مقالات

آشنایی با خواص و سایر اطلاعاتی که باید در مورد گیاه و عصاره تونکات علی بدانید
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

آشنایی با خواص و سایر اطلاعاتی که باید در مورد گیاه و عصاره تونکات علی بدانید 

تونکات علی یک داروی گیاهی است که قرن هاست بخشی از طب سنتی آسیای جنوب شرقی محسوب می شود. این گیاه اغلب برای درمان انواع بیماری ها، از جمله تب، اختلال نعوظ و عفونت های باکتری استفاده می شود.

مطالعات نشان داده اند که تونکات می تواند باروری مردان را افزایش دهد، استرس را کاهش دهد و ترکیب بدن را بهبود بخشد، اما تحقیقات انجام شده در این زمینه محدود است.

در این مقاله مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد مزایای، عوارض جانبی احتمالی و دوز مصرف گیاه تونکات علی با شما صحبت کنیم.

تونکات علی چیست؟

تونکات علی، یا اوریکوما لانگیفولیا، یک داروی گیاهی است که از ریشه درختچه سبز Eurycoma longifolia، که بومی آسیای جنوب شرقی می باشد، گرفته می شود. این دارو در طب سنتی مالزی، اندونزی، ویتنام و دیگر کشورهای آسیایی برای درمان مالاریا، عفونت، تب، ناباروری مردان و اختلال نعوظ استفاده می شود.

خواص این گیاه به احتمال زیاد ناشی از ترکیبات مختلف موجود در آن است.

به طور خاص، تونکات علی حاوی فلاونوئیدها، آلکالوئیدها و سایر ترکیباتی است که به عنوان آنتی اکسیدان ها در بدن عمل می کنند. آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که از ایجاد آسیب های سلولی ناشی از مولکول های به نام رادیکال های آزاد، جلوگیری می کنند. آنها ممکن است به بدن کمک کنند که برای مبارزه با این مولکول ها از روش های مختلفی استفاده کند.

تونکات علی به طور معمول به صورت قرص حاوی عصاره گیاه یا به عنوان نوعی نوشیدنی گیاهی مصرف می شود.

خواص گیاه تونکات علی

اکثر خواص مورد تایید این گیاه، با تحقیقات علمی اثبات نشده اند اما برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف این ماده ممکن است به درمان ناباروری در مردان، بهبود خلق و خوی و افزایش توده عضلانی کمک کند.

می تواند سطح تستوسترون و قدرت باروری مردان را افزایش دهد

پتانسیل تونکات علی برای افزایش تستوسترون در بدن مردان، توسط تحقیقات علمی مختلف بررسی شده و به خوبی مستند شده است.

تستوسترون پایین می تواند ناشی از پیری، استفاده از شیمی درمانی، استفاده از اشعه درمانی، مصرف بعضی از داروها، آسیب دیدگی یا عفونت بیضه و برخی بیماری ها مانند التهاب مزمن و آپنه انسدادی خواب باشد.

اثرات کاهش سطح تستوسترون شامل کمبود میل جنسی، اختلال در عملکرد نعوظ و بعضی موارد ناباروری است. از آنجا که ترکیبات موجود در تونکات علی ممکن است تستوسترون را در بدن افزایش دهد، استفاده از این ماده می تواند این مسائل را درمان کند.

تحقیقات انجام شده در این زمینه

مطالعه ۱ ماهه ای که برروی ۷۶ مرد مسن با تستوسترون کم انجام شد نشان داد که مصرف روزانه ۲۰۰ میلی گرم عصاره تونکات علی، بخ مقدار قابل توجهی سطح این هورمون را به حد نرمال می رساند. مصرف این عصاره در بیش از ۹۰ درصد از شرکت کنندگان توانست میزان تستسوسترون را افزایش دهد.

مطالعاتی که بر روی حیوانات و انسان ها انجام شده است نشان می دهد که مصرف تونکات باعث تحریک جنسی می شود و ممکن است اختلال نعوظ را در مردان بهبود بخشد.

در نهایت، تونکات علی می تواند تحرک و غلظت اسپرم را افزایش دهد، و باعث افزایش باروری در مردان شود.

یک مطالعه که بر روی ۷۵ زوج نابارور انجام شد نشان داد که مصرف ۲۰۰ میلی گرم عصاره تونکات علی در روز باعث افزایش معنی داری در میزان اسپرم و تحرک آن ها در عرض ۳ ماه می شود. این درمان بیش از ۱۴٪ از زوجین را باردار می کند.

به طور مشابه، در یک مطالعه ۱۲ هفته ای که بر روی ۱۰۸ مرد ۳۰ الی ۵۵ ساله انجام شد مشاهده شد که مصرف ۳۰۰ میلی گرم عصاره تونکات علی یه صورت روزانه اسپرم ها و تحرک آن ها را به ترتیب ۱۸ درصد و ۴۴ درصد افزایش می دهد.

ممکن است استرس را از بین ببرد

تونکات علی ممکن است هورمون استرس را در بدن شما کاهش دهد، اضطراب را از بین ببرد و حالت روحی را بهبود بخشد.

در مطالعه ای که در سال ۱۹۹۹ انجام شد ابتدا نقش احتمالی این ماده در درمان مسائل خلقی شناسایی گردید. محققان دریافتند که تاثیر عصاره تونکات علی با تاثیر داروهای ضد اضطرابی رایج، در کاهش علائم اضطراب در موش ها، قابل مقایسه است. اثرات مشابه ای با یافته های این تحقیق در بدن انسان ها نیز دیده شده است اما تحقیقات در این زمینه محدود است.

در یک مطالعه ۱ ماهه که بر روی ۶۳ فرد بزرگسال مبتلا به استرس متوسط انجام شد، مصرف ۲۰۰ میلی گرم عصاره تونکات علی در روز، در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کردند، میزان هورمون استرس کورتیزول در بزاق را ۱۶٪ کاهش داد. پس از مصرف تونکات علی، شرکت کنندگان به طور قابل توجهی کمتر از استرس، خشم و تنش رنج می بردند.

در حالی که این نتایج امیدوار کننده هستند، اما مطالعات انسانی بیشتری در این زمینه مورد نیاز می باشد.

گیاه و عصاره تونکات علی
گیاه و عصاره تونکات علی

می تواند فرم بدن را بهبود بخشد

اغلب ادعا می شود که تونکات علی می تواند عملکرد ورزشی و توده عضلانی را افزایش دهد.

این به این دلیل است که این ماده شامل ترکیباتی به نام کاسینوئید، از جمله eurycomaoside، eurycolactone و eurycomanone است که ممکن است به بدن کمک کند که از انرژی بیشتری استفاده کند، خستگی را کاهش دهد و استقامت بیشتری داشته باشد.

به عبارت دیگر، این مکمل ممکن است به عنوان یک ماده نیروزا عمل کند. ماده نیروزا ماده ای است که می تواند عملکرد فیزیکی و فرم بدن را افزایش دهد.

یک مطالعه ۵ هفته ای کوچک که بر روی ۱۴ مردی که در یک برنامه تمرینی قدرتی شرکت داشتند انجام شد نشان داد که افرادی که ۱۰۰ میلی گرم عصاره تونکات علی در روز مصرف می کنند، در مقایسه با کسانی که دارونما می خورند، به طور قابل توجهی بیشتر وزن خود را از دست می دهند.

آنها همچنین چربی بیشتری نسبت به شرکت کنندگانی که دارونما دریافت کرده بودند از دست دادند.

علاوه بر این، یک مطالعه ۵ هفته ای که بر روی ۲۵ بیمار بزرگسال فعال از نظر فیزیکی انجام شد نشان داد که مصرف ۴۰۰ میلی گرم عصاره تونکات علی در روز به طور قابل توجهی، نسبت به مصرف دارونما قدرت عضلانی را افزایش می دهد.

با این حال، یک مطالعه کوچک که بر روی دوچرخه سواران انجام شد نشان داد که مصرف نوشیدنی حاوی این ماده در طول ورزش، عملکرد و قدرت بدن را بیشتر از زمانی که آب ساده استفاده می شود افزایش می دهد.

این نتایج متضاد نشان می دهد که تونکات علی ممکن است بسته به دوز و طول دوره مصرف، تاثیرات نیروزای متفاوتی داشته باشد. اما به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

عوارض جانبی و دوز مصرفی

مطالعات اندکی در مورد استفاده از این گیاه توسط انسان ها انجام شده است. اما در همین مطالعات نیز هیچگونه عوارض جانبی گزارش نشده است.

یک مطالعه نشان داد که مصرف ۳۰۰ میلی گرم عصاره تونکات علی در روز مانند مصرف دارونما، ایمن و بی خطر است.

مطالعات دیگر نیز نشان داده اند که مصرف بیش از ۱٫۲ گرم عصاره تونکات علی در روز برای بزرگسالان، بی خطر است، اما این مقدار در تحقیقات مورد استفاده قرار نگرفته است. علاوه بر این، هیچ مطالعه ای در مورد استفاده طولانی مدت از این ماده و تاثیر آن بر روی بدن انجام نشده است و مشخص نیست که آیا مصرف این مکمل در دوره های طولانی ایمن است یا خیر؟

علاوه بر این، یک مطالعه که میزان جیوه ۱۰۰ مکمل تونکات علی تولید شده در مالزی را بررسی کرد نشان داد که میزان جیوه آن ها ۲۶ درصد بیشتر از حد مجاز است. مصرف زیاد جیوه می تواند منجر به مسمومیت با جیوه شود. این مسمومیت با تغییرات خلقی، مشکلات حافظه و مسائل مربوط به مهارت های حرکتی همراه است.

علاوه بر این، اثرات مصرف تونکات علی بر روی بدن کودکان یا زنان باردار و شیرده مورد بررسی قرار نگرفته است. بنابراین، معلوم نیست که این درمان برای این افراد بی خطر است یا خیر؟

آیا می توان بدون نظر پزشک از این ماده استفاده کرد؟

برخی مطالعات نشان داده اند که تونکات علی ممکن است باعث کاهش اضطراب و بهبود ترکیب بدن شود، اما تحقیقات انجام شده در این زمینه محدود است. همچنین این ماده ممکن است تستوسترون کم، میل جنسی پایین و ناباروری مردان را درمان کند.

در حالی که مصرف روزانه ۴۰۰ میلی گرم تونکات علی در روز اثر منفی بر روی ندارد، اما تحقیقات انجام شده در این زمینه محدود است و مطالعات موجود بر روی استفاده کوتاه مدت از تونکات علی تأکید دارند. به عبارت دیگر مشخص نیست که مصرف طولانی مدت مکمل تونکات علی برای بدن مفید و بی خطر است یا خیر؟

اگر  علاقه مند به مصرف عصاره تونکات علی هستید، حتما با یک پزشک مشورت کنید.

علاوه بر این، این نکته را در نظر داشته باشید که برخی از مکمل ها ممکن است به جیوه آلوده باشند. به علاوه، چون نظارت خاصی روی آن ها وجود ندارد، ممکن است حاوی موادی باشند که روی برچسبشان ذکر نشده است. بنابراین اگر مایل به استفاده از مکمل تونکات علی هستید، حتما از محصولی استفاده کنید که توسط یک شرکت معتبر تولید شده است.

در نهایت، زنان باردار و شیرده، به علت کمبود تحقیقات در این زمینه، نباید تونکات علی مصرف کنند. علاوه بر این، کسانی که بیماری خاصی دارند و یا دارو مصرف می کنند نیز باید قبل از مصرف تونکات علی با پزشک خود صحبت کنند.

نکته پایانی

تونکات علی یا longjack یک داروی گیاهی است که برای بهبود تستوسترون، باروری مردان، اضطراب، عملکرد ورزشی بدن و توده عضلانی استفاده از آن پیشنهاد می شود. با این حال، پژوهش ها در مورد مصرف این ماده و تاثیر آن بر روی بدن محدود است. بنابراین هرگز بدون مشورت با پزشک از آن استفاده نکنید.

منابع:

 1. Effect of Tongkat Ali on stress hormones and psychological mood state in moderately stressed subjects
 2. (Phytochemical screening and antimicrobial activity of root and stem extracts of wild Eurycoma longifolia Jack (Tongkat Ali
 3. Testosterone deficiency in the aging male
 4. ?Standardised water-soluble extract of Eurycoma longifolia, Tongkat ali, as testosterone booster for managing men with late-onset hypogonadism
 5. Sexual arousal in sexually sluggish old male rats after oral administration of Eurycoma longifolia Jack
 6. The effect of Eurycoma longifolia on sperm quality of male rats
 7. Human Performance and Sports Applications of Tongkat Ali
 8. Tongkat Ali as a potential herbal supplement for physically active male and female seniors–a pilot study
 9. Randomized Clinical Trial on the Use of PHYSTA Freeze-Dried Water Extract of Eurycoma longifolia for the Improvement of Quality of Life and Sexual Well-Being in Men
 10. Review on a Traditional Herbal Medicine, Eurycoma longifolia Jack (Tongkat Ali): Its Traditional Uses, Chemistry, Evidence-Based Pharmacology and Toxicology
 11. Mercury Toxicity and Treatment: A Review of the Literature

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398