حقایقی درباره آلودگی خودروها

آلودگی خودروها
آلودگی خودروها

آلودگی خودروها این روزها بلای جان شهرهای بزرگ و پرجمعیت شده است. ماشین ها تنها به مقدار کمی از آلودگی تولید می کنند؛ اما طبق گفته دانشگاه ییل، تنها در ایالات متحده ۲۴۶ میلیون وسیله نقلیه وجود دارد. این عدد در ایران نیز بیش از ۳۰ میلیون است که البته به دلیل مشکلات فنی  تکنولوژیک سهم بیشتری از آلودگی را از خود نشان می دهند. این شرایط افراد جامعه را به صورت گسترده ای در برابر آلودگی های شدید محیطی قرار می دهد. مقدار گازهای گلخانه ای و سمی منتشر شده در جو، محیط زیست را در معرض خطر قرار می دهد و باعث ایجاد اثرات شدید بر سلامت انسان می شود.

آلاینده های معمول هوا ناشی از آلودگی خودروها

دی اکسید کربن و منوکسید کربن آلاینده های اصلی هوا هستند که توسط یک ماشین تولید می شوند. دی اکسید کربن یک گاز گلخانه ای است که بیشتر در فصول سرد و ابری موجب آلودگی هوا می شود. مونوکسید کربن نیز یک گاز سمی است که می تواند منجر به مشکلات بهداشتی شود، زیرا مانع عبور خون از اکسیژن به اندام های حیاتی بدن می شود.

صنعت حمل و نقل

واشنگتن پست طی گزارشی مدعی شده است که اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده می گوید: پس از تولید برق، حمل و نقل بزرگترین منبع انتشار دی اکسید کربن با استفاده از سوخت مستقیم بین سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۸ بوده است؛ که این عدد بیش از استفاده صنعتی، مسکونی و تجاری بوده است. در ایالات متحده خودرها حدود ۸۹ درصد از سفرها را پشتیبانی می کنند و به همین دلیل آلودگی ناشی از آنها بالاست.

نرخ آلودگی خودروها

طبق گزارش صندوق دفاع از محیط زیست، خودروها در امریکا سالانه حدود ۳۳۳ میلیون تن دی اکسید کربن در جو زمین منتشر می کنند؛ که ۲۰ درصد از کل دی اکسیدن کربن منتشر شده از طریق خودروها در جهان است.

سلامتی

انجمن ریه آمریکا گزارش می دهد که سالانه فقط در ایالات متحده ۳۰،۰۰۰ نفر از طریق آلودگی خودروها و انتشار این آلودگی کشته می شوند. آلودگی هوا باعث ایجاد مشکلات متعدد تنفسی و قلب و عروق می شود و ممکن است شرایطی از قبیل آسم را تشدید کند. بیش از نیمی از آمریکایی ها در مناطقی زندگی می کنند که در هر سال حداقل چند روز با استانداردهای کیفیت هوای ناپاک مواجه می شوند.

کاهش آلودگی خودروها

آژانس حفاظت محیط زیست تلاش های هماهنگ در دهه های اخیر برای کاهش آلودگی خودروها انجام داده است. بین سال های ۱۹۸۳ و ۱۹۹۲، سیستم های منظم و گازهای اکسیژن تولید شده در طول زمستان موجب کاهش انتشار گاز مونوکسید کربن در حدود ۲۵ درصد شده است. توسعه حمل و نقل عمومی و نظارت بر تولید کنندگان خودرو برای رعایت استانداردهای آلایندگی دو امر اساسی در این زمینه است.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *