مقالات

۶ نکته مهم درباره ایمونوتراپی سرطان
پیشگیری و بیماریها, درد و درمان

۶ نکته مهم درباره ایمونوتراپی سرطان 

ایمونوتراپی سرطان نوع جدیدی از درمان سرطان است. بعضی کارشناسان معتقدند که این درمان ممکن است یکی از روش های اصلی درمان سرطان در آینده باشد. اگر سرطان دارید، ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را از دست ندهید. زیرا در ادامه به نکات کلیدی در مورد ایمونوتراپی سرطان اشاره می کنیم.

ایمونوتراپی سرطان

درمان بیولوژیک نام دیگری برای ایمونوتراپی است

ایمونوتراپی از طریق تحریک سیستم ایمنی بدن سرطان را درمان می کند. این درمان توانایی پیدا کردن و حمله به سلول های سرطانی را به سیستم ایمنی می دهد. ایمونوتراپی می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تحریک کند و آن را قوی تر کند. ایمونوتراپی می تواند برخی از آنتی بادی های مونوکلونال تولید شده را افزایش دهد و به این ترتیب سیستم ایمنی بدن برای حمله به سلول های سرطانی از این آنتی بادی ها استفاده کند.

ایمونوتراپی فقط برای درمان این بیماری در مراحل خاصی مفید است

در حال حاضر، ایمونوتراپی برای درمان هر گونه سرطانی در هر مرحله ای مناسب نیست. برخی از روش های ایمن سازی که در حال حاضر استفاده می شوند عبارتند از:

ایمونوتراپی نقطه مقابل. این روش ملانوم پیشرفته و سرطان پیشرفته ریه را درمان می کند.

مدولاتور سیستم ایمنی. اینها پروتئین های ساخته شده انسان هستند که سیستم ایمنی بدن می تواند برای حمله به سلول های سرطانی از آن ها استفاده کند. به عنوان مثال، اینترلوکین ها مدولاتور ایمنی هستند که می توانند به درمان سرطان کلیه و ملانوم کمک کنند.

واکسن های ایمونوتراپی. این واکسن راهی برای تحریک سیستم ایمنی است. واکسن سرطان برای درمان سرطان پروستات پیشرفته تایید شده است. در آینده، واکسن ممکن است قادر به درمان بسیاری از انواع سرطان باشد.

آنتی بادی درمانی. این درمان می تواند برخی از انواع سرطان سینه، روده بزرگ، رکتوم، سرطان سلول های سفید خون، و سرطان سر و گردن  را درمان کند.

آنتی بادی های منوکلونال سلول های سرطانی خاص را هدف قرار می دهند

این روش شایع ترین نوع ایمونوتراپی سرطان است. این پروتئین ها پروتئین های ساخته شده توسط انسان هستند که می توانند به سلول های سرطانی حمله کنند. این درمان به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا سلول های سرطانی را هدف قرار دهد و به آن ها حمله کند. یکی دیگر از اصطلاحاتی که برای درمان آنتی بادی منوکلونال استفاده می شود، درمان هدفمند است. زیرا این آنتی بادی ها یک هدف بسیار خاص در سلول های سرطانی را تشخیص می دهند.

آنتی بادی های مونوکلونال همچنین می توانند با سموم و داروهایی که سلول های سرطانی را می کشند، غنی شوند. وقتی آنتی بادی ها به سلول های سرطانی متصل می شوند، سم موجود در آن ها سلول های سرطانی را از بین می برد.

۶ نکته مهم درباره ایمونوتراپی سرطان
۶ نکته مهم درباره ایمونوتراپی سرطان

ایمونوتراپی یک درمان داخل وریدی است

این به این معنی است که پزشک این درمان را مستقیما به رگ تزریق می کند. شما می توانید این درمان را همراه با سایر انواع درمان ها مانند شیمی درمانی دریافت کنید. این درمان بسته به تشخیص پزشک به صورت روزانه یا هفتگی استفاده می شود. همه این موارد بستگی به نوع درمان و نوع سرطان دارد.

این درمان عوارض جانبی نیز دارد

عوارض جانبی ایمونوتراپی ممکن است خفیف تر از درمان های قدیمی تر باشد. عوارض جانبی آنتی بادی های مونوکلونال ممکن است شامل بثورات و واکنش های آلرژیک باشد. ممکن است علائم شبیه آنفلوانزا مثل

  • سردرد
  • درد عضلانی
  • ضعف
  • تهوع
  • و خستگی

نیز داشته باشید. عوارض جانبی سایر انواع ایمونوتراپی نیز عبارتند از:

  • احتباس مایعات در بدن
  • تپش قلب
  • احتقان بینی
  • اسهال
  • افزایش خطر ابتلا به عفونت

قبل از شروع درمان، در مورد عوارض جانبی احتمالی آن با پزشک صحبت کنید.

ایمنوتراپی جدید حتی برای درمان برخی از سرطان های پیشرفته نیز مفید است

روش های جدید ایمونوتراپی در آزمایشات بالینی مورد آزمایش قرار گرفته اند. این درمان ها شامل واکسن هایی هستند که به درمان سرطان مغز، پستان و ریه کمک می کنند. درمان با سلول های ایمنی درمانی است که ممکن است سرطان های بسیار پیشرفته خون را معکوس کند. آنکولیتیک ویروس درمانی یک ایمونوتراپی جدید است که از ویروس برای حمله به سلول های سرطانی استفاده می کند. برخی از این درمان ها در حال طی کردن مراحل مختلف آزمایشات بالینی هستند. در صورتی که فکر می کنید واجد شرایط شرکت در این آزمایشات هستید، از پزشک سوال کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. بهار 1398