روش های جلوگیری از سقط جنین

جلوگیری از سقط جنین
جلوگیری از سقط جنین

متاسفانه این روزها تعداد جنین هایی که بر اثر سقط های خود به خود از بین می روند به شدت افزایش پیدا کرده است. اما دانستن اینکه چه عواملی باعث سقط جنین می شود و دانستن روش های جلوگیری از سقط جنین باعث کاهش این خطر خواهد شد. قبل از اینکه به دنیای نوزاد، پوشک هایی که قرار است کثیف کند و دوران شیردهی خود فکر کنید باید به دنبال راهی برای محافظت از جنین باشید.

سقط جنین چیزی است که همه ما باید سعی کنیم هر چقدر هم که شایع باشد از آن جلوگیری کنیم.

بنابراین هنگامی که به فکر دویدن هستید یا می خواهید وزن خود را کاهش دهید باید این نکته را در نظر بگیرید که آیا دویدن می تواند باعث سقط جنین شود یا خیر؟ یا هنگامی که احساس استرس در شما درد سینه به وجود آورده باید به این سوال جواب دهید که آیا اضطراب می تواند باعث سقط جنین شود یا خیر؟

علاوه بر این، قبل از شروع زندگی کودک از خود بپرسید که آیا عفونت می تواند باعث سقط جنین شود؟ یادتان نرود که همیشه با کارهایی که انجام می دهید و غذاهایی که می خورید می توانید عامل سقط جنین شوید یا از آن جلوگیری کنید.

راه های جلوگیری از سقط جنین

سقط جنین چقدر شایع است؟

حقیقت این است که سقط جنین بسیار متداول است. این اتفاق آن قدر شایع است که گاهی اوقات مادران حتی نمی داند که هنگام سقط جنین باردار بوده اند. سقط بیشتر اوقات در سه ماهه اول بارداری اتفاق می افتد و به همین دلیل است که مادران باردار باید ۳ ماه اول با احتیاط رفتار کنند. بسیاری از مادران از ترس از دست دادن کودک به اطرافیان خود نمی گویند که باردار هستند.

آمارها نشان می دهد که از بین تمام حاملگی های سراسر دنیا، ۱۰ تا ۲۰ درصد به سقط جنین منهتی می شوند. درست است که سقط جنین بسیار متداول و رایج است؛ اما راه هایی برای جلوگیری از آن به ویژه در سه ماهه اول وجود دارد.

۶ عامل سقط در سه ماهه اول بارداری

سقط جنین در سه ماهه اول بارداری رایج است و این دوران همیشه برای مادران استرس زیادی به همراه دارد. دلایل سقط جنین در ۱۲ هفته اول بارداری به شرح زیر می باشند:

خونریزی

هر نوع خونریزی یا نشت مایعات از واژن در طول سه ماهه اول بادراری، هر چقدر هم که حجم آن کم باشد، بلافاصله باید به اطلاع پزشک برسد. خونریزی اغلب نشانه ای از شروع سقط جنین است اما بعضاً چنین نیست. بنابراین همیشه وقتی شروع به خونریزی کردید بدترین فرض را در نظر نگیرید. بلکه همیشه محتاط باشید و سریعاً آن را درمان کنید. بسیاری از خانم ها فکر می کنند که این نوع خونریزی شروع قاعدگی است. در حالی که در اغلب اوقات نشانه ای از سقط جنین است. بنابراین آمار دقیقی از سقط هایی که به این سرعت و در هفته اول و دوم بارداری رخ می دهند؛ وجود ندارد.

عفونت ها

اغلب اوقات عفونت های مختلف، مانند عفونت ادراری یا سندرم روده تحریک پذیر می تواند باعث سقط جنین شود. اطمینان از سالم بودن بدن برای جلوگیری از سقط جنین بسیار مهم است. بنابراین قبل از اقدام به بارداری تمام بررسی ها و آزمایشات لازم را انجام دهید. این کار برای سلامت خودتان و جنینتان بسیار اهمیت دارد.

سیگار کشیدن و استفاده از مواد مخدر

استعمال دخانیات به ویژه در سه ماهه اول بارداری، هم برای کودک و هم برای مادر بسیار مضر است. سیگار کشیدن فشار غیرمترقبه ای را بر روی ریه های مادر وارد می کند و البته برای رشد جنین نیز مضر بوده و او را نیز آلوده می کند. بنابراین اجتناب از سیگار کشیدن قبل از اقدام برای بارداری و البته قطعاً در حین بارداری، بهترین کاری است که می توانید انجام دهید.

مواد مخدر هم همینطور. مهم نیست از چه نوعی است بلکه مهم این است که استفاده از هر گونه مواد مخدر برای بدن مادر و جنین بسیار مضر است. مصرف هر نوع دارو، حتی یک مسکن در دوران بارداری می تواند عواقب ناگواری به همراه داشته باشد. بنابراین حتما در مورد دارویی که مایل به مصرف آن هستید با داروساز یا پزشک مشورت کنید.

بیماری ها

اگر قبل از شروع بارداری به دیابت، بیماری تیروئید یا بیماری خود ایمنی مبتلا هستید، در سه ماهه اول بارداری خطر سقط جنین شما را بیشتر تهدید می کند. این به معنای این نیست که افراد مبتلا به این بیماری ها نباید بارداری شوند، بلکه باید پزشک را از بیماری خود آگاه کرده تا او بتواند بدنشان را آماده کند و دارویی که مصرف می کنند را بررسی کند.

برخی از داروها می توانند برای کودک مضر باشند. بنابراین بهتر است داروهایی که این بیماران مصرف می کنند توسط پزشک بررسی شود. بسیاری از خانم ها برای جلوگیری از آسیب رساندن به کودک خود یا ایجاد ناهنجاری، مجبور به ترک مصرف داروهای خود در دوران بارداری هستند.

سن

حاملگی در سنین بالای ۴۰ سال، حتی در دنیای پیشرفته امروز، کار دشواری است. بدن زنان ۴۰ ساله بسیار متفاوت از بدن زنان زیر ۴۰ سال است. اما این بدان معنا نیست که زنان بالای ۴۰ سال نمی توانند صاحب فرزند شوند. این زنان بهتر است قبل از اقدام به بارداری، وضعیت جسمی خود را به کمک پزشک بررسی کنند.

آسیب روحی روانی و یا جسمی

هر گونه آسیبی که به بدن مادر وارد می شود، به ویژه در ۳ ماهه اول بارداری برای جنین و مادر مضر است.

تروما یا همان آسیب می تواند روحی یا جسمی باشد. این آسیب دیدگی چه ناشی از یک تصادف رانندگی باشد چه ناشی از استرس زیاد می تواند منجر به سقط جنین شود. برخی از آسیب های روانی و ترس های ناگهانی نیز چنین پیامد بدی را به همراه دارند. هیچ روش واقعی برای مهار این آسیب ها وجود ندارد زیرا بیشتر اوقات پیش بینی نشده و غیرقابل پیشگیری هستند. بهترین کار این است که خود را برای این شگفتی های غیر منتظره آماده کنید و در کلاس های یوگا یا مدیتیشن شرکت کنید.

به این وجود چگونه می توان از سقط جنین جلوگیری کرد؟

دانستن علل سقط ممکن است برای جلوگیری از سقط جنین کافی نباشد. تدابیری وجود دارد که می توانید برای تغذیه بدن و مراقبت از جنین در حال رشد خود از آنها استفاده کنید.

سبک زندگی

گیاهان مناسب

گیاهان دارویی زیادی در قالب مکمل در بازار وجود دارند که برای جلوگیری از سقط جنین تجویز می شوند. هیچ تضمینی وجود ندارد که این گیاهان بتوانند از سقط جلوگیری کنند. با این حال استفاده از آنها تحت نظر پزشک می تواند تا حدودی مفید باشد. قبل از افزودن هر نوع مکملی به برنامه غذایی خود، با ماما یا پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که استفاده از این مکمل برای جنین در حال رشد شما مناسب است.

ورزش کردن

فعالیت بدنی بیش از حد می تواند فشار روانی زیادی روی بدن ایجاد کند. از طرفی بی تحرکی برای مادر و جنین بسیار مضر است. ضمن این که باید فعالیت کافی داشته باشید؛ مصرف داروهای خارج از نسخه، نیکوتین یا الکل نیز باید بسیار محدود شود. این مواد می توانند در تغذیه بدن تداخل ایجاد کرده و عوارض جانبی به مراتب بدتری داشته باشند.

جلوگیری از سقط جنین
جلوگیری از سقط جنین

رژیم غذایی سالم

مصرف برخی از مواد غذایی برای جلوگیری از سقط جنین بسیار توصیه می شود. این مواد سرشار از مواد مغذی بوده و برای کودک مناسب هستند. یک رژیم غذایی خاصی برای باروری وجود دارد که می توانید برای اطمینان از سلامت کودک خود از آن پیروی کنید. این رژیم همانطور که از نامش پیداست به افزایش شانس باروری کمک می کند.

رژیم غذایی مناسب می تواند به موارد زیر کمک کند:

 • تعادل هورمونی

کمبود پروژسترون، استروژن بالا، پرولاکتین بالا، مقاومت به انسولین (OCOS)، اختلالات تیروئید یا نقص فاز لوتئال برخی از مشکلات هورمونی هستند که می توانند به طور کلی بر روی بارداری و باروری تأثیر بگذارند.

 • سلامت تخمک ها
 • سلامت جفت
 • مواد مغذی موجود در بدن
 • کاهش احتمال سقط جنین
 • سلامت سیستم تولید مثل

چند مورد اصلی که باید در رژیم غذایی خود بگنجانید عبارتند از:

 • کربوهیدرات های پیچیده
 • چربی های اشباع نشده
 • پروتئین
 • شیر کامل
 • مکمل مولتی ویتامین ها

این موارد به بدن شما کمک می کنند تا برای بارداری آماده شده و خطر سقط کم شود.

کربوهیدرات های پیچیده

محدود کردن مصرف کربوهیدرات های بسیار فرآوری شده و مصرف کربوهیدرات هایی که آهسته هضم می شوند به بدن کمک می کند تا سطح انسولین را مدیریت کند. کربوهیدرات های بد می توانند قند خون را به سرعت افزایش داده و باعث شوند بدن انسولین بیشتری آزاد کند.

چربی اشباع نشده

با خودداری از مصرف چربی های ترانس، از مقاومت بدن در برابر انسولین جلوگیری کنید. انسولین گلوکز را از جریان خون به سلول ها منتقل می کند و ازدیاد آن در بدن می تواند باعث ایجاد مشکلات متابولیکی در تخمک گذاری شود.

پروتئین

پروتئین های گیاهی پر از چربی های سالم هستند و کالری کمی دارند و به شما در کاهش وزن یا مدیریت وزن کمک می کنند.

شیر کامل

مصرف یک الی دو وعده محصولات لبنی پر چرب در روز به بدن کمک خواهد کرد تا از بارداری استقبال بیشتری کند.

مولتی ویتامین ها

اسیدفولیک اصلی ترین چیزی است که باید در طول بارداری استفاده کنید. شما باید ۴۰۰ میلی گرم از این ویتامین در طول روز مصرف کنید. همچنین مصرف ۴۰ تا ۸۰ میلی گرم آهن نیز ایده خوبی است.

موادی که باید از مصرف آنها اجتناب کنید

در دوران بارداری باید از مصرف برخی از غذاها پرهیز شود. توصیه می شود که از مصرف مواد غذایی زیر اجتناب کنید:

 • سبزیجات و میوه های نشسته
 • کافئین
 • مواد غذایی فریز شده
 • شیر محلی
 • غذاهای دریایی خام
 • آناناس
 • سیب زمینی جوانه زده
 • هلو
 • تخم مرغ خام
 • پنیرهای نرم
 • چای سبز

شیمیایی

پروژسترون مسئله حساسی در جلوگیری از سقط جنین است. اگر رحم آماده حمایت از بارداری نباشد و سطح پروژسترون پایین بیاید ممکن است سقط جنین رخ دهد. استفاده از مکمل پروژسترون فقط برای بیمارانی که تحت درمان با IVF قرار دارند توصیه می شود.

داروهایی که در این حالت برای جلوگیری از سقط جنین تجویز می شوند معمولاً شامل پروژسترون هستند. تزریق گلوبولین ایمنی نیز برای جلوگیری از سقط جنین موثر است.

برای اطمینان از سلامت کودک در آینده باید آزمایشات لازم برای تشخیص بیماری های جنسی (STD) و HIV نیز انجام شود. برخی از این بیماری ها می توانند باعث سقط جنین شوند و یا به کودک آسیب برسانند.

مصرف آسپیرین بچه نیز برای زنانی که مکررا سقط دارند توصیه می شود. البته شواهد زیادی در مورد استفاده از این دارو وجود ندارد. مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل اسید فولیک قبل و در دوران بارداری می تواند به کاهش نقص های عصبی در جنین کمک کند. دوز بالاتر این ویتامین نیز ممکن است مانع از سقط جنین شوند.

جسمی

طب سوزنی می تواند در سه ماهه اول اثر تثبیت کننده ای بر روی جلوگیری از سقط جنین داشته باشد. این روش درمانی در طول سه ماهه دوم به تنظیم سیستم های عصبی، گوارشی و غدد درون ریز کمک می کند. سرانجام در سه ماهه سوم از طب سوزنی برای تنظیم سیستم اسکلتی عضلانی و کمک به کاهش دردهای مرتبط با اواخر بارداری استفاده می شود.

ماساژ نیز می تواند روشی شگفت انگیز برای استراحت دادن به بدن باشد و نگرانی های شما را برای مدتی از بین ببرد. ماساژ بدن در اوایل بارداری یا قبل از بارداری می تواند گردش خون ارسالی به رحم را بهبود بخشد و هرگونه احتقان و چسبندگی را از بین ببرد. هرچه آرامتر بدن را ماساژ دهید؛ بهتر است.

برای جلوگیری از سقط جنین به بهترین شکل ممکن، مراقبت از بدن را فراموش نکنید. بیشتر این روش ها مربوط به نحوه جلوگیری از سقط جنین در سه ماهه اول هستند. با این حال رعایت تمام آنها، به ویژه مواردی که هم به مادر و هم به جنین مربوط هستند، می تواند از سقط جنین در طول دوران حاملگی جلوگیری کند.

منابع:

?HOW TO AVOID A MISCARRIAGE

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *