تبدیل خال به سرطان

تبدیل خال به سرطان
تبدیل خال به سرطان

در ادامه این مطلب مجله قصد دارید در مورد تبدیل خال به سرطان صحبت کنیم. به طورکلی پوست ما دارای دو لایه اصلی سطحی و درونی بوده و ملانوسیت ها نیز رنگدانه‌ هایی آن هستند که باعث شده پوست، رنگ طبیعی خود را حفظ نماید. وقتی که پوست در معرض نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرد، ملانوسیت‌ها تولید رنگدانه‌ های بیشتری می‌ کنند که باعث تیره‌ تر شدن پوست می‌ شود. گاهی اوقات خوشه‌ هایی از ملانوسیت‌ها جمع و متراکم شده و به صورت خال غیر سرطانی خال در می آیند. اکثر افراد بین ۱۰ تا ۴۰ خال را در روی نواحی مختلف پوست خود دارند. به عقیده ای متخصصان، خال‌ هایی که به رنگ‌های صورتی، قهوه‌ای مایل به زرد، قهوه‌ای یا رنگی که بسیار نزدیک به رنگ طبیعی پوست فرد است، بر روی آن ظاهر می‌شوند طبیعی هستند و جای نگرانی ندارند.

تبدیل خال به سرطان
تبدیل خال به سرطان

متخصصان آنکلوژی معتقدند که خال های غیر معمول با گذشت زمان می‌توانند به نوعی سرطان پوست به نام ملانوما تبدیل شوند. خال های معمولی ممکن است صاف یا برجسته باشند. این خال ها گرد یا بیضی شکل هستند و اندازه کوچکی دارند. اما خال های غیر معمولی گاهی اوقات سرطانی نیستند اما می‌ توانند تبدیل به بیماری خطرناک سرطان شوند. این خال ها می‌توانند در نواحی از بدن که با آفتاب در تماس هستند بروز کنند. خال های غیر معمول معمولا بزرگتر از خال های عادی هستند.

گاهی نیز خال های خطرناک ممکن است صاف یا برجسته باشند و سطح آنها نیز ممکن است ناصاف یا صاف باشد. رنگ این خال ها ممکن است یک دست نباشد و مخلوطی از چند رنگ مثلا صورتی، قرمز، برنزه یا قهوه ای تشکیل داده باشند.

به طور کلی اگر خال ها نامتقارن بود یا حاشیه ای قرمز رنگ و ملتهب داشت یا اینکه تغییر رنگ و اندازه در مدت زمان مشخصی داشت باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *