مقالات

بارهنگ ؛ چرا مصرف این گیاه برای بدن مفید است و چگونه باید از آن استفاده کرد؟
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

بارهنگ ؛ چرا مصرف این گیاه برای بدن مفید است و چگونه باید از آن استفاده کرد؟ 

Plantain یا همان بارهنگ یک گیاه معمولی با خواص فراوان است. اگر چه بسیاری از افراد تصور می کنند که این گیاه علف هرز است. اما این گیاه دارویی دارای خواص زیادی است. بسیاری از خواص بارهنگ به ویژگی های ضد التهابی و ضد میکروبی آن باز می گردد. برگ این گیاه منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها، ویتامین C، بتا کاروتن و مواد معدنی مانند کلسیم و پتاسیم است.

در این مقاله مجله پیام سلامت ضمن معرفی خواص در مورد نحوه استفاده از گیاه بارهنگ نیز صحبت خواهیم کرد.

ارزش غذایی بارهنگ

بارهنگ دارای برگ های سبز و بسیار مغذی است که حاوی ترکیبات زیستی فعال زیادی است. مجله Ecology of Food and Nutrition گزارش داد که برگ بارهنگ یک منبع خوبی برای تامین ویتامین A و ویتامین C مورد نیاز بدن است. برگ های این گیاه دارای کلسیم، منیزیم، پتاسیم، روی و منگنز نیز هستند.

یکی از دلایل اینکه باعث شده این گیاه جزء گیاهان دارویی محسوب شود این است که تمام قسمت های گیاه از جمله برگ، ریشه، ساقه، گل و دانه آن، حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است. فلاونوئیدها، پلی ساکارید ها و اسید کافئیک فقط برخی از مواد شیمیایی فیتوکمیک موجود در این گیاه هستند که خواص دارویی دارند.

محققان می گویند که بارهنگ برای بهبود زخم، کاهش التهاب، کنترل دیابت، درمان اسهال و کشتن میکروب ها مفید است.

خواص گیاه بارهنگ برای بدن

تقویت سیستم ایمنی

بارهنگ یک گیاه شگفت انگیز و بسیار مفید است که می تواند در تقویت سیستم ایمنی نقش داشته باشد. مطالعات مختلف نشان داده اند که ترکیبات موجود در این گیاه دارای خواص تقویت کننده سیستم ایمنی برای مبارزه با عفونت هستند. به عنوان مثال، عصاره برگ این گیاه می تواند به افزایش تعداد گلبول های سفید کمک کند.

یک مطالعه که در آزمایشگاه انجام شد نشان داد که عصاره آب برگ بارهنگ دارای خواص ضد ویروسی است.

شما می توانید از برگ های این گیاه برای تهیه چای استفاده کنید. چند عدد برگ بارهنگ را ریز ریز کنید و در یک فنجان آب جوش بریزید. دهانه فنجان را ۱۰ دقیقه  بببندید. سپس چای را صاف کنید و برای افزایش خواص ضد میکروبی یک قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید.

هر زمان که سرماخوردگی دارید یا مبتلا به آنفولانزا شدید، برای کمک به مبارزه با عفونت، چای بارهنگ مصرف کنید.

دارای خواص ضد میکروبی

مطالعات نشان داده اند که عصاره برگ های این گیاه دارای اثر ضد میکروبی روی بدن است. تست های آزمایشگاهی نشان داده اند که ترکیبات موجود در برگ های بارهنگ می توانند باعث کشتن پاتوژن های مختلفی مانند باکتری ها و ویروس ها شوند.

شما می توانید چای بارهنگ را به عنوان یک تونیک برای بهبود سلامت سیستم گوارشی نیز بنوشید. ضمن این که می توانید از این چای به عنوان یک تونیک پاک کننده برای حذف ناخالصی ها از روی پوست استفاده کنید.

گیاه Plantain به خاطر خواص ضدالتهابی که دارد، مزایای زیادی را برای دستگاه گوارش به همراه می آورد. یکی از محبوب ترین روش های استفاده از چای برگ بارهنگ، درمان اختلالات گوارشی است.

یک نظرسنجی که در سال ۲۰۱۷ انجام شد نشان داد که برگ های این گیاه برای هضم مفیدند. مصرف بارهنگ به کاهش درد روده کمک کرده و سایر علائم ناراحتی معده را درمان می کند. اثرات پاک کننده ترکیبات موجود در این گیاه نیز به حل علائم اسهال کمک می کند. اگر از سندرم روده تحریک پذیر، سوء هاضمه، یا سوزش سر دل رنج می برید، روزانه یک فنجان چای برگ بارهنگ بنوشید.

مطالعات نشان داده اند که درد شکمی ناشی از زخم گوارشی، پس از مصرف چای این گیاه، بهبود پیدا می کند. بهترین روش استفاده از این گیاه مصرف عصاره برگ آن برای درمان زخم معده است.

بهبود سلامت کبد

یکی از مزایای استفاده از برگ بارهنگ، کمک به حفظ سلامت و عملکرد کبد است. ترکیبات ضد التهابی موجود در این گیاه دارای مزایای زیادی برای کبد هستند. تست های آزمایشگاهی نشان داده اند که استفاده از عصاره بارهنگ به عنوان تونیک، مزایایی فراوانی برای کبد دارد.

مطالعات دیگری که روی موش های آزمایشگاهی انجام شد نشان داد که عصاره بارهنگ ممکن است از آسیب ناشی از مصرف داروهای مسکن جلوگیری کند. بهترین راه برای کمک به بهبود عملکرد کبد این است که هر روز یک یا دو عدد فنجان چای این گیاه را مصرف کنید.

مفید برای پوست

از آنجا که بارهنگ یک گیاه فوق العاده مفید است، شما می توانید از چای آن برای تمیز کردن پوست خود استفاده کنید. مطالعات نشان داده اند که مزایای این گیاه برای پوست از برخی ترکیبات آنتی اکسیدانی آن حاصل می شود. عصاره بارهنگ حاوی عناصر ضد التهابی، تسکین دهنده درد و بهبود دهنده پوست است.

این گیاه برای حل مشکلات پوستی زیر نیز مفید است:

اگزما. چند برگ بارهنگ را در آب خیس کرده و سپس خمیر کنید. این خمیر را روی پوست قرمز و خارش دار خود بمالید تا هم خارش متوقف شود و هم التهاب تسکین یابد.

آفتاب سوختگی. یک فنجان چای سرد شده بارهنگ را درون یک بطری اسپری بریزید. برای کمک به سرد شدن و تسکین درد، آن را روی قسمتی از پوست که آفتاب سوخته شده بپاشید.

آکنه. هر روز پوست خود را با چای این گیاه بشویید تا از میکروب ها پاک شود.

واکنش های پوستی آلرژیک. مقداری از چای این گیاه را روی پوست متورم و خارش دار بمالید.

این گیاه برای درمان نیش عنکبوت و نیش دیگر حشرات نیز مفید است. کافی است با برگ های خیس خورده آن خمیری تهیه کرده و برای کم کردن تحریک، درد و تورم، به طور مستقیم روی جای نیش بمالید.

بهبود زخم

یکی از مزایای استفاده از گیاه بارهنگ، کمک به بهبود زخم است. مطالعات نشان داده اند که برگ های این گیاه برای برای بهبود زخم ها خوب هستند. این برگ ها به بازسازی بافت پوست و کاهش التهاب کمک کرده و خواص ضد باکتری دارند.

یک مطالعه که بر روی موش ها انجام شد نشان داد که ترکیبی از تنتور بارهنگ و الوئه ورا زخم را بهبود می بخشد.

خواص گیاه بارهنگ برای بدن
خواص گیاه بارهنگ برای بدن

بهبود سلامت دندان

گیاه بارهنگ یک گیاه با کاربردهای بسیار متنوع است و می تواند به حفظ سلامت دهان و جلوگیری از رشد پلاک و باکتری ها کمک کند. مطالعات علمی نشان داده اند که استفاده از چای برگ بارهنگ می تواند به بهبود سلامت دهان و دندان کمک کند. برخی از ترکیبات موجود در این گیاه دارای فعالیت ضد باکتری در برابر باکتری های تشکیل دهنده پلاک می باشند.

سایر مطالعات نشان داده اند که گیاه بارهنگ سبب افزایش سلامت دندان می شود، زیرا می تواند به کاهش پوسیدگی دندان کمک کند.

از آنجایی که بعضی از ترکیبات موجود در این گیاه میکروب ها را از بین می برند، می توانید برای کاهش التهاب لثه، درد دندان و زخم دهان از دهانشویه بارهنگ استفاده کنید. کافی است چای دم کرده و سرد شده این گیاه را ۱ الی ۲ دقیقه در دهان بچرخانید و سپس تف کنید.

شما همچنین می توانید از چای بارهنک برای کمک به درمان گلو درد نیز استفاده کنید. چند قطره روغن پونه کوهی به این چای اضافه کنید تا قدرت ضد میکروبی آن زیاد شده و التهابش کم شود. ۳۰ ثانیه این محلول را در دهان غرغره کنید. ۲ تا ۳ بار در روز برای کمک به از بین بردن عفونت های گلو از این روش استفاده کنید.

کاهش کلسترول

برخی از مطالعات علمی انجام شده روی حیوانات نشان داده اند که عصاره گیاه بارهنگ ممکن است اثر کلسترول را کاهش دهد. عصاره برگ و بذر این گیاه به کاهش سطح کلسترول کمک می کند.

درمان سنگ کلیه

نوشیدن چای این گیاه به غیر از کمک به بهبود عملکرد کلیه، می تواند به جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه نیز کمک کند. برخی مطالعات نشان داده اند که عصاره برگ های این گیاه بهتر از بعضی از داروهای کلیوی است.

از آنجا که عصاره بارهنگ به کاهش میزان اسید اوریک در بدن کمک می کند، استفاده از آن می تواند به کاهش نقرس منجر شود. برای کمک به تخریب سنگ کلیه و افزایش تولید ادرار، روزی ۱ الی ۲ لیوان چای بارهنگ مصرف کنید.

درمان عفونت انگلی

نتایج برخی از تست های آزمایشگاهی نشان داده اند که عصاره این گیاه می تواند انگل ها را از بین ببرد. یک تحقیق که در آزمایشگاه انجام شد نشان داد که عصاره بارهنگ دارای فعالیت ضد انگلی در برابر ژیاردیا است. به همین دلیل از این عصاره در طب سنتی برای درمان عفونت های انگلی استفاده می شود.

در حالی که هیچ مطالعه ای تا کنون نشان نداده است که بارهنگ می تواند انگل ها را در بدن انسان ها ریشه کن کند، اما نتایج برخی زا مطالعات آن قدر امیدوار کننده هستند که بتوانند مصرف این چای را توجیه کنند.

درمان عفونت های دستگاه تنفسی

شما می توانید از این گیاه برای درمان عفونت هایی مانند برونشیت، سرماخوردگی و سینوزیت نیز استفاده کنید. محققان دریافته اند که استفاده از این گیاه برای عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی می تواند موجب کاهش سرفه، تقویت سیستم ایمنی و کاهش پاسخ التهابی شود. برای کمک به درمان علائم برونشیت مزمن نیز می توانید چای بارهنگ استفاده کنید.

برای تمیز کردن سینوس ها و خلاص شدن از شر سرفه یا آنفولانزا، یک فنجان چای بارهنگ گرم مصرف کنید. ۱ قاشق چایخوری برگ این گیاه را در یک فنجان آب جوش بریزید و آن را ۱۰ دقیقه دم کنید. یک قاشق عسل خام به چای اضافه کنید تا عفونت سریعتر از بین برود. ۳ بار در روز این چای را مصرف کنید.

دارای خواص ضد سرطانی

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این گیاه شفا دهنده برای درمان سرطان نیز مفید است. یک مطالعه که در سال ۲۰۱۷ انجام شد نشان داد که عصاره برگ های بارهنگ ممکن است فعالیت ضد سرطانی و ضد التهابی در بدن داشته باشد.

مطالعه دیگری که در شرایط آزمایشگاهی انجام شد نیز نشان داد که عصاره های مختلف مانند عصاره گیاه Plantago در درمان سرطان مفید است.

نحوه استفاده

روش تهیه چای

 • یک فنجان برگ های تازه جوانه زده بارهنگ را بشویید و ریز خرد کنید.
 • آن را درون قوری در دار ریخته و ۴ فنجان آب روی آن بریزید.
 • ۱۵ دقیقه چای را دم کنید.
 • می توانید تا ۱ هفته این چای را در یخچال نگه دارید.

روش تهیه ضماد

ضماد تهیه شده از برگ های خرد شده این گیاه نیز می تواند به تسکین درد و کاهش التهاب ناشی از نیش حشرات، واکنش های پوستی آلرژیک و یا  تحریک شدن پوست کمک کند.

 • چند برگ تازه را انتخاب کنید و بشویید.
 • آنها را در غذا ساز ریخته و پوره کنید.
 • خمیر را روی پوست بمالید و بلافاصله با باند بپوشانید.
 • آنزیم های موجود در این ضماد باید به کاهش درد و التهاب کمک کنند و روند بهبودی را به سرعت آغاز کنند.

اقدامات احتیاطی در مورد استفاده از این گیاه

به طور کلی، از چای برگ بارهنگ، برای مقاصد پزشکی استفاده می شود. پزشکان WebMD توصیه می کنند که افراد مبتلا به آلرژی به گرده یا خربزه نباید از بارهنگ استفاده کنند. اگر حامله یا شیرده هستید، مصرف این گیاه ممکن است برایتان ایمن نباشد. ضمن این که همیشه قبل از استفاده از چای بارهنگ، برگ های این گیاه را به طور کامل بشویید.

منابع:

 1. Nutritional composition of Plantago species
 2. Immunoenhancing properties of Plantago major leaf extract
 3. In vitro cytotoxic, antiviral and immunomodulatory effects of Plantago major and Plantago asiatica
 4. A survey of herbal weeds that are used to treat gastrointestinal disorders from southern Thailand: Krabi and Songkhla provinces
 5. Plantago major in Traditional Persian Medicine and modern phytotherapy: a narrative review
 6. Hepatoprotective and anti-inflammatory activities of Plantago major L
 7. The traditional uses, chemical constituents and biological activities of Plantago major L. A review
 8. Antimicrobial efficacy of three medicinal plants Glycyrrhiza glabra, Ficus religiosa, and Plantago major on inhibiting primary plaque colonizers and periodontal pathogens: An in vitro study
 9. In Vitro Effects of Plantago Major Extract on Urolithiasis
 10. Plantain (Plantago lanceolata L.): anti-inflammatory action in upper respiratory tract infections
 11. Effects of Plantago major Extracts and Its Chemical Compounds on Proliferation of Cancer Cells and Cytokines Production of Lipopolysaccharide-activated THP-1 Macrophages
 12. GREAT PLANTAIN

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398