خواص خیار

خواص خیار
خواص خیار

خواص خیار فراوان است. این گیاه بومی هندوستان است و از آنجا به نقاط دیگر جهان راه یافته است. حدود بیست قرن قبل از میلاد مسیح مصریان قدیم از آن استفاده می کردند. ایالت فلوریدا مهم ترین تولید کننده خیار در امریکا است و حدود یک سوم خیار کل امریکا را تولید می کند. خیار گیاهی است علفی و یکساله دارای ساقه خزنده و پوشیده از خار های نازک و خشن است. برگ های آن بزرگ و دارای زاویه دندانه دار است. گل های آن زرد رنگ که به دو صورت نر و ماده روی یک پایه قرار دارند. میوه خیار سبز رنگ و بسته به نوع نژاد های مختلف ممکن است کوچک یا دراز باشند.

خواص دارویی خیار

 • خیار حل کننده اورات و اسید اوریک است بنابراین مرض نقرس را درمان می کند.
 • خیار ادرار اور است.
 • خیار خون را تصفیه می کند.
 • سوپ خیار حبس البول را از بین می برد.
 • عصاره و برگ های له شده خیار ایجاد تهوع می کند بنابراین در مسمومیت ها و اختلالات دستگاه جهاز هاضمه مصرف می شود.
 • خیار عطش را تسکین می دهد.
 • خیار ملین است.
 • خیار را حلقه حلقه کرده و روی پوست صورت بگذارید چین و چروک های صورت را از بین می برد و صورت را جوان می کند.
 • اگر پوست شما چرب است خیار را با آب مقطر بپزید و با این آب صورت خود را شست و شو دهید.

خواص غذایی و درمانی خیار

خوردن و بوییدن و مالیدن خیار بر پیشانی جهت رفع سردرد مفید است. قطره قطره ریختن آب خیار در بینی و بوئیدن آن جهت رفع گرفتگی، بی حوصلگی و کم خوابی مفید است. آشامیدن خیار جهت رفع اکثر تب های شدید، تسکین حرارت صفرا و خون، التهاب معده، رفع تشنگی، پاک کردن کبد، زیادشدن ادرار، دفع سنگ کلیه و مثانه و بهبود یرقان سودمند است. جوشانده پوست خیار، درمان خوبی برای یرقان است.

خواص خیار
خواص خیار

یک لیوان آب خیار با نیم سیر نبات، مسهل خوب و گوارایی است و صفرا و سودا را از معده به خوبی خارج می کند که برای این کار آب خیار رسیده که کمی ترش مزه می باشد، بهتر است.

اگر مقداری میخک را در آب خیار خیسانده و پس از ۲۳ ساعت آن را صاف کرده و با عسل نوش جان نمایید، رنگ رخسارتان یاز می شود؛ در حقیقت به کبد شما جلا می دهد و روح را شاداب می کند. اگر مبتلا به مرض قند هستید تا می توانید از خیار و تخم خیار استفاده کنید. خیار از نظر طب قدیم ایران سرد است و خشک کننده بدن می باشد و به هضم غذا کمک می کند.

سایر خواص خیار شامل موارد زیر است

 1. ادرار اور است و برای رفع سوزش ادرار مفید است.
 2. خیار برای درمان مبتلایان به سوزش و بند آمدن ادرار مفید است.
 3. خیار کبد را جلا می دهد و صفرا را از معده به خوبی خارج می کند.
 4. برای درمان اگزما، ترکیدن پوست و رفع خارش مفید است.
 5. جوشانده پوست خیار برای یرقان دارویی مفید است و برای این کار بهتر است سه روز متوالی آن را نوش جان نمایید.
 6. همیشه باید خیار ار قبل از غذا خورد که به هضم غذا کمک می کند.

مضرات خیار

اشخاصی که ناراحتی معده دارند، نباید در مصرف خیار زیاده روی کنند زیرا ممکن است باعث اختلال در دستگاه گوارش گردد. خیار نفاخ است، چون سریعا در معده فاسد می شود. برای رفع نفخ و دل درد ناشی از خوردن خیار می تواند مقداری عرق نعنا یا کمی آبجوش و نبات بخورید. همیشه باید خیار را قبل از غذا خورد که به هضم غذا کمک می کند. کسانی که نمی توانند خیار را خوب هضم کنند، باید آن را با نمک بخورند.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در همه مطالب برچسب خورده با

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *