خواص آب قلیایی و طرز تهیه آن در خانه

خواص آب قلیایی و طرز تهیه آن در خانه
خواص آب قلیایی و طرز تهیه آن در خانه

همه ما می دانیم که بدون آب، حیاتی وجود ندارد. آب دارای خواص درمانی بسیاری برای بدن است و به بدن به شیوه های مختلف کمک می کند. اما آیا تا به حال در مورد آب قلیایی و خواص درمانی بسیار آن چیزی شنیده اید؟ در ادامه از این ماده بشتر بدانید و طرز تهیه آسان آن را در خانه فرا گیرید.

آب قلیایی چیست؟

آب قلیایی آب با pH بالا است، به این معنی است که از آب، قلیایی تر و کمتر اسیدی است. pH خنثی ۷ است، هر ماده ای که PH آن بالاتر از ۷ باشد، قلیایی محسوب می شود، در حالی که هر ماده ای که PH زیر عدد ۷ دارد، اسیدی است. pH آب را می توان با اضافه کردن مواد به آن تغییر داد، و آن را اسیدی تر یا قلیایی تر کرد. با نوشیدن آب قلیایی، شما می توانید بدن خود را قلیایی کنید، و PH آن را به حالت تعادل برگردانید تا از مشکلات مرتبط با اسیدی بودن بدن دور بمانید.

چرا آب قلیایی برای شما مفید است

افرادی که بدن آن ها حالت اسیدیته بالایی دارد معمولا کمتر از افرادی که بدن آن ها در حالت تعادل قرار دارد احساس سلامتی می کنند. اغلب، داشتن یک بدن اسیدی  مربوط به انتخاب شیوه زندگی خاص است که می تواند با تغییر در رژیم غذایی و روش زندگی اصلاح شود. شما می توانید سطح pH بدن خود را با خرید نوار تورنسل و استفاده از آن برای تست بزاق یا ادرار بسنجید. اگر آزمون pH نشان می دهد که ادرار یا بزاق شما بسیار اسیدی است، نوشیدن آب قلیایی یک انتخاب مناسب است.

مزایای نوشیدن آب قلیایی با توجه به تحقیقات

حفظ بدن به حالت کمی قلیایی مزایای زیادی دارد، از بهبود عملکرد شناختی و کاهش زوال شناختی مرتبط با سن، که سبب بهبود عملکرد اندام های مختلف داخلی می گردد گرفته تا شواهدی که نشان می دهد که آب قلیایی ممکن است پیشرفت سرطان را متوقف کند. برخی از مزایای استفاده از آب قلیایی آشامیدنی در زیر آمده است:

آب قلیایی سبب افزایش سلامت کلیه می گردد

اگر چه  درباره اثر بخشی درمان قلیایی نظرات متفاوتی وجود دارد، اما یک بررسی در سال ۲۰۰۷ در ایالات متحده، که در مجله درمان های جایگزین در بهداشت و پزشکی منتشر شده است نشان می دهد که  بدن افرادی که از غذاهای قلیایی و مکمل های قلیایی استفاده می کردند از تعادل PH برخوردار بود، در نتیجه با بهبود عملکرد کلیه، آنها بهتر قادرند بدن خود از سموم پاک کنند.

آب قلیایی یونیزه می تواند عملکرد روده و سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشید

راه دیگری که نوشیدن آب قلیایی می تواند به سلامت شما کمک کند از طریق  بازگرداندن تعادل به روده می باشد، در نتیجه پاسخ ایمنی بدن تقویت می شود واز گسترش عفونت جلوگیری می شود. در سال ۲۰۰۵، نینا وروبجوا، یک محقق از دانشگاه دولتی مسکو لومونوسوف، یافته های اولیه خود را در مورد ارتباط آب بهداشتی قلیایی با عملکرد روده در مجله فرضیه پزشکی منتشر کرد با توجه به این پژوهش: “نوشیدن آب قلیایی به رشد میکروفلورساکن در شکمدل و روده کمک می کند “

آب قلیایی به افزایش سلامت کبد کمک می کند (برای افراد دیابتی و یا پیش دیابت)

عملکرد کلیه و سلامت روده ها تنها راه هایی نیستند که آب قلیایی می تواند از آن طریق به بدن کمک کند. اگر چه تحقیقات بر روی انسان محدود است، اما یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ که توسط یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه کره ای هانام بر روی موش انجام شده و درمجله تحقیقات تغذیه و تمرین منتشر شده نشان می دهد که آب قلیایی می تواند سلامت کبد را ارتقا بخشد. با توجه به این پژوهش، موش های که با مشکلات کنترل قند خون (شبیه به چیزی که در افراد دیابتی مشاهده می شود) مواجه بوده و آب یونیزه قلیایی نوشیدند عملکرد کبد آن ها بعد از نوشیدن آب قلیایی بهبود یافته است.

آب قلیایی به دهیدراسیون (آب گیری)  در ورزشکاران کمک می کند

افراد فعال می توانند الکترولیت خود را از طریق ورزش شدید و عرق کردن شدید خالی کنند. ورزش عضلات را وادار به تولید یون هیدروژن بیشتر از چیزی که به طور موثر دفع می شود، می کند. بنابراین، اسیدیته افزایش پیدا می کند و موجب خستگی می شود. در سال ۲۰۱۰ مطالعه ای در این مورد توسط یک محقق از دانشگاه ایالتی مونتانا انجام شد و در مجله جامعه بین المللی تغذیه ورزشی منتشر شد. در این پژوهش دریافتند که افراد با رژیم های ورزشی شدید، هنگامی که آب قلیایی نوشیدند بهتر قادر به حفظ تعادل pH و هیدراته ماندن بودند.

خواص آب قلیایی و طرز تهیه آن در خانه
خواص آب قلیایی و طرز تهیه آن در خانه

عوارض جانبی مصرف آب قلیایی

اگرچه نوشیدن آب قلیایی می تواند از طریق مبارزه با بیش از حد اسیدی شدن بدن و بازگرداندن تعادل pH به حفظ سلامتی بدن کمک کند ، اما با برخی از عوارض جانبی که همیشه خوشایند نیست نیز همراه است. این عوارض جانبی که باعث می شوند شما متوجه قلیایی شدن بدنتان می شوید، یک واکنش عادی برای اصلاح pH و سم زدایی بدن در نظر گرفته می شود. عوارض جانبی ممکن است شامل: سردرد، درد عضلات (درد عضلانی مانند آنفولانزا)، خستگی و خواب آلودگی و آب ریزش بینی باشند. در هنگام قلیایی شدن بدن تمامی افراد عوارض جانبی مشابه ای را مشاهده نمی کنند، و عوارض جانبی در برخی از افراد بیشتر قابل توجه و تحریک کننده تر از دیگران است.

نحوه تهیه آب قلیایی

اگر شما مایلید که آب قلیایی قسمتی از رژیم سلامتی همیشگی شما باشد، بایستی بدانید که شما با استفاده از روش های مختلفی که از ترکیبات در دسترس استفاده می کنند، می توانید آب قلیایی تهیه کنید.

نکته مهم: آب قلیایی باید قبل یا بعد از وعده های غذایی نوشیده شود، ۳۰ دقیقه قبل از غذا، یا دو ساعت بعد از غذا، به این منظورکه بدون تداخل با فرآیندهای گوارشی بدن که نیازمند محیط اسیدی می باشند اثر گذار باشد.

دستورالعمل تهیه آب قلیایی ۱: قدرت لیمو

یک پارچ بلند (ظرفیت ۶۴ اونس) را با آب تمیز پر کنید. یک لیمو را به هشت تکه کرده و تکه ها را درون آب بریزید. نیاز به فشار برای خروج آب از لیمو نیست. فقط آن ها را درون پارچ آب بریزید. اجازه دهید که لیمو به مدت ۸ تا ۱۰ ساعت در دمای اتاق در آب خیس بخورد.

دستورالعمل تهیه آب قلیایی ۲: جوش شیرین

لطفا توجه کنید، از آن جایی که جوش شیرین میزان سدیم بالایی دارد، افرادی که دارای رژیم غذایی کم سدیم سخت هستند نباید از این روش استفاده کنند. برای آب کردن جوش شیرین، یک هشتم قاشق چای خوری جوش شیرین را درون یک شیشه ۸ اونس از آب تمیز حل کنید. مخلوط را تا زمانی که دیگر پودر یا کریستال شناور در آب نمی بینید هم بزنید، و سپس آن را سر بکشید.

دستورالعمل تهیه آب قلیایی ۳: اضافه کردن قطره pH به آب

شما می توانید از فروشگاههای مواد غذایی بهداشتی قطره های PH  قلیایی کننده خریداری کنید و با استفاده از آن ها آب با PH بالا تهیه کنید. این قطره بسیار غلیظ می باشند، و فرمولاسیون آن ها بین تولید کنندگان متفاوت است، بنابراین مهم است تا با دقت به دستورالعمل های روی بطری عمل کنید. به طور کلی، چند قطره ممکن است به یک شیشه یا پارچ آب اضافه شده و شما می توانید با نوشیدن این مخلوط از مزایای قلیایی شدن، مشابه نوشیدن آب لیمو و یا مخلوط آب جوش شیرین، بهره مند شوید، علاوه بر این در این روش شما ماده قلیایی کننده را به طور آماده در یک قطره چکان دارید که باعث سهولت بیشتر استفاده از این روش می گردد.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

7 دیدگاه

  1. ممنونم بابت مطلب مفیدتان پیشنهاد می کنم در مورد آب قلیایی مقالات سایت www. iWater .ir را هم مطالعه نمایید .

  2. سلام…ممنونم ازمطالب غیر تکراری و کاربردی درخصوص آب قلیایی…توصیه میکنم همه عزیزان به استفاده از آن اهتمام ورزند.
    دکترسیدی نیک

  3. با سلام …لیمو خاصیت اسیدی دارد و فقط در آزمایشات موجب ph قلیایی در ادرار میشود اما phخون را اسیدی میکند… و با قطعات لیمو اب اسیدی میشود..لطفا مطلب را اصلاح کنید

Average
5 Based On 5

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *