مهمترین تغییرات واژن پس از زایمان

مهمترین تغییرات واژن پس از زایمان
مهمترین تغییرات واژن پس از زایمان

مهبل (واژن) به طور طبیعی پس از زایمان تغییر می کند. به همین دلیل ممکن است احساس کنید که کمی گشادتر، خشک تر و یا دردناک تر شده است. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد همه تغییرات واژن پس از زایمان و روش هایی که می توانید این تغییرات را کمرنگ تر کنید صحبت می کنیم.

در زایمان طبیعی، نوزاد از طریق دهانه رحم وارد واژن می شود. به این منطقه کانال تولد نیز گفته می شود. برای این منظور واژن باید کش بیاید تا نوزاد بتواند از داخل آن عبور کند. گاهی اوقات پوست بین واژن و مقعد (کف لگن) ممکن است پاره شود و یا پزشک مجبور شود که برای عبور نوزاد در این قسمت برشی ایجاد کند. به این برش اپی زیاتومی گفته می شود.

پس از تولد نوزاد، غیر معمول نیست که احساس کنید مهبل (واژن) شل تر یا خشک تر از حد معمول شده و گاهی در زمان برقراری رابطه جنسی دچار درد می شود. در ادامه به چند نمونه از تغییرات واژن پس از زایمان اشاره می کنیم.

تغییرات واژن پس از زایمان

گشاد شدن واژن

دکتر Suzy Elneil، متخصص بیمارستان دانشگاه کالج در لندن معتقد است که:

“احساس شل و نرم شدن مهبل (واژن) بعد از زایمان، طبیعی است. همچنین ممکن است تورم و کبودی نیز ایجاد شود. این تغییرات باید چند روز بعد از تولد نوزاد کم کم از بین بروند.” او معتقد است که واژن بعد از زایمان طبیعی ممکن است هرگز به حالت قبلی باز نگردد. اما این گونه تغییرات معمولا مشکلی ایجاد نمی کنند.

در این شرایط یکی از بهترین اقداماتی که می توانید انجام دهید ورزش های کف لگن یا همان کگل است. این ورزش ها کمک می کند تا ماهیچه های واژن و ماهیچه های کف لگن قوی شوند. جلوگیری از بی اختیاری و محکم کردن واژن نیز از دیگر فواید این ورزش ها محسوب می شود. بی اختیاری ادرار بعد از زایمان طبیعی غیر معمول نیست. اما انجام این ورزش ها می تواند این تغییر را محدود کرده و از ایجاد مشکلات جنسی بیشتر جلوگیری کند.

خشکی واژن

بعد از زایمان احساس خشکی در واژن طبیعی است. این موضوع به پایین بودن سطوح استروژن در بدن در مقایسه با زمانی که باردار بوده اید مرتبط است. برای مادران شیرده، سطح استروژن پایین تر از کسانی که کودک را با شیر مادر تغذیه نمی کند. بنابراین خشکی واژن در زنان شیرده ممکن است بیشتر باشد.

زمانی که شیردهی را متوقف کنید سطح استروژن به حالت قبل از بارداری باز می گردد. اگر در این دوران رابطه جنسی برایتان مشکل است می توانید از روان کننده واژن استفاده کنید. این محصولات را می توانید بدون نیاز به نسخه پزشک از داروخانه خریداری کنید. اگر از کاندوم برای جلوگیری استفاده می کنید مطمئن شوید که روان کننده ای که خریده اید بر پایه آب تهیه شده است. زیرا محصولات روغنی می توانند موجب پاره شدن کاندوم شوند.

درد و بخیه در کف لگن

یکی از تغییرات واژن پس از زایمان احساس درد در منطقه واژن است. این درد معمولا در عرض ۶ تا ۱۲ هفته بعد از زایمان بهبود پیدا می کند. در این مورد نیز ورزش های کگل می توانند به شما کمک کنند. اگر پوست بین مقعد و واژن پاره شده باشد یا پزشک اپی زیاتومی انجام داده باشد، این درد در کف لگن نیز احساس می شود. در این مورد مسکن می تواند به شما کمک کند. اما دقت کنید که اگر شیرده هستید نمی توانید از هر نوع مسکنی استفاده کنید. در این مورد باید از پزشک کمک بگیرد.

در مورد وجود درد در ناحیه واژن، تمیز نگه داشتن این ناحیه اهمیت زیادی دارد. به این منظور حتما برای تعویض نوار بهداشتی خود دست هایتان را بشویید و بعد از استفاده از سرویس بهداشتی واژن را شستشو داده و خوب خشک کنید. اگر بعد از زایمان پزشک مجبور شده است که واژن را بخیه بزند و بعد از مدتی متوجه شدید درد زیادی دارید و بوی بد از واژنتان خارج می شود حتما به پزشک مراجعه کنید.

درد در هنگام رابطه جنسی

در مورد شروع رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی عجله نکنید. زیرا رابطه جنسی ممکن است تاثیر تغییرات واژن پس از زایمان به خصوص درد را بدتر کند. اگر به دلیل خشکی واژن در هنگام نزدیکی احساس درد می کنید و در مواقع عادی دردی ندارید بهتر است که از روان کننده واژن استفاده کنید. ضمن این که ممکن است تا مدتی بعد از زایمان احساس نیاز به داشتن رابطه جنسی نداشته باشید.

برخی معتقدند که این عدم تمایل به رابطه جنسی بعد از زایمان به خستگی های مادر باز می گردد. بنابراین پیشنهاد می کنید اگر با چنین مشکلاتی رو به رو هستید به جای اجتناب از برقراری رابطه، با همسر خود مشورت کنید. ضمن این که هرگز روش های پیشگیری از بارداری را بعد از زایمان فراموش نکنید. زیرا در صورتی که نوزاد را شیر نمی دهید، امکان باردار شدن مجدد شما پس از ۳ هفته از زایمان وجود دارد.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *