مقالات

بیزاری از غذا در دوران بارداری و نحوه مقابله با این حس
بارداری, تغذیه و رژیم های غذایی, زندگی سالم, سلامت خانواده

بیزاری از غذا در دوران بارداری و نحوه مقابله با این حس 

در دوران بارداری، زنان تغییرات فیزیولوژیکی و رفتاری زیادی را تجربه می کنند. میل و بیزاری شدید از مواد غذایی، برخی از تغییراتی هستند که بیشتر مادران باردار با آن مواجه می شوند. میل به خوردن غذا، یعنی تمایل شدید به مصرف یک غذای خاص. از سوی دیگر، بیزاری از غذا در دوران بارداری نشان دهنده انحراف و اجتناب از مصرف غذاهای خاصی است که ممکن است قبل از بارداری آن ها را دوست داشته باشید.

بیزاری از غذا در دوران بارداری باعث می شود که حتی بوییدن یک غذای خاص موجب تهوع و یا حتی استفراغ شود. بیزاری از مواد غذایی یا غذاها به ویژه در سه ماهه اول و سوم شدیدتر است.

مطالعه ای که در سال ۲۰۰۲ در نشریه Appetite منتشر شده است گزارش می دهد که ۶۱ درصد از زنان باردار دارای میل شدید به غذا هستند و ۵۴ درصد از آن ها از بیزاری غذایی رنج می برند. همچنین در ۶۰ درصد زنان باردار در ماه های اول بارداری، تهوع رخ می دهد.

در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد بیزاری از غذا در دوران بارداری و نحوه مقابله با این حس صحبت کنیم.

علل ایجاد بیزاری از غذا در دوران بارداری

بیزاری از غذا در دوران بارداری ناشی از تغییرات هورمونی است که در این دوران در بدن اتفاق می افتد. سطح هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) در طول سه ماهه اول حاملگی افزایش می یابد و عمدتا به علائمی مانند تهوع، هوس مصرف غذا و بیزاری از غذا مربوط می شود.

زنانی که دارای حس بویایی و چشایی قوی در دوران بارداری هستند، هر چیزی که بوی قوی دارد می تواند آن ها را تحریک کند. این تحریک می تواند منجر به بیزاری از غذاهای خاص شود.

بعضی از کارشناسان معتقدند که بیزاری و تنفر از مواد غذایی خاص، تلاش غریزی بدن برای جلوگیری از خوردن غذاهایی است که می تواند در طول حاملگی برای سلامت کودک ضرر داشته باشد. اما در بین پزشکان در مورد این ادعا عدم توافق وجود دارد.

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۶ در Human Nature منتشر شده، داده های افراد بومی فیجی را ارزیابی کرد و دریافت که زنانی که از مواد غذایی خاصی در دوران بارداری متنفر می شوند، میل شدید به خوردن موادی پیدا می کنند که ارزش غذایی مشابه ای با ماده غذایی کنار گذاشته شده دارند. این تغییرات اشتها ممکن است موازی با مکانیسم های فرهنگی برای حل مشکلات بارداری عمل کند.

مواد غذایی که زنان معمولا در دوران بارداری از آن ها متنفر می شوند

برخی از شایع ترین مواد غذایی که در دوران بارداری تنفر ایجاد می کنند و دارای بوی قوی هستند عبارتند از:

 • گوشت، به ویژه گوشت مرغ و گوشت قرمز
 • تخم مرغ
 • غذاهای دریایی
 • شیر
 • غذاهای پر چرب و سرخ شده
 • پیاز
 • سیر
 • چای و قهوه
 • غذاهای ادویه دار

نکاتی برای مقابله با بیزاری از غذا در دوران بارداری

مصرف غذاهایی که در دوران بارداری در بدن ما احساس تنفر ایجاد می کند کار آسانی نیست، زیرا آنها می توانند حالت تهوع یا استفراغ ایجاد کنند. برای مقابله با بیزاری از غذا در دوران بارداری پیشنهاد می کنیم که حتما نکات زیر را رعایت کنید:

انواع مختلفی از مواد غذایی را در دسترس بگذارید

هنگامی که گزینه های سالم بسیاری برای انتخاب داشته باشید، می توانید هر زمان که اشتهای شما اجازه داد، یکی از آن ها را استفاده کنید. این کار به بدن شما کمک می کند تا تمام مواد مغذی ضروری مورد نیاز خود را دریافت کنید و از خوردن غذاهای مشابه در طول روز جلوگیری شود.

بیزاری از غذا در دوران بارداری و نحوه مقابله با این حس
بیزاری از غذا در دوران بارداری و نحوه مقابله با این حس

در وعده های غذایی خود انعطاف پذیر باشید

در مورد زمانی که می توانید یک غذای خاص را بخورید، انعطاف پذیر باشید. به عنوان مثال، جوانه های چشایی در بدن ممکن است ترجیح دهند که تخم مرغ را برای صبحانه استفاده نکنید. اما همان تخم مرغ ممکن است برای ناهار مفید بوده و تهوع ایجاد نکند. بنابراین، در مورد مواد غذایی و زمان استفاده از آن ها انعطاف پذیر باشید.

برنامه غذایی خود را از قبل نچینید

هرگز برای تهیه ناهار فردا از شب گذشته به آن فکر نکنید. این کار باعث می شود بیزاری شما از یک غذای خاص بیشتر شود. اگر در آخرین لحظه تصمیم بگیرید که ناهار ماهی بخورید، احتمالا می توانید مغز خود را منحرف کرده و بدون تهوع از این پروتئین ارزشمند استفاده کنید. اگر غذای انتخاب شما زود آماده می شود، کافی است که ۱۰ دقیقه مانده به وقت ناهار به آن فکر کنید. در این مدت کوتاه مغز شما زمان کافی برای نشان داده واکنش منفی ندارد.

از طرفی نباید نگران زمان مصرف وعده های غذایی خود باشید. سعی کنید بدن خود را با فکر کردن به این موضوع که مثلا ناهار دیر شده است، مشغول نکنید. هر زمان که احساس گرسنگی کردید به سراغ غذا بروید تا سطح انرژی خود را بالا برده و از خستگی جلوگیری کنید.

غذاهای جایگزین را برای تامین نیازهای تغذیه ای خود انتخاب کنید

اگر در معرض بیزاری از غذا در دوران بارداری هستید و به خصوص به غذاهای پروتئینی کلاسیک مانند گوشت، تخم مرغ و ماهی حساسیت دارید، منابع دیگری مانند پروتئین سویا (سویا، توفو، ادامام)، آجیل و حبوبات، لوبیا و دانه های خاص به خصوص کوینو را انتخاب کنید.

اگر به شیر حساسیت دارید، کلسیم خود را از سایر محصولات لبنی مانند پنیر یا ماست دریافت کنید. شما می توانید از ماست برای تهیه کوکی ها استفاده کنید و پنیر را به سوپ یا ساندویچ خود اضافه کنید. شما همچنین می توانید برای دریافت دوز روزانه کلسیم خود، از آبمیوه های غنی شده با کلسیم، محصولات سویا، تخم کنجد، کلم بروکلی و لوبیای خشک شده استفاده کنید.

مواد غذایی که از آن ها متنفر هستید را در بین سایر غذاها پنهان کنید

پنهان کردن مواد غذایی که در دوران بارداری از خوردن آن ها لذت نمی برید، می تواند راه موثری برای کنترل بیزاری از غذا در دوران بارداری باشد. به عنوان مثال، اگر نیمرو باعث ایجاد تهوع در شما شود، تخم مرغ را به پنکیک یا سوپ خود اضافه کنید.

میوه های بیشتری را در رژیم خود جای دهید

اگر نمی توانید زیاد از سبزیجات استفاده کنید، میوه های بیشتری را در رژیم غذایی خود جای دهید تا نیازهای تغذیه ای تان برآورده شود. میوه هایی مانند:

 • گرمک
 • انبه
 • توت فرنگی
 • هندوانه
 • گریپ فروت
 • زردآلو

برای زنان باردار مناسب هستند.

از گیاهان در آشپزی خود استفاده کنید

به جای استفاده از پیاز و سیر در آشپزی، می توانید از گیاهان برای افزایش طعم و مزه غذاها استفاده کنید.

 • ریحان
 • رزماری
 • مریم گلی
 • آویشن

برخی از گزینه های خوبی هستند که می توانید مزه آن ها را در غذاها امتحان کنید.

چای یا قهوه مصرفی خود را با لیموناد تازه جایگزین کنید

اگر به قهوه یا چای در دوران بارداری حساس هستید، اصلا نگران نباشید. چون عموما کافئین در این نوشیدنی ها برای بارداری مضر است. در عوض می توانید لیموناد خانگی یا آبمیوه تازه را به عنوان نوشیدنی استفاده کنید.

اکثر زنان در طی سه ماهه اول بارداری، تهوع ناشی از مصرف مواد غذایی را تجربه می کنند، اما این حس می تواند در هر مرحله از حاملگی رخ دهد. ویارهای جدید نیز می تواند در هر زمانی در طول بارداری رخ دهد.

نگران نباشید تمام این احساسات بعد از رایمان از بین می روند و بدن شما به حالت عادی خود باز می گردد. اما در بعضی موارد، این ویارها ممکن است مدت طولانی پس از به دنیا آمدن نوزاد نیز ادامه پیدا کند. فقط به این نکات توجه کنید که باید غذاهای سالم استفاده کنید تا بتوانید انرژی کافی برای نگهداری از کودک خود را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398