تاثیر افسردگی درمان نشده بر روی بدن

تاثیر افسردگی درمان نشده بر روی بدن
تاثیر افسردگی درمان نشده بر روی بدن

افسردگی بالینی درمان نشده یک مشکل جدی است. افسردگی درمان نشده احتمال رفتارهای پرخطر مانند اعتیاد به مواد مخدر یا الکل را افزایش می دهد. همچنین می تواند روابط را تخریب کرده و باعث ایجاد مشکلاتی در محل کار شود. ضمن این در صورتی که فرد مبتلا به دنبال درمان اختلال خود نباشد در مقابله با سایر بیماری های جدی نیز مشکل خواهد داشت.

افسردگی بالینی، که به نام افسردگی اساسی نیز شناخته می شود، یک بیماری روانی است که بدن، خلق و خوی و افکار را درگیر می کند. افسردگی بالینی حتی می تواند بر روی اعمال ساده ای مانند غذا خوردن و خواب نیز تاثیر گذار باشد. از جمله مهمترین مواردی که افسردگی بر روی آن ها تاثیر می گذارد می توان به احساسات فرد در مورد خودش، احساسات دیگران در مورد فرد بیمار و افکار فرد بیمار اشاره کرد. پس با این توضیحات می توان گفت که افسردگی بر روی بدن، احساسات و افکار ما نقش دارد.

افرادی که افسرده هستند نمی توانند به سادگی دیگران را به سمت خود جذب کنند. بنابراین این افراد در ارتباطات خود نیز دچار مشکل می شوند. افسردگی درمان نشده به افسردگی گفته می شود که بدون درمان مناسب، از جمله داروهای درمان افسردگی و یا روان درمانی رها شده باشد. در این حالت افسردگی بالینی درمان نشده می تواند هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها در بدن باقی بماند. این در حالی است که اتخاذ درمان مناسب می تواند به بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی کمک کند. در ادمه این مطلب مجله پیام سلامت قصد داریم شما را با تاثیر افسردگی درمان نشده بر روی بدن آشنا کنیم.

تاثیرات مختلف افسردگی درمان نشده

تاثیر افسردگی درمان نشده بر سلامت فیزیکی

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد افسردگی درمان نشده و طولانی می تواند عوارض جدی بر سلامت جسمی داشته باشد. مطالعات اخیر نشان داده که برخی از بیماران مبتلا به سکته مغزی یا بیماری عروق کرونر درجه ای از افسردگی اساسی را داشته اند. نتایج نشان می دهد که افراد مبتلا به افسردگی اساسی که از سکته مغزی یا حمله قلبی نیز رنج می برند، دوره نقاهت طولانی تری داشته و مراقبت از آن ها دشوار تر است. این بیماران در برابر دستورالعمل های پزشکان در مورد خود مراقبتی نیز مقاومت از خود نشان می دهند. مطالعه دیگری نشان داد که بیماران مبتلا به افسردگی اساسی، بیشتر در معرض خطر مرگ در چند ماه اول پس از حمله قلبی هستند.

تاثیر افسردگی درمان نشده بر روی اختلال خواب

یکی از نشانه های گویای افسردگی بالینی ایجاد تغییر در الگوهای خواب است. اگرچه شایع ترین مشکل در این زمینه بی خوابی است، اما گاهی اوقات افراد مبتلا، به دلیل تجربه از دست دادن انرژی بیش از حد در طی روند بیماری، نیاز بیشتری به خواب را تجربه می کنند. کمبود خواب می تواند برخی از علائم مشابه افسردگی مانند خستگی بیش از حد، از دست دادن انرژی، و مشکل در تمرکز یا تصمیم گیری را ایجاد کند.

علاوه بر این، افسردگی درمان نشده ممکن است در افزایش وزن و یا از دست دادن وزن، احساس ناامیدی و درماندگی، و تحریک پذیری نیز نقش داشته باشد. درمان افسردگی کمک می کند تا فرد بتواند بخش اعظمی از این علائم افسردگی را تحت کنترل خود در آورد.

علائم بی خوابی با افسردگی درمان نشده چیست؟

علائم بی خوابی عبارتند از:

 • احساس خستگی در طول روز
 • تحریک پذیری و اختلال در تمرکز کردن
 • با وجود خواب کافی فرد احساس می کند هرگز به اندازه نمی خوابد.
 • مشکل در به خواب رفتن
 • مشکل در خوابیدن مجدد  بعد از بیدار شدن در طول شب
 • بیدار شدن از خواب در تمام ساعات شب
 • بیدار شدن از خواب قبل از این که هشدار ساعت به صدا درآید.

علائم مصرف مواد مخدر و الکل با افسردگی درمان نشده چیست؟

مصرف الکل و مواد مخدر در میان افراد مبتلا به افسردگی بالینی شایع است. این عارضه بیشتر در بین نوجوانان و جوانان مبتلا به افسردگی رواج دارد. در صورت مشاهده این رفتارها در فرد بیمار باید او را هر چه سریعتر به درمان بیماری خود تشویق کنیم. زیرا این رفتارها موجب ایجاد رفتارهای پرخطر دیگر مانند خودکشی می شود.

علائم مصرف مواد مخدر و الکل عبارتند از:

 • عدم توانایی در حفظ روابط شخصی
 • استفاده مخفیانه از الکل
 • ترحم و دلسوزی نسبت به خود
 • لرز
 • از دست دادن غیر قابل توضیح حافظه
 • عدم تمایل به صحبت کردن در مورد مواد مخدر و الکل

افرادی که به طور همزمان از افسردگی و سوء مصرف مواد مخدر و الکل رنج می برند به درمان های تخصصی نیاز دارند.

آیا نشانه هایی افسردگی درمان نشده در مردان متفاوت از زنان است؟

مردانی که افسردگی بالینی درمان نشده دارند ممکن است خشم، ناامیدی، و رفتارهای خشونت آمیز بیشتری را نسبت به زنان نشان دهند. علاوه بر این، مردان مبتلا به افسردگی درمان نشده ممکن است رفتارهای خطرناک مانند رانندگی بی پروا و داشتن رابطه جنسی نا امن را انجام دهند. مردان نسبت به علائم فیزیکی افسردگی مانند سردرد، اختلالات گوارشی و درد مزمن نسبت به زنان کمتر آگاه هستند.

چگونه افسردگی درمان نشده زندگی خانوادگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد؟

زندگی با یک فرد افسرده،برای اعضای خانواده و دوستان بسیار سخت و استرس زا است. این در حالی است که برای درمان مناسب بیمار، درگیر شدن حداقل یک نفر از اعضای خانواده و یا یکی از دوستان مفید است. حتی گاهی برخی از پزشکان از خانواده درمانی را برای درمان افسردگی در افراد استفاده می کنند.

تاثیر افسردگی درمان نشده بر روی خودکشی

افسردگی خطر خودکشی را افزایش می دهد. این بدترین اما واقعی ترین تاثیر افسردگی درمان نشده می باشد. هر کسی که افکار خودکشی گرایانه یا نیت این کار را داشته باشد باید بسیار بسیار جدی گرفته شود.

از طرفی بسیاری از افرادی که از افسردگی بالینی رنج می برند خودکشی نمی کنند. اما با توجه به گزارش موسسه National Institute of Mental Health، بیش از ۹۰٪ از افرادی که خودکشی می کنند از افسردگی و سایر اختلالات روانی، و یا اختلال سوء مصرف مواد رنج می برند. تقریبا ۷۵٪ از کل خودکشی ها را مردان انجام می دهند. این در حالی است که زنان دو برابر مردان اقدام به خودکشی ناموفق می کنند.

تجربه سالمندان افسرده از خودکشی بیش از سایر گروه های سنی می باشد. به طوری که ۴۰ درصد از تمام قربانیان خودکشی را بزرگسالان بالای ۶۰ سال تشکیل می دهند. افراد سالمند به دلیل این که به طور مکرر عزیزان و اعضای خانواده خود را بر اثر بالا رفتن سن از دست می دهند بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی هستند. این افراد همچنین بیشتر با بیماری های مزمن و تغییر شدید در زندگی مانند بازنشستگی درگیر هستند.

علائم هشدار دهنده خودکشی در افسردگی درمان نشده چیست؟

علائم هشدار دهنده خودکشی عبارتند از:

 • صحبت کردن، نوشتن، و یا فکر کردن در مورد قتل یا صدمه زدن به خود یا تهدید به انجام این کار
 • اندوه عمیق، از دست دادن علاقه، مشکلات خواب و مشکلات غذا خوردن که بدتر می شود.
 • داشتن آرزوی مرگ و انجام ریسک هایی مانند عبور با سرعت از چهار راه که منجر به مرگ می شوند.
 • مراقبت نکردن از خود در برابر عواملی که فرد قبلا در مورد آن ها احتیاط می کرد.
 • اظهار ناامیدی، درماندگی، و یا بی ارزشی
 • تغییر اراده
 • گفتن چیزهایی مثل “اگر من نبودم اوضاع بهتر بود”
 • تغییر ناگهانی از غمگینی شدید به خوشحالی ظاهری یا آرام بودن
 • صحبت کردن در مورد خودکشی
 • افزایش مصرف الکل یا مواد مخدر
 • نوشتن یادداشت خودکشی
 • تماشا و یا خواندن مطالبی در مورد قتل و یا خودکشی که در رسانه ها پخش می شوند.
 • جستجو در مورد راه های خودکشی
 • رفتن به دنبال روش هایی مانند خریدن قرص و تفنگ

بیش از ۸۰ درصد از افراد مبتلا به افسردگی بالینی می توانند با تشخیص زودهنگام و درمان های مداخله گر و حمایتی درمان شوند. البته افراد مبتلا به افسردگی درمان نشده معمولا می توانند به کار خود ادامه دهند. اما ممکن است تحریک پذیر، خسته، و کم تمرکزتر شوند.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *