پنج واقعیت تغذیه ای در مورد تخم مرغ

تخم مرغ
تخم مرغ

بسیاری از افراد به دلیل باورهای مختلف از خوردن تخم مرغ اجتناب می کنند. در این مقاله پیام سلامت برخی از حقایق تغذیه ای در مورد این ماده غذایی که ممکن است آنها را بدانید یا نه، آورده شده است. همراه ما باشید.

تخم مرغ (به طور طبیعی) ممکن است به رنگ های مختلفی وجود داشته باشد.

اکثر مردم می دانند تخم مرغ ها سفید یا قهوه ای هستند، اما این ماده غذایی مفید همچنین می توانند آبی، سبزآبی، قهوه ای مایل به قرمز یا حتی خال دار باشند. تخم مرغ های رنگی مختلف توسط نژادهای مختلف مرغ تولید می شوند و در مقادیر تغذیه ای با هم متفاوت نیستند. سعی کنید از یک بازار محلی دیدن کنید تا بتوانید نمونه های رنگارنگ این ماده غذایی را انتخاب کنید.

زرده تخم مرغ نیز می تواند رنگ های متفاوتی داشته باشد.

رنگ زرده تخم مرغ به رژیم غذایی مرغ بستگی دارد. اگر مرغ خوراکی هایی را که رنگدانه های گیاهی زرد و نارنجی در آنها فراوان است مصرف کند؛ رنگ آن به زرده منتقل می شود و باعث می شود رنگ آن زرد تیره و نارنجی به نظر برسد. مرغ هایی که از ذرت زرد یا یونجه خشک تغذیه می کنند، زرده زرد کمرنگ تری تولید می کنند. و مرغ هایی که گندم یا جو می خورند زرده هایی با رنگ روشن تر ایجاد می کنند. همچنین دوباره بایستی یادآوری شود که رنگ زرده تخم مرغ بر ارزش تغذیه ای تخم مرغ تاثیر ندارد.

تخم مرغ عمر طولانی دارد.

یک کارتن تخم مرغ همیشه دارای تاریخ انقضا درج شده بر روی آن است؛ اما این تاریخ انقضای تخم مرغ نیست. تخم مرغ معمولا برای ۳-۴ هفته پس از این تاریخ هنوز خوب است. برای اینکه بفهمید تخم مرغ فاسد شده است، کافی است آن را بو کنید. همیشه تخم مرغ را خنک نگه دارید تا تازه بماند.

تخم مرغ های خام ممکن است در طی مدت زمان طولانی کمبود بیوتین ایجاد کنند.

آویدین ماده ای است که در سفیده موجود است و به بیوتین متصل می شود و از جذب و مصرف آن توسط بدن جلوگیری می کند. این موضوع می تواند نگران کننده باشد زیرا بیوتین به عنوان یک کوانزیم در واکنش های متعدد سلولی عمل می کند. کمبود آن با نشانه هایی از قبیل گیجی و خواب آلودگی، افسردگی، توهم، درد عضلانی، سوزش و خارش در اندام های انتهایی، بی اشتهایی، آلوپسی (ریزش مو) و درماتیت زبر قرمز مشخص می شود. با این حال، آویدین با گرما بی ثبات می شود. همچنین میزان مصرف تخم مرغ های خام که ممکن است به کمبود بیوتین منجر شود (در طی یک ماه تا چند سال) زیاد است. این عمل در بدنسازان محبوب بود، اما خوشبختانه در طول سال ها کاهش یافته است.

تخم مرغ فوق العاده مغذی است.

وقتی مردم به این ماده فکر می کنند؛ در درجه اول نگران کلسترول هستند. کلسترول نقش مهمی در سنتز غشای سلولی، حمل و نقل داخل سلولی، سیگنال سلولی و هدایت عصبی دارد. علاوه بر این، کلسترول پیش ماده ضروری برای تولید ویتامین D، هورمون های استروئیدی (مانند کورتیزول و آلدوسترون)، هورمون های جنسی (مانند استروژن و تستوسترون) و مایع صفرا است؛ که به نوبه خود به هضم چربی ها کمک می کند. بدون مصرف کلسترول در رژیم غذایی، بدن هنوز هم قادر به تولید کلسترول خود از دیگر منابع برای استفاده است. میزان مصرف روزانه توصیه شده کلسترول ۳۰۰ میلی گرم است. مصرف تخم مرغ در ابتدا نگران کننده بود چرا که یک زرده به تنهایی حاوی ۲۰۰ میلی گرم کلسترول است، یعنی حدود دو سوم مصرف مجاز روزانه کلسترول. قبلا پیشنهاداتی برای محدود کردن مصرف تخم مرغ داده شده است. با این حال، تحقیقات اخیر نشان داده است که ممکن است این موضوع درست نباشد. در حال حاضر شناخته شده است که تعیین کننده اصلی سطح کلسترول سرم مصرف چربی اشباع شده و چربی ترانس می باشد، و نه خود کلسترول. علاوه بر این، یک بررسی اخیر که اثرات تخم مرغ را برای عموم افراد مورد آزمایش قرار داد، در افراد مبتلا به دیابت و افرادی که در معرض خطر یا دارای بیماری قلب و عروق بودند، نشان دهنده ناسازگاری است. برخی مطالعات نشان می دهد هیچ ارتباطی بین مصرف تخم مرغ و خطر بیماری قلبی عروقی در یک جمعیت سالم وجود ندارد، در حالی که مطالعات دیگر نشان می دهد خطر ابتلا به بیماری های قلبی با مصرف بیشتر تخم مرغ (۷ عدد یا بیشتر در هفته) افزایش می یابد. همچنین، تحقیقات به طور قطعی ارتباط بین میزان مصرف و خطر ابتلا به دیابت را نشان نمی دهد. علاوه بر این، مطالعات متعددی پس از مصرف بالای تخم مرغ هیچ گونه تاثیر مضری بر روی پانل چربی مانند سطح کلسترول نشان نداده اند و برخی از مطالعات حتی بهبود را نشان داده اند. این یافته ها نشان می دهد که محدود کردن مصرف این ماده برای سلامت فرد ممکن است به اندازه ای که زمانی بر این باور بودند، ضروری نباشد.

در اینجا دلایل بیشتری برای اجتناب نکردن از مصرف تخم مرغ وجود دارد:

  • هر عدد آن حدود ۷۵ کالری است، همانند یک اونس از گوشت های بدون چربی مانند مرغ.
  • حاوی مقدار مشابه پروتئین با گوشت است.
  • یک منبع کامل پروتئین است، زیرا حاوی تمامی ۹ اسید آمینه ضروری می باشد و به علت قابلیت زیستی بالای آن در بدن یک پروتئین با کیفیت بالا است.
  • شامل مقادیر زیادی از ویتامین های ب و دی و همچنین لوتئین و زیگزانتین، که مواد مغذی مناسب برای بینایی هستند، می باشد.
  • این ماده اخیرا برای بررسی خواص آنتی اکسیدانی احتمالی اش مورد مطالعه قرارگرفته است.
  • اگر در معرض خطر بیماری قلبی عروقی و یا دیابت هستید؛ و یا به این بیماری ها مبتلا هستید، ممکن است لازم باشد که با پزشک خود در مورد نگرانی در مورد مصرف این ماده غذایی مشورت کنید. اما در حال حاضر، از آن لذت ببرید.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *