مقالات

ارتباط مصرف لوبیا با ایجاد سرطان پستان
تغذیه و رژیم های غذایی, زندگی سالم

ارتباط مصرف لوبیا با ایجاد سرطان پستان 

همانطور که جهان در جستجوی راه های جدیدی برای جلوگیری و درمان بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری قلبی و سرطان است، تحقیقات بیشتر بر روی مزایای برخی از غذاها در کاهش خطر ابتلا به این بیماری ها صورت می گیرد. به طور خاص، این مطالعات به ویژه بر روی مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان ها که دارای توانایی مبارزه با سلول های رادیکال آزاد درون بدن و کاهش خطر ابتلا به سرطان و سایر بیماری های مزمن هستند، تکیه کرده اند. یکی از مطالعاتی که اخیرا در همین زمینه انجام شده است به بررسی ارتباط مصرف لوبیا با ایجاد سرطان پستان پرداخته است.

ارتباط مصرف لوبیا با ایجاد سرطان پستان

دانشمندان دانشگاه دولتی کلرادو برای بررسی اینکه آیا مصرف حبوبات به خصوص لوبیا با کاهش سرطان پستان همراه است، فعالیت ضد سرطانی شش کلاس از لوبیا موجود در بازار را مورد بررسی قرار داد. آن ها همچنین بررسی کردند که آیا سطح آنتی اکسیدان ها یا رنگدانه های روی پوشش لوبیا به سرطان پستان مربوط است یا خیر؟ نتایج این مطالعه در شماره ژانویه و فوریه سال ۲۰۰۹ نشریه Crop Science منتشر شد.

پودر لوبیا خشک شده از شش کلاس موجود در بازار به یک گروه از موش ها داده شد. در مقابل گروه کنترلی نیز وجود داشت که لوبیا مصرف نکرده بودند. ظرفیت آنتی اکسیدانی، محتوای فنل و فلاونوئید این لوبیا هم مورد بررسی قرار گرفت. این مواد تمام فاکتورهایی هستند که به نظر می رسد با فعالیت ضد سرطانی مرتبط می باشند. تجزیه و تحلیل شیمیایی لوبیا نشان داد که محتوای فنول و فلاوانویید در بین کلاس های مختلف به طور گسترده ای متفاوت بود و این تفاوت ها به شدت با رنگ پوشش لوبیا ارتباط داشتند. یعنی لوبیا های رنگی دارای فنول ها و فلاونوئیدی بیشتری نسبت به لوبیای سفید بودند.

ظرفیت آنتی اکسیدانی آن ها نیز به طور گسترده ای متفاوت بود و به شدت به رنگ پوست دانه بستگی داشت. از این نظر هم لوبیا های رنگی ظرفیت آنتی اکسیدانی شان تقریبا دو یا سه برابر بیشتر از لوبیای سفید بود.

ارتباط مصرف لوبیا با ایجاد سرطان پستان
ارتباط مصرف لوبیا با ایجاد سرطان پستان

نتایج

مصرف لوبیا از هر طبقه، موجب کاهش میزان سرطان و تعداد تومور در حیوانات مصرف کننده از لوبیا نسبت به گروه شاهد شد. میزان بروز سرطان از ۹۵٪ در گروه شاهد به ۶۷٪ در گروه تجربی کاهش یافت. میانگین تعداد تومورهای بدخیم نیز از گروه کنترل که ۳٫۲ بود به ۱٫۴ در گروه تجربی کاهش یافت. هیچ ارتباطی بین میزان فنل، میزان فلاونوئیدها و ظرفیت آنتی اکسیدانی آن ها و خطر ابتلا به سرطان مشاهده نشد. این نتایج به وضوح نشان می دهد که فعالیت ضد سرطانی در لوبیای خشک شده رنگی یا ظرفیت آنتی اکسیدانی آن ها ارتباطی ندارد.

تحقیقات در دانشگاه دولتی کلرادو در حال انجام است تا مکانیزم ها و مولکول هایی را که به خواص ضد سرطانی لوبیا کمک می کنند، کشف شوند. آزمایشات بالینی نیز در حال انجام است تا تعیین شود که آیا لوبیای موجود در رژیم غذایی انسان با نشانگرهای زیستی برای بروز سرطان در ارتباط است؟

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. بهار 1398