علل، علائم، پیشگیری و درمان بیماری منقار و پر در طوطی سانان

علل، علائم، پیشگیری و درمان بیماری منقار و پر در طوطی سانان
علل، علائم، پیشگیری و درمان بیماری منقار و پر در طوطی سانان

بیماری منقار و پر در طوطی سانان (PBFD) یک بیماری ویروسی است که نه تنها بر روی طوطی، بلکه بر روی سایر پرندگان نیز تاثیر می گذارد. این بیماری بر روی انواع پرندگان زیر تاثیر گذار است:

 • کاکاتوها
 • طوطی های خاکستری آفریقایی
 • طوطی های لوری کیت
 • طوطی های اکلکتوس
 • مرغ عشق
 • گونه های طوطی آسیایی، استرالیایی و آفریقای

به طور کلی، PBFD پرندگان جوان را مبتلا می کند و به ندرت در پرندگان مسن تر که بیشتر از ۳ سال عمر دارند دیده می شود. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت، پیرو مطالب قبلی در مورد نگهداری از پرندگان خانگی به علائم، تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری منقار و پر در طوطی سانان پرداخته ایم.

علائم بیماری منقار و پر در طوطی سانان

PBFD را می توان به راحتی و با علائم اولیه که در پرندگان آلوده ایجاد می کند شناسایی کرد. ریزش پر که نمی توان آن را به سادگی به پر کنی حیوان نسبت داد، از جمله مهمترین نشانه های این بیماری می باشد. سایر نشانه های بیماری منقار و پر در طوطی سانان عبارتند از:

 • تیز شدن پرها
 • تغییر شکل پر
 • کوتاه شدن غیر طبیعی پر
 • از بین رفتن رنگدانه ها در پرهای رنگی
 • کاهش پرزهای بدن
 • خونی شدن پایه های پر

با پیشرفت عفونت ممکن است پرنده در عرض چند روز افسرده شود و سپس به طور ناگهانی بمیرد.

علل بیماری منقار و پر در طوطی سانان

بیماری PBFD در منقار و پر طوطی سانان توسط Circovirus ایجاد می شود. این ویروس می تواند از پرندگان آلوده از طریق تماس مستقیم به پرندگان سالم سرایت کند. روش های دیگر انتقال این بیماری گرد و غبار منتشر شده از پر، پشم و مدفوع حیوان می باشد. این بیماری گاهی نیز از طریق قفسی که متعلق به حیوان آلوده دیگری بوده است به پرنده سالم منتقل می شود. پرندگان مبتلا همچنین می توانند ویروس این بیماری را به جوجه ها و نطفه های خود نیز منتقل کنند.

از آنجا که این ویروس می تواند خارج از بدن پرنده، سالیان سال زنده بماند، بنابراین ضد عفونی کردن محل زندگی پرنده یا قفسی که جدیدا برای او تهیه کرده اید، می تواند روش معقول برای پیشگیری باشد. شیوع این بیماری بسیار ساده است. اما کنترل آن دشوار می باشد.

درمان بیماری منقار و پر در طوطی سانان

هر پرنده ای که به PBFD مبتلا شود باید فورا قرنطینه شود. برای جلوگیری از گسترش و متوقف کردن درد و رنج پرنده توصیه می شود که حیوان را ذبح کنید. متاسفانه هیچ درمان موثری برای این عفونت ویروسی وجود ندارد.

جلوگیری از بیماری منقار و پر در طوطی سانان

برای جلوگیری از PBFD، باید نظافت حیوان را به شدت رعایت کنید. به ویژه در مورد گرد و غبار روی بدن و محیط زندگی او. بهتر است نشانه های این بیماری را به خاطر سپرده و مدام حیوان خود را از این نظر بررسی کنید. در صورتی که در محیط زندگی شما پرنده ای پیدا شد که به این بیماری مبتلا بود، سریعا حیوان خود را قرنطینه کرده و ظرف غذا، آب و قفس پرنده را کاملا ضد عفونی کنید. توصیه می شود که علاوه بر معدوم کردن جسد پرنده آلوده، ظرف غذا، آب و لانه او را نیز بسوزانید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *