جراح دندانپزشک چه کارهایی انجام می‌دهد؟

جراح دندانپزشک چه کارهایی انجام می‌دهد؟
جراح دندانپزشک چه کارهایی انجام می‌دهد؟

همانطور که از نام آن کاملا برمی‌آید آنچه که یک جراح دندانپزشک انجام می‌دهد، در رابطه با مسائل و مشکلات داندانپزشکی است، با این وجود، اگر اطلاعات شما نیز مانند بسیاری از افراد دیگر است، احتمالا نمی‌دانید که خدمات جراح دندانپزشک به شکل خاص چه کارهایی بوده و در مورد چه موضوعاتی تخصص دارد. البته جای هیچگونه نگرانی نیست، در این متن، ما سعی‌خواهیم کرد به مواردی که تنها یک جراح در زمینه دندانپزشکی انحام می‌دهد، اشاره کنیم تا شما نیز با آنها آشنایی پیدا کنید.

احتمالا متدوال‌ترین روش‌های دندانپزشکی مواردی است که مربوط به درمان ریشه و پالپ دندان می‌شود. این موارد شامل کانال ریشه، پالپوتومی که برای نجات یک دندان عفونی شده با پالپ آلوده به کار می‌رود. یکی دیگر از روش‌های رایج مربوط به ریشه و پالپ دندان، اپیکواکتومی است. در این روش درمانی، بافت لثه پیرامون نوک ریشه دندان برش خورده و باز می‌شود تا دندانپزشک به استخوانی که در پس آن قرار گرفته، دسترسی داشته باشد و بتواند از طریق این برش، بافت‌های عفونی یا ملتهب را بردارد. برای برخی از بیماران که مبتلا به بیماری های شدید دهان و دندان هستند، گاهی اوقات انجام درمان هایی که به آنها اشاره شد، کافی نیست. بعضی مواقع جراح دندانپزشک مجبور به برداشتن انتهای ریشه دندان می‌شود که شامل برداشتن اپکس (انتهای بخش مخروطی) دندان برای از بین بردن عوامل بیماری است.

روش‌های جراحی دندان

جفت‌و‌جور کردن پروتزهای دندانی (کرون یا کپ، روکش، پل، ایمپلنت و دندان مصنوعی یکدست) نیز از جمله کارهایی است که جراحان دندانپزشک انجام می‌دهند. پروتز دندان در اصطلاح به معنی دندان مصنوعی یا تعویض دندان است که انواع مختلفی دارند، از روکش‌های ساده برای ترمیم یک دندان گرفته تا پروتزهای کامل دندان که دندان مصنوعی نامیده می‌شوند، جزو پروتزهای دندان هستند، دندانپزشکان به دلایل زیبایی یا پزشکی پروتز دندان متحرک و ثابت را تجویز می‌کنند. این پروتز، به ویژه پروتزهای دندانی نیاز به جراحی برای بیمار دارد.

گذشته از زیبایی‌شناسی، جراحان دندانپزشکی کارهای جراحی واقعی مانند اپیکواکتومی یا از بین بردن بخشی از ساختار استخوان را نیز انجام می‌دهند. در واقع، جراح دندانپزشکی فقط دندانپزشکی است که در مراحل پیشرفته دندانپزشکی تخصص دارد، اگرچه ممکن است آموزش پیشرفته‌تری نیز داشته باشد.

اگر شما شبیه بسیاری از افرادی هستید که ترس به تاخیر انداختن استفاده از صندلی دندانپزشکی را ندارند و تجربه درمان در این مورد را داشته‌اید، احتمالا با خودتان فکر می‌کنید که دندانپزشک تنها برای تمیز کردن دندان و جابجایی پروتزهای دندانی مناسب است، اما همانطور که بدان اشاره شد، آنها برای انجام جراحی‌هایی مربوط به دهان و دندان نیز آموزش می‌بینند و در این حوزه نیز تخصص دارند.

درست شبیه به سایر رشته‌های پزشکی، جراح دندانپزشک باید قبل از انجام هر گونه روش درمانی که با جراحی همراه است، تشخیص بدهد که آیا شما به جراحی نیاز دارید و اینکه وضعیت دندان‌های شما کدامیک از روش‌های درمانی را نیاز دارد.

یکی دیگر از روشهای جراحی دندان که بسیار رایج است، از بین بردن دندان های عقل تحت فشار است. ممکن است با خودتا فکر کنید که این کار بسیار راحتی است و فقط کشیدن یک دندان ساده است، اما اینطور نیست. در این روش درمانی، ابتدا یک برش در لثه ایجاد می‌شود و پیش از کشیدن خود دندان، هرگونه استخوانی که مانع خروج آن است، برداشته می‌شود. سپس، برش ایجاد شده به وسیله بخیه بسته می‌شود.اگر دندان خیلی بزرگتر از آن باشد که بتوان آن را به صورت یک تکه بیرون کشید، و یا اینکه آن دندان کج رشد کرده باشد، جراح با کمک یک دریل آن را چند تکه می‌کند.

جراح دندانپزشک چه کارهایی انجام می‌دهد؟
جراح دندانپزشک چه کارهایی انجام می‌دهد؟

دندان‌های تحت فشار به دندان‌هایی گفته می‌شود که بین فک و بافت لثه گیر کرده باشند. بیشتر موارد مربوط به دندان‌های تحت فشار، شامل مولارهای سوم یا دندان عقل است و معمولا به این دلیل بروز می‌کند که فک به اندازه کافی برای رویش و ظاهر شدن دندان‌ها، گسترده نیست. بیشتر افراد معمولا تنها یکی از دندان‌های عقل خود را می‌کشند، با این حال برای بعضی از افراد این وضعیت بسیار بدتر است و مجبور به کشیدن همه دندان‌های عقل خود هستند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد و نیاز است که همه دندان‌های عقل شما به طور همزمان برداشته شوند، شما نیاز بیهوشی شدیدتری دارید. همانطور که توضیح داده شد، بسته به موقعیت دندان، جراح دندانپزشک می‌تواند در مورد اینکه دندان باید به طور کامل خارج شود یا نیاز به تکه‌تکه کردن آن وجود دارد، تصمیم‌گیری کند.

سن مناسب برای کشیدن دندان‌های عقل، تا قبل از سی سالگی است به این دلیل که استخوان‌ها، انعطاف بیشتری دارند و کشیدن دندان‌ها آسانتر است. نشکیدن دندان‌های عقل در صورتی که نیاز به کشیدن آنها باشد، می‌تواند عوارضی جدی برای شما ایجاد کند. از جمله این عوارض می‌توان به این موارد اشاره نمود:

  • ایجاد کیست در اطراف دندان که می‌تواند باعث ایجاد شیاری در استخوان فک شده و دندان‌های مجاور را تخریب کند.
  • عفونت دندان یا لثه
  • ناراحتی مزمن دهان
  • به‌هم‌ریختگی دندان‌ها
  • به وجود آمدن پلاک‌های دندانی که بین دندان‌ها و لثه گیر می‌کنند.

ایرانگان بانک اطلاعات مشاغل ایران

وب سایت ایرانگان با در اختیار داشتن بانک کاملی از اطلاعات و مشخصات کسب و کارهای پزشکی، صنعتی و خدماتی کوتاه‌ترین مسیر را برای معرفی مشاغل ارائه می‌دهد. سایت اطلاعات کسب و کار ایرانگان با تفکیک مشاغل به‌صورت نوع شغل از جمله مد و زیبایی، پزشکی و درمان، گردشگری، آموزش، خدمات، صنعت و کشاورزی با اطلاعات به روزرسانی شده راهی برای پیداکردن سریع و آسان مشاغل فعالدر سراسر ایران است.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در رپورتاژ

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *