خواص آلوئه ورا برای بهبود پوست، یبوست و تقویت سیستم ایمنی

خواص آلوئه ورا برای بهبود پوست، یبوست و تقویت سیستم ایمنی
خواص آلوئه ورا برای بهبود پوست، یبوست و تقویت سیستم ایمنی

این دارو در طب سنتی هندی برای درمان یبوست، بیماری های پوستی، آلودگی بدن با کرم، عفونت ها و به عنوان یک درمان طبیعی برای کولیک استفاده می شود. در طب چینی، اغلب در درمان بیماری های قارچی استفاده از آلوئه ورا توصیه می شود، و در دنیای غرب، استفاده از آن در صنایع آرایشی، دارویی و مواد غذایی مرسوم است.

در واقع، تولید عصاره های آلوئه ورا یکی از بزرگترین صنایع گیاهی در جهان است. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد خواص آلوئه ورا برای بهبود پوست، یبوست و تقویت سیستم ایمنی صحبت خواهیم کرد.

مزایای آلوئه ورا برای بدن چیست؟

از آلوئه ورا دو ماده برای مصارف دارویی تولید می شود. اول ژلی که از سلول های مرکز برگ حاصل می شود و دومی لاتکسی که از سلول های زیر پوست برگ به دست می آید.

اکثر افراد از ژل آلوئه ای به عنوان درمانی برای بیماری های پوستی زیر استفاده می کنند:

 • سوختگی
 • آفتاب سوختگی
 • یخ زدگی
 • پسوریازیس
 • زخم های سرخ

اما مزایای دیگری نیز در این ژل وجود دارد. ژل این گیاه برای درمان موارد زیر نیز کاربرد دارد:

 • استئوآرتریت
 • بیماری روده
 • تب
 • خارش
 • التهاب

همچنین به عنوان یک درمان طبیعی برای آسم، زخم معده، دیابت و همچنین برای تسکین عوارض جانبی ناشی از استفاده از اشعه درمانی استفاده می شود. لاتکس این گیاه به طور طبیعی برای درمان موارد زیر به کار گرفته می شود:

 • افسردگی
 • یبوست
 • آسم
 • دیابت

آمار تغذیه ای آلوئه ورا

آلوئه ورا یکی از حدود ۴۲۰ گونه از گونه گیاهی آلوئه است. نام گیاه شناسی آلوئه ورا Aloe barbadensis miller بوده و متعلق به خانواده Liliaceae می باشد. این یک گیاه سالم و سبز است و دارای برگ های مثلثی، گوشتی با لبه های دندانه ای می باشد. اعتقاد بر این است که منشاء جغرافیایی آلوئه ورا در سودان است و بعدها در منطقه مدیترانه و بیشتر مناطق گرم دنیا، از جمله آفریقا، آسیا، هند، اروپا و امریکا کشت شد.

داخل برگ های این گیاه یک ماده شفاف و ژله ای است. لاتکس آن نیز فقط از زیر پوست گیاه که به رنگ زرد است گرفته می شود. برخی از محصولات آلوئه را از کل برگ خرد شده تهیه می کنند. بنابراین این محصولات حاوی ژل و لاتکس هستند.

به طور شگفت انگیز، بیش از ۷۵ عامل بالقوه فعال در این گیاه، از جمله موارد زیر شناسایی شده است:

 • ویتامین ها
 • مواد معدنی
 • ساکارید
 • اسید آمینه
 • آنتراکینون
 • آنزیم ها
 • لیگنین
 • ساپونین ها
 • اسید سالیسیلیک

این گیاه ۲۰ مورد از ۲۲ اسید آمینه مورد نیاز بدن انسان و هشت مورد از آمینو اسیدهای ضروری را فراهم می کند. آلوئه ورا حاوی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی حیاتی برای رشد مناسب و عملکرد همه سیستم های بدن است.

سایر مواد موجود در این گیاه

 • آلوئه ورا حاوی ویتامین های آنتی اکسیدانی و سایر ویتامین های زیر است:
 1. ویتامین A
 2. ویتامین C
 3. ویتامین E
 4. ویتامین B12
 5. اسید فولیک
 6. کولین
 • این ماده شامل نه آنزیم، از جمله موارد زیر می باشد:
 1. آلیائیز
 2. آلکالین فسفاتاز
 3. آمیلاز
 4. برادیکیناز
 5. کربوکسیپیدپتیداز
 6. کاتالاز
 7. سلولاز
 8. لیپاز
 9. پراکسیداز
 • مواد معدنی زیر در این گیاه یافت می شود:
 1. کلسیم
 2. مس
 3. سلنیوم
 4. کروم
 5. منگنز
 6. منیزیم
 7. پتاسیم
 8. سدیم
 9. روی
 • این گیاه ۱۲ آنتروکینون یا ترکیبات معروف به مسهل را وارد بدن می کند. در میان این مواد، آلوئین و امودین به عنوان عوامل ضد درد، ضد باکتری و ضد ویروسی عمل می کنند.
 • چهار اسید چرب موجود در این ماده که خواص ضد التهابی دارند عبارتند از:
 1. کلسترول
 2. کمپسترل
 3. بتا سیستستولول
 4. لوپئول
 • هورمون هایی به نام اکسین و جیبرلین در این گیاه وجود دارند که برای بهبود زخم مفید بوده و خواص ضد التهابی دارند.
 • آلوئه ورا قندهایی مانند مونوساکارید (گلوکز و فروکتوز) و پلی ساکاردها را برای بدن فراهم می کند.

۹ خاصیت اثبات شده آلوئه ورا

تسکین پوست

گزارش های متعدد وجود دارد که در آن ها به بررسی نقش موضعی آلوئه ورا در بیماری های پوستی و مدیریت زخم، از جمله درمان پسوریازیس، درماتیت، زخم های جراحی و به عنوان یک درمان خانگی برای آسیب های سوختگی، پرداخته شده است. نتایج اولین مطالعه که در سال ۱۹۳۵ انجام شد شگفت آور بود! طبق نتایج این مطالعه عصاره آلوئه ورا یک راه عالی برای تسکین سریع خارش و سوزش همراه با درماتیت شدید ناشی تابش و بازسازی پوست است.

یک مطالعه دیگر در سال ۱۹۹۶ در Department of Clinical Physiology در سوئد انجام شد که شامل ۶۰ بیمار مبتلا به پسوریازیس مزمن بود که در یک کارآزمایی بالینی شرکت کردند. میزان درمان در گروه مصرف کننده از آلوئه ورا ۸۳ درصد بود. این عدد در گروه مصرف کننده از دارونما ۷ درصد بود. ضمن این که با مصرف آلوئه ورا هیچ عودی در طی ۱۲ ماهه پیگیری درمان گزارش نشد.

در سال ۲۰۰۹، یک بررسی سیستماتیک، ۴۰ مطالعه را که تاثیر آلوئه ورا را بر روی پوست بررسی کرده بودند جمع آوری کرد. نتایج نشان می دهد که تزریق خوراکی آلوئه ورا در موش ها به طور موثری برای بهبود زخم ها و کاهش تعداد و اندازه پاپیلوم ها (توده کوچک روی پوست) مفید بوده و خطر ایجاد تومور در  کبد، طحال و مغز استخوان را ۹۰ درصد کاهش می دهد. مطالعات همچنین نشان داده اند که آلوئه ورا به طور موثری تبخال تناسلی، پسوریازیس، درماتیت، یخ زدگی، سوختگی و التهاب را درمان می کند. می توان آن را به عنوان یک دارو ضد قارچ و ضد میکروبی مورد استفاده قرار داد.

درمان آفتاب سوختگی و سوختگی ناشی از اشعه

ژل آلوئه ورا اثر محافظتی در برابر آسیب ناشی از خورشید روی پوست دارد. با توجه به تهدید جنگ هسته ای که همیشه در حال تجربه آن هستیم، دولت ایالات متحده تحقیقاتی در مورد توانایی آلوئه ورا برای درمان سوختگی های حرارتی و اشعه ای با هدف معرفی استفاده آن در ارتش انجام داد.

در سال ۱۹۵۹، اداره غذا و دارو ایالات متحده استفاده از پماد آلوئه ورا را به عنوان یک داروی خارج از نسخه برای بهبودی سوختگی روی پوست تأیید کرد. هنگامی که ژل آلوئه ورا روی سوختگی استفاده می شود، مانع از سرکوب ناشی از UV می شود. بنابراین پوست می تواند با سرعت بیشتری بهبود یابد.

درمان تبخال

هنگامی که ژل آلوئه ورا چند بار در روز بر روی تبخال مالیده می شود، درد کاهش و سرعت روند بهبودی افزایش پیدا می کند. ضمن این که نباید نگران بلعیدن شدن آن باشید. آلوئه ورا دارای خواص ضد ویروسی و ضد التهابی است که باعث سرعت بخشیدن به روند بهبودی و کاهش درد ناشی از تبخال یا هر گونه زخم موجود در دهان می شود.

اسیدهای آمینه و ویتامین B1، ویتامین B2، ویتامین B6 و ویتامین C در آن نیز نیز بسیاری از زخم ها مفید هستند. به عنوان مثال، یکی از مزایای ویتامین B6 این است که به عنوان درمان طبیعی درد عمل می کند و آنتی بادی هایی را تولید می کند که باعث می شود سیستم ایمنی بدن از ما محافظت کند.

مرطوب کننده مو و پوست سر

آلوئه ورا یک درمان عالی طبیعی برای خشکی مو یا پوست سر است. این گیاه خواص تغذیه کننده ای دارد و ویتامین ها و مواد معدنی موجود در آن موهای شما را قوی و سالم نگه می دارند. به علت خواص ضد باکتری و ضد قارچی اش، برای درمان شوره سر نیز مفید است. آنزیم های ژل این گیاه می توانند سلول های مرده روی پوست سر را از بین ببرند و بافت پوست اطراف فولیکول های مو را ترمیم کنند.

آلوئه ورا همچنین به متوقف کردن خارش مرتبط با شوره سر یا خشکی پوست سر کمک می کند. شامپوها و نرم کننده های موجود در بازار پر از مواد شیمیایی هستند که به موها آسیب می رسانند و حتی باعث التهاب و تحریکات پوستی می شوند. اضافه کردن آلوئه ورا به شامپو یک راه موثر برای محافظت از پوست سر در برابر باکتری ها و واکنش های ناراحت کننده پوستی است.

درمان یبوست

استفاده از لاتکس آلوئه به عنوان ملین در تحقیقات مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. آنتراکونون ها که در لاتکس وجود دارند، ملکولی قدرتمند را ایجاد می کنند که باعث افزایش حجم آب روده و تحریک ترشح مخاط می شود و حرکات روده را افزایش می دهد. این حرکات انقباضاتی هستند که غذا را هضم می کنند.

محققانی که در یک کارآزمایی دوسوکور، تصادفی و کنترل شده که از ۲۸ فرد سالم استفاده کرده بودند، متوجه شدند که آلوئه ورا به عنوان یک ملین قوی تر از داروهای ملین است. بنابراین آلوئه ورا  به عنوان درمان طبیعی برای یبوست شناخته می شود.

خواص آلوئه ورا برای بهبود پوست، یبوست و تقویت سیستم ایمنی
خواص آلوئه ورا برای بهبود پوست، یبوست و تقویت سیستم ایمنی

بهبود هضم

با توجه به اجزای ضد التهابی و ملین، یکی دیگر از مزایای آلوئه ورا توانایی آن در کمک به هضم است. آب آلوئه ورا کمک می کند تا هضم بهتر انجام شود، pH متعادل شود، تشکیل مخمر کم شود و باکتری های گوارشی پردازش کننده افزایش پیدا کنند.

یک مطالعه در مجله Research in Medical Sciences نشان داد که مصرف ۳۰ میلی لیتر آب آلوئه ورا دو بار در روز باعث کاهش ناراحتی در ۳۳ بیمار مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر می شود. استفراغ نیز در این افراد کاهش یافت. اگر چه این مطالعه نشان می دهد که آلوئه ورا می تواند برای افراد مبتلا به IBS سودمند باشد، اما برای این که مطمئن شویم این ماده یک درمان موثر است نیاز به تحقیقات بیشتری می باشد.

مطالعه دیگری از مجله Avicenna Phytomedicine آلوئه ورا را در گروهی از موش های مبتلا به مشکلات دستگاه گوارش مورد آزمایش قرار داد. سطح اسید معده در موش های مصرف کننده از آلوئه ورا کاهش یافت. این مطالعه همچنین ارتباط اتصال روده و مغز را اندازه گیری کرده و داده هایی را مربوط به میزان آب موجود در مغز موش های درمان شده با آلوئه ورا گزارش داد. مقدار آب در مغز موش های درمان شده کاهش یافت. این موضوع نشان می دهد مغز بر مشکلات روده و دستگاه گوارش تأثیر می گذارد.

آلوئه ورا برای تسکین و بهبود زخم معده نیز کاربرد دارد. زیرا دارای عوامل ضد باکتری و خواص طبیعی است که می تواند سلامت را به معده بازگرداند.

تقویت سیستم ایمنی

آنزیم های موجود در آلوئه ورا پروتئین هایی را به اسیدهای آمینه که به عنوان سوخت برای سلول های بدن استفاده می شوند تبدیل می کنند و باعث می شوند سلول ها به درستی عمل کنند. برادیکیناز در آلوئه ورا سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند و عفونت را از بین می برد. روی یکی از اجزای مهم در آلوئه ورا است که منبع خوبی برای مبارزه با کمبود روی است. زیرا این ماده معدنی برای حفظ عملکرد سیستم ایمنی ضروری است.

این ماده معدنی به ما کمک می کند تا بیماری ها و باکتری ها را از بین ببریم و عملکرد غشاهای سلولی مان را حفظ کنیم. روی همچنین یک مولفه ساختاری کلیدی برای تعداد زیادی از گیرنده های هورمونی و پروتئینی است که به بهبود خلق و خوی  و عملکرد سیستم ایمنی کمک می کنند.

گزارش سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که آلوئه ورا به دلیل خواص آنتی بیوتیکی، ضد التهابی، ضد ویروسی و ضد قارچی در تقویت سیستم ایمنی بدون ایجاد واکنش های آلرژیک و یا عوارض جانبی بسیار مفید است.

تقویت آنتی اکسیدان های بدن و کاهش التهاب

ما می دانیم که التهاب ریشه بسیاری از بیماری ها است. آلوئه ورا مقدار قابل توجهی از ویتامین ها و مواد معدنی را وارد بدن می کند که به کاهش التهاب و مبارزه با آسیب های رادیکال آزاد کمک می کنند.

به عنوان مثال، ویتامین A نقش مهمی در حفظ قدرت بینایی، عملکرد عصبی و سلامت پوست ایفا می کند. زیرا این ویتامین یک آنتی اکسیدان است که باعث کاهش التهاب می شود. ویتامین C یکی دیگر از مولفه های مهم موجود در آلوئه ورا است. این ویتامین مزایای زیر را برای بدن دارد:

 • جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی
 • درمان مشکلات بهداشتی قبل از زایمان
 • درمان بیماری چشم
 • جلوگیری از چروک شدن پوست

مزایای ویتامین E نیز عبارتند از:

 • کاهش آسیب های رادیکال آزاد
 • مبارزه با التهاب
 • کاهش سرعت پیری سلول ها

این خواص آنتی اکسیدانی هنگامی که بدنتان در معرض دود سیگار یا اشعه UV نور خورشید قرار می گیرد مفید است. آنها پوست را از ابتلا به سرطان پوست محافظت می کنند و پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب، از التهاب پوست جلوگیری می کنند. آلوئه ورا همچنین می تواند به طور طبیعی آکنه و اگزما را درمان کند، زیرا روند بهبودی پوست را تسریع می بخشد. برادیکیناز در آلوئه ورا نیز به کاهش التهاب بیش از حد کمک می کند.

درمان دیابت

بعضی از شواهد موجود در انسان ها و حیوانات نشان می دهد که آلوئه ورا قادر به کاهش هیپرگلیسمی مزمن و پروفایل لیپیدی است که در میان افراد مبتلا به دیابت رایج است و عامل اصلی عوارض قلبی و عروقی این بیماری می باشد.

در دو کارآزمایی بالینی مرتبط، به ۷۲ کودک مبتلا به دیابت بدون درمان دارویی، به مدت شش هفته هر روز یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا یا پلاسبو داده شد. گلوکز خون و سطح تری گلیسرید سرم آن ها با درمان آلوئه ورا به طور قابل توجهی کاهش یافت. در مطالعه دوم، اثرات ژل آلوئه ورا یا پلاسبو در ترکیب با گلبنکلامید، که دارو ضد دیابت است بررسی شد. این روش نیز باعث کاهش قابل توجهی در غلظت گلوکز خون و تری گلیسیرید سرم در گروه مصرف کننده از آلوئه ورا شد.

اثرات جانبی ناشی از مصرف آلوئه ورا

لاتکس آلوئه را نباید در دوزهای بالا مصرف کرد. زیرا ممکن است عوارض جانبی مانند درد معده و گرفتگی های عضلانی ایجاد کند. استفاده طولانی مدت در مقادیر زیاد از لاتکس آلوئه ورا ممکن است باعث ایجاد علائم زیر شود:

 • اسهال
 • مشکلات کلیوی
 • خون در ادرار
 • کاهش پتاسیم
 • ضعف عضلانی
 • کاهش وزن
 • مشکلات قلبی

در صورت بارداری یا شیردهی از ژل یا لاتکس این گیاه استفاده نکنید. برخی گزارشات نشان می دهند که این گیاه ممکن است با سقط جنین و نقایص مادرزادی ارتباط داشته باشد. کودکان زیر ۱۲ سال ممکن است درد شکم، گرفتگی و اسهال را تجربه کنند. بنابراین توصیه نمی شود که از آلوئه ورا برای کودکان استفاده شود.

سایر عواض

 • برخی تحقیقات نشان می دهند که آلوئه ممکن است قند خون را کاهش دهد. بنابراین اگر دچار دیابت هستید و از آلوئه ورا استفاده می کنید، سطح قند خون خود را دقیقا کنترل کنید.
 • اگر بیماری روده ای مانند بیماری کرون، کولیت زخمی یا انسداد دارید، از این گیاه استفاده نکنید. زیرا باعث تحریک روده می شود.
 • اگر هموروئید دارید، لاتکس آلوئه ورا را مصرف نکنید. زیرا این ماده می تواند وضعیت را بدتر کند.
 • مصرف دوزهای زیاد لاتکس این گیاه با نارسایی کلیه و سایر بیماری های جدی مرتبط است. بنابراین اگر دچار مشکلات کلیوی هستید، لاتکس آلوئه ورا استفاده نکنید.
 • حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی از این گیاه استفاده نکنید.
 • اگر دیگوکسین (لانوکین) مصرف می کنید، از لاتکس آلوئه ورا استفاده نکنید. زیرا به عنوان یک ملین محرک در بدن عمل می کند و سطح پتاسیم را کاهش می دهد. کاهش سطح پتاسیم می تواند خطر عوارض جانبی را هنگام مصرف این دارو افزایش دهد.

قبل از مصرف آلوئه ورا، اگر داروهای زیر را مصرف می کنید، با پزشک خود مشورت کنید:

 • داروهای دیابت
 • سووفلوران (Ultane)
 • ملین ها
 • وارفارین (کومادین)
 • داروهای دیورتیک (قرص های آب)

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *