اولین نشانه و علائم تبخال واژن

تبخال واژن
تبخال واژن

بر اساس گزارش سالانه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های امریکا (CDC) در سال ۲۰۱۳، تبخال تناسلی دومین بیماری شایع در بین بیماری های جنسی در ایالات متحده است. ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ یا نوع ۲ می تواند باعث تبخال تناسلی شود. در اغلب موارد هرپس سیمپلکس نوع ۲ عفونت تناسلی را ایجاد می کند و در زنان بیشتر از مردان است. CDC خاطرنشان می کند که ۴۵ درصد از همه عفونت های تازه تشخیص داده شده تبخال در افراد ۱۵ و ۲۴ ساله رخ می دهد. برای زنان مهم است که علائم و نشانه های ابتلا به تبخال بخصوص تبخال واژن را به رسمیت بشناسند، تا بتوانند آزمایش و درمان مناسب را پیگیری کنند. برای آشنایی بیشتر با این بیماری با این مطلب پیام سلامت همراه ما باشید.

علائم زودرس تبخال واژن

اولین علائم روی واژن در تبخال تناسلی به طور معمول ۲ تا ۱۲ روز پس از ایجاد عفونت با ویروس (که معمولا با رابطه جنسی رخ می دهد) نمایان می شود. البته مهم است که بدانید ایجاد تبخال واژن لزوما وابسته به رابطه جنسی نیست.

زنان ممکن است علائم پیش آگهی قبل از ایجاد زخم، که شامل خارش، سوزن سوزن شدن، سوزش یا درد در ناحیه تناسلی، را احساس کنند. این علائم ممکن است چند ساعت تا یک روز پیش از ظاهر شدن زخم های پوستی ناشی از تبخال واژن رخ دهد.

شیوع تبخال واژن

هنگامی بیماری تبخال تناسلی اتفاق می افتد، یک یا چند زخم که از مایع پر شده، به وجود می آورد. این زخم ها ممکن است در هر نقطه از سطح خارجی پوست، باسن یا بخش بالایی و داخلی ران پا، یا در اطراف واژن یا درون واژن اتفاق بیفتد.

این ضایعات وزیکول نامیده می شوند و معمولا در خوشه های کوچک رخ می دهند. همچنین ممکن است فقط چند زخم وجود داشته باشد یا تعداد زیادی از آنها ایجاد شود. سر زخم ها معمولا طی یک یا دو روز باز می شوند و زخم های باز شده دردناک هستند. با گذشت زمان، زخم ها پوسته و در نهایت بهبود می یابند.

زنان مبتلا به بیماری تبخال واژن ممکن است دچار ترشحات واژن، سوزش هنگام ادرار کردن و ایجاد غدد لنفاوی متورم در ناحیه کشاله ران باشند. شیوع اولیه تبخال واژن معمولا ۲ تا ۴ هفته طول می کشد. در طی این زمان، ویروس تبخال به راحتی می تواند به دیگران گسترش یابد.

علائم عمومی در بدن

نسبتا شایع است که زنان با ابتلا به تبخال تناسلی، علاوه بر ناراحتی واژن، علائم دیگری نیز دارند. این علائم عمومی یا سیستمیک شبیه به سایر عفونت های ویروسی است و می تواند شامل تب، سردرد و درد های بدن باشد. این علائم معمولا در چند روز اول عفونت شدید هستند و می توانند تا ۲ هفته پس از عفونت نیز ادامه داشته باشد.

تبخال واژن بدون علائم

اغلب افراد مبتلا به تبخال تناسلی آگاه نیستند که آلوده شده اند. CDC گزارش می دهد که حدود ۸۱ درصد افراد بین ۱۴ تا ۴۹ ساله مبتلا به تبخال تناسلی با این بیماری تشخیص داده نشده اند. این به این علت است که اکثر عفونت ها هیچ علامتی ندارند و یا علائم خفیفی دارند که به راحتی می توانند به چیزی دیگری نسبت داده شوند.

به عنوان مثال، علائم ادراری که می تواند با شیوع بیماری تبخال واژن همراه باشد؛ ممکن است به یک عفونت مخمر یا ادراری نسبت داده شود.

مراجعه به پزشک برای تبخال واژن

هر زنی که سوزش واژن یا سوزن سوزن شدن یا زخم های واژن را تجربه می کند باید توسط پزشک متخصص معاینه شود. این معاینه می تواند برای تعیین علت و درمان مناسب انجام شود؛ و در صورت تشخیص این عفونت رایج، درمان های منساب تجویز شود. در صورت ابتلا به ویروس تبخال تناسلی، CDC توصیه می کند ۷ تا ۱۰ روز با تجویز پزشک از داروهای ضد ویروسی مانند زویراکس (acyclovir)، والاسیکلوویر (Valtrex) یا فامسیکلوویر (Famvir) استفاده شود.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *