عفونت اشرشیاکلی چیست و علل، علائم، روش تشخیص و درمان آن چگونه است؟

اشرشیاکلی
اشرشیاکلی

التهاب روده ناشی از باکتری اشرشیاکلی چیست؟

آنتریت التهاب یا تورم روده است. یکی از شایع ترین علل التهاب روده، باکتری Escherichia coli یا E. coli است. طبق نظر( the National Library of Medicine (NLM، این باکتری شایع ترین علت اسهال مسافرتی است که بیماری است که با مدفوع شل، گرفتگی شکمی، تهوع و نفخ شناخته می شود.

گونه های زیادی از باکتری اشرشیاکلی وجود دارد که برخی از آنها بی ضرر هستند. در حقیقت، صدها گونه در دستگاه گوارش به عنوان باکتری خوب زندگی می کنند. با این حال، برخی گونه های سمی ممکن است منجر به بیماری جدی شود.

اگر شما در معرض یک گونه سمی قرار بگیرید، ممکن است دچار مسمومیت غذایی و التهاب روده شوید. این عفونت گاهی اوقات به عنوان اسهال مسافرتی نامیده می شود؛ زیرا هنگام مسافرت شما در معرض گونه های جدید باکتری اشرشیاکلی قرار می گیرید که ممکن است به شکل منفی به آن واکنش نشان دهید. برخی از گونه ها خطرناک تر از دیگران هستند. آنها یک سم بنام شیگا یا Verocytotoxin تولید می کنند که سبب بیماری شدید و خونریزی می شود که می تواند به ویژه در کودکان مرگبار باشد.

اشرشیاکلی تولید کننده سم (که معمولا STEC نامیده می شود) همچنین ممکن است به E. coli 0157 نیز اشاره داشته باشد. طبق نظر (the Centers for Disease Control and Prevention (CDC، حدود ۲۶۵٫۰۰۰ عفونت اشرشیاکلی هر ساله در ایالات متحده اتفاق می افتد.

علت التهاب روده ناشی از باکتری اشرشیاکلی چیست؟

شما می توانید با خوردن یا نوشیدن چیزهایی که آلوده به باکتری هستند، در معرض گونه های بیماری زای باکتری اشرشیاکلی قرار بگیرید. آلودگی اغلب به علت دست زدن به مواد غذایی ناامن رخ می دهد. بسیاری از عفونت ها به خاطر خوردن گوشت است که در طول فراوری در تماس با باکتری ها و مواد زاید روده حیوانات قرار گرفته است یا مواد غذایی که در آب آلوده به زباله های انسانی یا حیوانی شسته شده اند.

گوشت و تخم مرغ خام نیز می توانند خطرناک باشند. نوشیدن آب آلوده از سرچشمه یا چاه نیز می تواند باعث قرار گرفتن در معرض گونه های بیماری زا شود. قرار دادن محصولات لبنی یا سس مایونز خارج از یخچال و فریزر بیش از حد طولانی می تواند رشد باکتری را افزایش دهد و منجر به مسمومیت غذایی شود.

باکتری اشرشیاکلی به ندرت بدون وجود غذا و نوشیدنی آلوده گسترش می یابد؛ اما ممکن است این اتفاق بیفتد. اگر کسی پس از مدفوع کردن دست های خود را نشوید و سپس به وسایلی که دیگران به آنها دست می زنند دست بزند، می تواند منجر به قرار گرفتن در معرض آلودگی و ایجاد بیماری شود.

علایم عفونت باکتری اشرشیاکلی چیست؟

شما معمولا پس از گذشت ۲۴ تا ۷۲ ساعت از قرار گرفتن در معرض آلودگی، علایم التهاب روده را نشان می دهید. علامت اصلی اسهال شدید و ناگهانی است. اسهال اغلب خونی است. سایر علایم عبارتند از:

 • تب
 • گاز روده
 • گرفتگی شدید شکم
 • از دست دادن اشتها
 • حالت تهوع
 • استفراغ

گونه های خاصی از باکتری اشرشیاکلی، سمی آزاد می کنند که می تواند باعث تخریب سلول های قرمز خون در کودکان شود؛ که سندرم همولیتیک اورمیک نامیده می شود. این عفونت بسیار شدید، اما نادر است؛ و علایم آن شامل پوست رنگ پریده، کبودی، ادرار خونی و کاهش میزان ادرار ناشی از آسیب کلیه است.

اگر تب بالا دارید (بیش از ۳۸٫۴ درجه سانتیگراد در بزرگسالان و بیش از ۳۸ درجه سانتیگراد در یک کودک)، دچار مدفوع خونی و کم آبی بدن شده اید، اگر اسهال بیشتر از پنج روز طول کشیده است (دو روز برای کودکان)، و یا ایجاد دردی که پس از مدفوع کردن برطرف نمی شود، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

چگونه التهاب روده ناشی از باکتری اشرشیاکلی تشخیص داده می شود؟

پزشک شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و در مورد علایم شما سؤال می کند. در نهایت برای تایید تشخیص، پزشک شما یک تست کشت مدفوع را برای مشاهده گونه بیماری زای باکتری اشرشیاکلی تجویز می کند.

چه درمان هایی برای التهاب روده ناشی از باکتری اشرشیاکلی در دسترس است؟

عارضه اصلی التهاب روده، کمبود آب بدن به علت اسهال است. در نتیجه نوشیدن مایعات مهم است. اگر نمی توانید مایعات را به دلیل استفراغ شدید یا اسهال نگه دارید، ممکن است لازم باشد برای مایع درمانی داخل وریدی به بیمارستان بروید.

داروهای ضد اسهال بدون نیاز به نسخه در داروخانه ها به فروش می رسند؛ اما اگر اسهال خونی یا تب داشته باشید، قبل از استفاده از آنها باید با پزشک خود مشورت کنید. طبق گفته the National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID، اگرچه آنتی بیوتیک ها اغلب برای درمان عفونت های باکتریایی تجویز می شوند، هیچ شواهدی وجود ندارد که آنتی بیوتیک ها در درمان باکتری اشرشیاکلی موثر باشند. در واقع، آنتی بیوتیک ها می توانند خطر ابتلا به همولیتیک اورمیک را در گونه های خاص باکتری افزایش دهند.

اکثر مردم بدون دارو در عرض دو روز بهبود می یابند. نوشیدن مایعات و استراحت زیاد مهم ترین درمان است. اگر به طور منظم دیورتیک ها (قرص های آب) را مصرف کنید، ممکن است لازم باشد هنگام التهاب روده استفاده آنها را متوقف کنید. در این زمینه نیز با پزشک خود مشورت کنید.

در دراز مدت چه چیزی در انتظار من است؟

چشم انداز این بیماری اغلب به شدت عفونت و درمان به موقع بستگی دارد. در اغلب موارد التهاب روده در عرض چند روز از بین می رود. هرچند برخی از گونه های نادر و سمی باکتری اشرشیاکلی بسیار جدی هستند و نیاز به بستری شدن دارید.

عوارض احتمالی التهاب روده ناشی از باکتری اشرشیاکلی چیست؟

اکثر بیماران طی چند روز بدون عوارض طولانی مدت بهبودی پیدا می کنند. در موارد نادر، یک عفونت شدید باعث ایجاد همولیتیک اورمیک می شود که می تواند منجر به کم خونی، نارسایی کلیه و مرگ شود.

آیا می توانم از التهاب روده ناشی از باکتری اشرشیاکلی جلوگیری کنم؟

CDC راهنمای زیر را برای کمک به جلوگیری از عفونت ناشی از سویه‌های اشرشیاکلی تولیدکننده شیگا توکسین (STEC) ارایه می دهد:

 1. دست ها را بطور مرتب بشویید، بخصوص پس از استفاده از دستشویی یا تعویض پوشک های خیس، و قبل از آماده کردن یا خوردن غذا.
 2. گوشت را به طور کامل بپزید. از دماسنج گوشت برای تعیین زمانی که مواد غذایی به دمای سالم رسیده است، استفاده کنید.
 3. تمامی ظروف پخت و پز، چاقو و تخته برش را که اغلب با مواد غذایی خام در تماس هستند، بشویید.
 4. میوه ها و سبزیجات باید به خوبی شسته شوند، به خصوص اگر خام خورده می شوند.
 5. از مصرف ماهی و صدف خام، و هم چنین آبمیوه خام و محصولات لبنی غیر پاستوریزه اجتناب کنید.
 6. در هنگام بازی یا شنا در دریاچه ها، رودخانه ها، حوضچه ها و استخرهای شنا، از نوشیدن آب اجتناب کنید.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *