مقالات

مهمترین خواص جوانه بروکلی برای بدن بر اساس یافته های علمی مختلف و معتبر
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

مهمترین خواص جوانه بروکلی برای بدن بر اساس یافته های علمی مختلف و معتبر 

جوانه های کلم بروکلی پر از مواد مغذی هستند و خواص زیادی برای بدن دارند. جوانه بروکلی حاوی فاکتورهای گیاهی خاصی مانند سولفورفان و ایزوتیوسیانات است که برای مبارزه با سرطان مفید هستند. جوانه های این گیاه حاوی ویتامین ها و مواد معدنی می باشند که برای قلب، هضم، کبد و سلامت استخوان ها مفید هستند.

در این مقاله به شما خواهیم آموخت که چرا جوانه بروکلی برای بدن بسیار مفید است. شما می توانید آنچه را که تحققیات علمی در مورد خواص ضد سرطانی این ماده می گویند را در ادامه بخوانید.

جوانه بروکلی چیست؟

جوانه های بروکلی شاخه های کوچکی هستند که وقتی دانه های بروکلی جوانه می زنند، رشد می کنند. البته، این جوانه ها در نهایت به بروکلی بالغ تبدیل خواهند شد. با این حال، تحقیقات نشان داده اند که مصرف جوانه های بروکلی جوان دارای خواص زیادی است. حدود ۳ یا ۴ روز طول می کشد تا جوانه ها از دانه های بروکلی بیرون بیاییند. آنها مانند جوانه یونجه هستند و بعضی ها می گویند طعم تند مشابه ای با تربچه دارند.

طبق گفته پزشکان WebMD، جوانه های کلم بروکلی شامل ترکیبات قوی تری نسبت به خود این گیاه هستند.

ارزش غذایی جوانه کلم بروکلی

مانند بسیاری از جوانه ها، جوانه های بروکلی نیز شامل برخی از ویتامین ها و مواد معدنی می باشند. با این حال، حضور ترکیبات گیاهی سولفورفان و گلوکوزینولات در این ماده است که باعث می شود آنها برای بدن بسیار مفید باشند.

بررسی که در سال ۲۰۱۹ در مورد ارزش غذایی جوانه های بروکلی انجام شد نشان داد که این ماده حاوی مقدار زیادی سولفورفان می باشد. این مواد مغذی گیاهی که متعلق به گروهی از مواد شیمیایی گیاهی به نام ایزوتیوسیانات هستند، بیشتر خواص جوانه های بروکلی را ایجاد می کنند. سولفورفان همچنین در سبزیجات کریستالی مانند کلم پیچ، گل کلم، کلم کالی و کلم بروکلی یافت می شود. با این حال، جوانه کلم بروکلی نسبت به این سبزیجات حاوی مقدار بیشتری سولفورفان است. مطالعات علمی نشان داده اند که سولفورفان می تواند در برابر انواع مختلفی از سرطان، بیماری های قلبی و پوکی استخوان از بدن محافظت کند.

تحقیقات دیگری نشان داده اند که جوانه های بروکلی حاوی ترکیباتی به نام گلوکوزینولات ها هستند که از بدن سم زدایی می کند. این مطالعه نشان داد که جویدن جوانه های بروکلی تازه، گلوکوزینولات آن ها را آزاد می کند. این ماده می تواند بدن را با آنتی اکسیدان های قوی پر کند.

ترکیبات سولفورفان و گلوکوزینولات در جوانه های بروکلی در پیشگیری از سرطان نقش دارند. زیرا آنها به محدود کردن اثر مواد سرطان زا در بدن کمک می کنند.

خواص جوانه کلم بروکلی

جوانه کلم بروکلی دارای خواص ضد سرطانی است

جوانه های بروکلی ترکیبات ضد سرطانی بسیار متمرکزی دارد. علاقه به تحقیق در مورد جوانه کلم بروکلی برای  پیشگیری و درمان سرطان در سال ۱۹۹۷ آغاز شد. تحقیقات انجام شده توسط دانشکده پزشکی جان هاپکینز نشان داد که جوانه های ۳ روزه بروکلی حاوی ترکیبات قدرتمندی هستند که خواص ضد سرطانی دارند. سولفورفان و ایزوتیوسیانات موجود در این ماده در پیشگیری و گسترش تومورهای خاص بسیار موثر بودند.

مطالعه ی مرکز جان هاپکینز نشان داد که خواص ضد سرطانی عصاره بذر کلم بروکلی ۱۰ تا ۱۰۰ برابر بیشتر از گیاه بروکلی بالغ است. این به این معنی است که مصرف مقدار کمی جوانه کلم بروکلی می تواند به همان اندازه مصرف مقدار زیادی بروکلی تازه برای پیشگیری از سرطان مفید باشد.

یک مطالعه نشان داد که سولفورفان موجود در جوانه های بروکلی، سلول های بنیادی سرطانی را که به نظر می رسد مسئول توسعه و گسترش سلول های سرطانی هستند، هدف می گیرد. در برخی از تحقیقات نیز، سولفورفان برای افزایش اثربخشی شیمی درمانی استفاده شد.

یک بررسی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد نشان داد که سبزیجات کریستالی مانند بروکلی و کلم پیچ حاوی ترکیبات ضد سرطانی به نام ایزوتیوسیانات ها و سولفورفان هستند. با این حال، غلظت ایزوتوسیانات و سولفورفان در جوانه کلم بروکلی بیشتر از این سبزیجات بود. مطالعات تجربی متعددی نشان می دهند که این مواد گیاهی می توانند به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، ریه، روده بزرگ و پستان کمک کنند.

جوانه های بروکلی و سرطان پستان

یک تحقیق آزمایشگاهی نشان داد که سولفورفان موجود در بروکلی و جوانه های بروکلی ممکن است به مهار رشد سلول های بنیادی سرطان در سرطان سینه کمک کند.

اگر چه مطالعات بیشتر باید بر روی انسان ها انجام شود، اما محققان دریافتند که سولفورفان موجود در جوانه کلم بروکلی به راحتی در روده جذب می شود. این ترکیب مبارزه کننده با سرطان، پس از جذب در روده، در سراسر بدن پخش می شود.

جوانه های بروکلی و سرطان پروستات

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۸ بر روی موش ها انجام شد نشان داد که مصرف بروکلی توانایی پیشگیری یا کم کردن سرعت پیشرفت سرطان پروستات را دارد. دانشمندان خاطر نشان ساختند که سولفورفان موجود در کبد، روده بزرگ، کلیه و پروستات موش هایی که جوانه کلم بروکلی مصرف کرده بودند، بیشتر بود.

جوانه های بروکلی و سرطان مثانه

تحقیق انجام شده در مورد خواص جوانه های بروکلی که در سال ۲۰۱۷ منتشر شده نشان می دهد که این ماده برای پیشگیری یا درمان سرطان مثانه کاربرد بالقوه ای دارد. مطالعات بسیاری نشان داده اند که ترکیبات بروکلی، یک مهار کننده قوی سلول های سرطانی هستند.

جوانه های بروکلی و سرطان ریه

مطالعات همچنین نشان داده اند که ترکیبات موجود در جوانه های کلم بروکلی می توانند به کاهش سرطان ریه ناشی از سیگار کشیدن کمک کنند. درمان سلول های سرطانی با ایزوتوسیانات ها و سولفورفان باعث جلوگیری از کاربرد شیمی درمانی در برخی از سرطان های ریه شد.

جوانه های بروکلی و سرطان کولون

سولفورفان و ایزوتیوسیانات فراوان در این ماده برای از بین بردن سلول های سرطانی موجود در تومورهای کولون استفاده می شود. نتایج مطالعات یک آزمایشگاه نشان داد که ترکیبات موجود در این جوانه می توانند سلول های سرطانی روده را بدون آسیب رساندن به سلول های سالم تجزیه کنند.

آیا جوانه های بروکلی می توانند از سرطان جلوگیری کنند؟

اگر چه باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا مطمئن شویم که چگونه جوانه های بروکلی می توانند به جلوگیری از سرطان کمک کنند، اما مطالعات بسیاری نشان می دهند که این مواد کاربرد زیادی در جلوگیری از سرطان دارند.

همچنین لازم به ذکر است که مطالعات علمی نشان داده اند که جوانه های بروکلی خواص ضد سرطان دارند. مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۵ که بر روی انسان ها انجام شده است نشان می دهند که مصرف جوانه های بروکلی، سولفورفان را در بدن آزاد می کند.

جوانه های بروکلی و از بین بردن مواد شیمیایی سرطان زا

آزمایشی که بر روی بدن انسان ها انجام شد نشان داد که ترکیب گلوکوراپامین در این ماده، مواد شیمیایی سرطان زا را از بین می برد. مصرف جوانه های بروکلی، در طی یک دوره ۱۰ روزه، باعث کاهش میزان مواد سرطان زا در بدن شد.

مطالعه دیگری که شامل بیش از ۲۹۰ بزرگسال بود نشان داد که ترکیبات موجود در جوانه کلم بروکلی اثر سم زدایی دارند. مصرف منظم این ماده به شما کمک می کند تا سموم ناشی از آلودگی هوا را از بین ببرد. این اثر سم زدایی می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه و سایر بیماری های ریوی کمک کند.

مهمترین خواص جوانه بروکلی
مهمترین خواص جوانه بروکلی

جوانه های بروکلی برای سلامت قلب مفیدند

یکی از خواص این ماده بهبود سلامت سیستم قلبی و عروقی است.

جوانه های بروکلی منبع قوی از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی هستند که به حفظ سلامت قلب کمک می کنند. به عنوان مثال، مجله EPMA گزارش داد که ترکیبات بروکلی مانند سولفورفان، به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک می کنند. استفاده از سبزیجات کریستالی، می تواند باعث کاهش التهاب در شریان ها شود. این ترکیبات برای جلوگیری از ایجاد پلاک شریانی (آترواسکلروز) که می توانند به سکته مغزی و قلبی منجر شوند نیز مفید هستند.

یک بررسی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد نشان داد که ترکیبات موجود در جوانه کلم بروکلی، سلامت سیستم قلبی عروقی را تحریک می کنند. مصرف این جوانه ها یا عصاره جوانه باعث کاهش چربی خون، کلسترول و محافظت از بدن در برابر بیماری های قلبی و عروقی می شود.

جوانه های بروکلی به کاهش فشار خون کمک می کنند

مجله American Journal of Hypertension گزارش داد که تحقیقات آزمایشگاهی که بر روی موش های مبتلا به پرفشاری خون انجام شده اند نشان داده اند که سولفورفان به کاهش فشار خون کمک می کند. عصاره جوانه بروکلی اثر مثبتی بر روی سلامت کلیه دارد و می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

سایر مطالعات نشان داده اند که جوانه های بروکلی باعث کاهش فشار خون و همچنین کاهش چربی خون می شوند.

جوانه کلم بروکلی برای بهبود سلامت سیستم گوارشی مفید است

این جوانه پر از خاصیت به بهبود میکروبوتاسیون روده نیز کمک می کند. یک مطالعه نشان داد که مصرف ۲۰ گرم جوانه کلم بروکلی خام، حدودا ۸۸ میلی گرم گلوکوزینولات سولفورفان وارد بدن می کند. این مواد آنتی اکسیدان ها را در سیستم گوارشی افزایش می دهند.

جوانه های بروکلی همچنین باعث ارتقاء سطح سلامت دستگاه گوارش شما می شوند زیرا به درمان عفونت های هلیکوباکتر پیلوری کمک می کنند. این نوع باکتری روده می تواند زخم معده و سرطان ایجاد کند. یک مطالعه نشان داد که مصرف ۷۰ گرم جوانه بروکلی در روز باعث کاهش تعداد باکتری های مضر در روده می شود.

مصرف جوانه کلم بروکلی می تواند باعث کاهش التهاب شود

اضافه کردن این ماده به وعده های غذایی تان می تواند به کاهش عوارض التهاب در بدن نیز کمک کند. مطالعات علمی اشاره کرده اند که التهاب مزمن می تواند منجر به بیماری های جدی مانند آرتریت، بیماری قلبی و حتی سرطان شود.

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۸ بر روی بزرگسالان چاق انجام شد نشان داد که جوانه های بروکلی دارای خواص ضد التهابی قوی هستند. مصرف روزانه ۳۰ گرم از این جوانه به مدت ۱۰ هفته به کاهش شاخص های التهابی کمک کرد. مصرف غذاهای ضد التهاب می تواند به کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری ها کمک کند.

این ماده برای سلامت کبد نیز مفید است

سطح بالای از آنتی اکسیدان ها در جوانه های کلم بروکلی برای جلوگیری از آسیب کبدی بسیار مفیدند.

بر اساس یک مطالعه منتشر شده در World Journal of Gastroenterology، مصرف این جوانه باعث افزایش سلامت کبد می شود. ترکیباتی مانند سولفورفان در این ماده، استرس اکسیداتیو را کاهش می دهند و به بهبود عملکرد کبد کمک می کنند.

جوانه های بروکلی سلامت استخوان ها را ارتقاء می بخشند

اگر چه استخوان های شما به کلسیم نیاز دارند تا قوی باشند و سالم بمانند، اما آنتی اکسیدان های موجود در سبزیجات کریستالی مثل بروکلی نیز باعث تقویت استخوان ها می شوند.

جوانه های بروکلی می تواند به جلوگیری از آسیب دیدگی استخوان ها که ناشی از تولید ترکیبات مضری به نام محصولات پیشرفته گلیساسیون (AGE ها) در بدن است، کمک کند. مطالعات نشان داده اند که ترکیبات موجود در بروکلی پاسخ های التهابی بدن را کاهش می دهند و به ارتقای شکل گیری استخوان های سالم کمک می کنند.

این ماده می تواند به کنترل دیابت نوع ۲ کمک کند

برای جلوگیری از عوارض ناشی از دیابت نوع ۲ می توانید روی خواص این ماده حساب کنید.

تحقیقات انجام شده در مورد خواص این جوانه ها نشان می دهند که آنتی اکسیدان های موجود در این ماده می توانند به بهبود سلامت بدن افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کنند. ترکیباتی مانند سولفورفان میزان قند خون، کلسترول، مقاومت به انسولین و التهاب را کاهش دهند.

همچنین شواهد علمی وجود دارد که نشان می دهند جوانه های بروکلی می توانند از آسیب های عصبی (نفروپاتی) که به علت دیابت نوع ۲ رخ می دهند جلوگیری کنند. محققان نتیجه گرفتند که مصرف مکمل جوانه بروکلی برای درمان دیابت نوع ۲ بسیار مؤثر است.

جوانه های بروکلی می توانند به درمان نشانه های اوتیسم کمک کنند

ترکیبات موجود در این ماده ممکن است برای درمان افرادی که نشانه های اوتیسم دارند، مفید باشد.

یک مطالعه که شامل بزرگسالان جوان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) بود نشان داد که مصرف سولفورفان موجود در جوانه های بروکلی بر روی رفتار مثبت شرکت کنندگان تاثیر می گذارد. شرکت کنندگان ۵۰ تا ۱۵۰ میکرومول سولفورفان را به صورت مکمل به مدت ۱۸ هفته مصرف کردند. دانشمندان دریافتند که عصاره های بروکلی منجر به بهبود تعامل اجتماعی، ارتباطات و کاهش رفتارهای غیر طبیعی می شود.

۳ سال بعد، یعنی در سال ۲۰۱۷ نیز بسیاری از مراقبین افراد مبتلا به ASD گزارش دادند که هنوز اثرات مثبت مکمل سولفورفان در بدن شرکت کنندگان باقی مانده است. بسیاری از والدین گفتند که فرزندان شان در طی این ۳ سال مهارت های ارتباطی بهتری را فرا گرفته اند، رفتار آرام تری داشته اند و شادتر بودند.

منابع:

 1. Isothiocyanate from Broccoli, Sulforaphane, and Its Properties
 2. Broccoli sprouts: An exceptionally rich source of inducers of enzymes that protect against chemical carcinogens
 3. Chemopreventive activity of sulforaphane
 4. Sulforaphane for the chemoprevention of bladder cancer: molecular mechanism targeted approach
 5. Broccoli Sprouts Delay Prostate Cancer Formation and Decrease Prostate Cancer Severity with a Concurrent Decrease in HDAC3 Protein Expression in Transgenic Adenocarcinoma of the Mouse Prostate (TRAMP) Mice
 6. Absorption and chemopreventive targets of sulforaphane in humans following consumption of broccoli sprouts or a myrosinase-treated broccoli sprout extract
 7. The influence of sulforaphane on vascular health and its relevance to nutritional approaches to prevent cardiovascular disease
 8. Sulforaphane Protects against Cardiovascular Disease via Nrf2 Activation
 9. The dietary phase 2 protein inducer sulforaphane can normalize the kidney epigenome and improve blood pressure in hypertensive rats
 10. Daily intake of broccoli sprouts normalizes bowel habits in human healthy subjects
 11. Effects of long-term consumption of broccoli sprouts on inflammatory markers in overweight subjects
 12. Sulforaphane-rich broccoli sprout extract improves hepatic abnormalities in male subjects
 13. Sulforaphane treatment of autism spectrum disorder
 14. Potential efficacy of broccoli sprouts as a unique supplement for management of type 2 diabetes and its complications

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398