آیا احساس درد شکم در دوران بارداری طبیعی است؟

آیا احساس درد شکم در دوران بارداری طبیعی است؟

درد، ناراحتی و گرفتگی در شکم در زمانی که شما باردار هستید طبیعی است. معمولا در صورتی که بقیه مسائل خوب پیش روند درد شکم در دوران بارداری نگرانی ندارد. حمل یک کودک فشار زیادی بر عضلات، مفاصل و رگ ها وارد می کند. این امر باعث می شود که شما در اطراف ناحیه معده خود احساس ناراحتی کنید. در طول بارداری، بافت های سخت (رباط ها) که سبب اتصال استخوان ها می شوند برای حمایت از رحم در حال رشد، کشش پیدا می کنند. بنابراین، هنگامی که شما حرکت می کنید، ممکن است درد خفیفی در یک یا هر دو طرف از بدن خود احساس کنید. همان طور که کودک شما رشد می کند، رحم تمایل به شیب به سمت راست پیدا می کند و رباط ممکن است دچار اسپاسم یا انقباض شود. بنابراین شما ممکن است اغلب در سمت راست خود احساس درد گرفتگی کنید.

چگونه می توانم درد شکم در دوران بارداری را تسکین دهم؟

استراحت در زمانی که درد اتفاق می افتد معمولا سبب تسکین گرفتگی می شود، همراه با در نظر گرفتن این مراحل:

  • سعی کنید برای مدتی بنشینید.
  • بر روی طرف مقابل که درد می کند دراز بکشید و پای خود را بالا نگه دارید.
  • یک حمام آب گرم بگیرید.
  • از یک کیسه آب گرم بر روی نواحی دردناک استفاده کنید.
  • سعی کنید استراحت کنید.

گاهی اوقات، داشتن رابطه جنسی و رسیدن به ارگاسم می تواند باعث گرفتگی و پشت درد گردد. اوج لذت جنسی باعث ضربان موج دار در طول واژن و رحم می شود، که می تواند پس از آن احساس گرفتگی ایجاد کند. داشتن رابطه جنسی در زمان حاملگی می تواند باعث شود این امواج بیشتر شبیه انقباض گرفتگی احساس شوند، به ویژه در سه ماهه سوم بارداری . اما نگران نباشید، هیچ شواهدی وجود دارد که رسیدن به اوج لذت جنسی سبب زایمان شود. شما می توانید گرفتگی بالقوه را با انجام رابطه جنسی نرم و آهسته تسکین دهید. ماساژ ملایم پشت پس از رابطه جنسی نیز ممکن است کمک کننده باشد.

اگر من احساس ناخوشی و درد شکم در دوران بارداری داشته باشم چه کار باید انجام دهم؟

درد شکم در دوران بارداری می تواند نشانه ای از چیزی باشد که به بارداری ربطی ندارد. آپاندیسیت، کیست تخمدان، سنگ کلیه، یک عفونت ادراری (UTI)، و یا مشکل کیسه صفرا می توانند سبب درد شکم شوند. بارداری شما حتی ممکن است باعث تحریک یک مشکل شده باشد. فیبروئیدها در رحم که پیش از بارداری شما را اذیت نمی کنند ممکن است حالا که باردار هستید احساس ناراحتی در شما ایجاد کنند. چیزهایی که حس می کنید را با پزشک خود یا ماما در میان بگذارید. آن ها می توانند متوجه شوند که این درد و ناراحتی طبیعی دوران بارداری است یا مساله و مشکل دیگری نیز وجود دارد. با این حال، اگر درد بعد از چند دقیقه استراحت برطرف نشد و یا اگر احساس گرفتگی شما همراه با موارد زیر است فورا به پزشک مراجعه کنید:

آیا احساس درد شکم در دوران بارداری طبیعی است؟
آیا احساس درد شکم در دوران بارداری طبیعی است؟

چه هنگامی درد شکم در سه ماهه اول نگران کننده است؟

معمولا در اوایل حاملگی هیچ دلیلی برای نگرانی در مورد درد شکم وجود ندارد. اما اگر شما همراه با درد شکم علایم دیگری نیز دارید، ممکن است نیاز به دریافت کمک داشته باشید.

سقط جنین زودرس

متأسفانه سقط اولیه نسبتا شایع است. این امر معمولا به این دلیل که یک کودک به درستی تکامل نیافته است، اتفاق می افتد. در ۱۲ هفته اول بارداری شما گرفتگی ، خونریزی و درد در مرکز شکم را در برخی از اوقات خواهید داشت. در این حالات با دکتر خود، ماما یا بیمارستان تماس گرفته، و پس از آن دراز کشیده و یا در حالی که پاهای خود را بالا داده اید بنشینید. اگر شما خونریزی شدید دارید، و نیاز به مصرف بیش از یک پد در یک ساعت دارید ، مستقیما به بخش اورژانس نزدیک ترین بیمارستان اطراف خود مراجعه کنید. اگر در محل زندگی شما یک واحد ارزیابی اوایل حاملگی وجود دارد می توانید مستقیما به آن جا مراجعه کنید.

حاملگی خارج رحمی

حاملگی خارج رحمی در خارج از رحم توسعه می یابد. متاسفانه، این نوع بارداری را نمی توان نجات داد. این یک بیماری جدی است، بنابراین شما به درمان سریع نیاز دارید. بیش از یک درصد از حاملگی ها در بریتانیا خارج از رحمی می باشند. شما احساس گرفتگی های دردناک با حساسیت که معمولا در یک طرف شروع می شود و در سراسر شکم گسترش می یابد، می کنید. شما هم چنین ممکن است خونریزی سیاه رنگ و روان داشته باشید. این اتفاق معمولا بین هفته پنجم تا دهم از بارداری اتفاق می افتد. با دکتر خود تماس بگیرید و یا سریعا به بخش اورژانس و تصادفات مراجعه کنید، چرا که بارداری خارج رحمی نیازمند درمان سریع می باشد.

چه هنگامی درد شکم در سه ماهه دوم نگران کننده است؟

درد شکم به تنهایی معمولا در سه ماهه دوم نگران کننده نیست. یک احتمال بسیار کمی نیز وجود دارد که نشان گر وجود سقط دیررس باشد. اما تنها در صورتی که شما هم زمان خونریزی نیز داشته باشید. به یاد داشته باشید که در سقط جنین دیررس به مراتب کمتر از سقط جنین زودرس شایع می باشند. تنها در حدود یک بارداری از ۱۰۰ بارداری، سقط جنین دیررس اتفاق می افتد. اگر شما سقط جنین دیررس دارید، شما پس از هفته ۱۲ و پیش از هفته ۲۴ بارداری گرفتگی با خونریزی شدید خواهید داشت. اگر شما خونریزی سبک واژن یا ترشح مهبلی دارید، با دکتر یا مامای خود برای مشاوره تماس بگیرید. اگر شما خونریزی شدید دارید، مستقیما به نزدیک ترین بخش اورژانس و تصادفات و یا زایمان مراجعه کنید.

چه هنگامی درد شکم در سه ماهه سوم نگران کننده است؟

در سه ماهه سوم، درد شکم می تواند به معنای این باشد که بدن شما خیلی زود برای زایمان آماده شده است. بنابراین نگرانی اصلی زایمان زودرس است. زایمان زودرس همیشه به این معنی نیست که کودک شما همین حالا به دنیا می آید. گاهی اوقات، تا زمانی که کیسه آب پاره نشده باشد، آن فقط یک هشدار اشتباه است. در زایمان زودرس، شما در نواحی شکم لگن یا پایین تر احساس درد می کنید. کمر درد، گرفتگی خفیف عضلات شکم و اسهال نیز ممکن است احساس شود. شما ممکن است احساس کنید که کیسه آب شما پاره شده است و احساس انقباضات به طور منظم، و یا سفت شدن رحم، که اغلب بدون درد می باشند را داشته باشید. این اتفاق می تواند هر زمانی بین ۲۴ هفتگی تا ۳۷ هفتگی بارداری اتفاق بیافتد. دکتر خود، ماما یا قابله در نزدیک ترین بیمارستان به خود را بلافاصله مطلع کنید. اگر شما فکر می کنید که کیسه آب تان پاره شده است ابتدا با بخش زایمان تماس بگیرید. درد شکم در دوران بارداری هنگامی که شما ۳۷ هفته از بارداری را پشت سر گذاشته اید ممکن است به این معنی باشد که شما در مراحل اولیه زایمان قرار گرفته اید. در این مرحله بارداری شما دوره خود را تقریبا طی کرده و به زمان خود نزدیک شده اید. بنابراین گرفتگی یک بخش طبیعی از بدن شماست که در حال آمادگی برای زایمان می باشد. شما هم چنین ممکن است کمر درد مداوم، ناشی از افزایش فشار در لگن را احساس کنید. احساس گرفتگی های اولیه در زایمان معمولا بسیار خفیف تر از انقباضات شما در هنگام زایمان می باشد. ممکن است استراحت روی مبل و یا پیاده روی به کاهش درد شکم در دوران بارداری کمک کند. پیدا کردن راهی برای مقابله با هر گونه ناراحتی، به شما برای آماده سازی در هنگام زایمان کمک خواهد کرد.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *