از علائم تا پیشگیری از تب مالت

تب مالت از پیشگیری تا علائم
تب مالت

تب مالت یک بیماری انگلی است که عامل مولد آن نوعی از باکتری به نام بروسلا می باشد. این بیماری طی دو مرحله شناسایی می شود مرحله حاد آن که با تب همراه است و علائم موضعی هم ممکن است همراه تب باشد و مرحله مزمن آن که با ضعف، تعریق زیاد و دردهای شدید و خفیف در اعضای بدن همراه است. عامل اصلی این بیماری از بعضی از پستانداران مانند گاو، خوک یا بز به انسان سرایت می کند. و بیشتر در افرادی که از آن ها نگهداری می کنند دیده می شود.

علائم تب مالت

 • این بیماری با تب و لرز، سر درد شدید، کوفتگی و حالت بی قراری شروع می شود.
 • گاهی بیماران مبتلا، دچار اسهال نیز می شوند.
 • اگر بیماری از بز به انسان منتقل شده باشد با علائم خفیفی نظیر دردهای عضلانی، کوفتگی و درد پشت گردن شروع می شود. عصرها بیمار تب می کند و به تدریج این تب تا صبح پایین آمده و به حد طبیعی می رسد. بعد از پایین آمدن تب بیمار دچار تعریق شدید می شود.
 • تب در این بیماری تا ۳۵ روز ادامه دارد.
تب مالت از پیشگیری تا علائم
تب مالت
 • ممکن است در برخی از بیماران علائم مدتی به کلی از بین برود و پس از مدتی مجدد تب عود کند. در این حالت تب در بازه های زمانی سه و شش ماه عود می کند و ممکن است علائمی مانند بی اشتهایی، یبوست، لاغری و ضعف، شکم درد، سر درد، کمر درد، درد مفاصل، افسردگی و بی خوابی نیز مشاهده شود.
 • گاهی با ابتلا به تب مالت غدد لنفاوی مقداری بزرگ می شود اما در این شرایط باید برای تشخیص قطعی آزمایش گرفته شود.

دستورات لازم برای پیشگیری از تب مالت

 • اگر از شیر گاو و بز به صورت تازه استفاده می کنید حتما باید قبل از استفاده آن را خوب بجوشانید و یا از شیرهای پاستوریزه بسته بندی استفاده کنید.
 • در صورتی که با دام ها تماس دارید حتما از دست کش استفاده کرده و پس از اتمام کار دست خود را بشویید. زیرا میکروب ایجاد کننده تب مالت می تواند از طریق خراش های کوچک بر سطح پوست هم وارد بدن انسان شود.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

2 دیدگاه

 1. در میانمار هستم ٧٢ سال دارم
  چهارمین روزی است دچار تب بین ٣٨ و ٣٨/٠۶ شده ام ۵ ساعت پیش نیم درجه ضعف داشتم و الان ٣٨/٠٨ درجه تب
  ایا صلاح است به سفر ادامه دهم؟در ضمن قرص فشار خون و چربی و اسپیرین بچه هر روز مصرف میکنم
  سپاس از راهنمایی تان

  1. مصرف آسپرین موقع تب احتمال خطرات را بالاتر می برد. البته با توجه به شرایط گفته شده پیشنهاد ما مراجعه به پزشک و یافتن علت تب است. در این شرایط پیگیری وضعیت جسمی از پیگیری سفر مهم تر است.
   سلامت باشید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *