آیا استفاده از پروبیوتیک در درمان اگزما موثر است؟

آیا استفاده از پروبیوتیک در درمان اگزما موثر است؟
آیا استفاده از پروبیوتیک در درمان اگزما موثر است؟

اگزما یک بیماری شایع پوستی است که در آن پوست فرد، خشک و قرمز می شود و می تواند بسیار خارش داشته باشد. برخی از افراد مبتلا به اگزما از پروبیوتیک ها برای کمک به کنترل بیماری خود استفاده می کنند. درمان اگزما می تواند یک مبارزه روزانه باشد. حدود یک سوم از افراد مبتلا به این بیماری گزارش کرده اند که، روزانه ۱ تا ۳ ساعت وقت خود را به درمان این بیماری اختصاص می دهند. آیا استفاده از پروبیوتیک در درمان اگزما موثر است؟ در این مقاله مجله پیام سلامت به بررسی نحوه استفاده از پروبیوتیک در درمان اگزما می پردازد.

استفاده از پروبیوتیک در درمان اگزما

نکاتی کوتاه در مورد استفاده از پروبیوتیک در درمان اگزما :

 • اگزما یک واکنش در سیستم ایمنی است، بنابراین پروبیوتیک ها با تقویت سیستم ایمنی ممکن است در درمان کمک کننده باشند.
 • پروبیوتیک ها مزایای بسیار دیگری از جمله بهبود هضم را فراهم می کنند.
 • اگر چه مطالعات امیدوار کننده در این زمینه وجود دارد، اما به تحقیقات بیشتری برای اطمینان از تاثیر پروبیوتیک ها بر روی درمان اگزما لازم است.
 • درمان های دیگر در ترکیب با پروبیوتیک بهترین مزایا را برای اگزما ارائه می دهند.

بررسی اگزما و پروبیوتیک ها

تحقیقات نشان می دهد که ۳۱٫۶ میلیون نفر در ایالات متحده دارای اگزما هستند، این بیماری گاهی به عنوان بیماری درماتیت نیز شناخته می شود. این بیماری بر روی افراد سالم تاثیر می گذارد. اما در کودکان شایع تر است. اگزما می تواند کیفیت زندگی یک فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در موارد شدید، پوست می تواند پوسته پوسته شود و ممکن است خونریزی کند. به همین ترتیب، افراد همیشه به دنبال روش های جدید برای درمان بیماری هستند. بعضی از طرفداران تغذیه سالم و طرفداران درمان های طبیعی، استفاده از پروبیوتیک ها را به عنوان راهی برای درمان اگزما پیشنهاد می کنند. اما چرا این ماده یک درمان مناسب است و آیا شواهدی وجود دارد که حقیقتا از استفاده از پروبیوتیک در درمان اگزما پشتیبانی کنند؟

چرا بایستی از پروبیوتیک در درمان اگزما استفاده کرد؟

انواع مختلف اگزما وجود دارد. اما شایع ترین نوع آن درماتیت آتوپیک است. یادگیری این موضوع باعث می شود که ما درک کنیم که چرا برخی از افراد برای درمان آن از پروبیوتیک استفاده می کنند.

اگزما و سیستم ایمنی بدن

درماتیت آتوپیک می تواند با عوامل محیطی و تحریک کننده ها بدتر شود. اما این عوامل علت این بیماری نیست. علت یک واکنش ایمنی معیوب است که سبب ایجاد التهاب، خشک شدن و ترک خوردن پوست می شود. از آن جایی که علت بیماری یک واکنش ایمنی است، افراد ممکن است بپرسند چگونه می توانند آن را درمان کنند. یکی از راه هایی که مردم در حال بررسی آن هستند، درمان هایی مانند پروبیوتیک می باشد که با پشتیبانی از سیستم ایمنی بیماری را درمان می کند.

باکتری سالم و پروبیوتیک

تعادل باکتری ها در دستگاه گوارش یک عامل است که بر سیستم ایمنی تاثیر می گذارد. علت این که بسیاری از افراد مبتلا از پروبیوتیک استفاده می کنند این است که آن ها معتقدند که پروبیوتیک ها باکتری های سالم روده را افزایش می دهند. افرادی که از پروبیوتیک برای درمان اگزما استفاده می کنند بر این باورند که پروبیوتیک سیستم ایمنی بدن آن ها را قوی تر می کند. آن ها بر این باورند که با تقویت سیستم ایمنی، بیماران می توانند با پاسخ ایمنی ناقص که باعث اگزما می شود، مبارزه کنند.

میزان تاثیر گذاری پروبیوتیک در درمان اگزما چقدر است؟

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد پروبیوتیک ها ممکن است به جلوگیری از ایجاد اگزما کمک کنند. مطالعه ای در سال ۲۰۱۰ نشان داد که کودکان مبتلا به بیماری های آلرژیک مانند درماتیت آتوپیک، فلور روده ای بسیار متفاوتی از کودکان سالم دارند. این یافته ایده ای را مطرح می کند که در آن بیان شده است که مصرف مکمل برای بهبود باکتری های روده ممکن است سودمند باشد.

همان مطالعه نشان داد که با استفاده از پروبیوتیک ها، درماتیت آتوپیک تا حدی بهبود پیدا می کند. با این حال، این یافته ها به اندازه کافی قابل توجه نیستند تا مطمئن شویم که استفاده از پروبیوتیک در درمان اگزما یک روش موثر است. مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۶ اشاره داشت که برخی از تحقیقات نشان می دهد که پروبیوتیک ها ممکن است تأثیر مثبتی بر درمان درماتیت آتوپیک داشته باشند. این اثرات بستگی به موارد زیر دارد:

 • نوع پروبیوتیک های خاصی که استفاده می شود
 • مدیریت زمان
 • مدت زمان استفاده
 • دوز مصرفی

این مطالعه نشان می دهد که هنوز شواهد معتبری برای حمایت از استفاده از پروبیوتیک در درمان اگزما وجود ندارد. بر اساس تحقیق در دسترس، متخصصان نمی توانند با اطمینان بگویند که پروبیوتیک ها درمان موثری برای اگزما هستند.

در حالی که در برخی از پیشرفت های بالینی مشاهده شده است، پیش از این که پروبیوتیک ها به عنوان درمانی برای اگزما در نظر گرفته شوند نیاز به انجام تحقیقات بیشتری است.

روش های دیگر درمان

درمان های دیگری نیز برای اگزما وجود دارد که شامل موارد زیر می باشند:

 • استفاده روزانه از مرطوب کننده به منظور جلوگیری از خشکی
 • استفاده از کرم کورتیکواستروئید موضعی که تورم و قرمزی را کاهش می دهد
 • استفاده از آنتی هیستامین برای کاهش خارش
 • استفاده از بانداژ برای بهبود نواحی آسیب دیده

همچنین افراد می توانند برای جلوگیری از تشدید وضعیت بیماری تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنند. این تغییرات شامل موارد زیر می باشد:

 • پوشیدن لباس های تهیه شده با پارچه های طبیعی برای کاهش تحریک پوست
 • سرد نگه داشتن محیط اگر گرما تحریک کننده است
 • اجتناب از مصرف صابون، مواد شوینده، لوسیون، و عطرهایی که بوی قوی دارند
 • اجتناب از مصرف هر گونه مواد غذایی که موجب بدتر شدن شرایط می شوند.

نحوه عمل پروبیوتیک ها چگونه است؟

پروبیوتیک ها باکتری ها و مخمر های زنده هستند که باکتری های “خوب” در روده ما را به وجود می آورند و از یک سیستم گوارش سالم حمایت می کنند. برخی از غذاها به طور طبیعی غنی از پروبیوتیک هستند. این غذاها عبارتند از:

 • ماست
 • جگر
 • کلم ترش
 • کیمچی
 • شکلات تلخ
 • کامبوچا
 • میسو
 • پنیر خام
 • سرکه سیب

پروبیوتیک ها به عنوان مکمل نیز موجود هستند، رایج ترین انواع آن لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم می باشند. باکتری های زنده در پروبیوتیک ها به دیواره روده متصل می شوند و فضای کمتری برای رشد باکتری های نامطلوب یا “بد” ایجاد می کنند. این امر باعث توازن سالم باکتری در سیستم گوارش می شود و عملکرد آن را بهبود می بخشد.

سایر مزایای پروبیوتیک ها

خوردن غذاهای غنی از پروبیوتیک ها و یا مصرف آن ها به عنوان مکمل های غذایی، فراتر از درمان احتمالی اگزما، مزایای بهداشتی دیگری را در بر می گیرد. این مزایا عبارتند از:

 • بهبود عملکرد گوارش
 • سیستم ایمنی قوی تر
 • کاهش احتمال ابتلا به عفونت ادراری

نتیجه

ارتباط بین باکتری های سالم و پاسخ ایمنی در اگزما از این ایده حمایت می کند که پروبیوتیک ممکن است یک درمان مناسب برای این بیماری باشد. برخی از علائم بالینی مثبت وجود دارد که تحقیقات زیادی در این زمینه از آن ها پشتیبانی می کند. با این حال، با توجه به تحقیقی که در حال حاضر انجام شده، نتیجه گیری می کند که پروبیوتیک ها برای درمان اگزما اثر بخش هستند.. مهم است که توجه داشته باشید که بیماران نباید بر روی پروبیوتیک به عنوان تنها روش درمان اگزما تکیه کنند.

پروبیوتیک ها مضر نیستند و ممکن است به عنوان مکمل برای اگزما مورد استفاده قرار بگیرند. استفاده از آن ها به این معنی است که افراد ممکن است از بهبود سلامت روده و تقویت سیستم ایمنی نیز بهره مند شوند. به افرادی که مبتلا به اگزما هستند، توصیه می شود که درمان را طبق تجویز پزشک خود ادامه دهند. پزشکان تا زمانی که تحقیقات بیشتری نشان دهندۀ اثربخشی پروبیوتیک ها در درمان اگزما باشد، ممکن است این توصیه ها را نیز به بیماران داشته باشند.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *