انتروپیون یا برگشت پلک به داخل چیست و چگونه درمان می شود؟

درمان انتروپیون
درمان انتروپیون

انتروپیون بیماری است که در آن پلک به سمت داخل بر می گردد. در این حالت مژه ها به چشم مالیده می شوند و باعث قرمزی، سوزش و سایش در قرنیه چشم شما می شود. انتروپیون و یا برگشتن پلک، به آرامی پیشرفت می کند و ممکن است در مراحل اولیه آن قابل توجه نباشد. ولی با گذشت زمان، بیماری بدتر می شود تا زمانی که هر حرکت چشم باعث تحریک سطح قرنیه می شود.

بدون درمان، این سایش مداوم می تواند سبب عفونت چشم و خراش مردمک چشم شود. در موارد جدی، بینایی چشم آسیب دیده و حتی از دست می رود. انتروپیون یک بیماری شایع در میان سالمندان است؛ که اغلب پلک پایینی تحت تاثیر قرار می گیرد و می تواند در یک یا هر دو چشم رخ دهد. البته خوشبختانه درمان این بیماری یک جراحی نسبتا ساده است؛ که می تواند در مطب پزشک انجام شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این بیماری با این مطلب مجله پیام سلامت همراه باشید.

علت ایجاد انتروپیون چیست؟

انتروپیون دارای علل متعددی است که در نهایت همه آنها باعث سست شدن عضلاتی می شوند که پلک ها را کنترل می کنند. در ادامه علل ایجاد این بیماری را بررسی می کنیم.

انتروپیون سالمندان

با افزایش سن، پوست شما کلاژن را از دست می دهد و عضلات پلک ضعیف تر می شوند. عضلات و پوست شل اطراف چشم می توانند باعث شوند لبه پلک به سمت داخل برگردد.

انتروپیون مادرزادی

نوزادان ممکن است با انتروپیون متولد شوند؛ اگرچه این وضعیت بسیار نادر است.

شستشوی چشم یا جراحی

شستشوی چشم و جراحی می توانند شکل مردمک چشم را تغییر دهند و باعث شل شدن پلک و برگشتن آن به داخل شوند.

تراخم

پلک های به داخل برگشته یکی از علایم هشدار دهنده تراخم، یک بیماری شایع چشم در مناطق آفریقا، آسیا و خاورمیانه است. این بیماری توسط باکتری ایجاد می شود و یکی از رایج ترین علل نابینایی در کشورهای در حال توسعه است. این بیماری از فردی به فرد دیگر از طریق استفاده از دستمال یا حوله مشترک منتقل می شود. مگس ها نیز می توانند عفونت را بین افراد انتقال دهند. اگر دچار مشکلات چشمی شده اید و به تازگی به ناحیه ای سفر کرده اید که تراخم در آن وجود دارد، باید در مورد سفر و مشکلات چشمی با پزشک خود صحبت کنید.

هرپس زوستر چشمی (Herpes Zoster Ophthalmicus (HZO

هرپس زوستر چشمی عفونت تبخال چشم است که می تواند منجر به مشکلات زیادی از جمله انتروپیون شود. ویروس مربوط به آبله مرغان و زونا می توانند در طول چند دهه به حالت غیر فعال در بدن باقی بمانند و بعدا به شکل هرپس زوستر چشمی فعال شود. هرپس زوستر چشمی یک بیماری شدید و دردناک است که نیاز به درمان قوی دارد.

علایم انتروپیون چیست؟

علایم انتروپیون اغلب به آرامی پیشرفت می کنند و با یک سوزش خفیف چشم شروع می شوند. هنگامی که پلک به داخل بر می گردد، مژه ها شروع به خراش قرنیه می کنند؛ و با گذشت زمان، ساییدگی مکرر قرنیه می تواند منجر به موارد زیر شود:

  • قرمزی چشم
  • اشک ریزش
  • عفونت قرنیه
  • زخم
  • از دست دادن بینایی

انتروپیون چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص بصری انتروپیون معمولا آسان است. پزشک شما در مورد هر گونه علت احتمالی، مانند آسیب های قبلی چشم، بیماری ها یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، از شما سوال خواهد کرد. پزشک شما ممکن است یک تست فوری انجام دهد. این تست شامل گرفتن پلک و بلند کردن آن می شود تا معلوم شود که پلک با چه سرعتی به محل اولیه بر می گردد. اگر بیمار کلاژن و سختی عضلانی اش را از دست داده است؛ این آزمایش به تایید تشخیص بصری کمک می کند.

درمان انتروپیون چگونه است؟

شما می توانید به آسانی با کشیدن و برگرداندن پلک به خارج از چشم در کوتاه مدت تسکین پیدا کنید. این کار باعث ایجاد تنش می شود که پلک را از سطح چشم برمی گرداند.

همچنین تزریق بوتاکس ممکن است برای رسیدن به نتیجه مشابه استفاده شود.

هرچند در اغلب موارد، عمل جراحی برای محکم کردن عضلات اطراف پلک ها لازم است. جراحی می تواند در مطب پزشک با استفاده از بی حسی موضعی انجام شود. عمل جراحی شامل بخیه زدن پلک می باشد تا آن را سفت و محکم کند و سپس پلک به بیرون برگردانده می شود. پس از انجام عمل جراحی، پزشک ممکن است قطره های چشم و استفاده از محافظ چشمی در طول شب را برای محافظت از چشم تجویز کند.

درمان انتروپیون
درمان انتروپیون

در نهایت شما باید در عرض یک یا دو روز متوجه بهبود شوید. همچنین ممکن است در حدود ۱۵ درصد از موارد با مسن تر شدن بیمار و شل شدن مجدد بافت پلک نیاز به انجام جراحی های مجدد باشد.

آیا پیشگیری از انتروپیون ممکن است؟

انتروپیون ناشی از پیری به طور کلی قابل پیشگیری نیست. اما می توانید با استفاده از محافظ چشم هنگام استفاده از مواد شیمیایی یا دیگر خطرات چشم، ریسک ابتلا به این بیماری را کاهش دهید. اگر شما قصد سفر به قسمت هایی از آفریقا یا کشورهای جنوب شرقی آسیا را دارید که در آن بیماری تراخم متداول است، با پزشک خود در مورد چگونگی محافظت از خود در برابر بیماری های گرمسیری مشورت کنید.

چشم انداز در افراد مبتلا به انتروپیون چیست؟

با درمان مناسب، باید انتروپیون به طور کامل بهبود یابد. هرچند همانطور که گفتیم جراحی های مجدد ممکن است در طول زمان برای سفت کردن بیشتر عضلات پلک لازم باشد.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *