آیا طب سوزنی بر افزایش باروری موثر است؟

آیا طب سوزنی بر افزایش باروری موثر است؟
آیا طب سوزنی بر افزایش باروری موثر است؟

تحقیقات نشان می دهد که طب سوزنی ممکن است برای زوج هایی که در حال تلاس برای بچه دار شدن، از طریق لقاح آزمایشگاهی (IVF) هستند، مفید است، اما نمی توان به طور قطع گفت که طب سوزنی بر افزایش باروری موثر است. گرچه تحقیقات نتایج امیدوار کننده ای را نشان می دهد اما برای ارائه نظر قطعی به بررسی ها بیشتر نیاز است. چیزی که به طور قطع می تواند گفت این است که این درمان قدیمی می تواند به باردار شدن کمک کند.

طب سوزنی بر اساس نظریه ای استوار است که معتقد است که انرژی حیاتی (“چی”) از طریق بدن، در امتداد مسیرهای خاص جریان دارد. متخصصان طب سوزنی سعی می کنند این انرژی را متعادل کنند و با تحریک نقاط حساس بدن با سوزن، انرژی را در بدن به جریان بیاندازند. این طب سنتی قدمتی ۵۰۰۰ ساله دارد.

تحقیقات انجام شده بر روی تاثیر طب سوزنی بر افزایش باروری

در سال ۲۰۰۲، یک تیم از محققان آلمانی کشف کردند که طب سوزنی به طور قابل توجهی شانس بارداری را در میان یک گروه از ۱۶۰ زن که تحت درمان IVF قرار داشتند، افزایش داده است. چهل و دو درصد از زنانی که طب سوزنی دریافت کردند، باردار شد. این در حالی است که بدون انجام طب سنتی، تنها ۲۶ درصد از این افراد باردار می شدند. پژوهشگران بر این باورند که طب سوزنی با افزایش جریان خون به رحم و استراحت عضلات، شانس بیشتری برای کاشت جنین در رحم به همراه دارد. در واقع با افزایش خون رسانی به رحم، عمل کاشت تخمک های بارور شده در رحم ساده تر می شود.

آیا طب سوزنی بر افزایش باروری موثر است؟
آیا طب سوزنی بر افزایش باروری موثر است؟

تحقیقات دیگر نشان می دهد که طب سوزنی در کاهش استرس موثر است. از آنجا که استرس با باردار شدن تداخل دارد، کاهش استرس از طریق طب سوزنی از لحاظ نظری می تواند به بهبود شانس بارداری منجر شود. برخی از زنان از طب سوزنی برای مقابله با استرس، در زمانی که در حال تلاش برای باردارشدن هستند، نتایج مثبتی به دست آورده اند.

طب سوزنی ممکن است به درمان ناباروری در مردان کمک کند. تعداد کمی از مطالعات نشان داده اند که درمان به این روش و به طور منظم، به طور قابل توجهی تعداد اسپرم و تحرک آن ها را افزایش می دهد.

با این حال، تحقیقات جدید نشان می دهد که طب سوزنی به طور قابل توجهی می تواند به بهبود کیفیت و سلامت اسپرم ها کمک کند. در یک مطالعه که در سال ۲۰۰۵ در مجله Fertility and Sterility منتشر شد، محققان نمونه ای از اسپرم مردان نابارور با علت ناشناخته را قبل و بعد از درمان طب سوزنی بررسی کردند. آنها دریافتند که طب سوزنی منجر به کاهش نقص ساختاری اسپرم و افزایش تعداد آن ها در سطح نرمال می شود.

پس با وجود تمام این تحقیقات می تواند گفت که طب سوزنی بر افزایش باروری موثر است اما به شیوه خود نه به شیوه ای که در ذهن عموم مردم است. نکته مهمی که می توان به آن اشاره کرد این است که حتی اگر طب سوزنی بر افزایش باروری بی تاثیر باشد باز هم به دلیل امن بودنش، انجام آن بی ضرر است. البته به یاد داشته باشید که این عمل حتما باید توسط متخصص انجام شود.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *