مقالات

کارکرد و ۵ مزیت مهم بادکش درمانی
پیشگیری و بیماریها, درد و درمان

کارکرد و ۵ مزیت مهم بادکش درمانی 

بادکش درمانی برای اکثر مردمی که در غرب زندگی می کنند تا همین اواخر نسبتا ناشناخته بود. این روش یک روش درمانی جایگزین محبوب در چین است که حدود ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد نیز از آن استفاده می شد. بعضی از سوابق و مدارک نشان می دهد که این روش درمانی احتمالا قدمتش به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد باز می گردد.

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از روش های جایگزین مانند بادکش درمانی، طب سوزنی و یا ماساژ درمانی این است که این روش ها خطر عوارض ناخواسته مانند داروهای یا جراحی را ندارند. مطالعات نشان می دهد این روش های درمانی می توانند به تقویت عملکرد سیستم ایمنی کمک کنند و سرعت بهبودی را بدون استفاده از دارو یا حتی گیاهان افزایش دهند. و این فقط بخشی از مزایای استفاده از این درمان های سنتی است.

با ما تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت همراه شوید تا با مزایا و کارکرد بادکش درمانی بیشتر آشنا شوید.

بادکش درمانی چیست؟

در چین، بادکش درمانی یک مهارت درمانی ویژه است، و اغلب از یک نسل به نسل بعدی منتقل می شود. متون باستانی نشان می دهد که این روش درمان در اصل توسط پزشکی تائو مورد استفاده قرار می گیرد و راه بسیار خوبی برای درمان نخبگان و خانواده های سلطنتی بود.

بادکش درمانی در طول سال ها موفق به درمان انواع علائم و بیماری هایی شده است که نمی توانند با روش های معمول درمان شوند. سل ریوی، سرماخوردگی، کمر درد، اسپاسم عضلانی و تحت فشار بودن اعصاب همگی از این بیماری ها می باشند. این روش طب سنتی همچنین در بیماران مبتلا به اختلالات خون (مانند کم خونی)، بیماری های روماتیسمی مانند آرتروز، مشکلات باروری و بیماری های روانی مورد استفاده قرار می گیرد.

در حالی که بادکش درمانی با استفاده از گرما طولانی ترین سابقه را در کشورهای آسیایی مانند چین، ژاپن و کره دارد، یک عمل مشابه نیز به نام “بادکش مرطوب”  قرن هاست که در خاورمیانه مورد استفاده قرار می گیرد. به تازگی، بادکش درمانی در ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای غربی نیز محبوب تر شده است. زیرا بعضی از پزشکان در برنامه های درمان بیماران خود، برای مقابله با علائم درد، احتقان و عفونت های مزمن بدون نیاز به دارو شروع به استفاده از این روش کرده اند. امروزه شما می توانید در بسیاری از مراکز طب سنتی چینی، بعضی از مراکز ماساژ درمانی، و همچنین مراکز بهداشتی جامع خاصی این درمان را انجام دهید.

حامیان بادکش درمانی معتقدند که این عمل به حذف مواد مضر و سموم از بدن کمک می کند و به نوبه خود باعث بهبود ایمنی می شود.

آیا این روش واقعا موثر است؟

گزارش سال ۲۰۱۲ منتشر شده در مجله PLoS ONE حدود ۱۳۵ مطالعه که بین سال های ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۰ در مورد بادکش درمانی منتشر شده بود را مرور کرد. محققان نتیجه گرفتند که اثر این روش بیش از پلاسبو است و دارای مزایای مشابه طب سوزنی و یا درمان های گیاهی برای درمان مشکلات گوارشی، پوستی، هورمونی و بیماری های التهابی است.

انجمن The British Cupping Society، که یکی از حامیان این درمان است اعلام کرده که باکش درمانی برای بیماری های زیر مفید است:

 • عفونت های تنفسی
 • اختلالات خون مانند کم خونی و هموفیلی
 • درد مفاصل ناشی از آرتریت و فیبرومیالژیا
 • سردرد میگرنی و تنشی
 • درد و سفتی عضلات
 • باروری و اختلالات زنان
 • مشکلات پوستی مانند تبخال، اگزما و آکنه
 • فشار خون بالا
 • اختلالات روانی، اضطراب و افسردگی
 • آلرژی غذایی و آسم
 • رگ های واریس و سلولیت

بادکش درمانی در مقابل طب سوزنی: تشابه و تفاوت آن ها چیست؟

طب سوزنی و بادکش درمانی مشابه هستند، زیرا آنها هر دو با افزایش انرژی و جریان خون به مناطقی از بدن که در معرض التهاب، مستعد ابتلا به کاهش جریان لنفاوی و یا جریان خون کمتری هستند، موجب افزایش “Qi” می شوند. گاهی اوقات هر دو روش با قرار دادن سوزن روی پوست و سپس انداختن بادکش روی آن انجام می شود.

با توجه به تاریخچه و مزایای طب سنتی چینی (TCM) طب سوزنی و بادکش درمانی هر دو به رها کردن ایستایی که می تواند منجر به بیماری شود، کمک می کنند. بادکش درمانی و طب سوزنی خطوطی را که به عنوان “کانالهای انرژی” شناخته می شوند و در امتداد پشت قرار دارد دنبال می کنند. این روش ها با ترویج آرامش و شکستن تنش در کنار افزایش جریان انرژی (چی یا همان “نیروی زندگی”) عمل می کنند. به عبارت دیگر، این روش ها برای افزایش جریان خون و لنف مفید هستند و به این ترتیب به کاهش تورم و درمان عفونت ها یا بیماری های مختلف کمک می کنند.

این روش ها توابع مختلط Zang-fu، را در TCM برای اندام های داخلی، از جمله موارد زیر درمان می کنند:

 • قلب
 • کبد
 • طحال
 • ریه ها
 • کلیه ها
 • کیسه صفرا
 • معده
 • روده کوچک
 • روده بزرگ
 • مثانه

هر دو روش TCM برای:

 • درمان سرماخوردگی یا آنفلوآنزا
 • مبارزه با استرس مزمن
 • ترویج بهبودی پس از پنومونی
 • درمان برونشیت
 • کاهش آسیب های اسکلتی عضلانی

تجویز می شوند. آنها این کار را با کمک به آزاد شدن سموم انباشته شده که مانع از پاکسازی رگ ها و شریان ها می شود، انجام می دهند.

تئوری استفاده از طب سوزنی و بادکش درمانی به طور مشابه این است که بافت یا عضلاتی را که در پاسخ به آسیب هایی که سبب می شوند فیبرها به یکدیگر بچسبند و سلول های سفید خون درگیر شوند، هدف قرار می دهند. طب سوزنی از سوزن های کوچک برای افزایش جریان خون به منطقه آسیب دیده استفاده می کند. اما در افرادی که دچار صدمات می شوند، طب سوزنی به همراه بادکش درمانی ممکن است برای کاهش تورم نیز سودمند باشد. به همین دلیل است که افزایش جریان خون به تنهایی درد و مشکل عضلانی را حل نخواهد کرد. باید برای تسریع فرایند بهبود زخم، مایعات اضافی، گلبول های سفید و گرما نیز به این منطقه عرضه شود.

کارکرد بادکش درمانی به چه صورت است؟

به گفته Jennifer Dubowsky، متخصص بادکش درمانی، هدف این روش “افزایش گردش خون، کمک به کاهش درد، حذف گرما و جلوگیری از تجمع سمومی است که در بافت های بدن شما قرار دارد.”

در این روش از فنجان ها خالی برای تولید مکش استفاده می شود. اثر خلاء، نواحی از پوست و بافت های عمیق در کمر را هدف قرار می دهد. این کار برای کاهش درد، تجزیه بافت عمیق، و شل شدن عضلات و یا حساسیت بافت همبند سودمند است. به این ترتیب، بادکش درمانی تقریبا مانند یک ماساژ است. زیرا به جای فشار دادن به ناحیه های متورم، فشار آن را می کشد. به همین علت این روش درمانی اغلب در بیمارانی انجام می شود که درد مزمن کمر، گره های عضلانی، درد عضلانی ناشی از اضطراب، تورم یا سفتی را تجربه می کنند.

محبوب ترین تکنیک بادکش درمانی، به نام “بادکش درمانی خشک” یا “فیکس کردن آتش” شناخته می شود و شامل یک روش حرفه ای است که ابتدا فنجان ها را روی بیماران قرار داده و سپس با استفاده از آتش به آرامی فنجان را گرم می کند. گاهی اوقات از یک مشعل مخصوص فنجان استفاده می شود که به راحتی آتش را در فنجان روشن می کند، یا در موارد دیگر فنجان در آب یا روغن گرم می شود. فنجان های داغ بادکش می شوند و برای مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه روی کمر بیمار می مانند. در طی فرایند سرد شدن، خلاء ایجاد می کنند. به این روش، “فیکس ثابت” نیز گفته می شود. زیرا فنجان ها حرکت نمی کنند.

فنجان در حالی که روی پوست بیمار کیپ شده است، باعث ایجاد ساکشن می شود. بنابراین پوست به فنجان می چسبد. این کشش بافت پوست و بهبود جریان خون است که باعث بهبودی می شود. برای روشن کردن آتش در فنجان، به طور معمول یک تکه پنبه آغشته به الکل را در فنجان انداخته و روشن می کنند سپس به سرعت فنجان را بادکش کرده تا با قطع اکسیژن آتش خاموش شود. به این ترتیب ساکشن به طور طبیعی اتفاق می افتد. “بادکش سیار” نیز مشابه همین روش است اما قبل از انجام بادکش، برای این که فنجان گرم شود کمر بیمار را با روغن داغ ماساژ می دهند.

۵ مزیت بادکش درمانی

بیشتر اعتبار این روش به قدمت ۳۰۰۰ ساله آن باز می گردد. تکنیک های بادکش درمانی به طور گسترده ای برای درمان انواع اختلالات و علائم، گاهی اوقات به تنهایی و گاهی اوقات همراه با سایر روش های جایگزین مورد استفاده قرار می گیرند. ماساژ درمانی، طب سوزنی و یا حتی طب غربی نیز در کنار بادکش درمانی استفاده می شود.

آنچه که ما از مطالعات محدود علمی برداشت کرده ایم این است که بادکش درمانی با گسترش مویرگ ها و افزایش میزان ورود و خروج مایعات به بافت ها عمل می کند. علاوه بر این، به نظر می رسد این درمان موجب واکنش های آرام بخش در برخی از افراد می شود. این به این معنی است که بادکش درمانی برای کاهش استرس و اثرات منفی ناشی از آن مفید است.

در حالی که شواهد بی نظیری وجود دارد که نشان می دهد بادکش درمانی می تواند موثر و ایمن باشد، اما تا به امروز مطالعات بالینی کمی در مورد اثر درمانی بادکش درمانی در انسان انجام شده است. اما همین مطالعات کم مزایای بسیار این روش را تایید کرده اند.

بادکش درمانیکمک می کند تا درد کاهش پیدا کند

یکی از رایج ترین دلایلی که باعث می شود افراد به روش های جایگزین روی بیاورند، این است که آنها به دنبال یک راه مطمئن برای کاهش درد مفاصل و درد عضلانی هستند. پس از بررسی ده ها مورد از آزمایشات بالینی تصادفی در بیماران مبتلا به درد ناشی از هر گونه منشا، یک گزارش در Evidence-Based Complimentary and Alternative Medicine مبتنی بر شواهد نشان داد که بادکش درمانی در مقایسه با درمان های معمول به میزان قابل توجهی موجب کاهش درد در افراد مبتلا به کمر درد می شود. این روش در درمان درد سرطان در مقایسه با داروهای ضد سرطان و مسکن ها و کمک به آرامش تنفسی در ارتباط با مشکلات تنفسی نیز نقش دارد.

به نظر می رسد بادکش درمانی بافت های عمیق داخل بدن را آزاد کرده، تنش عضلات را کاهش می دهد و سفتی همراه با درد مزمن کمر و گردن، میگرن، روماتیسم و خستگی را کاهش می دهد. بعضی از ورزشکاران با استفاده از این روش به طور طبیعی شاهد بهبود عملکرد و کاهش سفتی، گرفتگی عضلات، درد مفصل و بافت های اسکار ناشی از صدمات بودند.

بادکش درمانی با استفاده از فشار موضعی به نقاط درد و ناحیه متورم، بافت نرم را هدف قرار می دهد. با افزایش جریان خون در داخل رگ ها و مویرگ ها، بافت ها مواد مغذی بسیار ضروری و اکسیژن را دریافت می کنند. متخصصان این طب از گرما، ساکشن و سوزن در بالا یا پایین محل آسیب دیدگی استفاده می کنند. این کار اجازه می دهند که انرژی در کنار کانال ها (مریدین) حرکت کند و آسیب را دفع کند.

برای کمک به کاهش درد، فنجان معمولا در قسمت های زیر قرار می گیرد:

 • روی قسمت گوشتی تیغه های شانه
 • روش کشاله ران
 • کمر
 • گردن (برای سردرد تنشی، درد دندان یا میگرن)
 • کناره های عضلات کمر

آرامش ایجاد می کند

بادکش درمانی اغلب به کاهش دردهای جسمی کمک می کند و به افراد اجازه می دهد تا وارد حالت آرام شوند. زیرا سیستم عصبی مرکزی را هدف قرار می دهند. این روش با کاهش پاسخ بیمار نسبت به استرس کمک می کند که بدن در برابر اضطراب و افسردگی محافظت شود.

سلامت پوست را افزایش می دهد

بادکش درمانی برای کاهش تبخال، سلولیت، آکنه و التهاب پوست استفاده می شود. مطالعات نشان داده اند که این روش می تواند لزوما به کاهش وزن نیز کمک کند. بادکش درمانی با بهبود جریان خون و گسترش مویرگ های پوستی، برای افرادی که می خواهند پوستشان را تیره کنند نیز به کار برده می شود.

از آنجا که بادکش درمانی موجب بهبود جریان خون می شود و ممکن است به کاهش التهاب کمک کند، برخی مطالعات نشان داده اند که در درمان آکنه در مقابل آنتی بیوتیک ها به همان اندازه یا حتی بیشتر موثر است. یک تجزیه و تحلیل متشکل از شش مطالعه نشان داد که برای بهبود آکنه میزان بهبودی بادکش مرطوب نسبت به میزان بهبودی پس از استفاده از تانسینون، تتراسایکلین و کتوکونازول بهتر بود.

مشکلات تنفسی و سرماخوردگی را درمان می کند

بادکش درمانی به طور معمول برای کمک به تغذیه ریه ها و پاک سازی ریه و یا احتقان و برای سرعت بخشیدن به زمان بهبودی در بیماری های تنفسی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی مفید است. این روش با حرکت خون و مایعات لنفاوی در سراسر بدن به بهبود عملکرد سیستم ایمنی کمک می کند. به همین دلیل است که با کاهش بیماری های ریوی (به ویژه سرفه مزمن)، آلرژی، عفونت و آسم مرتبط است.

یکی از قدیمی ترین روش ها برای درمان بیماری های تنفسی مانند سل ریوی، بادکش درمانی است.

[quote font_size=”18″ color=”#37a02b”]

پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر، این مطالب را نیز بخوانید:

فواید بخار درمانی برای بدن و حل مشکلات و بیماری های مختلف

۱۰ نمونه از مهمترین خواص درمانی نور خورشید برای بدن

[/quote]

باعث بهبود هضم غذا می شود

طب سوزنی و بادکش درمانی هر دو روش، راهی محبوب برای بهبود هضم و کاهش علائم اختلالاتی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) هستند. این خاصیت ممکن است در درجه اول به این دلیل باشد که آنها می توانند پاسخ استرس بیمار که بسیار به عملکرد سالم فرایند هضم مرتبط است را بهبود دهد.

در طول تاریخ، درمان بادکش برای افراد مبتلا به موارد زیر مفید بوده است:

 • درد مکرر معده
 • اسهال
 • گاستریت حاد
 • کاهش اشتها
 • بیماری های دستگاه گوارشی
 • احتباس آب

برای اختلالات گوارشی، بادکش درمانی معمولا در مناطق زیر انجام می شود:

 • اطراف ناف
 • روی مثانه
 • اطراف کلیه ها
 • روی معده

منابع:

 1. An Updated Review of the Efficacy of Cupping Therapy
 2. Cupping for Treating Pain
 3. Cupping
 4. The Application of Negative Pressure Wound Therapy in the Treatment of Chronic Venous Leg Ulceration: Authors Experience
 5. Benefits Of Chinese Cupping
به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. بهار 1398