مقالات

احساس گیر کردن چیزی در گلو دارم، علت و درمان آن چیست؟
پیشگیری و بیماریها

احساس گیر کردن چیزی در گلو دارم، علت و درمان آن چیست؟ 

احساس گیر کردن چیزی در گلو یک تجربه آزار دهنده برای بسیاری از افراد است. به همین خاطر برخی از افراد مبتلا، سعی می کنند با بلع زیاد یا سرفه کردن این اختلال را درمان کنند. احساس گیر کردن چیزی در گلو می تواند با علائم غیر پایدار مانند خشونت صدا، تجمع بزاق در پشت گلو، التهاب، یا در برخی موارد، مشکل در بلع همراه باشد.

اصطلاح پزشکی احساس گیر کردن چیزی در گلو pharyngeus یا بغض در گلو است. دکتر میشل رایت می گوید که احساس بغض در گلو می تواند توسط عضلات که در بلع درگیر است، رخ دهد. وقتی این عضلات به درستی شل نشود، احساس می شود توده ای در گلو گیر کرده و نوعی انسداد در راه گلو وجود دارد. استرس، رفلاکس اسید معده به مری، عفونت گلو، واکنش های آلرژیک به مواد غذایی و یا گزش حشرات همگی می توانند احساس گیر کردن چیزی در گلو را برای انسان تدایی کنند.

بسیاری از داروهای خانگی می توانند به شما کمک کند تا از شر احساس داشتن یک توده در گلو رها شوید. برای مثال، اگر احساس گیر کردن چیزی در گلو از استرس بود، یادگیری مدیریت سطح استرس، به شما کمک می کند. اگر احساس توده در گلو از بازگشت بیش از حد اسید معده بود، داروهای خانگی برای رفلکس اسید کمک کننده اند. با این وجود، واکنش های آلرژیک که باعث تشدید احساس گیر کردن چیزی در گلو می شوند باید سریعا تحت نظارت پزشک قرار گیرد.

علل احساس گیر کردن چیزی در گلو

اجازه دهید به علل مختلفی که موجب می شود تجربه احساس توده در گلو کنید، نگاهی بیاندازیم و همچنین برخی از بهترین داروهای خانگی برای کاهش علائم و درمان ریشه ای احساس گیر کردن چیزی در گلو را به شما معرفی کنیم.

گیر کردن غذا

اگر احساس می کنید یک توده در گلو شما وجود دارد، می تواند نشان از گیر کردن مقدار کمی غذا در گلو باشد. مثلا گیر کردن یک تکه استخوان ماهی در گلو چنین حسی را ایجاد می کند. برای برطرف کردن انسداد جزئی در گلو، شما می توانید با خوردن چیزی نرم آن را برطرف کنید. برای مثال، اگر استخوان ماهی در گلو گیر کرده است جویدن نان سفید تا جایی که به خوبی با بزاق دهان مخلوط و نرم شده، و بلعیدن ناگهانی آن می تواند کمک کننده باشد.

برخی پیشنهاد می کنند که برای فرو بردن استخوانی که در گلو گیر کرده است مقدار زیادی کره بادام زمینی را بر روی نان مالیده و سپس نان را بجوید و مثل روش بالا، پس از نرم شدن کامل نان، آن را یکباره ببلعید. به این روش به احتمال زیاد استخوان ماهی به کره گیر کرده و از جای خود حرکت می کند.

شما همچنین می توانید یک قاشق عسل را برای کمک به خلاص شدن از شر غذا و استخوانی که در گلو گیر کرده است، ببلعید. خواص ضد التهابی عسل به تسکین بافت تحریک شده گلو کمک خواهد کرد. راه ساده تر برای از بین بردن احساس گیر کردن چیزی در گلو سرفه های ناگهانی است.

ریفلاکس (GERD)

معمولا دلیل عمده برای احساس گیر کردن چیزی در گلو ریفلاکس معده به مری است. در این عارضه، به دلیل افزایش اسید معده، اسید به مری برگشته و موجب سوزش سر دل و قفسه سینه می شود و طعم تلخ در دهان ایجاد می کند. مجله The World Journal of Gastroenterology گزارش داد که احساس بغض در گلو، در بیش از ۶۰٪ از افرادی که از GERD رنج می برند، تجربه می شود. در این شرایط، به دلیل تحریک و التهاب مری، توسط اسید معده، توده در گلو احساس می شود. رفلاکس همچنین موجب گرفتگی صدا نیز می شود.

اگر به ریفلاکس معده مبتلا هستید، می توانید از جوش شیرین برای درمان استفاده کنید. جوش شیرین کمک می کند تا بخشی از محتوای اسید در معده خنثی شده و التهاب کاهش یابد. برای استفاده از این درمان کافی است نصف قاشق چای خوری جوش شیرین را در یک لیوان آب مخلوط کرده و برای کاهش سوزش سر دل بنوشید. برای به دست آوردن نتیجه مطلوب باید از این روش به طور منظم استفاده کنید. از طرفی جوش شیرین می توانید با دیگر داروها و مکمل ها تداخل داشته باشد.

نوشیدنی های حاوی عصاره آلوئه ورا نیز یکی دیگر از درمان های طبیعی است که می تواند به تسکین علائم سوزش سر دل کمک کند. همانطور که می دانید آلوئه ورا اثر تسکین دهنده بر روی پوست آسیب دیده دارد، با این حال، برای تسکین التهاب در مری نیز مفید است. مطالعات نشان داده اند که شربت آلوئه ورا یک درمان موثر برای GERD است. برای کمک به خلاص شدن از شر احساس گیر کردن چیزی در گلو ناشی از GERD، شما باید یک جرعه کوچک از عصاره آلوئه ورا را حدود ۲۰ دقیقه قبل از هر وعده غذایی بنوشید.

استرس

بسیاری از افراد وقتی تحت فشار و استرس هستند تصور می کنند چیزی در گلویشان گیر کرده است. دلیل این احساس این است که زمانی که ما تحت استرس هستیم، تنش عضلانی در بدنتان تمایل به اوج گرفتن دارد و این باعث تنگی در پشت گلو می شود.

ارتباط بین احساس گیر کردن چیزی در گلو و استرس در مجله Psychosomatic Research مورد مطالعه قرار گرفته است. این مطالعه نشان داد که بیمارانی که احساس می کنند که چیزی همیشه در گلویشان گیر کرده است، تحت تنش بیشتر از گروه کنترل بوده اند. همچنین مشخص شد که این افراد در مدت زمان قبل از حوادث استرس زا در زندگی خود، هیچ علائمی از بغض در گلو نداشتند. استرس بدن ما را از جهات مختلف تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین این مهم است که راهی برای مدیریت سطح استرس پیدا کنیم.

برای از بین بردن استرس شما می توانید چند قطره اسانس اسطوخودوس را با روغن حامل ترکیب کرده و به وان حمام اضافه کنید. این محلول تسکین دهنده اعصاب است. حمام کردن با این محلول به مدت ۲۰ دقیقه در کنترل استرس بسیار مفید است. همچنین می توانید چند قطره عصاره سنبل را روی بالش خود بریزید تا به کمک آن سطح اصظراب و استرستان کم شود. کاهش استرس همچنین یکی از راه های موثر برای درمان رفلاکس معده است. یک مطالعه که در مجله American Journal of Gastroenterology منتشر شده نشان می دهد که ارتباط روشنی بین افزایش حساسیت به اسید معده در مری و استرس وجود دارد.

اختلال اضطراب

اگر شما از سطح بالایی از اضطراب رنج می برید و در مورد فعالیت های روزمره و حوادث همیشه نگران هستید، ممکن است احساس گیر کردن چیزی در گلو را نیز داشته باشید. محققان مجله The British Journal of General Practice می گویند که یک ارتباط بین بغض در گلو و اضطراب در بیماران وجود دارد. در واقع، ۹۶ درصد از افراد مبتلا به اختلال اضطراب، احساس می کنند غذا در گلویشان گیر می کند و پایین نمی رود. دکتر کاتلین رومیتو معتقد است که داشتن بلع سخت نیز یکی از نشانه های اختلال اضطراب است.

تحقیقات دانشگاه مریلند نشان می دهد که زنجبیل و بابونه می تواند به کاهش اضطراب کمک کنند. شما می توانید از این دو ماده به عنوان چای به صورت روزانه استفاده کنید. سطح بالایی از اضطراب و وحشت می تواند درمان استرس را سخت تر کند. با این حال، بسیاری از داروهای خانگی موثر وجود دارند که می توانند به آرام کردن اعصاب و کاهش اضطراب و افسردگی کمک کنند. به عنوان مثال اسانس های ترنج، لیمو، گل شمعدانی، گل بابونه و چوب صندل احساس شدید اضطراب را برطرف می کنند.

بسیاری از افراد از مکمل های سروتونین یا دوپامین برای کمک به بهبود خلق و خو، درمان افسردگی، و به دست آوردن مجدد یک احساس عمومی از شادی در زندگی استفاده می کنند. کاهش اضطراب و استرس در زندگی شما، سلامت عمومی را افزایش می دهد.

ورم لوزه

التهاب لوزه ها می تواند باعث التهاب در گلو شده و منجر به احساس گیر کردن چیزی در گلو شود. در این شرایط شما همچنین ممکن است درد و مشکل در هنگام بلع را نیز تجربه کنید. دکتر Carol DerSarkissian می گوید که التهاب لوزه که توسط یک عفونت در پشت گلو ایجاد می شود می تواند منجر به تورم غدد در گردن، قرمزی، درد، تاول در گلو و تب شود. بنابراین، غدد متورم، به خصوص اگر گلو قرمز و ملتهب باشد، ممکن است باعث شود احساس کنید گلویتان مسدود شده و چیزی راه گلویتان را بسته است.

درمان های طبیعی زیاد و موثری برای کشتن باکتری هایی که باعث التهاب لوزه می شوند، کاهش قرمزی و التهاب در گلو وجود دارد. یکی از داروهای خانگی موثر برای ورم لوزه، غرغره کردن آب نمک است. محلول نمک می تواند به سرعت منجر به کاهش تورم در گلو شود. برای این کار نصف تا ۱ قاشق چای خوری نمک را به ۸ اونس آب اضافه کنید و چند بار در روز تا زمانی که تورم برطرف نشده از آن غرغره کنید. شما همچنین می توانید از سیر به جهت داشتن خواص ضد باکتری و ضد ویروسی برای درمان علائم التهاب لوزه استفاده کنید. اگر چه سیر دارای طعم و مزه قوی است اما به سرعت عفونت گلو را درمان می کند.

یک یا ۲ حبه سیر را چرخ کنید و ۱۰ دقیقه اجازه دهید تا مواد تشکیل دهنده فعال آلیسین تشکیل شود. سپس آن را با ماست ساده یا عسل خام مخلوط کرده و ۲ الی ۳ بار در روز تا زمانی که التهاب لوزه برطرف شود از آن استفاده کنید.

تیروئید

مسائل مربوط به غده تیروئید نیز می تواند احساس گیر کردن چیزی در گلو ایجاد کند. در مطالعه ای که در بلژیک انجام شده مشخص شد که بزرگ شدن تیروئید موجب می شود علائم pharyngeus یا بغض در گلو بیشتر شده و مشکل در بلع نیز ایجاد شود. برای درمان و پیگیری اختلالات مربوط به غده تیروئید حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

احساس گیر کردن چیزی در گلو
احساس گیر کردن چیزی در گلو

آلرژی

آلرژی شدید می تواند تورم جدی در گلو ایجاد کند و موجب مسدود شدن راه های هوایی شود. اگر فردی از شوک آنافیلاکتیک (واکنش آلرژیک جدی) رنج می برد، باید فورا به پزشک مراجعه کند. برخی از علائم دیگر واکنش آلرژیک، کهیر، عطسه، خارش لب یا زبان، خارش گلو و تنگی در گلو است. در مطالعاتی که در تایلند انجام شد مشخص گردید که بسیاری از افرادی که از احساس گیر کردن چیزی در گلو شکایت می کردند به درمان های ضد آلرژی پاسخ داده اند. پس اگر به غذای خاص و یا نیش حشرات حساسیت دارید، باید برای جلوگیری از تورم که باعث انسداد گلو می شود چاره ای بیاندیشید.

اگر واکنش آلرژیک جزئی دارید می توانید از یکی از آنتی هیستامین های طبیعی برای درمان آلرژی استفاده کنید. یکی از این آنتی هیستامین طبیعی برای کاهش ورم، گزنه است. این ماده مانند آنتی هیستامین ها عمل می کند و می تواند به درمان علائم آلرژی کمک کند. یک مطالعه نشان داد که مصرف ۳۰۰ میلی گرم برگ خشک گزنه کمک می کند تا علائم آلرژیک از بین برود.

التهاب مری

التهاب مری، التهاب بافت مری است که می تواند باعث شود احساس کنید یک شیئی در گلو گیر کرده است. پزشکان در کلینیک مایو می گویند که شما می توانید علائم التهاب مری را با اجتناب از مصرف غذاهایی که باعث افزایش ریفلاکس می شود، حفظ تناسب اندام و ترک سیگار به حداقل برسانید.

شبکه مری و حلقه

شبکه مری و حلقه می تواند احساس انسداد در گلو ایجاد کند. Esophageal webs and rings از شایع ترین ناهنجاری های ساختاری مری است، و گاهی اوقات می تواند در هنگام بلع باعث دشواری شود. با توجه به تحقیقات دانشکده پزشکی هاروارد، این وضعیت ممکن است به رفلکس اسید و یا کم خونی فقر آهن مرتبط باشد، پس شما می توانید اقدامات لازم برای پیشگیری و درمان این اختلالات را انجام دهید.

سرطان حنجره

در اکثر موارد، احساس گیر کردن چیزی در گلو بی ضرر است و به راحتی می توان به طور طبیعی با استفاده از داروهای خانگی درمان شود. با این حال، گاهی اوقات می تواند ناحیه گلو سرطانی شده و چنین احساسی ایجاد کند. مرکز خدمات بهداشت ملی انگلستان اعلام کرده است که اگر بیماری احساس گیر کردن چیزی در گلو را به طور مداوم دارد و این انسداد به هیچ یک از روش های بالا پاسخ نمی دهد و ممکن است دردی در ناحیه اطراف گوش نیز ایجاد کند باید برای انجام معاینات پزشکی به دکتر مراجعه کند.

[quote font_size=”18″ color=”#37a02b”]

پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر، این مطالب را نیز بخوانید:

سفید شدن زبان و گلو درد ؛ علل و روش های درمان

برآمدگی ته گلو به چه دلیل ایجاد می شود؟ (برآمدگی های سفید، قرمز، زرد و یا سیاه)

[/quote]

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

در اغلب موارد، احساس گیر کردن چیزی در گلو به خودی خود از بین می رود. با این حال، اگر درد یا علائم جدی همراه با این احساس وجود داشته باشد، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید. (۱) افرادی که قبلا احساس گیر کردن چیزی در گلو را تجربه کرده اند و به پزشک مراجعه کرده اند، مجددا نیازی به مراجعه به پزشک ندارند مگر اینکه علائمشان بدتر، متفاوت تر یا دردناک تر شود.

اگر علائم زیر را همراه با احساس گیر کردن چیزی در گلو دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • درد گلو یا گردن
 • کاهش وزن
 • علائمی که ناگهان پس از سن ۵۰ سالگی رخ می دهند
 • استفراغ
 • مشکل در بلعیدن
 • درد در هنگام بلعیدن
 • احساس خفگی در هنگام بلعیدن
 • ضعف عضلانی در گلو یا جاهای دیگر بدن
 • حضور توده در گردن یا گلو که قابل لمس یا دیدن باشد
 • بدتر شدن تدریجی علائم
 • نشانه هایی که عفونت یا سایر مشکلات جدی مانند تب یا تورم غدد لنفاوی را نشان می دهند

منابع:

 1. Complementary Therapies in Allergic Rhinitis
 2. Globus pharyngeus
 3. Feeling of Something Stuck in the Throat
 4. Globus Sensation
احساس گیر کردن چیزی در گلو دارم، علت و درمان آن چیست؟
4.5 (90%) 2 votes

مطالب مرتبط

53 دیدگاه

 1. ناشناس

  سلام.خیلی ممنون از مطالب مفیدتون.اگر سرطان حنجره باشه امکان خوب شدنش هست یا نه؟

  1. فرشته موسی پور

   سلام و وقت بخیر

   خوشبختانه امروزه درمان سرطان بسیار پیشرفت کرده و در صورتی که به موقع شناسایی بشه کاملا قابل درمان است.

   1. الهه

    ضمن احترام به نظر شما باید عرض کنم که درمان سرطان هیچ پیشرفتی نکرده و یا حتی اگر پیشرفتی هم کرده باشد بعلت سود و منفعت تجاری که به جیب از خدا بیخبران میره اجازه نمیدن سرطان ریشه کن بشه . من داییم زندگیشو برای معالجه سرطانش داد و با امیدهای واهی پزشکان هم جونش رفت هم مالش

 2. ناشناس

  چطور میشه فهمید کدوم یک از این موارده؟

  1. فرشته موسی پور

   سلام و وقت بخیر

   تشخیص این موارد به تخصص و آزمایش نیاز داره. حتما به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 3. امین

  سلام استخون در گلو ب جز این موارد ک شرح داده شده راهکار دیگه نیست انجام بدیم مرسی

  1. فرشته موسی پور

   سلام

   ممکنه باشه. ولی راهکارهای این مطلب همونیه که مطالعه فرمودید.

 4. نويد

  سلام پسری نوزده ساله و اهل دودهایی هستم از زمانی که مصرفم زیاد شده به جز قرص هایی مث ژلوفن هیچ قرصی از گلوم پایین نمیره حتی با آب خیلی زیاد،میدونم بیشتر واسه دود هایی ک میکشم آب بدنم کم میشه ولی خوب چاره نیست،اگه میشه یه راهکار بدین

  1. amir

   سلام من چند وقته تو فشاره زیاده مشکلاتم دستو پا میزنم و از وقتی که این مشکلات برام پیش اومده احساس خفگی تو گلوم دارم میخواستم بدونم از چی میتونه باشه ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

   1. ارسلان زمانی

    منم هرموقع استرس دارم ازگلوحس میکنم چیزی توش گیرکرده وخواستم برم چکاب کلی بدم ترسیدم نرفتم بدم گفتم چیزیم باشه خداازجوانیمون بگذره والااا

 5. YEGANEH

  سلام ۲۰ روزه حس میکنم چیزی توی گلوم گیر کرده واقع دارم اذیت میشم
  پیش ۲ تا دکتر عمومی و ۱ دکتر متخصص رفتم
  همشون گفتن چیزی نیست
  دکتر متخصص برام سرم نوشت و گفت ۳ بار قرقره کنم
  ولی غذا تو گلوم گیر کرده نه ته حلقم?
  تروخدا کمکم کنید شبا با بدبختی میخوابم ?

  1. YEGANEH.PH

   سلام منم همینجوری شدم … الان عکس گرفتم دکتر متخصص رفتم سرم داد قرقره کنم سونوگرافی رفتم ولی الان ۵ ماهه خوب نشدم ?? شما راه حلی پیدا کردید به منم بگید ?

   1. سارا

    سلام عزیزم دونه شدی ب اصلاح تب سنتی باید بری تل گیری پی جو‌شو ببین کی از زمان قدیم پیرزنی پیرمردی ببین کی بلده دونه رد کنه
    دکترا ب هیچ وجه سر در نمیارن از این موضوع

  2. سجاد

   سلام من هم این علآیم رو داشتم هر دکتری میرفتم میگفتن چیزی نیست ولی خیلی عذاب میکشیدم آخرش متوجه شدم هر وقت نان میخورم اینجور میشم دیگه نان نخوردم تا خوب شدم . اسم این بیماری سلیاک هست . سرچ کنید بیشتر متوجه میشید

 6. الهه

  من مدت زیادیه بعد خوردن غذا مخصوصا مرکبات یا هرچیز ترشی احساس موندن غذا سر مری دارم
  دکتر قرص پنتومید داد یه دور خوردم که اخراش بهتر شدم و بعد که قطع کردم باز این حسو داشتم که دومرتبه سرخود دارم یه بسته دیگه میخورم و بهترم
  حالا نظر شما چیه؟

  1. صباح

   یا الرحمن الراحمین، خدایا بنده گدای درگاه توام،به همۀ بیماران گرفتار درمان وشفا عطا کن.آمین یا رب العالمین توروخدا واسۀ یک نفر مریضم که حتی از زبان وچشم وگوش محروم شده وبه خاطر بلعش اخیراً مشکل پیدا کرده وحتی نمی تواند آب هم بخورد، دعای خیر شفا کنید ،محتاج دعای خیر مومنان وهموطنان خویش هستم. التماس دعا، خدا نگهدار. صباح

   1. طاها

    با سلام . انشاء الله خدا شفای عاجل عنایت خواهد کرد . ما هم دعا می کنیم

 7. فاطمه

  سلام ممنون میشم راهنماییم کنید
  من یک ماه پیش یهویی احساس بغض در گلوم کردم وبعداز یک هفته احساس توده وبعداز چن روز داعم احساس میکنم چیزی تو گلوم گیر کرده
  وبعداز این علاعمی مثل
  تنگی نفس حین فعالیت
  سرفه های خشک
  احساس توده در قفسه ی سینه
  سوزش سر دل سر درد
  ورم زیر گلو و گردن که سفت هستن و اوایل خیلی دردناک بودن اما الان دردی ندارن
  چنتا متخصص رفتم آزمایش خون و کشت ترشحات حلق
  انجام دادم نرمالن همه و دکترا میگن شاید به خاطر آلرژی باشه
  که من سابقه آلرژی ندارم خانوادم هم ندارن
  میشه راهنماییم کنید کلافه شدم…
  ۳۵روز اینجورم…

  1. حسن

   از من همین جوری است

  2. مریم

   منم همینجورم واقعا کلافه شدم

 8. محمد

  سلام خواهشا اورژانسی جواب بدید ، موقع بلع غذا کمی درد دارم ، سمت راست حنجره ام تقریبا ،در ناحیه جناغ سینه یا کمی بالاتر سمت راست ، چهار روزه اینطوریه و هیچ تغییری نکرده ،،احساس بغض دارم توی سمت راست گلو ، آنتی بیوتیک هم خوردم برای عفونت ولی تغییری نکرده ، خیلی نگرانم ، لطفا راهنمایی کنید.لطفا پاسخ رو به ایمیلم بفرستید .

  1. پوریا

   از استرس جدا دوری کنید و آزمایش تیروئید بدید

 9. امیر

  سلام نگران نباشید اکثر اینکه فکر میکنید چیزی تو گلو گیر کرده واقعا چیزی تو گلو کرده مثل یه لقمه غذای خوب جویده نشده یا خوردن نان خوب پخته نشده راه حلش پریدن از ارتفاع مثل پله صبح ناشتا است.موفق باشید

 10. Nashnas

  سلام من الان همچین احساسی دارم دیشب تو خواب این جوری شدم …چند وقت پیش ازمایشمو دکتر دید گفت خونت غلیظه و تو هوای الوده نرو منم بابا بزرگم سیگاریه و نمیشه نرم دکتر گفت ممکنه باعث تنگی نفس بشه الان این قضیه مربوط ب همون پر خونیم میشه؟

 11. sona

  با سلام حدود ۴۰ روزه وقتی غذا میخورم احساس گیر کردن تکه ای غذا در گلو را دارم که سعی میکنم با سرفه یا قورت دادن آب دهان بر طرف شه و اذیت کننده است و اخیرا احساس تورم در گلو دارم و احساس مشکل در نفس کشیدن از راه دهان ممنون میشم اطلاعاتتون رو عرضه کنید

 12. Zahra

  سلام مدت دوساله که احساس میکنم بعد از خوردن غذا چیزی در گلوم گیر میکنه دوبار آندوسکوپی کردم آزمایشها و عکسهای مختلف از مری انداختم و داروهایی زیادی مصرف کردم ولی بی نتیجه بوده لطفا راهنماییم گنید

  1. امیر کریمی

   خانم محترم منم مثل شما همچین بیماری دارم… مثل شما خیلی ازمایش دادم ولی بی نتیجه بوده.. اگه راه چاره ای پیدا کردین به منم هم اطلاع بدین.. ممنون
   یکی نوشته بود که ازمایش کبد داده خوب شده. منم میرم دکتر برای ازمایش کبد اگه انشالله خوب شدم اطلاع میدم

   1. paosha

    سلام من یک سال هست که این مشکل دارم اسم این مشکل تول کردم گلو هست و غذا یه جاییی پشت لوزه و گلو گی میکنه چیزای کوچیک و سفت مثل مثلا آجیل یا عضروف مرغ و … برای من ایناست که میرم پیش تول گیر گلو رو ماساژ میده و بعد با فوت کردن از بینی اونا از دهنت میپره بیرون و راحت میشی

    1. علی

     سلام ببخشید تول گیر منظورتون چیه دکتر هستش یا افرادی به عنوان جراح محلی ؟واگه میشه آدرس یکیشون رو بدید ممنون ومیشم

     1. مدیر

      منظور درمان گرهای سنتی هستن. طبیعتا ما این راهکار رو پیشنهاد نمی کنیم.

 13. داریوش

  سلام هفته پیش صبح ازخواب بیدارشدم کمی اب خوردم یکدفعه احساس کردم اب توی گلویم موندواحساس قولنج پشته سینه بطوری که نفس عمیق میکشیدم ناراحت کننده بود.قلنج راشکستم مشکل پشتم حل شد.ولی احساس میکنم یه چیزی توی گلومه البته شبهابیشتره.سیگارهم مصرف میکنم

 14. Mali

  سلام‌ خسته‌ نباشید‌. من نزدیک‌ سه ماهه‌ احساس‌ خفگی‌ میکنم‌. همه چی راحت‌ میتونم بخورم‌ فقط آب دهنمو‌ اصلا‌ نمیتونم‌.‌ موقع‌ خوابیدن عذابم‌ میده. اصلا‌ نمیتونم‌ ب خوابم. ‌تورخدا بگید‌ باید چیکاکنم همه‌ دکترام‌ رفتم آیاخوب‌ میشم؟؟؟؟

 15. عاطفه

  سلام من احساس میکنم چیزی تو گلوم گیر کرده انگار که ته زبانم میشه حرف که میزنم درد میگیره خیلی اذیتم نمیدونم علتش چی هست

 16. afshin

  سلام به همه عزیزان من حدود دوسال این مشکل داشتم هرنوع دکتری هم که شما فکر کنید رفتم تعدادی میگفتن مشکلی نیست وبعضی ها هم میگفتن مشکل عصبی هست تا اینکه خودم رفتم یک چکاب کامل انجام دادم همه چیز نورمال بود بجز کبد من شاید باور نکنید از روزی که داروها مربوط به کبد میخورم دیگه اثاری از این بیماری ندارم
  حتما یک ازمایش کامل انجام بدین چون واقعا یک مشکل اساسی هست

  1. امیر کریمی

   سلام دوست عزیز من هم مثل شما هستم… الانم که الانه درست نشدم ولی ازمایش کبد نرفتم… شما فکر میکنید که منم هم بعد ازمایش کبد خوب میشوم؟؟؟

 17. Faramarz

  جهان سپاس از زحمات شما که این همه موارد مفید را در خدمت ما قرار داداه اید .

 18. هیچکس

  دوستانی که احساس میکنن چیزی تو گلوشون گیر کرده برن پیش اشخاصی بنام بندی.اینا انگشت میکنن تو گلو و اگه چیزی گیر کرده باشه در میارن

  1. aisan

   سلام من هم دوماهه احساس بغض گلو دارم وقتی غذامیخورم خوبم اما بعدش شروع میشه ازمایسم خوب بود البته من سه ساله کم‌کاری تیرویید دارم هرروزصبح دارو مصرف میکنم دکتر امروز برام سونو تیروییدنوشت گفت گره تیروییده هیچ دارویی هم نداد گفت به خودی خود برطرف میشه ولی من الان واقعا ازیت میشم یعنی هیچ دارویی نداره که خوب بشم ؟
   فقط گفت چندماه دیگه تکرارکنم سونو را
   من پشنهاد میکنم هر کی علایمش مثل من یه سونو تیرویید بده .

  2. vahid

   من هم چند دفعه پیش بندی متبحر رفته ام و واقعا نتیجه گرفته ام

 19. رضا عل...

  سلام دوستان تازه هم نوشتم آیا مواد مخدر شیشه(آمفتامین)باعث این گونه درد و گیر کردن گلو و سر و صدای خر خر کردن گلو میشه یا نه فوری فوری.خواهش

  1. فرشته موسی پور

   سلام

   بله دوست عزیز. امکان تحریک شدن گلو به شیوه ها وجود دارد.

 20. ساسان

  پیشنهاد میکنم از جوش شیرین استفاده کنید. روزی یک قاشق در اب حل کنید و بنوشید ، معمولا در صبح و قبل از صبحانه یاقبل از خواب که ٢-٣ ساعت از شام گذشته باشد.
  در بسیاری از دوستان عزیز با این روش مشکل رفع می گردد. در واقع با این روش اسید معده را کاهش داده ایم و جلوی نفوذ ان به گلو و مری را گرفته ایم.
  موفق باشید. ساسان

  1. soudeh

   دختر من توی گلوش مو گیر کرده چکارباید کرد

 21. بهنام

  سلام دوستان غذایی خوردم و در ته حلقم گیر کرده و مطئنم غذا گیر کرده چند بار سعی کردم استفراغ کنم ولی هر چقدر بالا آوردم اون تکه لقمه رفع نشد لطفا راهنماییم کنید دارم کلافه میشم؟
  سپاس

 22. omid

  سلام من دو ساله از ظهروبیشتر یکی دو ساعت بعداز ناهار ،به شدت احساس می کنم انتهای حلق ومری من خشک شده وچیزی هم گیرکرده یک دوره کامل پیش متخصص هم ر فتم اندوسکوپی هم شدم گفتن چیز خاصی نیست ولی یک سری داروی درمان پیلوری باکتر تجویز کردند پنج شش ماه خوب بودم ولی باز هم الان همونطوری هستم.

 23. اریا

  با سلام.یک هفته پیش موقع خوردن غذا احساس کردم مقدار کمی از غذا وارد مجرای بینی من شده (البته اینو مطمین نیستم ولی مطمینم که غذا یه جایی گیر کرده و احتمالن مجرای بینی هست. جوری که از هیچذطرفی خارج نمیشه)که از اون روز به بعد علایم سرما خوردگی و انژین مثل تب و سوزش بینی و … پیدا کردم . میخاستم ببینم که ایا همچین چیزی ممکن است و راه حل چیست.

  1. گلی

   سلام بزرگوار
   شما باید بلافاصله آب و نمک خیلی رقیق از بینی استنشاق میکردی تا اگر غذا گیر کرده بود فورا خارج میشد…الان هم میتونید اینکار رو انجام بدین مواقعی که گرفتگی در بینی وجود نداره و راحت نفس میکشید این کار رو انجام بدید و تا چند روز مداومت کنید تا هم غذا خارج بشه و هم محل اون ضدعفونی بشه
   در ضمن من هم مشکل گیر کردن چیز در گلو رو از سالها پیش دارم و کاملا مطمئنم که استرس عامل این مشکلم هست…بااین حال مواظب سینوسهام هستم که دچار عفونت و چرک نشه…چون فورا به پشت حلق سرازیرمیشه و لوزه ها و حلق رو هم با خودش درگیرمیکنه…این شرایط موقع ایجاد استرس بمراتب آزاردهنده تر میشه..
   امیدوارم مشکل همه شما بادعای امام زمان برطرف بشه*

 24. نسيم

  سلام به همه دوستان
  من بعد از مدتها تلاش برای پیدا کردن علت مشکلم که احساس خفگی و نبض در گلو بود در واقع به هیچ نتیجه ای نرسیدم. همه مواردی که در مقاله اومده رو چک کردم و هیچ کدوم اونا رو نداشتم.
  تا اینکه بطور اتفاقی متوجه مشکل کمبود ویتامین D در بدنم شدم. شاید باور نکنید اما با مصرف اولین قرص ویتامین، مشکل به کلی حذف شد.
  خواستم تجربه ام رو باهاتون در میون بذارم تا اگر به نتیجه ای نرسیدید، حتما سطح ویتامین D بدنتون رو چک کنید و با مشورت پزشکتون از دوز مناسب استفاده کنید.

 25. هانیه

  سلام خسته نباشید من چند روزه احساس میکنم مو توی گلوم گیر کرده پشت لوزه ی سمت راست. دیشب اتفاقی یه تار مو بیرون اومد اما انگار که بازم هست ممنون میشم راهنمایی کنید که چیکار باید بکنم

 26. آرتین

  درود به همه دوستان ، من دچار چنین مشکلی شدم در قسمت گلو ، با ازمایش های متفاوت از کبد و آیا دارای کمبود ویتامینها ی بدن هستم ،تمامی ازمایشها درست بود ، من در کانادا زندگی میکنم وبررسی پزشکی تا تمام وکمال صورت نگیرد دست بردار نیستند ، اما با دادن قرصها مخصوصا انتی بایوتیک ، عفونت گلوم خوب میشد و دوباره پس از قطع آن احساس گیر کردن دوباره رخ میداد، با پیشنهاد یکی از دوستانم به ایران سفر کردم ، با اینکه هیچگونه تفکری و علاقه ای نسبت به مسایل درمان سنتی ندارم ، با ایشان منطقه شمال رفتم در چابکسر پیش خانمی…. که با دست کردن سریع در گلو چیزی از گلو در میاورد ، تن به خواسته دوستم دادم و بعد از نگاه به من گفت درست راست شما غذا گیر کرده فکر کردم رمال یا… چیزی هست گفت از حالت چشم ومردمک متوجه میشم ایشان از گلوم یک هسته پرتقال از بین حفره ها در اورد البته خیلی سریع ،روز اول کمی شک به موضوع کردم از دهانشویه خانگی جوش شیرین و اب تجویز کرد استفاده کردم ، و گفت جا باز کرده شاید دوباره صورت گیرد ، الان شش سال هست دیگر اثری نیست ، تجربه خیلی بدی بود گیر کردن غذا یا چیزی در گلو ، وباعث بوی بد دهان.خب علم چنین چیزی و حتی خودم قبول نداشتم ولی نجات یافتم ، با تندرستی همگی ، روزگار به شادی

 27. نور وش

  سلام با تشکر از لطف شما در مورد رفلاکس زیاد که باعث بوجود آمدن گرفتگی گلو می شود، احتمال شایع ترین سرطان ( سرطان انتهای مری) وجود دارد.تنها با یکبار آندسکوپی می توان سریعا آنرا تشخیص داد.

 28. میلاد

  با درود و احترام خدمت شما:
  من مدتی است که مشکل وسواس دارم و طبعا اضطراب من هم شدید هستش . ولی متاسفانه دیشب حدودا نصف شب بود که یه هویی از خواب پریدم و نفسم به کلی بند اومد. از راه گلویم فریاد زدم و فکر میکنم کلا گلویم بند اومده بود. و خوشبختانه آب کنارم بود و آب نوشیدم و بهتر شدم. خیلی میترسیدم هرلحظه احساس میکردم شاید باز دوباره گلویم بند بیاد و خفه شم. تا اینکه خوابم برد.
  به نظرتون مشکل من چی میتونه باشه
  در ضمن ۲۷ سالمه و اولین بار هستش که این اتفاق به من افتاد؟

 29. احسان

  سلام من حدود یک ماهه این حالتو دارم
  قبلا چند بار این شکلی شدم ولی خودش زود خوب شدم لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. زمستان 1397