آشنایی با انواع بیماری های قلبی در کودکان

آشنایی با انواع بیماری های قلبی در کودکان
آشنایی با انواع بیماری های قلبی در کودکان

بیماری های قلبی در کودکان انواع و اقسام مختلفی دارد که ناشی از عوامل مختلفی می باشند. نقص مادرزادی، عفونت های ویروسی که قلب را تحت تاثیر قرار می دهند و حتی بیماری های قلبی در دوران کودکی و یا سندرم های ژنتیکی از جمله عواملی هستند که موجب ایجاد بیماری های قلبی در کودکان می شوند.

خبر خوب این است که با پیشرفت پزشکی و تکنولوژی، بسیاری از کودکان مبتلا به بیماری های قلبی قادرند که به زندگی فعال و عادی خود باز گردند.

بیماری های قلبی در کودکان

بیماری های قلبی مادرزادی

بیماری های مادرزادی قلب یک نوع از بیماری های قلبی است که کودکان با آن متولد می شود و معمولا ناشی از نقص قلبی است که در هنگام تولد وجود دارد.

در واقع، شایع ترین بیماری های قلبی در کودکان ناشی از نقص ساختاری قلب می باشد. این نقص ها تقریبا ۸ کودک را از ۱۰۰۰ کودک زنده متولد شده، تحت تاثیر قرار می دهند. این اختلالات معمولا مشکلی در عضله یا دریچه های قلب است و عبارتند از:

 • بیماری های دریچه قلب مانند تنگی دریچه آئورت، که جریان خون را محدود می کند و یا پرولاپس دریچه میترال، که در آن دریچه میترال نشت دارد.
 • نقص در دیوار جدا کنده سمت راست و چپ قلب (سپتوم)

دیگر نقص های مادرزادی که موجب ایجاد بیماری قلبی در کودکان می شوند عبارتند از:

 • سندرم هیپوپلازی چپ قلب (HLHS)، که در آن سمت چپ قلب رشد نیافته است.
 • سوراخ در قلب، به طور معمول در دیواره بین محفظه ها و عروق بزرگ قلب ایجاد می شود؛ انواع مختلف آن عبارتند از:
 1. نقص دیواره بین بطنی
 2. نقص دیواره بین دهلیزی و مجرای شریانی
 • تترالوژی فالوت، که ترکیبی از چهار نقص زیر است:
 1. وجود حفره در دیواره‌ های میان دو بطن
 2. تنگ شدن دریچه شریان ریوی که محل اتصال بطن راست و شریان ریوی است
 3. هایپرتروفی بطن راست قلب
 4. قرار گرفتن آئورت در محل غیرطبیعی (در این بیماری ریشه آئورت بر روی دیواره بین بطنی قرار گرفته است)

نقص مادرزادی قلب ممکن است اثرات طولانی مدت بر سلامت کودک داشته باشد. آنها معمولا با جراحی، کاتتر، داروها و در موارد شدید، پیوند قلب درمان می شوند. برخی از کودکان نیز نیاز به درمان و نظارت مادام العمر دارند.

تصلب شریان

آترواسکلروز اصطلاحی است که برای توصیف ساخت پلاک چربی و کلسترول در داخل رگ های خونی استفاده می شود. همزمان با افزایش تجمع پلاک، شریان سفت و تنگ شده و خطر لخته شدن خون و حملات قلبی افزایش می یابد. به طور کلی برای تشکیل آترواسکلروز سال ها زمان نیاز است. بنابراین وقوع تصلب شریان به عنوان یک بیماری قلبی در کودکان و نوجوانان غیر معمول است.

با این حال، چاقی، دیابت، فشار خون بالا و دیگر مسائل مربوط به سلامت بدن، کودکان را در معرض خطر بالاتری برای بیماری قلبی قرار می دهد. پزشکان توصیه می کنند که برای کنترل کلسترول و فشار خون بالا در کودکانی که عوامل خطر مانند سابقه خانوادگی بیماری قلبی یا دیابت، اضافه وزن یا چاقی را دارند، به صورت دوره ای، آزمایشات غربالگری انجام شود.

درمان این بیماری قلبی معمولا شامل تغییر شیوه زندگی مانند افزایش ورزش و تغییر در رژیم غذایی می باشد.

آریتمی

آریتمی ریتم غیر طبیعی قلب است. این بیماری می تواند باعث شود قلب برای پمپ کردن خون کمتر موثر باشد. انواع مختلف از آریتمی در کودکان وجود دارد که عبارتند از:

 • ضربان قلب سریع (تاکی کاردی)
 • ضربان قلب آهسته (برادی کاردی)
 • سندرم Q-T
 • سندرم ولف پارکینسون وایت

علائم آرتیمی در کودکان عبارتند از:

 • ضعف
 • خستگی
 • سرگیجه
 • غش
 • مشکل تغذیه

روش درمانی این بیماری به نوع آریتمی و چگونگی تاثیر آن بر سلامت کودک بستگی دارد.

آشنایی با انواع بیماری های قلبی در کودکان
آشنایی با انواع بیماری های قلبی در کودکان

سندرم آیزن منگر

سندرم آیزن منگر بیماری اختصاصی مربوط به قلب نیست. این سندرم معمولا نشان دهنده یک مشکل قلبی است. در واقع در آیزن منگر مجموعه ای از سه نشانه زیر وجود دارد:

 • سیانوز، رنگ پریدگی پوست و شبیه شدن رنگ آن به آبی مایل به خاکستری که به علت کاهش اکسیژن در خون ایجاد می شود.
 • فشار خون ریوی، فشار خون بالا در رگ های خونی ریه ها
 • polycythaemia، تعداد بیش از حد سلول های قرمز در خون

این سندرم می تواند کودکان و نوجوانانی که یک بیماری قلبی مادر زادی داشته و در مراحل بعدی زندگی آن را اصلاح کرده و یا اصلا بیماری خود را درمان نکرده اند، را تحت تاثیر قرار دهد. سندرم آیزن منگر در بین نوزادانی که با افزایش فشار خون ریوی متولد می شوند نیز شایع است.

سندرم آیزن منگر نشانه آن است که خون به درستی از سمت چپ به سمت راست قلب جریان ندارد و در صورت عدم درمان، می تواند به لخته شدن خون، سکته مغزی و نارسایی کلیه منجر شود.

درمان این سندرم معمولا به علائم بستگی دارد و شامل داروهایی برای کاهش فشار خون ریوی، مکمل اکسیژن و گاهی اوقات کاهش خون به منظور کاهش تعداد بیش از حد سلول های قرمز خون در جریان (حجامت) می باشد.

بیماری کاوازاکی

این یک بیماری نادر است که در درجه اول کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند باعث التهاب در عروق خونی دست، پا، دهان، لب و گلو شود. همچنین تب و تورم در غدد لنفاوی نیز تولید می کند. محققان در مورد علت ایجاد این بیماری هنوز مطمئن نیستند.

به گزارش انجمن قلب آمریکا (AHA)، این بیماری یک علت عمده بیماری های قلبی در کودکان است به طوری که از هر ۵ کودک مبتلا به بیماری قلبی ۱ نفر به این علت بیمار است. البته بیماری کاوازاکی بیشتر در کودکان زیر ۵ سال شایع است.

درمان آن بستگی به وسعت بیماری دارد اما اغلب درمان فوری آن با گاما گلوبولین IV یا آسپرین امکان پذیر است. کورتیکواستروئیدها نیز می توانند گاهی اوقات عوارض این بیماری را کاهش دهند. کودکانی که از این بیماری رنج می برند اغلب به پیگیری مادام العمر برای سالم نگه داشتن چشم و قلبشان نیاز دارند.

سوفل قلبی

سوفل قلب به صدای غیر طبیعی گفته می شود که در اثر گردش خون در دریچه قلب و یا رگ های خونی در نزدیکی قلب ایجاد می شود. گاهی اوقات سوفل قلبی بی ضرر است اما گاهی نیز مشکلات قلبی و عروقی اساسی را نشان می دهد. سوفل قلبی ممکن است با نقص مادرزادی قلب، تب یا کم خونی ایجاد شود.

پریکاردیت

پریکاردیت زمانی رخ می دهد که کیسه نازک و یا غشایی که قلب (پریکارد) را احاطه کرده ملتهب یا عفونی می شود. در این صورت مقدار مایع بین دو لایه آن افزایش یافته و توانایی قلب برای پمپ کردن خون کاهش می یابد.

پریکاردیت ممکن است بعد از عمل جراحی برای اصلاح نقص مادرزادی قلب و یا با عفونت، صدمات قفسه سینه، یا بیماری های بافت همبند مانند لوپوس ایجاد شود. انتخاب روش درمانی به شدت بیماری، سن کودک و سلامت کلی او بستگی دارد.

بیماری روماتیسم قلبی

در صورتی که باکتری استرپتوکوک که باعث گلودرد و تب مخملک می شود، درمان نشود می تواند به بیماری روماتیسم قلبی منجر شود.

این بیماری می تواند به طور جدی و به طور دائم به عضله قلب (میوکاردیت) و دریچه های آن آسیب برساند. بر اساس گزارش بیمارستان کودکان سیاتل، تب روماتیسمی معمولا در کودکان بین سنین ۵ تا ۱۵ رخ می دهد، اما معمولا علائم و نشانه های آن ۱۰ تا ۲۰ سال پس از بیماری اصلی خود را نشان می دهند.

از این بیماری می توان با  درمان گلو درد با آنتی بیوتیک جلوگیری کرد.

عفونت های ویروسی

ویروس ها، علاوه بر ایجاد بیماری های تنفسی و آنفلوآنزا، می توانند سلامت قلب را نیز تحت تاثیر خود قرار دهند.

عفونت های ویروسی می توانند باعث التهاب عضله قلب (میوکاردیت)، که ممکن است توانایی قلب را برای پمپ کردن خون در سراسر بدن تحت تاثیر قرار دهد، شود. عفونت های ویروسی در قلب نادر است و ممکن است چند علامت مختلف داشته باشد. معمولا هنگامی که علائم ظاهر می شوند، شبیه به علائم سرماخوردگی، از جمله خستگی، تنگی نفس و ناراحتی در قفسه سینه می باشند.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *