma of infertile males
 10. Withania somnifera Improves Semen Quality in Stress-Related Male Fertility
 11. Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial
 12. Protective effects of Withania somnifera root on inflammatory markers and insulin resistance in fructose-fed rats
 13. In vivo enhancement of natural killer cell activity through tea fortified with Ayurvedic herbs
 14. Hypocholesteremic and antioxidant effects of Withania somnifera (Dunal) in hypercholesteremic rats
 15. Oxidative stress induced NMDA receptor alteration leads to spatial memory deficits in temporal lobe epilepsy: ameliorative effects of Withania somnifera and Withanolide A
 16. Ashwagandha (Withania somnifera) reverses β-amyloid1-42 induced toxicity in human neuronal cells: implications in HIV-associated neurocognitive disorders
 17. Effect of standardized aqueous extract of Withania somnifera on tests of cognitive and psychomotor performance in healthy human participants
 18. Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera (L.) Dunal) Root Extract in Improving Memory and Cognitive Functions

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *