ارتباط درد شانه و گردن با خستگی چیست؟ آیا این درد باعث خستگی می شود؟

ارتباط درد شانه و گردن با خستگی چیست؟ آیا این درد باعث خستگی می شود؟
ارتباط درد شانه و گردن با خستگی چیست؟ آیا این درد باعث خستگی می شود؟

درد روزانه و خستگی می تواند تاثیر شدیدی بر کیفیت زندگی شما داشته باشد. خستگی نیز به اصطلاحاتی به نام بی حالی شدید، بی توجهی یا کمبود شدید انرژی توصیف می شود. افراد مبتلا به درد مزمن اغلب خستگی را به عنوان یک نتیجه از فشار فیزیکی یا استرس عاطفی ناشی از برخورد با درد مزمن تجربه می کنند. درد عضلانی ملایم و درد پس از فعالیت بدنی طبیعی است. اما درد مزمن گردن و شانه همراه با خستگی ممکن است یک بیماری جدی تر را در بدن نشان دهد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد ارتباط درد شانه و گردن با خستگی صحبت خواهیم کرد.

ارتباط درد شانه و گردن با خستگی

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا بیماری است که سبب افزایش درد عضلانی، درد مفاصل، خستگی و اختلالات خواب می شود. به گفته متخصصان انجمن ملی فیبرومیالژیا، حدود ۱۰ میلیون آمریکایی مبتلا به فیبرومیالژیا هستند و بیشتر آن ها را زنان تشکیل می دهند. افراد مبتلا به فیبرومیالژیا از درد عضلانی در پشت گردن و شانه شکایت دارند. این دردشان همراه با خستگی و مشکل در داشتن خواب راحت می باشد. بعضی از پزشکان بر این باورند که فیبرومیالژیا با یک رویداد فیزیکی یا عاطفی خاص ایجاد می شود. اما برای تعیین علت قطعی آن بررسی های بیشتری مورد نیاز است. هیچ درمانی برای فیبرومیالژیا وجود ندارد. بنابراین اکثر پزشکان از طریق تغییر در سبک زندگی، از جمله ورزش کردن، رعایت رژیم غذایی و داروها به کاهش درد و تسکین علائم می پردازند.

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی)

ارتباط درد شانه و گردن با خستگی را می توان با آرتریت روماتوئید نیز توجیه کرد. آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که وقتی سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت های همبند که از مفاصل پشتیبانی می کنند حمله می کند رخ می دهد. آرتریت روماتوئید یک نوع التهاب آرتریت است که باعث علائم زیر می شود:

 • التهاب سیستمیک
 • درد مفاصل
 • تب
 • خستگی

بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید اغلب خستگی را به علت درد مزمن، مشکلات خواب و بیش فعالی سیستم ایمنی تجربه می کنند. آرتریت روماتوئید اغلب درد مفصلی در دست، مچ دست، شانه و گردن ایجاد می کند. هیچ درمانی برای آرتریت روماتوئید وجود ندارد. اما علائم و آسیب مفصلی ناشی از آرتریت روماتوئید را می توان به حداقل رساند. داروهای جدید بیولوژیک می توانند آسیب مفصلی را خنثی کنند و حتی می توانند در بعضی از افراد باعث رفع آن ها شوند. تغییرات ورزشی و تغذیه ای نیز می توانند به درمان علائم آرتریت روماتوئید کمک کند.

سندرم خستگی مزمن

سندرم خستگی مزمن که CFS نامیده می شود، اختلالی پیچیده است که با مجموعه ای از علائم مشخص شده است. خستگی که بیش از شش ماه طول می کشد شایع ترین شکایت در بیماران مبتلا به سندرم خستگی مزمن است. اما جنبه های دیگر بسیاری در این اختلال وجود دارد. اکثر بیماران مبتلا علائم زیر را گزارش می کنند:

 • تورم غدد لنفاوی
 • درد های گسترده عضلانی
 • درد مفاصل
 • مشکلات حافظه

مناطق معمولی برای درد عضلانی اسکلتی سندرم خستگی مزمن عبارتند از:

 • شانه
 • گردن
 • کمر

هیچ دلیل خاص و یا درمانی برای سندرم خستگی مزمن وجود ندارد. اکثر پزشکان تغییرات در شیوه زندگی مانند تغذیه و رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و دارو را برای کمک به درد مزمن پیشنهاد می کنند.

آنژین

آنژین نوعی درد قفسه سینه است که از طریق محدود شدن جریان خون به قلب و بافت اطراف آن ایجاد می شود. این امر باعث کاهش اکسیژن رسانی به عضله قلب می شود. شایع ترین علت آنژین، بیماری عروق کرونری است که اغلب ناشی از دیابت، کلسترول بالا، سیگار کشیدن و چاقی است. درد ناشی از آنژین می تواند چندین دقیقه طول بکشد و ممکن است به گردن، شانه ها، پشت و یا فک گسترش یابد. دیگر علائم آنژین عبارتند از:

 • سرگیجه
 • ضعف تنفس
 • خستگی، به ویژه در زنان

بعضی از بیماری های قلبی جدی نیز می توانند درد ناشی از آنژین را ایجاد کنند. بنابراین برای یافت علت هر نوع دردی در گردن، شانه یا سینه بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *