هز آن چه که باید در مورد آلوپسی توتالیس بدانید

هز آن چه که باید در مورد آلوپسی توتالیس بدانید
هز آن چه که باید در مورد آلوپسی توتالیس بدانید

آلوپسی توتالیس یک بیماری پوستی است که باعث ریزش مو می شود. این بیماری همانند آلوپسی آره آتا است. آلوپسی آره آتا باعث ایجاد کچلی سکه ای بر روی پوست سر می شود. اما آلوپسی توتالیس باعث ریزش کامل مو در پوست سر می شود. این نوع آلوپسی از آلوپسی یونیورسالیس نیز متفاوت است. در آلوپسی یونیورسالیس، تمام موهای بدن دچار ریزش می شود.

در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد نشانه ها، علل، عوامل خطر، درمان و عوارض آلوپسی توتالیس صحبت خواهیم کرد.

علائم آلوپسی توتالیس

علائم اولیه آلوپسی توتالیس، ریزش کامل موهای سر است. این نوع از آلوپسی می تواند ابتدا به شکل آلوپسی آره آتا شروع شود و در آن تکه های کوچکی از مو دچار طاسی شود. سپس این تکه ها به مرور زمان کل پوست سر را دربرگیرند.

عموما ریزش مو در آلوپسی به صورت ناگهانی شروع شده و به سرعت رخ می دهد. با وجود آلوپسی توتالیس، ممکن است ناخن ها نیز زبر و شکننده شوند.

علل ابتلا

محققان و پزشکان هنوز نمی توانند دلیلی دقیق برای ایجاد علائم این بیماری تعیین کنند. هر چند تمام آن ها معتقدند که ضعف در سیستم ایمنی عاملی برای ایجاد این بیماری می باشد. سیستم ایمنی مکانیسم دفاعی بدن محسوب می شود و شما را در برابر بیماری های مختلف مقاوم می کند. اما گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت های سالم حمله می کنند.

با وجود آلوپسی توتالیس در بدن، سیستم ایمنی به فولیکول های مو حمله می کند. این حمله موجب التهاب شده و در پی التهاب ریزش مو شروع می شود.

عوامل خطر

هنوز مشخص نیست که عوامل خطر ابتلا به این نوع آلوپسی چیست. اما بسیاری از پزشکان معتقدند که آلوپسی توتالیس، در افراد بزرگسال زیر ۴۰ سال رایج است. از طرفی داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به آلوپسی نیز می تواند عامل خطر دیگری محسوب شود.

هنوز پزشکان در مورد ارتباط استرس و آلوپسی نتایج قانع کننده ای را به دست نیاورده اند. اما معتقدند که استرس مزمن می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و مانع از توانایی آن برای انجام عملکرد مناسب شود.

روش های درمان آلوپسی توتالیس

چندین درمان برای این نوع ریزش مو وجود دارد. این درمان ها عبارتند از:

کورتیکواستروئیدها

پزشک با استفاده از تجویز کورتیکواستروئید سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند. این کار باعث می شود حمله سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم متوقف شود. نهایتا این فرایند ممکن است موجب کاهش ریزش مو شود. بعد از این درمان ممکن است موهای منطقه آسیب دیده مجددا رشد کنند.

ایمونوتراپی موضعی

این درمان سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند تا بدن به مبارزه با بیماری بپردازد. اگر این درمان بتواند موثر باشد، فولیکول های مو تحریک شده و شاهد رشد موی جدید می شوید.

ماینوکسیدیل

این درمان رشد مو را می توان برای کودکان و بزرگسالان مورد استفاده قرار داد. برای دریافت بهترین نتایج، از این دارو باید در کنار سایر درمان ها استفاده کرد. با استفاده از این درمان ممکن است در عرض سه ماه دوباره موها رشد کنند.

دیفن سایپرون (DPCP)

DPCP درمان موضعی طراحی شده برای تحریک یک واکنش آلرژیک است که موجب افزایش تعداد گلبولهای سفید خون می شود. این پاسخ باعث می شود فولیکول های مو تحریک شده و باعث رشد مو شوند.

نور درمانی با اشعه ماورای بنفش

این درمان باعث افزایش گردش خون به فولیکول های مو و تحریک رشد مو می شود. با این حال اگر مو به این روش رشد کند باز هم امکان ریزش آن وجود دارد.

توفاسینیتیب

این درمان جدید که در ابتدا برای آرتریت روماتوئید استفاده می شد، نتایج قابل توجهی را در درمان بسیاری از اشکال آلوپسی از خود نشان داده است.

عوارض آلوپسی توتالیس

آلوپسی غیر قابل پیش بینی است. به طوری که برخی از افراد به درمان ها پاسخ داده و موهایشان مجدد رشد می کند. اما برخی علاوه بر ریزش کامل موی سر به ریزش مژه، ابرو و موی سایر قسمت های بدن مبتلا می شوند. مداخله زودهنگام و درمان آلوپسی باعث کاهش احتمال بدتر شدن بیماری می شود.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *