تصورات اشتباه در مورد یائسگی

یائسگی

یائسگی دوره ای از زندگی زنان است که در آن دیگر عادت ماهیانه ای در کار نیست. این دوره گاهی دوران تغییر زندگی نیز نامیده می شود. زنان پس از یائسگی دیگر قادر به باروری نیستند. در مورد این دوران در زندگی زنان، تصورات اشتباه بسیاری وجود دارد که موجب می شود دیدگاه آنها نسبت به این دوران تغییر کرده و از نزدیک شدن به دوران یائسگی هراس داشته باشند. معمولا یائسه شدن بین ۳ الی ۵ سال زمان می برد و سنی را سن یائسگی کامل می نامند که در آن فرد یک سال تمام عادت ماهیانه نداشته باشد.

تصورات اشتباه دوران یائسگی

همانطور که قبلا نیز ذکر شد در مورد این دوران تصورات و برداشت ها متفاوتی وجود دارد اما عمده ترین تصوراتی که موجب ترس خانم ها از این دوران می شود به قرار زیر می باشند:

  • یائسگی در ۵۰ سالگی شروع می شود: پیش بینی زمان یائسه شدن خانم ها غیر ممکن است. عموما هر زن، در سنی یائسته می شود که مادرش در آن سن یائسه شده است. یعنی تقریبا منشا ژنتیکی دارد.
  • برداشتن رحم بهترین راه خلاصی از یائسه شدن است: این کاملا غلط است. چیزی که می تواند موجب کاهش ناراحتی ها و مراقبت سالم از شما شود سبک زندگی مناسب است.
  • این دوران موجب افسردگی می شود: در بعضی از مواقع ممکن است اختلال در هورمون های زنانه موجب افسردگی شود اما ممکن است خانم ها در این سن به دلیل تغییرات دیگر نظیر ترک خانه توسط فرزندان و یا فوت والدین دچار افسردگی شوند و این حالت هیچ ارتباطی به یائسه شدن نداشته باشد.
  • پس از دوران یائسه شدن میل جنسی وجود ندارد: حقیقت آن است که پس از یائسگی، به دلیل از بین رفتن ترس بارداری های ناخواسته توسط خانم ها، رابطه جنسی برای آنها بسیار لذت بخش تر می شود. پس این تصور نیز غلط است.
  • یائسگی شروع یک پایان است: این موضوع کاملا غلط است. با رعایت یک رژیم غذایی و بهداشتی مناسب یائسگی آغاز راه می شود. این را به خاطر داشته باشید که یک سوم از عمر خانم ها پس از دوران یائسگی است.
تصورات اشتباه در مورد یائسگی
یائسگی

پس:

  • یائسه شدن را بپذیرید و با تغییرات آن سازگار شوید.
  • استرس های گاه و بی گاه از این دوران را از خود دور کنید.
  • اقدامات لازم برای این دوران مثل ورزش و رژیم غذایی مناسب  را تدارک ببینید.
  • و بیشترین بهره را از زندگی ببرید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *