روش خواباندن کودک ۶ ماهه در اتاق خودش

روش خواباندن کودک ۶ ماهه در اتاق خودش
خواباندن کودک ۶ ماهه

یکی از مشکلات مهمی که والدین کودکان با آن دست و پنجه نرم می کنند فرآیند خواب است. معمولا نوزادان در خوابیدن به خصوص به تنهایی مشکل داشته و مدام بهانه گیری کرده و گریه می کنند. این گریه ها موجب اختلالات دیگری در افکار، ادراکات و سایر رفتارهای کودک شده و می تواند منجر به لجبازی شود. در این مطلب می خواهیم یک روش ساده برای خواباندن کودک ۶ ماهه در اتاق خودش را به شما بیاموزیم تا هم به وسیله آن بتوانید خواب کودک را کنترل کرده و هم از گریه های بی امان او جلوگیری کنید.

این روش برای اولین بار ۱۰۰ سال پیش، توسط دکتر آمریکایی ریچارد فربر مورد آزمایش قرار گرفت. فرآیند این روش بسیار ساده است. قبل از انجام این روش باید به چند نکته دقت کنید:

اقدامات اولیه برای خواباندن کودک ۶ ماهه

ابتدا مطمئن شوید که کودک شما از بیماری و ناراحتی خاصی مثل درد شکم، گوش درد، کولیک روده و سایر بیماری های شایع و بی خطر نوزاد رنج نمی برد. برای اطمینان از این که کودک مشکلی ندارد می توانید برای معاینات عمومی به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید. معمولا این روش را باید یک هفته بعد از آخرین بیماری کودک و قرار گرفتن او در شرایط بهبود انجام دهید.

سایر افراد خانواده و یا همسایه ها را از برنامه ریزی خود مطلع کنید. زیرا ممکن است در فرآیند این روش کودک در ساعات غیر معمول شب گریه کند.

مطمئن شوید در هفته پیش روی قصد رفتن به مهمانی، شب نشینی و یا رفتن به مسافرت را در پیش ندارید.

این برنامه را باید با  همکاری همسر خود انجام دهید در صورتی که تنها زندگی می کنید بهتر است از یک دوست و یا والدین خود کمک بگیرید.

کمی صبر داشته باشید، این روش به یک هفته زمان نیاز دارد.

روش خواباندن کودک 6 ماهه در اتاق خودش
خواباندن کودک ۶ ماهه

روش خواباندن کودک ۶ ماهه

  • ابتدا اتاق کودک را آماده کنید طوری که هم گرم و هم در برابر خطرات امن باشد. به عنوان مثال از قرار دادن اسباب بازی و کمد لباس در نزدیکی تخت کودک خودداری کنید. نور اتاق نیز باید تنظیم شود. هرگز اتاق خواب کودک را تاریک مطلق نکنید.
  • در گام بعدی کودک را در ساعات مشخصی در تخت قرار دهید و به آرامی به او شب بخیر بگویید و اتاق را ترک کنید.
  • احتمالا پس از چند دقیقه کودک شروع به گریه خواهد کرد. به محض دیدن چنین واکنشی از نوزاد، هرگز وارد اتاق نشوید. ۵ دقیقه زمان بدهید. اگر گریه شدید بود می توانید این زمان را کمتر کرده و ۲ دقیقه صبر کنید.
  • پس از گذشت این زمان با لبخند به اتاق کودک وارد شده اما او را به آغوش نکشید. بهتر است در همان حالت فقط او را نوازش کرده و از روش های مختلف، مثل خواندن شعر و یا نواختن آهنگ های موزیکال توسط اسباب بازی هایش برای آرام کردن او استفاده کنید.
  • بیش از ۱۰ دقیقه کنار تختش باقی نمانید و پس از آرام شدن نوزاد مجددا اتاق را ترک کنید.
  • در این زمان سعی کنید خانه را ساکت نگه داشته و گوش به زنگ واکنش های نوزادتان باشید. تا به محض گریه مجددا همین فرآیند را تکرار کنید.
  • در تئوری کودک پس از یک ساعت به خواب خواهد رفت. ولی ممکن است کودک شما به دلایل مختلفی به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.
  • این روند را تا یک هفته ادامه دهید تا موفق به خواباندن کودک ۶ ماهه خود، به تنهایی و در اتاق خودش شوید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *