آیا خوردن اسفناج خام برای بدن مفید است؟

اسفناج خام
اسفناج خام

این که آیا شما اسفناج را با روغن زیتون و سیر به صورت خام ترجیح می دهید و یا به عنوان بخشی از یک سالاد پخته و یا خام بخورید، تفاوتی ندارد. چراکه در نهایت یک غذای غنی از مواد مغذی که شامل فیبر و تعدادی از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است را برای خود فراهم کرده اید. هرچند از آنجایی که بعضی از مواد مغذی مانند ویتامین C در هنگام پختن اسفناج از بین می روند، اسفناج خام می تواند تا زمانی که از قوانین ایمنی مواد غذایی مناسب استفاده کنید؛ گزینه سالم تری باشد. با این مطلب پیام سلامت همراه ما باشید.

مواد مغذی اسفناج خام

یک فنجان اسفناج خام ۲۹ کالری، ۰٫۹ گرم پروتئین، ۰٫۱ گرم چربی و ۱ گرم کربوهیدرات شامل ۰٫۷ گرم فیبر دارد. در نتیجه این ماده یک غذای بسیار کم کالری است، بنابراین قبل از وعده های غذایی اصلی می توانید از سالاد اسفناج استفاده کنید تا از مصرف بیش از حد کالری جلوگیری کنید.

ریز مغذی های اسفناج خام

هر فنجان اسفناج خام شامل ۱۴۵ میکروگرم ویتامین K که ۱۸۱ درصد ارزش روزانه را مورد نیاز بدن را به شما می دهد، می باشد. ۲،۸۱۳ واحد بین المللی ویتامین A یا ۵۶ درصد ارزش روزانه؛ ۶٫۹ میلی گرم ویتامین E و یا ۳۵ درصد ارزش روزانه؛ ۵۸ میکروگرم فولات یا ۱۵ درصد ارزش روزانه؛ و ۸٫۴ میلی گرم ویتامین C یا ۱۴ درصد ارزش روزانه، از دیگر موارد موجود در اسفناج خام است.

همچنین اسفناج خام مقدار کمی از آهن، کلسیم، پتاسیم و فسفر را فراهم می کند. ویتامین K برای لخته شدن خون ضروری است، ویتامین A برای بینایی خوب مورد نیاز است و ویتامین E برای عملکرد ایمنی مهم است. فولات در اسفناج خام کمک می کند تا از نقص های زایشی لوله های عصبی جلوگیری شود و ویتامین C برای ترمیم بافت ها و زخم های زائد ضروری است.

مزایای سلامتی اسفناج خام

سبزیجات سالادی مانند اسفناج خام حاوی آنتی اکسیدان ها هستند که به جلوگیری از آسیب سلول ها توسط رادیکال های آزاد کمک می کنند؛ و به طور بالقوه خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی را کاهش می دهند. هر واحد اسفناج خام همچنین ۳،۶۵۹ میکروگرم لوتئین و zeaxanthin، کاروتنوئیدها را که به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل می کنند و به جلوگیری از آب مروارید و دژنراسیون ماکولا کمک می کند، فراهم می کند.

نکات ایمنی در مصرف اسفناج خام

اسفناج خام موجب شیوع بیماری های خوراکی، از جمله E. coli می شود. بنابراین قبل از استفاده از آن برای کاهش خطر، آن را سرد کنید و کاملا شستشو دهید. این کار را حتی اگر شما اسفناج را در بسته های شسته شده و آماده خریداری کرده اید، انجام دهید.

همچنین اسفناج خام را بر روی سطوحی که با گوشت خام یا مرغ تمسا داشته اند نگزارید و این موارد را در یخچال به صورت جداگانه نگهداری کنید.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *