اعتماد به نفس کلید سلامت روانی

اعتماد به نفس کلید سلامت روانی
اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یا خود باوری حالت روحی است که در آن فرد با توجه به تجریبات و توانایی هایش در انجام کاری به خود باور دارد. از طرفی سلامت روانی به نحوه تفکر، احساس و عمل شما مربوط می شود. هر چه نگرش مثبت تر داشته و نسبت به خود و دیگران احساس خوبی داشته باشیم و در روابطمان مسئولیت پذیر تر باشیم، سلامت روانی بیشتری داریم. از همین دو تعریف کاملا مشخص است که اعتماد به نفس می تواند ضامن سلامت روانی افراد باشد. در واقع اعتماد به نفس بالا، خود باوری و تفکر ما را نسبت به خودمان بهبود می بخشد و تفکر و احساس خوب نسبت به خودمان می تواند سلامت روانی را برایمان به همراه داشته باشد. پس شما باید به فکر افزایش خود باوری باشید.

اعتماد به نفس کلید سلامت روانی
اعتماد به نفس

ویژگی های افراد با اعتماد به نفس بالا

کسی که اعتماد به نفس بالایی دارد:

  • رضایت خاطر از زندگی دارد
  • روابط سالم و قوی برقرار می کند
  • هدف های زندگی را مشخص کرده و به آن می رسد
  • پستی و بلندی های زندگی را می پذیرد
  • برای حل مشکلات به خود تکیه می کند

ویژگی های افراد با اعتماد به نفس پایین

وقتی خود باوری در فردی به حداقل ممکن تقلیل می یابد:

  • احساس می کند زندگی خارج از کنترل اوست
  • استرس ها برای او غیر قابل تحمل است
  • در انتظار شکست است و در نهایت شکست می خورد
  • از مشکلات زندگی فرار می کند

با این تمرین ها اعتماد به نفس خود را بسازید

برای پیمودن یک شبه ی راه صد ساله نیاز به پشتکار دارید با این تمرین ها پشتکار لازم را به وسیله اعتماد به نفس در خود تقویت کرده تا بتوانید به پیروزی دست یابید.

اعتماد به نفس کلید سلامت روانی
اعتماد به نفس

تمایل به پیشرفت داشته باشید

به توانایی خود برای غلبه بر نقاط ضعف و افزایش نقاط مثبت تکیه کنید و ایمان داشته باشید. این کار نیاز به زمان و صرف انرژی می باشد.

با خودتان صادق باشید

با یک تصویر صحیح از خود می توانید به اعتماد به نفس سالم دست پیدا کنید. هر کسی دارای نقاط قوت و ضعف است. در پی یافتن این نقاط در خود بوده، نقاط مثبت را تقویت و نقاط منفی خود را بپذیرید.

اهداف خود را تعیین کنید

برای رسیدن به موفقیت کافی است استاندارها و تعاریف خود را از اهدافتان داشته باشید. هرگز اهداف دیگران را ملاک عمل خود قرار ندهید. خودتان برای خودتان هدف داشته باشید.

نهایت تلاش خود را انجام دهید

حداکثر استفاده را از توانایی ها خود داشته باشید این به این مفهوم نیست که برای رسیدن به اهداف خود به خودتان فشار وارد کنید. سعی کنید و به یاد داشته باشید هر کسی می تواند دارای نقاط ضعفی باشد.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *