خطرات استامینا آر ایکس (مکمل درمان اختلال نعوظ در مردان)

خطرات استامینا آر ایکس (مکمل درمان اختلال نعوظ در مردان)
خطرات استامینا آر ایکس (مکمل درمان اختلال نعوظ در مردان)

استامینا آر.ایکس یک مکمل تولید شده توسط شرکت داروسازی تک است که برای درمان یکی از مشکلات جنسی مردان به نام اختلال نعوظ تجویز می شد. این شرکت دارویی اولین بار پس از آن که مشخص گردید که این مکمل حاوی ماده ای تجویزی است که پیش از این در داروهای درمانی اختلال نعوظ یعنی ویاگرا و سیالیس از آن استفاده می شده است، تمامی مکمل های استامینا آر.ایکس را از سطح بازار جمع آوری کرد. پس از اصلاج محصول، این مکمل بار دیگر در ماه ژوئن سال ۲۰۰۹، پس از آن که سازمان غذاو داروی آمریکا مشخص کرد که این مکمل حاوی عنصری است که می تواند باعث بروز مشکلات بهداشتی خطرناک شود، مجددا جمع آوری گردید. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد خطرات استامینا آر ایکس با شما صحبت خواهیم کرد.

عوارض و خطرات استامینا آر ایکس

فشار خون

در سال ۲۰۰۳ سازمان غذا و داروی آمریکا به مصرف کنندگان هشدار داد که از خرید استامینا آر.ایکس خودداری کنند. در آن زمان، این مکمل به عنوان افزایش دهنده قوای جنسی به فروش می رسید. متخصصان سازمان دارو و غذای آمریکا متوجه شدند که استامینا آر.ایکس حاوی تادالافیل، از ترکیبات به کار رفته در دیگر داروهای درمان اختلال نعوظ می باشد. مصرف همزمان آن با داروهای تجویزی حاوی نیترات، داروهایی که در درمان بیماری های قلبی، کلسترول بالا و دیابت مصرف می شوند، دارای پتانسیل ایجاد افت ناگهانی در فشار خون می باشد.

تداخلات دارویی

در ماه ژوئن سال ۲۰۰۹، شرکت داروسازی تک مجددا استامینا- آر.ایکس را به این دلیل که حاوی بنزامیدنافیل است جمع کرد. این ماده مشتقی از مواد مخدر تجویزی قوی می باشد که در داروهایی که استقامت و عملکرد جنسی را افزایش می دهد استفاده می شوند. بنزامیدنافیل مورد تایید سازمان دارو و غذای آمریکا نمی باشد. مانند داروهای تادالافیل، سیلدنافیل، بنزامیدنافیل نیز می تواند با نیترات تداخل ایجاد کند و باعث کاهش خطرناک سطح فشار خون گردد. هم چنین می تواند در هنگام ترکیب با سایر داروها باعث واکنش های بالقوه خطرناک شود. در افرادی که داروهای ضد ایدز مانند اتازناویر، آنتی بیوتیک کلاریترومایسین، داروی ضد ویروسی ایندیناویر و بسیاری دیگر از داروهای تجویزی را مصرف می کنند، استفاده از تادالافیل با این داروها تداخل دارویی ایجاد می کند.

مشکلات پزشکی

بیماران مبتلا به بیماری های زیر بایستی از مصرف داروهایی که حاوی تادالافیل هستند، داروهایی که عنصر فعال استامینا آر.ایکس مشابه آن به نظر می آید، خودداری کنند.

 • کلسترول بالا
 • بیماری عروق کرونر
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب نامنظم
 • مشکلات چشم
 • سابقه سکته مغزی
 • زخم معده

عوارض جانبی رایج

علاوه بر خطرات استامینا آر ایکس می توان عوارض جانبی نیز برای این دارو معرفی کرد. افرادی که بنزامیدنافیل مصرف می کنند معمولا مشکلاتی از قبیل موارد زیر را دارند:

 • احساس سرگیجه
 • تاری دید
 • درد در بازو، کمر و یا فک
 • احساس تنگی در قفسه سینه

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *