روش استفاده از بیبی چک به صورت تصویری برای تست فوری بارداری

تست بارداری با بیبی چک
pregnancy home test

بیبی چک وسیله ای ساده برای تست فوری بارداری در خانه است. در این مطلب پیام سلامت، روش استفاده از بیبی چک به صورت تصویری، نکات مهم و زمان استفاده از آن، قیمت و بهترین مارک بیبی چک را بررسی می کنیم.

معمولا زنان با عقب افتادن دوره قاعدگی دچار استرس می شوند. اینکه آیا عقب افتادن قاعدگی به خاطر بارداری است؛ و یا علت دیگری دارد. به هر حال بیبی چک وسیله ای ساده و نسبتا ارزان است؛ که شما می توانید با استفاده از آن وضعیت بارداری خود را با دقت نسبتا خوبی بررسی کنید.

بیبی چک چگونه کار می کند

هورمون B-HCG (گونادوتروپین جفتی انسان) یا به اصطلاح عامه هورمون بارداری، در ادرار زنان باردار به نسبت دیگران بیشتر است. بیبی چک برگه تستری است که با آغشته شدن به ادرار، می تواند میزان این هورمون را اندازه گرفته و با توجه به آن نتیجه مثبت یا منفی، باردار بودن شما را پیشبینی کند. در واقع بیبی چک میزان غلظت این هورمون را تشخیص داده و بر مبنای آن نتیجه را به شما اعلام می کند.

انواع مختلف بیبی چک

بیبی چکها انواع مختلفی دارند. البته همه آنها از مکانیزم مشابهی استفاده کرده و نتایج مشابهی خواهند داشت. تنها تفاوت در نوع استفاده است و شما می توانید هر کدام از مدل هایی که با آن راحت تر هستید را انتخاب کنید. در این قمست انواع آن را به شما معرفی می کنیم.

انواع مختلف بیبی چک
انواع مختلف بیبی چک

بیبی چک نواری

این مدل دارای نواری است که باید داخل لیوان ادرار قرار گیرد.

بیبی چک قطره  چکانی

این مدل دارای حفره ای است که باید چند قطره ادرار با قطره چکان داخل آن ریخته شود.

بیبی چک مستقیم

این مدل را باید هنگام ادرار کردن، به صورت سمتقیم در سمر ادرار بگیرید؛ تا به ادرار آغشته شود.

روش استفاده از بیبی چک

روش استفاده از بیبی چک
روش استفاده از بیبی چک

تفاوتی ندارد که از کدام مدل استفاده می کنید. بهتر است ابتدا مقداری از ادرار را داخل لیوان یک بار مصرف بریزد. این مقدار تنها به اندازه ۱ سانتیمتر ارتفاع لیوان، کفایت می کند. حالا بیبی چک نواری (پرکاربردترین نوع) را تا خط مشخص شده روی نوار، داخل ادرار کرده و بعد از ۳ ثانیه بیرون آورده و بگذارید به مدت ۳ الی ۵ دقیقه خارج از ظرف ادرار (به صورت افقی روی ظرف ادرار) باقی بماند.

اگر از مدل قطره چکانی استفاده می کنید؛ بنا به دستور همراه بی بی چک، چند قطره از ادرار را با قطره چکان در حفره آن ریخته، و ۳ الی ۵ دقیقه صبر کنید. و برای مدل مستقیم نیز پس از آغشته شدن باید همین قدر صبور باشید.

تفسیر نتیجه بی بی چک

اگر در کمتر از ۱ دقیقه دو خط قرمز رنگ را مشاهده کردید، یعنی باردار هستید. اما اگر این دو خط بین ۵ الی ۱۰ دقیقه ظاهر شدند؛ مشکوک به بارداری هستید. و در نهایت ظهور این دو خط بعد از ده دقیقه ارزش خاصی ندارد و قابل نتیجه گیری نیست. توجه کنید که شدت رنگ خط ها مهم نیست و تنها نشان دهنده طول زمان گذشته از شروع بارداری می تواند باشد. به این صورت که هرچقدر بیشتر از شروع بارداری گذشته باشد، خط ها پررنگ تر است.

و در نهایت اگر خطی شکل نگرفت و یا خط لاین t (خط پایینی) مشخص شد. نتیجه بی اعتبار است.

همچنین از روی مقدار هورمون بارداری در ادرار باید گفت. اگر هورمون HCGβ کمتر از ۱۰ باشد شخص باردار نیست. اگر هورمون HCGβ بیشتر از ۲۵ باشد؛ فرد باردار است. و اگر هورمون بین ۱۰ تا ۲۵ باشد با قاطعیت نمی توان گفت شخص باردار است یا نه. در این صورت بهتر است ستت دو الی سه روز بعد انجام شود.

علل به دست آمدن نتیجه منفی کاذب در تست بارداری

 • انجام تست به روش اشتباه
 • مصرف قرص کاربامازپین (از دسته داروهای اعصاب)
 • نگهداری ادرار به مدت طولانی یا در ظرف غیراستاندارد
 • انجام زودتر از موعد تست
 • مشکل تاخیر افتادن در زمان لانه گزینی
 • مشکل کم بودن حساسیت بیبی چک

علل به دست آمدن نتیجه مثبت کاذب در تست بارداری

 • آلوده بودن ادرار به باکتری های مختلف
 • زایمان یا سقط چنین در چند ماه گذشته
 • خطا در انجام یا خواندن نتایج تست
 • بیماری های پروتئینوری، هموگلوبینوری و به طور کلی وجود پروتئین و یا خون در ادرار
 • مصرف داروهایی مثل دارویی مثل آمپول HCG، قرص کلردیازپوکساید، شربت پرومتازین و متادون
 • داشتن کیست. چراکه برخی کیست ها هورمون HCG ترشح می کنند.

نکات مهم هنگام استفاده از بیبی چک

 1. بهترین زمان انجام تست بارداری با بیبی چک هنگام صبح و ناشتا است. چراکه در این زمان بیشترین غلظت hCG در ادرار وجود دارد.
 2. در صورت استفاده از مدل نواری فقط هنگام انجام ازمایش بسته را باز کنید.
 3. این تستر وسیله ای یکبار مصرف است و در رمبته هیا بعدی به درستی عمل نمی کند.
 4. معمولا یک بسته کوچک جذب رطوبت در بسته بنید بیبی چک وجود دارد. پس از باز کردن این ماده را دور بیاندازید.
 5. بیماران مبتلا به سرطان بهتر است برای تست بارداری نزد پزشک بروند.
 6. نتیجه آزمایش خون بارداری زا بیبی چک دقیق تر است. پیشنهاد می شود در صورت مثبت بودن حتما با آزمایش خون، نتیجه را تایید کنید.
 7. بی بی چک نمی تواند بارداری خارج رحمی را نشان دهد. چراکه در این حالت هورمون ها از طریق خون وارد ادرار نمی شوند. در این زمینه آزمایش خون با حساسیت و دقت بیشتری عمل می کند.
 8. نتیجه مثبت ناشی از تست بارداری به طور قطع درست است. اما نتیجه منفی گاهی درست نیست و بهتر است برای اطمینان بیشتر یک هفته بعد از تست اول، تست دوم را انجام دهید.
 9. قبل از استفاده از بی بی چک تاریخ انقضای آن را بررسی کنید.
 10. باز هم باید گفت که نتیجه نمایان شده روی بی بی چک پس از ۱۰ دقیقه بی اعتبار است.
 11. برای استفاده از بی بی چک نیازی به ناشتا بودن شما نیست.

بهترین زمان استفاده از بیبی چک

بهترین زمان استفاده از بیبی چک ۲۰ الی ۲۵ روز پس از خونریزی قاعدگی قبلی است. و البته اگر منظر باردار شدن هستید ۳ الی ۴ روز پس از عبور از موعد معمولا قاعدگی و تاخیر افتادن در آن نیزف وقت مناسبی برای تست است.

همچنین توجه کنید که از روز رابطه جنسی (در صورت رخ دادن لقاح در بدن. توجه کنید که لزوما زمان لقاح و رباطه جنسی یکی نیست. در واقع لقاح وقتی صورت می گیرد که تخمک گذاری انجام شده باشد. بنابراین ممکن است تخمک گذاری ۱ تا ۷ روز بعد از رابطه جنسی انجام شود و لقاح صورت گیرد. چون اسپرم مردان می تواند تا ۷ روز در بدن زنان زنده باقی مانده و منتظر تخمک گذرای باشد.) ۷ تا ۱۰ روز زمان می برد که سطح هورمون بارداری به مقداری برسد که توسط بیبی چک قابل تشخیص باشد. البته توجه کنید که این زمان کمترین زمان است و در همه افراد درست نیست و ممکن است بیشتر باشد.

در ۸۵ درصد بارداری ها مقدار این هورمون طی دو الی سه شبانه روز دو برابر می شود. اما هرچه سن بارداری بیشتر شود، زمان دو برابر شدن این هورمون طولانی تر شده و حداکثر به ۴ شبانه روز می رسد.

سطح هورمون بارداری hCG در طول دوره بارداری

 • ۳ هفته: ۵۰- ۵ ml/mIu
 • ۴ هفته: ۲۶-۵ ml/mIu
 • ۵ هفته: ۷۳۴۰-۱۸ ml/mIu
 • ۶ هفته: ۵۶۵۰۰ – ۱۰۸۰ ml/mIu
 • ۷-۸ هفته ۲۲۹۰۰۰ – ۷۶۵۰ ml/mIu
 • ۱۲-۹ هفته: ۲۸۸۰۰۰ – ۲۵۷۰۰ ml/mIu
 • ۱۶-۱۳ هفته: ۲۵۴۰۰۰ – ۱۳۳۰۰ ml/mIu
 • ۲۴-۱۷ هفته: ۱۶۵۴۰۰ – ۴۰۶۰ ml/mIu
 • ۴۰-۲۵ هفته: ۱۱۷۰۰۰ – ۳۶۴۰ ml/mIu

نکته: این زمان از اولین روز آخرین دوره قاعدگی، ثبت می شود. همچنین توجه کنید که این اعداد مطلق نیستند و رد افراد مختلف متفاوت است. آنچه مورد اهمیت است افزایش میزان سطح هورمون در طول دوره بارداری است. سطوح پایین این هورمون می تواند نشانه حاملگی خارج رحمی، حاملگی پوچ یا سقط جنین و یا اشتباه در تخمین سن حاملگی باشد. همچنین سطوح بالای این هورمون می تواند نشانه چندقلو زایی و نیز بارداری مولار، باشد.

بهترین مدل و مارک بیبی چک

باید گفت میزان حساسیت بی بی چک را حداقل میزان غلظت hCG (بر حسب میلی واحد در یک میلی لیتر از ادرار) که تست قادر به تشخیص دادن آن است تعیین می کنند. مثلا تست حاملگی که می گوید می تواند میزان ۲۰ mIU/ml از hCG را تشخیص دهد، از تستی که می گوید می تواند میزان ۵۰ mIU/ml را تشخیص دهد؛ در تئوری دقیق تر است.

تجربه نشان داده است مدل قطره چکانی بیبی چک دقیق ترین نتیجه را در بر دارد.

همینطور مارک vondfo و medihealth از برندهای معتبر بازار هستند؛ که می توان به نتایجش بیشتر اعتماد کرد.

البته از آنجا که این وسیله کارکرد پیچیده ای ندارد؛ می توان به انواع مارک های داخلی و خارجی آن، اعتماد کرد.

در نهایت امیدواریم که نتیجه تست بارداری با بی بی چک چه مثبت و چه مفنی، برای شما راضی کننده باشد. اگر شما هم تجربه ای در زمینه استفاده از بیبی چک دارید با ما در میان بگذارید. 

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

3 دیدگاه

 1. سلام یعنی زنی ک پریود شده اصلا خب نیازی نداره پس ب استفاده…و اگ زنی باردار باشه هر وقت استفاده کنه بارداری نشون میده؟ یعنی مثلا ماه سوم یا ماه پنجم اونورا نشون میده دیگ ک باردارن؟

  1. سلام دوست عزیز

   پریود شدن، در صورتی که خونریزی ایجاد شده نشانه ای از لانه گزینی نباشه، کلا بارداری رو منتفی می کنه. معمولا از بی بی چک در ماه های اول که علائم فیزیکی وجود نداره استفاده می شه. چون در ماه های بعدی علائمی مثل قطع دوره پریود، بزرگ شدن شکم و علائم مشهود دیگه ای وجود داره که تشخیص بارداری رو ساده می کنه.

 2. سلام من نزدیک دو ماه و خورده ای ک باردار بودم منو نامزدم این بچه رو نمیخواستیم قرص LDو HD و کلی گلپر و زرشک خوردم زعفرونم همینطور بعد دیدم نتیجه ای نداد تا این که تصمیم گرفتیم ک بریم دکتر ک دیدم خونریزی کردم فکر کردم عادت ماهیانه شدم چون یه روزو خورده ای مثل عادت ماهیانه بود بعد چون حموم رفتم روز اول واس همین قطع شد واس همین شک کردم بعد امروز یه لک قهوه ای رنگ باز دیده شد امروز بیبی چک گرفتیم ک دو تا خط نشون داد که اونی کت باید روی C باشه ک بارداری مثبت باشه این نزدیک ب C بود ولی اون یکی رو T من واقعا گیج شدم میخوام بدونم الان باردارم یا ن میشه کمکم کنید جواب بدید ممنون ؟?❤

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *