اسید فولیک چیست، چه کارکردی در بدن دارد و چقدر به این ماده نیاز داریم؟

اسید فولیک چیست، چه کارکردی در بدن دارد و چقدر به این ماده نیاز داریم؟
اسید فولیک چیست، چه کارکردی در بدن دارد و چقدر به این ماده نیاز داریم؟

اسید فولیک نوعی از فولات ساخته شده به دست بشر یا همان ویتامین B است. فولات در میوه ها، سبزیجات و آجیل ها به طور طبیعی یافت می شود. اما اسید فولیک در مکمل ها و غذاهای غنی شده یافت می شود.

فولیک اسید و فولات به بدن کمک می کنند تا گلبول های قرمز جدید بسازد. سلول های قرمز خون اکسیژن را به تمام قسمت های بدن شما حمل می کنند. اگر بدن مقدار کافی گلبول قرمز تولید نکند، طبیعتا کم خونی ایجاد می شود. کم خونی زمانی اتفاق می افتد که خون نمی تواند به اندازه کافی اکسیژن را  در بدن حمل کند. این بیماری باعث خستگی یا ضعف می شود. اگر اسید فولیک را به اندازه کافی دریافت نکنید، نوعی از کم خونی در بدن ایجاد می شود که می تواند به کم خونی فقر فولات دامن بزند.

با ما تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت همراه شوید تا با کارکرد، میزان نیاز، عوارض کمبود و سایر اطلاعات مهم در مورد اسید فولیک آشنا شوید.

چرا زنان نیاز به اسید فولیک دارند؟

هر کسی برای سالم ماندن به اسید فولیک نیاز دارد. اما این ماده برای زنان به دلایل زیر بسیار مهم است:

قبل و در دوران بارداری: اسید فولیک از بدن جنین در برابر نقایص جدی مادرزادی محافظت می کند. این نقایص مادرزادی در چند هفته اول حاملگی اتفاق می افتد. یعنی قبل از اینکه مادر متوجه بارداری خود شود. اسید فولیک ممکن است به جلوگیری از انواع دیگر نقایص مادرزادی و از دست رفتن بارداری (سقط جنین) کمک کند. از آنجایی که حدود نیمی از بارداری ها در ایالات متحده برنامه ریزی نشده است، کارشناسان توصیه می کنند همه زنانی که در سنین باروری هستند به میزان کافی اسید فولیک دریافت کنند. حتی اگر قصد حاملگی ندارند.

برای حفظ سلامت خون با کمک به رشد سلول های قرمز خون: کمبود اسید فولیک در بدن می تواند به یک نوع کم خونی ناشی از کم خونی فقر فولات کمک کند. کم خونی فقر فولات در زنان در سن باروری بیشتر از مردان شایع است.

چگونه می توانم اسید فولیک را دریافت کنم؟

شما می توانید به دو صورت این ماده را دریافت کنید.

 • از طریق غذاهایی که می خورید: فولات به طور طبیعی در برخی از غذاها، از جمله اسفناج، آجیل و لوبیا یافت می شود. اسید فولیک در غذاهای غنی شده مانند نان، چاشنی ها و غلات یافت می شود. به دنبال اصطلاح “غنی شده” در لیست مواد تشکیل دهنده خوراکی ها باشید تا بتوانید این ماده را به بدن برسانید.
 • به عنوان یک ویتامین: اکثر مولتی ویتامین های حاوی ۴۰۰ میکروگرم یا ۱۰۰ درصد نیاز روزانه بدن به اسید فولیک هستند.
کارکرد، میزان نیاز، عوارض کمبود و سایر اطلاعات مهم در مورد اسید فولیک
کارکرد، میزان نیاز، عوارض کمبود و سایر اطلاعات مهم در مورد اسید فولیک

زنان به چه مقدار اسید فولیک نیاز دارند؟

همه زنان هر روز باید ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند. زنان باردار باید ۴۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم از این ماده را از طریق مولتی ویتامین ها یا مواد غذایی دریافت کنند. این میزان علاوه بر فولاتی است که به طور طبیعی از غذا دریافت می کنید.

برخی از زنان ممکن است روزانه بیشتر به این ماده نیاز داشته باشند.

اگر شما: مقدار اسید فولیک مورد نیاز روزانه
می توانید باردار شوید یا باردار هستید ۴۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم
بچه ای با نقص لوله عصبی (مانند اسپینا بیفیدا) دارید و می خواهید دوباره باردار شوید ۴۰۰۰ میکروگرم. تحقیقات نشان می دهد که مصرف این مقدار ممکن است خطر ابتلا به یک نوزاد دیگر با اسپینا بیفیدا را کاهش دهد.
یکی از اعضای خانواده تان به اسپینا بیفیدا مبتلا است و می خواهید باردار شوید ۴۰۰۰ میکروگرم
خودتان اسپینا بیفیدا داری و می خواهید باردار شوید ۴۰۰۰ میکروگرم. زنان دارای اسپینا بیفیدا خطر ابتلا نوزادشان به این بیماری زیاد است.
داروهایی را برای درمان صرع، دیابت نوع ۲، آرتریت روماتوئید یا لوپوس مصرف می کنید با پزشک مشورت کنید. مکمل اسید فولیک می تواند با این داروها تداخل داشته باشد.
یک بیماری کلیوی دارید و به خاطر آن دیالیز می کنید با پزشک مشورت کنید.
به بیماری هایی مانند بیماری التهابی روده یا بیماری سلیاک، که بر بدن شما برای جذب اسید فولیک تاثیر می گذارد دارید با پزشک مشورت کنید.

آیا برخی از زنان در معرض خطر کمبود اسید فولیک هستند؟

بله، گروه های خاصی از زنان، هر روز به میزان کافی از این ماده مصرف نمی کنند.

 • زنان باردار نیاز به اسید فولیک بیشتری دارند (۴۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم)
 • تقریبا یک زن از هز سه زن در آمریکا با نژاد آفریقایی-آمریکایی به اندازه کافی این ماده را دریافت نمی کند.
 • در آمریکا زنانی که از نژاد اسپانیایی هستند یا مکزیکی زبان می باشند اغلب اسید فولیک کافی در بدن ندارند. با این حال، مکزیکی-آمریکایی هایی که انگلیسی صحبت می کنند معمولا اسید فولیک کافی دریافت می کنند.

عدم دریافت اسید فولیک کافی می تواند مشکلاتی از جمله کم خونی کمبود فولات و مشکلات مرتبط با بارداری را برای شما و نوزادتان ایجاد کند.

چه اتفاقی می افتد اگر این ماده را در طول بارداری به اندازه کافی دریافت نکنم؟

اگر قبل و در دوران بارداری به اندازه کافی از این فرم فولات استفاده نکنید، نوزاد شما در معرض خطر نقص لوله های عصبی قرار دارد.

نقص لوله عصبی نقص جدی مادرزادی است که بر ستون فقرات، نخاع یا مغز تاثیر می گذارد و ممکن است باعث مرگ شود. این نقایص شامل موارد زیر می شوند:

اسپینا بیفیدا: این بیماری زمانی اتفاق می افتد که ستون فقرات نوزاد در طول رشد در رحم کاملا بسته نشده و نخاع بیرون قرار می گیرد. در نتیجه، اعصاب که پاها و ارگان های دیگر را کنترل می کنند، کار نمی کنند. کودکان مبتلا به اسپینا بیفیدا اغلب معلولیت های مادام العمر دارند. آنها ممکن است نیاز به جراحی های زیادی داشته باشند.

آنانسفالی: این بدان معنی است که بیشتر بخش مغز و جمجمه در رحم رشد نکرده است. تقریبا تمام نوزادان متولد شده با این بیماری قبل یا بعد از تولد جان خود را از دست می دهند.

آیا هر روز باید اسید فولیک مصرف کنم حتی اگر قصد بارداری ندارم؟

بله همه زنان که می توانند باردار شوند باید ۴۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم اسید فولیک را هر روز مصرف کنند، حتی اگر قصد ندارند باردار شوند. دلایل متعددی برای این کار وجود دارد:

 • ممکن است روش جلوگیری شما کار نکند یا فراموش کنید که از بارداری جلوگیری کنید. در یک بررسی که توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا انجام شد، تقریبا ۴۰٪ از زنان بارداری های ناخواسته را تجربه می کنند.
 • نقص های مادرزادی موثر بر روی مغز و ستون فقرات می تواند در چند هفته اول بارداری رخ دهد، یعنی زمانی که اغلب زنان نمی دانند باردار هستند. زمانی که متوجه شوید که باردار هستید، ممکن است خیلی دیر شود که از نقص های مادرزادی جلوگیری کنید.
 • شما باید اسید فولیک را هر روز مصرف کنید زیرا این ویتامین محلول در آب است. محلول در آب به معنی آن است که در بدن، برای مدت زمان طولانی باقی نمی ماند. بدن شما به سرعت آن را متابولیزه کرده و مازادش را دفع می کند. بنابراین بدن هر روز نیاز به اسید فولیک دارد تا به درستی کار کند.

چه غذاهایی حاوی فولات هستند؟

فولات به طور طبیعی در برخی از غذاها یافت می شود. غذاهایی که به طور طبیعی فولات زیادی دارند عبارتند از:

 • اسفناج و سبزیجات سبز تیره
 • پرتقال و آب پرتقال
 • آجیل
 • لوبیا
 • انواع گوشت (مرغ، بوقلمون، گوشت قرمز و غیره)
 • دانه های سبوس دار

چه غذاهایی حاوی اسید فولیک هستند؟

اسید فولیک به غذاهایی زیر که تصفیه شده یا فرآوری می شوند اضافه می شود:

 • سریال های صبحانه (برخی از آن ها با ۱۰۰ درصد از نیاز روزانه بدن به اسید فولیک یا ۴۰۰ میکروگرم غنی شده اند)
 • نان و ماکارونی
 • آرد
 • آرد ذرت
 • برنج سفید

از سال ۱۹۹۸، اداره غذا و دارو آمریکا (FDA) تولید کنندگان مواد غذایی را ملزم به افزودن اسید فولیک به نان های فرآوری شده، غلات، آرد، ذرت، پاستا، برنج، و دیگر دانه ها کرده است.

کم خونی کمبود فولات چیست؟

کم خونی فقر فولات نوعی کم خونی است که زمانی اتفاق می افتد که فولات به اندازه کافی به بدن نمی رسد. کم خونی فقر فولات بیشتر در دوران بارداری شایع است. علل دیگر این نوع کم خونی عبارتند از:

 • مصرف الکل
 • مصرف برخی از داروها که برای درمان تشنج، اضطراب یا آرتریت تجویز می شوند

نشانه های کمبود فولات عبارتند از:

 • خستگی
 • سردرد
 • رنگ پریدگی پوست
 • درد دهان و زبان

اگر کم خونی فقدان فولات دارید، پزشک ممکن است مصرف مولتی ویتامین های حاوی اسید فولیک و غذاهای حاوی فولات بیشتر را به شما توصیه کند.

آیا می توانم اسید فولیک را بیش از حد توصیه شده استفاده کنم؟

بله، شما می توانید تا ۱۰۰۰ میکروگرم اسید فولیک در روز دریافت کنید، اما این میزان را باید فقط از محصولات ساخته شده به دست بشر مانند مولتی ویتامین ها و غذاهای غنی شده مانند غلات صبحانه دریافت کنید. شما نمی توانید این میزان اسید فولیک را از مواد غذایی که به طور طبیعی حاوی فولات هستند دریافت کنید.

استفاده از این ماده بیش از ۱۰۰۰ میکروگرم در روز فقط باید با تجویز پزشک انجام شود. مصرف بیش از حد اسید فولیک می تواند نشانه هایی از کمبود ویتامین B12 را بروز داده و می تواند باعث آسیب عصبی پنهان شود.

آیا بعد از یائسگی نیز نیاز به اسید فولیک دارم؟

بله زنانی که یائسگی شده اند نیز برای سالم ماندن نیاز به ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک دارند. در مورد میزان اسید فولیک که نیاز دارید باید با پزشک خود صحبت کنید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

2 دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *