تاریخچه شکلات

تاریخچه شکلات
تاریخچه شکلات

درخت کاکائو، که غلاف حاوی دانه کاکائو است و می تواند فرآوری شده به شکل شکلات درآیند، ۲،۰۰۰ سال پیش در جنگلهای انبوه مناطق گرمسیری آمریکا کشف شد. دوره کلاسیک یعنی بین سال های ۲۵۰ الی ۹۰۰ میلادی برای اولین بار مردم از کاکائو استفاده کردند. آنها از دانه های کاکائو نوشیدنی تند تهیه می کردند که معتقد بودند اکسیر سلامت است. این آغاز راه تاریخچه شکلات بود.

مایاها، غلاف کاکائو را نماد زندگی و باروری می دانستند و اغلب از غلاف آن در مراسم مذهبی، از جمله مراسم ازدواج و به عنوان غذای خدایان استفاده می کردند. در مرکز مکزیک، معتقد بودند که عقل و دانش و قدرت را از خوردن میوه درخت کاکائو به دست می آورند و آن را به عنوان ماده مغذی و تقویت کننده قوای جنسی می دانستند.

تاریخچه شکلات
تاریخچه شکلات

تاریخچه شکلات در اروپا

اولین گروه اروپایی در سال ۱۵۱۹ طعم شکلات را چشیدند. فاتحان اسپانیایی در بازگشت از آمریکا دانه های کاکائو را وارد اروپا کردند. جایی که ادویه جات، ترشی جات و شکر در آن به وفور استفاده می شد. اسپانیایی ها توانستند از کاکائو یک نوشیدنی بسازند تا قرن ها در اوپا از آن استفاده می شد. ویژگی منحصر به فرد شکلات در تقویت قوای جنسی باعث شد این ماده به فرانسه نیز وارد شده و استفاده شود.

شکلات جهانی می شود

برای اولین بار شکلات در بارسلونا در سال ۱۷۸۰ توسط ماشین آلات، تولید انبوه شد. و پس از آن، اختراعات مکانیکی امکان تولید انواع شکلات نرم، خامه ای و شکلات جامد را فراهم آورد این بار شکلات نه تنها نوشیدنی بلکه تبدیل به یک خوراکی شده بود. اولین شکلات جامد توسط شکلات ساز بریتانیایی فرای و پسران در اوایل ۱۸۰۰ تولید شد.

تاریخچه شکلات برای روز ولنتاین

در طول قرن  هفدهم، عشاق شروع به تبادل یادگاری در روز ولنتاین کردند و در این میان در سال ۱۸۶۸، برای اولین بار از شکلات به عنوان هدیه روز ولنتاین توسط شخصی به نام ریچارد استفاده شد.

تاریخچه شکلات
تاریخچه شکلات

شکلات برای سلامتی

در سال ۱۸۷۵، برای اولین بار شیر شکلات توسط دانیل پیتر سوئیسی به بازار معرفی شد. شکلات چنان در سراسر جهان مجبوب شد که حتی در طول جنگ جهانی دوم دولت آمریکا دانه های کاکائو را به عنوان تغذیه به سربازان می داد. امروزه نیز، ارتش ایالات متحده سهمیه شکلات دریافت می کنند شکلات حتی به فضا نیز رفته و به عنوان بخشی از رژیم غذایی فضا نوردان شده است.

شکلات واقعا یک داروی برای تقویت قوای جنسی است؟

شکلات حاوی مقدار کمی از مواد شیمیایی به نام phenylethylamine است، که موجب تنظیم انرژی فیزیکی و خلق و خوی می شود. مقدار بسیار کمی از PEA  در لحظات می تواند احساس سرخوشی به شما داده و فشار خون و ضربان قلب را افزایش دهد. پس این ماده پرطرفدار یک دارو نیست و تاثیر دائمی ندارد.

شکلات تیره حاوی فلاونوئیدها سالم، مشابه آنچه که در چای، شراب قرمز، میوه ها و سبزیجات است، می باشد. مطالعات نشان داده اند که شکلات تیره می تواند جریان خون را در عروق بهبود بخشد و ممکن است به کاهش خطر ابتلا به دیابت منجر شود. اما مراقب باشید، شکلات های فرآوری شده دارای مقدار زیادی از چربی اشباع شده و شکر هستند پس از آنها کمتر استفاده کنید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *