نقش اسید فولیک در بارداری چیست و کمبود آن چه تاثیری در جنین دارد؟

نقش اسید فولیک در بارداری چیست و کمبود آن چه تاثیری در جنین دارد؟
نقش اسید فولیک در بارداری چیست و کمبود آن چه تاثیری در جنین دارد؟

اسید فولیک در بارداری برای تولید خون اضافی که در این دوران مورد نیاز است کاربرد دارد. زیرا همان طور که می دانید در بارداری برای تامین نیاز های جنین باید حجم خون مادر تقریبا ۲۵ درصد افزایش پیدا کند. به همین دلیل متخصصان یکی از ویتامین های مورد نیاز دوران بارداری را ۸۰۰ میکروگرم (۰٫۴ الی ۰٫۸ میلی گرم) اسید فولیک در روز می دانند. تمام زنان در سن باروری باید روزانه ۴۰۰ میکروگرم از این ماده مصرف کنند.

در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد نقش اسید فولیک در بارداری و تاثیر کمبود آن بر روی جنین صحبت خواهیم کرد.

چه زمانی باید از اسید فولیک در بارداری استفاده شود؟

شما باید یک ماه قبل از اقدام به بارداری نیز از مکمل اسید فولیک استفاده کنید. زیرا نقائص لوله عصبی در جنین معمولا در ۲۸ روز اول بارداری یعنی زمانی که هنوز مادر نمی داند باردار است رخ می دهد. پس اگر متوجه شدید که باردار هستید ولی از این مکمل استفاده نکردید، برای جلوگیری از ایجاد آسیب های عصبی در سه ماهه اول بارداری مصرف آن را شروع کنید.

خطرات عدم استفاده از اسید فولیک در بارداری چیست؟

فقدان مصرف اسید فولیک در بارداری احتمال نقص لوله عصبی (نقص در رشد نخاع) را افزایش می دهد. در این شرایط دو اختلال زیر شایع است:

 • اسپینا بیفیدا وضعیتی است که در آن طناب نخاعی در معرض خطر است. اگر مهره ها (استخوان های ستون فقرات) اطراف نخاع به درستی در طول ۲۸ روز اول بعد از لقاح شکل نگیرد و بند ناف و یا برآمدگی مایع نخاعی از پایین بسته نشود چنین مشکلی رخ خواهد داد.
 • آنانسفالی به معنی توسعه نیافتگی شدید مغز است.

چه غذاهایی حاوی اسید فولیک است؟

تقریبا نیمی از بارداری های ناخواسته است. بنابراین سازمان غذا و داروی آمریکا توصیه می کند که تمام زنان در سنین باروری باید یک دوز روزانه از اسید فولیک را مصرف کنند.

مواد غذایی زیر می توانند به کسب میزان توصیه شده اسید فولیک بدن به شما کمک کنند:

 • سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج
 • مرکبات، مانند آب پرتقال
 • لوبیا
 • نان
 • غلات و حبوبات
 • برنج
 • پاستا

این مواد علاوه بر تامین بخشی از اسید فولیک مورد نیاز روزانه، ویتامین A بدن را نیز تامین می کنند. اما اسید فولیک موجود در آن ها به قدری نیست که بتواند تمام نیاز یک فرد را تامین کند.

چگونه بفهمیم که جنینمان درگیر مشکلات عصبی است و چگونه می توانیم از این اتفاق جلوگیری کنیم؟

زنانی بیشتر در معرض خطر به دنیا آوردن نوزادی با نقص عصبی هستند که سابقه داشتن چنین جنینی را دارند. این در حالی است که زنانی که از رژیم غذایی متعادل استفاده می کنند که شامل اسید فولیک می باشد نیز در معرض خطر هستند.

بهترین راه برای جلوگیری از نقص های عصبی مصرف ۴۰۰ الی ۸۰۰ میکروگرم (۰٫۴الی ۰٫۸ میلی گرم) اسید فولیک در روز به مدت یک ماه قبل از لقاح و در طول سه ماه اول بارداری است. مقدار روزانه مصرف اسید فولیک در بارداری نباید از ۱۰۰۰ میکروگرم (۱٫۰ میلی گرم) تجاوز کند.

ضمن این که باید از این مکمل تحت نظر پزشک استفاده شود.

نقص لوله عصبی در جنین چگونه تشخیص داده می شود؟

نقائص لوله عصبی از طریق یک آزمون به نام آلفا فتوپروتئین (AFP) شناسایی می شود. این تست نوعی آزمایش خون است که در هفته ۱۶ الی ۱۸ بارداری انجام می شود. این آزمون میزان آلفا فتوپروتئین، یک ماده تولید شده توسط جنین و ترشح شده در مایع آمنیوتیک را اندازه گیری می کند.

آلفا فتوپروتئین در خون مادر نیز یافت می شود. سطح آلفا فتوپروتئین در هفته ۳۰ الی ۳۲ بارداری در خون مادر به اوج خود می رسد. میزان زیاد این ماده در خون مادر ممکن است نشان دهد که جنین مبتلا به نقص عصبی است.

دلایل دیگر بالا رفتن آلفا فتوپروتئین چیست؟

آلفا فتوپروتئین بالا می تواند به معنای این باشد که مادر دوقلو باردار است یا مشکلی در جفت وجود دارد. زنان مبتلا به دیابت و بیماری های کبدی نیز ممکن است سطح آلفا فتوپروتئین در خونشان زیاد باشد. ضمن این که بالا بودن آلفا فتوپروتئین می تواند نشان دهنده نقایص مادرزادی زیر نیز باشد:

 • بیماری کلیوی شدید
 • بیماری کبدی
 • انسداد مری یا روده
 • سندرم داون
 • انسداد ادراری
 • شکنندگی استخوان جنین

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *