مقالات

خواص زالزالک برای بدن
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

خواص زالزالک برای بدن 

زالزالک میوه کوچکی است که محصول درختی متعلق به جنس Crataegus می باشد. صدها گونه زالزالک در طبیعت رشد دارد که بیشتر در اروپا، آمریکای شمالی و آسیا یافت می شوند. قرن هاست که از زالزالک به عنوان یک داروی گیاهی برای درمان مشکلات گوارشی، نارسایی قلبی و فشار خون بالا استفاده می کنند. در واقع، خواص زالزالک بخش مهمی از طب سنتی چینی است. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم بیشتر شما را با خواص زالزالک آشنا کنیم.

مهمترین خواص زالزالک

غنی شده با آنتی اکسیدان ها

زالزالک یکی از شناخته شده ترین منابع پلی فنول ها است. پلی فنول ها ترکیبات آنتی اکسیدانی قوی هستند که در گیاهان یافت می شوند.

آنتی اکسیدان های موجود در رژیم غذایی شما باعث خنثی شدن مولکول های ناپایداری که به نام رادیکال های آزاد شناخته می شوند و می توانند به بدن شما آسیب برسانند، خواهند شد. این مولکول ها می توانند از طریق رعایت رژیم غذایی ناسالم و همچنین ورود سموم محیطی مانند آلودگی هوا و دود سیگار در بدن شکل بگیرند

با توجه به فعالیت آنتی اکسیدانی پلی فنول ها، این مواد خواص زیر را برای بدن دارند:

 • پیشگیری  از برخی از سرطان ها
 • پیشگیری از دیابت نوع ۲
 • پیشگیری از آسم
 • پیشگیری از برخی از عفونت ها
 • پیشگیری از مشکلات قلب
 • پیشگیری از پیری زودرس پوست

اگر چه تحقیقات اولیه امیدوار کننده هستند، اما برای ارزیابی خواص زالزالک و تاثیر آن بر روی کاهش خطر ابتلا به بیماری ها، به مطالعات بیشتری نیاز داریم.

تقویت کننده سیستم ایمنی بدن

زالزالک ممکن است خواص ضد باکتری و ضد التهابی در بدن داشته باشد و بر همین اساس بتواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. در یک مطالعه آزمایشگاهی، عصاره این میوه اثرات ضد باکتریایی قابل توجهی نسبت به استرپتوکوک اورئوس و کلبسیلا پنومونیه داشت و حتی برخی از باکتری های مضر را کشت.

یکی دیگر از مطالعات آزمایشگاهی نشان داد که عصاره زالزالک دارای پتانسیل ضد باکتریایی متوسط ​​در برابر چندین نوع باکتری، از جمله Listeria monocytogenes است.

علاوه بر این، برخی از تحقیقات حیوانی نشان داده اند که این میوه ممکن است اثرات ضد التهابی بر روی بدن داشته باشد. التهاب مزمن با بسیاری از بیماری ها، از جمله دیابت نوع ۲، آسم و برخی سرطان های خاص ارتباط دارد. در مطالعه ای که بر روی موش های مبتلا به بیماری کبد انجام شد مشخص گردید که عصاره زالزالک به طور قابل توجهی میزان ترکیبات التهابی را کاهش می دهد.

علاوه بر این، تحقیقات انجام شده بر روی موش های مبتلا به آسم نشان داد که مصرف مکمل حاوی عصاره زالزالک باعث کاهش التهاب می شود و به طور قابل توجهی علائم آسم را کاهش می دهد. دانشمندان بر این باورند که این مکمل ممکن است یک نوع تقویت کننده سیستم ایمنی باشد. با این حال، برای تایید این ادعا به تحقیقات بیشتری نیاز است.

کاهش دهنده فشار خون

زالزالک در طب سنتی چینی یکی از غذاهای توصیه شده برای کمک به درمان فشار خون بالا است. مطالعات متعددی که بر روی حیوانات و انسان ها انجام شده اند نشان می دهد که زالزالک می تواند به عنوان یک وازودیلاتور عمل کند. این به این معناست که می تواند عروق خونی را گشاد کرده و در نهایت فشار خون را کاهش دهد.

در یک مطالعه ۱۰ هفته ای که بر روی ۳۶ فرد مبتلا به فشار خون انجام شد، افرادی که هر روز ۵۰۰ میلی گرم عصاره زالزالک خوراکی مصرف کرده بودند، شاهد کاهش فشار خون دیاستولیک بودند. در حالی که گروه های دیگر بهبودی در این فاکتور نداشتند.

مطالعه دیگری که بر روی ۷۹ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ و فشار خون بالا انجام شد نشان داد که افرادی که ۱۲۰۰ میلی گرم عصاره زالزالک در روز دریافت می کنند، بهبودی بیشتری نسبت به گروه شاهد دارند.

با این حال، یک مطالعه مشابه که بر روی ۲۱ فرد مبتلا به فشار خون انجام شد، تفاوتی بین مصرف کنندگاه عصاره زالزالک و گروه دارونما مشاهده نکرد.

کاهش دهنده چربی خون

بعضی از داده ها نشان می دهند که عصاره زالزالک ممکن است سطح چربی خون را بهبود بخشد. کلسترول و تری گلیسیرید دو نوع چربی هستند که همیشه در خون شما وجود دارند. این چربی ها نقش مهمی در تولید هورمون ها و حمل مواد مغذی در بدن بازی می کنند.

با این حال اگر مقدار آن ها در خون زیاد شود، به ویژه اگر تری گلیسیرید بالا و کلسترول HDL (کلسترول خوب) پایین بیاید، می تواند باعث تشکیل پلاک در رگ های خونی (آترواسکلروز) شود.

اگر این پلاک رشد کند، می تواند به طور کامل رگ خون را ببندد و منجر به حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

در یک مطالعه، موش ها با دو دوز مختلف از عصاره زالزالک تغذیه شدند. کلسترول تام و کلسترول LDL (کلسترول بد) و همچنین میزان تری گلیسیرید کبدی آن ها به ترتیب ۲۸ الی ۴۷٪ نسبت به کسانی که عصاره مصرف نکرده بودن کمتر شد.

به طور مشابه، در مطالعه ای که بر روی موش ها دارای رژیم غذایی حاوی کلسترول بالا انجام شد، هم عصاره زالزالک و هم داروهای پایین آورنده کلسترول، سیمواستاتین کلسترول و تری گلیسیرید را به طور مساوی کاهش دادند اما عصاره زالزالک کلسترول LDL (کلسترول بد) را بیشتر کاهش داد.

اگر چه این تحقیق امیدوار کننده است، اما برای ارزیابی خواص زالزالک بر روی میزان چربی خون، باید آزمایش های بیشتری انجام شود.

بهبود دهنده روند هضم

قرن هاست که در طب سنتی از انواع توت به خصوص زالزالک برای درمان مسائل گوارشی، به ویژه سوء هاضمه و درد معده استفاده می شود. توت ها حاوی فیبر هستند. تحقیقات اثبات کرده اند که توت ها با کاهش یبوست به هضم مواد غذایی در دستگاه گوارش کمک می کنند.

پری بیوتیک ها باکتری های سالم در روده هستند که از فیبر تغذیه می کنند و برای هضم مواد غذایی حضورشان حیاتی است. یک مطالعه مشاهداتی که بر روی افراد مبتلا به سوء هاضمه شدید انجام شد نشان داد که اضافهکردن هر گرم فیبر به رژیم غذایی، زمان بین حرکات روده را تقریبا ۳۰ دقیقه کاهش می دهد.

علاوه بر این، یک مطالعه دیگر نشان داد که عصاره زالزالک به طور چشمگیری زمان انتقال مواد غذایی در معده را افزایش می دهد. این بدان معنی است که مصرف زالزالک باعث می شود که غذا به سرعت در دستگاه گوارش  حرکت کند و بهتر هضم شود.

علاوه بر این، در یک مطالعه که بر روی موش های مبتلا به زخم معده انجام شد، عصاره زالزالک اثرات محافظتی مشابه ای با داروهای زخم معده، بر روی معده داشت.

خواص زالزالک برای بدن
خواص زالزالک برای بدن

جلوگیری از ریزش مو

زالزالک حتی ممکن است از ریزش مو جلوگیری کند. به همین دلیل در محصولات تجاری مخصوص رشد مو، از عصاره این میوه استفاده می شود.

یک مطالعه که بر روی موش ها انجام شد نشان داد که زالزالک باعث رشد مو می شود و تعداد و اندازه فولیکول های مو را افزایش می دهد. به این ترتیب موها سالم تر می شوند.

اعتقاد بر این است که پلی فنول های موجود در زالزالک، عامل ایجاد این اثرات مفید هستند. با این وجود، پژوهش های انجام شده در این زمینه محدود است و به مطالعات انسانی بیشتری نیاز می باشد.

کاهش دهنده اضطراب

زالزالک اثر آرام بخش روی بدن دارد و ممکن است باعث کاهش علائم اضطراب شود. در مطالعه ای که در زمینه خواص زالزالک روی فشار خون انجام گرفت مشخص گردید که افرادی که از عصاره این میوه استفاده می کنند، علاوه بر کاهش فشار خون اضطراب کمتری نیز دارند.

در مطالعه دیگری که بر روی ۲۶۴ فرد مبتلا به اضطراب انجام شد، ترکیبی از زالزالک، منیزیم و خشخاش به میزان قابل توجهی باعث کاهش سطح اضطراب در مقایسه با پلاسبو شد.

با توجه به اینکه این میوه عوارض جانبی کمی در مقایسه با داروهای ضد اضطراب سنتی دارد می توان از آن به عنوان یک روش بالقوه برای درمان اختلالات سیستم عصبی مرکزی مانند اضطراب و افسردگی استفاده کرد.

با این حال، تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است. اگر می خواهید مکمل زالزالک را برای کنترل اضطراب خود امتحان کنید، هیچکدام از داروهای فعلی خود را قطع نکنید و حتما با پزشک مشورت کنید.

درمان نارسایی قلبی

زالزالک برای استفاده در کنار داروهای سنتی، برای درمان نارسایی قلبی مفید است.

بررسی ۱۴ مطالعه تصادفی که بر روی بیش از ۸۵۰ نفر انجام شد نتیجه گرفت که افرادی که عصاره زالزالک را همراه با داروهای قلبی خود مصرف می کنند، عملکرد قلبی و تحمل فعالیت بدنی شان بهتر می شود. آنها همچنین ضعف تنفسی و خستگی کمتری را تجربه کردند.

علاوه بر این، یک مطالعه ۲ ساله که بر روی ۹۵۲ فرد مبتلا به نارسایی قلبی انجام شد، نشان داد که مصرف زالزالک توسط بیماران قلبی، خستگی، ضعف تنفسی و تپش قلب را کاهش می دهد.  گروهی که برای کنترل نارسایی قلبی، زالزالک مصرف می کنند نیاز به داروهای کمتری دارند.

در نهایت، یکی دیگر از مطالعاتی که روی بیش از ۲۶۰۰ فرد مبتلا به نارسایی قلبی انجام شد پیشنهاد کرد که مصرف مکمل این میوه ممکن است خطر مرگ ناگهانی قلبس را کاهش دهد.

به افرادی که مبتلا به نارسایی قلبی هستند، اغلب پیشنهاد می شود علاوه بر داروهای فعلی خود، از خواص زالزالک نیز بهره ببرند.

عوارض جانبی ناشی از مصرف این میوه

هنوز عوارض جانبی و جدی ناشی از مصرف زالزالک گزارش نشده است. با این حال، برخی از افراد پس از مصرف این میوه از حالت تهوع یا سرگیجه خفیف شکایت دارند.

با توجه به اثر قوی این میوه بر روی قلب، مصرف زیاد آن می تواند اثرگزاری برخی از داروها را تحت تاثیر قرار دهد. اگر برای قند خون، فشار خون یا کلسترول دارو مصرف می کنید، قبل از استفاده از مکمل زالزالک، با متخصص صحبت کنید.

نکته پایانی

مطالعات نشان داده اند که این میوه ممکن است فشار خون و میزان چربی خون را بهبود بخشد و همچنین نارسایی قلبی را در هنگام ترکیب با داروهای استاندارد درمان کند. علاوه بر این، زالزالک ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده، رشد مو را افزایش دهد، اضطراب را کم کند و به هضم مواد غذایی کمک کند.

اگر می خواهید این میوه قوی را امتحان کنید، قبل از مصرف آن به عنوان مکمل، با پزشک مشورت کنید.

منابع:

 1. Polyphenols from hawthorn peels and fleshes differently mitigate dyslipidemia, inflammation and oxidative stress in association with modulation of liver injury in high fructose diet-fed mice
 2. A Review On Free Radicals and Antioxidants
 3. Promising hypotensive effect of hawthorn extract: a randomized double-blind pilot study of mild, essential hypertension
 4. Procyanidins in crataegus extract evoke endothelium-dependent vasorelaxation in rat aorta
 5. Genetics of Triglycerides and the Risk of Atherosclerosis
 6. Hawthorn Fruit Extract Elevates Expression of Nrf2/HO-1 and Improves Lipid Profiles in Ovariectomized Rats
 7. Effects of Cereal, Fruit and Vegetable Fibers on Human Fecal Weight and Transit Time: A Comprehensive Review of Intervention Trials
 8. Hair growth activity of Crataegus pinnatifida on C57BL/6 mouse model
 9. Double-blind, randomised, placebo-controlled study to evaluate the efficacy and safety of a fixed combination containing two plant extracts (Crataegus oxyacantha and Eschscholtzia californica) and magnesium in mild-to-moderate anxiety disorders
 10. Promising hypotensive effect of hawthorn extract: a randomized double-blind pilot study of mild, essential hypertension
 11. The efficacy and safety of Crataegus extract WS 1442 in patients with heart failure: the SPICE trial
 12. Hawthorn extract for treating chronic heart failure

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398