مقالات

خواص زردچوبه برای تقویت روحیه، سلامت پوست و سلامت مفاصل
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

خواص زردچوبه برای تقویت روحیه، سلامت پوست و سلامت مفاصل 

زردچوبه از گیاه Curcuma longa، که در هند و سایر کشورهای آسیای جنوب شرقی رشد می کند، گرفته می شود. ریشه خشک شده گیاه Curcuma longa زردرنگ است و وقتی پودر می شود، به عنوان ادویه کاربرد دارد. ترکیبات شیمیایی متعددی در زردچوبه وجود دارد که به نام کورکومینوئید شناخته می شوند. ماده فعال در زردچوبه کورکومین است. کورکومین ماده ای است که خواص زردچوبه را ایجاد کرده و توسط متخصصان کلینیک مایو زردچوبه را به یک ماده غذایی فوق العاده تبدیل کرده است.

زردچوبه عوارض جانبی بسیار ناشناخته ای دارد. یعنی این عوارض فوق العاده نادر هستند و به طور کلی در صورت وقوع بسیار خفیف می باشند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد خواص زردچوبه برای تقویت روحیه، سلامت پوست و سلامت مفاصل و ارزش غذایی آن بیشتر با شما صحبت کنیم.

خواص زردچوبه

خواص زردچوبه برای جلوگیری از لخته شدن خون

برای بسیاری از افراد، تشکیل لخته در خون یک نگرانی اساسی محسوب می شود. لخته های خون از طریق یک فرآیند به نام “تجمع پلاکت ها” تشکیل می شوند. در این فرایند پلاکت خون در یک منطقه تمرکز می کند و در نهایت لخته می شود.

در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی مشخص شد که استفاده از کورکومین در زردچوبه به شدت باعث کاهش تجمع پلاکت ها شده و به طور بالقوه خطر ابتلا به لخته شدن را کاهش می دهد.

کورکومین یک فرآیند داخلی به نام بیوسنتز اکوسانوئید را اصطلاح می کند. اکوسانوئیدها شامل چهار مولکول مختلف در بدن هستند که در روند التهاب طبیعی دخیل می باشند. یکی از دلایلی که کورکومین خواص ضد لخته شدن خون را دارد این است که این ماده بر بیوسنتز ترومبوکسیان ها، یکی از چهار ایکوسانوئید، تاثیر می گذارد. این مکانیسم همان دلیلی است که به زردچوبه خواص ضد التهابی می دهد.

یک تست ترکیبی آزمایشگاهی و حیوانی که در سال ۱۹۸۶ انجام شد حاکی از آن است که کورکومین ممکن است یک روش درمانی ترجیحی برای افراد مبتلا به ترومبوز عروقی باشد. با این حال، این نتیجه هنوز در آزمایشات انسانی تکرار نشده است.

خواص زردچوبه برای کاهش علائم افسردگی

اگر چه مطالعات کمی در مورد این خاصیت زردچوبه بر روی انسان انجام شده است، اما ده ها آزمایش تحقیقاتی ثابت کرده اند که خواص زردچوبه به ویژه در کاهش علائم افسردگی در حیوانات آزمایشگاهی موثر است. به نظر می رسد این نتایج بها نحوه تاثیر گذاری کورکومین بر عملکرد عصبی از طریق فاکتور نوروترفیک مغزی (BDNF) ارتباط دارد.

به منظور بررسی این موضوع، مجله Phytotherapy Research نتایج مطالعه شگفت انگیز و نوآورانه ای را در سال ۲۰۱۴ منتشر کرد. در این مطالعه ۶۰ داوطلب مبتلا به اختلال افسردگی اساسی (MDD) شرکت کردند. این افراد به سه گروه تقسیم شده و هر گروه به ترتیب تحت درمان با کورکومین، فلوکستین و ترکیبی از دو قرار گرفتند.

نه تنها کشف شد که همه بیماران مصرف کننده کورکومین، توانستند این ماده را تحمل می کردند، بلکه مصرف کورکومین مانند فلوکستین در کنترل افسردگی در طی شش هفته موثر بود. ترکیب فلوکستین با کورکومین منجر به بهبودی اندکی شد، اما از لحاظ آماری معنی دار نبود.

حداقل دو مطالعه دیگر، اثرات کورکومین را در بیماران مبتلا به افسردگی مشاهده کردند. اولین مطالعه شامل ۵۶ نفر (مرد و زن) و دومین مطالعه شامل ۱۰۸ مرد بود. هر دو مطالعه از پلاسبو استفاده کردند اما هیچ کدام کورکومین را به هیچ یک از داروهای ضد افسردگی مقایسه نکردند. نتایج هر دو مطالعه نشان داد که کورکومین به طور موثری علائم افسردگی را بیش از پلاسبو کاهش می دهد.

خواص زردچوبه برای مبارزه با التهاب

مسلما، قوی ترین جنبه کورکومین، توانایی آن در کنترل التهاب است.

مجله Oncogene نتایج مطالعاتی را منتشر کرد که چندین ترکیب ضد التهابی را ارزیابی کرده بود. محققان در این مطالعه دریافتند که آسپرین و ایبوپروفن دو مورد از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی کم اثر هستند. در حالی که کورکومین یکی از موثر ترین ترکیبات ضد التهابی در جهان است.

امروزه بیماری های شایعی مثل سرطان، کولیت اولسراتیو، آرتریت، کلسترول بالا و درد مزمن، به علت التهاب رخ می دهند.

اثرات ضد التهابی کورکومین به عنوان یک درمان احتمالی برای بیماری آلزایمر نیز مورد مطالعه قرار گرفته است. با توجه به گزارش Alzheimer’s Society، شواهد اثرات زردچوبه بر روی بیماران آلزایمر بی نتیجه است؛ بنابراین مشخص نیست که آیا زردچوبه می تواند از این بیماری جلوگیری یا آن را درمان کند؟

یک مطالعه شش ماهه در هنگ کنگ نشان داد که کورکومین بسیار قابل تحمل است، اما نتایج در هر دو گروه مصرف کننده از دارونما و کورکومین از لحاظ عملکرد شناختی از لحاظ آماری معنی دار نبود.

خواص زردچوبه برای افزایش سلامت پوست

مزایای زردچوبه شامل خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که در درمان بیماری های مختلف پوستی اثربخشی دارد. خواص زردچوبه برای پوست عبارتند از:

 • افزایش درخشش پوست
 • سرعت بخشیدن به بهبود زخم
 • بستن منافذ برای کاهش آکنه و زخم ناشی از آن
 • کنترل عود پسوریازیس

یک مطالعه که شامل ۸۱۴ شرکت کننده بود نشان می دهد که خمیر زردچوبه می تواند ۹۷ درصد از موارد گال را طی ۳ الی ۱۵ روز درمان کند.

پیشنهاد می کنیم ماسک صورت زردچوبه را برای درخشان شدن پوست امتحان کنید. فقط به یاد داشته باشید که زردچوبه می تواند پوست را رنگی کند و ممکن است باعث واکنش آلرژیک شود. بنابراین قبل از استفاده گسترده از آن، تست حساسیت را انجام دهید.

خواص زردچوبه به عنوان جایگزین داروهای آرتروز

از آنجا که کورکومین ویژگی های ضد التهابی و ضد درد قدرتمندی دارد می توان از آن به عنوان داروی ضد درد استفاده کرد. برای مقایسه مزایای کورکومین در زردچوبه نسبت به داروی دیکلوفناک سدیم، ۴۵ بیمار مبتلا به آرتریت روماتوئید مورد آزمایش قرار گرفتند.

مطالعه این داوطلبان را به سه گروه تقسیم کرد:

 • درمان با کورکومین تنها
 • درمان با دیکلوفناک سدیم تنها
 • ترکیبی از دو

نتایج نشان داد:

گروه مصرف کننده از کورکومین بالاترین درصد بهبودی را در نمرات کل بیماری نشان داد و این نمرات به طور قابل توجهی بهتر از بیماران مصرف کننده سدیم دیکلوفناک بود. مهمتر از همه، درمان با کورکومین بی خطر بوده و عوارض جانبی نداشت.

بررسی تجربیات تصادفی و کنترل شده موجود نشان داد که از هشت مطالعه ای که تا کنون در این زمینه انجام شده است می توان نتیجه گرفت که:

“این تحقیقات شواهد علمی ارائه می دهند که از اثربخشی عصاره زردچوبه (حدود ۱۰۰۰ میلی گرم کورکومین در روز ) در درمان آرتریت حمایت می کند.”

خواص زردچوبه برای درمان یا پیشگیری از سرطان های خاص

از همه مباحث مختلفی که از طرف دانشمندان در مورد کورکومین و تاثیر آن در بیماری ها ارائه شده است، تاثیر این ادویه بر روی سرطان یکی از موضوعاتی است که به طور کامل مورد تحقیق قرار گرفته است. به گفته مقامات Cancer Research در انگلیس:

تعدادی از مطالعات آزمایشگاهی روی سلول های سرطانی نشان داده اند که کورکومین اثرات ضد سرطانی دارد. به نظر می رسد این ماده قادر به کشتن سلول های سرطانی و جلوگیری از رشد بیشتر آن ها است. این ماده بهترین تاثیر را بر روی سرطان پستان، سرطان روده، سرطان معده و سلول های سرطانی پوست دارد.

مطالعات حیوانی در ژوئیه سال ۲۰۱۷ که توسط محققان موسسه تحقیقات Baylor Scott & White انجام شد نشان داد که کورکومین حتی قادر به شکستن مقاومت شیمیایی در آدنوکارسینومای دودمان پانکراس (PDAC)، نوع تهاجمی سرطان پانکراس، است.

پزشکان معمولا با این چالش مواجه هستند که بیماران در ابتدا به داروهای شیمی درمانی پاسخ می دهند اما پس از مدتی به آن مقاوم می شوند. به نظر می رسد کورکومین سلول های سرطانی این بیماران را دوباره به این داروها حساس می کند. هرچند مکانیزم های دقیق حساس کردن کورکومین هنوز مبهم است.

خواص زردچوبه
خواص زردچوبه

خواص زردچوبه برای کمک به مدیریت دیابت

در سال ۲۰۰۹، مجله Biochemistry and Biophysical Research Communications، یک مطالعه آزمایشگاهی از دانشگاه اوبرون را منتشر کرد که در آن توانایی کورکومینیوید ها برای کاهش میزان گلوکز بررسی شده بود. این مطالعه کشف کرد که کورکومین در زردچوبه، در پروتئین کیناز آنزیم AMP حدود ۴۰۰ برابر قدرتمندتر از متفورمین (دارو رایج درمان دیابت) است. یک ترکیب تولید شده توسط تخمیر کورکومین به نام تتراهیدروکورکومین، AMPK فعال را در سلول ها خاص تا ۱۰۰،۰۰۰ برابر بیشتر از متفورمین می کند.

فعال شدن AMPK توسط محققان به عنوان یک هدف درمانی برای دیابت نوع ۲ محسوب می شود. این به این معنی است که شناسایی نحوه فعال کردن این آنزیم، پتانسیل بالایی برای توسعه درمان های موثر برای کاهش مقاومت به انسولین و برگشت دیابت است.

مکانیسم های دیگری که زردچوبه می تواند به طور موثر علائم دیابت را کاهش یا معکوس کند مربوط به عمل ضد التهابی آن است. متاآنالیزهای چندگانه تایید کرده اند که کورکومین زردچوبه به طور معنی داری نشانگرهای التهابی مانند TNF-α و IL-6 را کاهش می دهد. این نشانگرها هر دو با دیابت مرتبط هستند.

یکی از رایج ترین عوارض دیابت، آسیب عصبی است که به نام نوروپاتی دیابتی شناخته شده و می تواند علائم جدی در سراسر بدن، از ضعف عضلانی گرفته تا نابینایی را ایجاد کند. مطالعه ای بر روی موش ها نشان داد که مکمل کورکومین باعث کاهش درد نوروپاتیک محیطی می شود.

نوروپاتی دیابتی می تواند منجر به نارسایی کلیه نیز شود. یک متاآنالیز کنترل شده تایید کرد که کورکومین از کلیه افراد دیابتی در برابر آسیب ناشی از نفروپاتی دیابتی محافظت می کند.

خواص زردچوبه برای مبارزه با چاقی

یک مطالعه منتشر شده در مجله Biofactors نشان داد که کورکومین ممکن است به کاهش تکثیر (رشد) سلول های چربی کمک کند. محققان دریافتند که خواص ضد التهابی در کورکومین در سرکوب فرآیندهای التهابی چاقی موثر بوده، بنابراین به کاهش چاقی و اثرات نامطلوب آن کمک می کند.

خواص زردچوبه برای پشتیبانی از مدیریت بیماری های التهابی روده

تجزیه و تحلیل عمیق بر روی تمام مطالعاتی که به ارزیابی توانایی کورکومین برای مدیریت کولیت اولسراتیو (UC) پرداخته بودند نشان داد که بیمارانی که از دارونما و مسالازین بیش از چهار بار استفاده می کنند به احتمال بیشتری دچار عود مجدد یا شعله ور شدن کولیت اولسراتیو در طول شش ماه خواهند شد. از  طرفی مزایای زردچوبه ممکن است از بهبودی این بیماری مزمن پشتیبانی کند.

یک مطالعه، مزایای مکمل کورکومین بر روی بیماران مبتلا به UC و بیماران مبتلا به کرون را مورد بررسی قرار داد. اگر چه اندازه نمونه بسیار کوچک بود، اما تمام بیماران مبتلا به UC و ۴ نفر از ۵ بیمار مبتلا به کرون، پیشرفت هایی را در بیماریشان در عرض دو ماه نشان دادند.

برای بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری های التهابی روده مانند کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون، کورتیکواستروئید (داروهای ضد التهابی) علائم درد را کاهش می دهند اما آسیب مخاطی روده به مرور زمان، بیماری را بدتر می کند. به همین دلیل است که این داروها نباید در درازمدت استفاده شوند و فقط برای شروع درمان تجویز می شوند.

با این حال، استفاده از مکمل کورکومین این عوارض جانبی را نداشته و به دلیل خواص ضد التهابی، به ترمیم روده و حمایت از رشد باکتری های خوب (پروبیوتیک) کمک می کند.

خواص زردچوبه برای تنظیم کلسترول

یکی از دلایل شیوع بیماری های قلبی در ایالات متحده این است که افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند. بیماران دیابتی و غیر دیابتی به طور یکسان از استرس اکسیداتیو رنج می برند. این استرس به داخل رگ های خونی آسیب می رساند. با ایجاد این آسیب در شریان ها، کلسترول شروع به ایجاد پلاک در مناطق آسیب دیده کرده و منجر به افزایش کلسترول LDL می شود.

به طور سنتی، استاتین برای مدیریت کلسترول تجویز می شود. این دارو کلسترول را پایین می آورد، اما آنها هرگز علت واقعی، که استرس اکسیداتیو ناشی از افزایش سطح قند خون و التهاب است را از بین نمی برد. خوشبختانه، پزشکان از عوارض جانبی خطرناک استاتین آگاه هستند و از جایگزین های طبیعی مانند کورکومین و روغن ماهی استفاده می کنند.

تحقیق انجام شده توسط Drugs in R & D نشان داد که کورکومین با کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب در درمان کلسترول بالا در انسان قابل مقایسه با آتورواستاتین است.

با این حال، یک متاآنالیز در سال ۲۰۱۴ نشان داد که کورکومین هیچ اثر کلی بر روی کلسترول خون و یا بر روی تری گلیسرید ندارد. نویسنده مطالعه خاطر نشان کرد که این نتایج ممکن است به مدت کوتاه و فرمولاسیون ضغیف کورکومین مورد استفاده در مطالعه مرتبط باشد.

خواص زردچوبه برای استفاده به عنوان مسکن

یکی از خصوصیات قابل قبول کورکومین در جوامع علمی، توانایی آن در کنترل درد است.

در اوایل سال ۲۰۱۴، مجلهEuropean Journal of Pharmacology تحقیقاتی را منتشر کرد که نشان می دهد کورکومین به طور طبیعی سیستم opioid در موش های دیابتی را فعال می کند. این فرایند طبیعی، پاسخ ذاتی ضد درد بدن است.

دیگر مطالعات دریافتند که کورکومین ممکن است برای موارد زیر نیز مفید باشد:

 • التیام زخم
 • درد سوزشی
 • درد پس از عمل
 • درد آرتریت ناشی از التهاب
 • درد نوروپاتیک ناشی از آسیب دیدگی
 • درد مربوط به دهان، فک و صورت، که بیشتر به مسائل دندانپزشکی مربوط می شود
 • درد عصب سیاتیک
 • آرتروز یا درد مفصلی

جالب است که بدانید کورکومین حتی ممکن است به کاهش افسردگی ناشی از درد نیز کمک کند. مطالعه ای در سال ۲۰۱۱ نشان داد که مصرف دوز بالای از کورکومین، مشکلات رفتاری افسردگی مربوط به درد را کاهش می دهد.

خواص زردچوبه برای کمک به سم زدایی

یکی دیگر از خواص زردچوبه این است که توانایی سم زدایی از بدن را دارد. بدن هر روز در معرض سموم زیست محیطی و غذایی قرار دارد. این مواد شیمیایی و به طور کلی در بدن انسان وجود ندارند و اغلب با افزایش مقدار التهاب و خطر ابتلا به سرطان همراه هستند.

بیشترین سم زدایی در بدن در داخل کبد و در دو مرحله اتفاق می افتد: فاز I و فاز II. به نظر می رسد که چندین ماده گیاهی به بدن کمک می کنند تا ریتم های طبیعی سم زدایی خود را حفظ کرده و کبد صحیح عمل کند. زردچوبه یکی از این مواد اصلی است. به نظر میرسد که مصرف زردچوبه و ترکیب فعال آن مانند کورکومین، می تواند به کبد کمک کند تا مسموم بدن را کاهش دهد.

ارزش غذایی زردچوبه

یک قاشق غذاخوری (هفت گرم) زردچوبه شامل مواد زیر است:

 • ۲۳٫۹ کالری
 • ۴٫۴ گرم کربوهیدرات
 • ۰٫۵ گرم پروتئین
 • ۰٫۷ گرم چربی
 • ۱٫۴ گرم فیبر
 • ۰٫۵ میلی گرم منگنز (حدود ۲۶ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۲٫۸ میلی گرم آهن (حدود ۱۶ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۱ میلی گرم ویتامین B6 (حدود ۶ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۱۷۰ میلی گرم پتاسیم (حدود ۵ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۱٫۷ میلی گرم ویتامین C (حدود ۳ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۱۳ میلی گرم منیزیم (حدود ۳ درصد از نیاز روزانه بدن)

سایر مواد موجود در زردچوبه عبارتند از:

 • ویتامین E
 • ویتامین K
 • نیاسین
 • فولات
 • کلسیم
 • فسفر
 • روی
 • مس
خواص زردچوبه برای تقویت روحیه، سلامت پوست و سلامت مفاصل
5 (100%) 1 vote

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. زمستان 1397