خواص درمانی آویشن

خواص درمانی آویشن
خواص درمانی آویشن

آویشن Thymus vulgaris گیاهی است از تیره نعنائیان که بیشتر در کوهستان های ایران می روید. این گیاه در هنر آشپزی مدرن به خوبی جا باز کرده و در بسیاری از غذاها نظیر پیتزا و پاستا یکی از ادویه های اصلی محسوب می شود. در کنار طعم و عطر بی نظیر، از خواص درمانی آویشن نباید به سادگی گذر کرد. این گیاه که دارای گل های سفید و آبی است سرشار از ویتامین های B ، A و E می باشد و در بهبود بیماری ها علی الخصوص شب کوری بسیار مفید است.

دیگر خواص درمانی آویشن

آویشن درد معده را تسکین می دهد.

برای درمان سیاه سرفه، تنگی نفس، زکام، برونشیت، سرما خوردگی و زخم های چرکین سودمند است. به همین خاطر زمانی که سرما می خورید و ترشحات چرکین از سینوزیت دارید توصیه می شود مقداری آویشن را دم کرده و میل کنید. این کار باعث کاهش عفونت در مخاط بینی و سینوس ها می شود.

علاوه بر عفونت های سطحی آویشن می تواند عفونت های داخلی مثل عفونت کبد را درمان کند.

یکی دیگر از خواص درمانی آویشن افزیش شیر مادران است. ترکیب دوغ و آویشن می تواند شیر مادران را بیشتر کند.

خواص درمانی آویشن
خواص درمانی آویشن

تخفیف و کاهش درد های قبل از قاعدگی نیز با مصرف آویشن امکان پذیر است.

علاوه بر خود آویشن عرق این گیاه نیز خواص فوق العاده ای مانند زیاد کردن اشتها، بر طرف کننده نفخ شکم، کاهش درد مفاصل، درمان سرفه و ضد عفونی کردن مجاری تنفسی دارد.

در تحقیقات جدید مشخص شده است که آویش می تواند رشد باکتری ها را مهار کرده و به همین خاطر خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد.

این ادویه دارویی را می تواند به صورت پودر در غذا و یا به صورت برگ های خشک به عنوان دم کرده استفاده کرد و از خواص آن در فصل زمستان بهره بیشتری برد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در همه مطالب

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *