خواص ساقه کرفس برای بدن چیست؟

خواص ساقه کرفس برای بدن چیست؟
خواص ساقه کرفس برای بدن چیست؟

همه ما خواص بی شماری را در مورد سبزیجات برگ دار مانند بروکلی و اسفناج و میوه های فیبری مانند سیب و پرتقال شنیده ایم. اما چه کسی از خواص ساقه کرفس به طور کامل اطلاع دارد؟ اگر جزء افرادی هستید که از خواص ساقه کرفس خبر ندارید و می خواهید این اطلاعات ارزشمند را به دست آورید، ما را تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت همراهی کنید.

کرفس یکی از سبزیجات محجور است. به طوری که اغلب ما فقط از آن در تهیه خورش کرفس استفاده می کنیم. این در حالی است که این ماده با خواصی که دارد، باید کاربردی فراتر از این داشته باشد. کرفس را می توانید به سوپ ها و سالادها خود اضافه کرده و حتی از آن به عنوان یک میان وعده استفاده کنید.

حتی یک ساقه کوچک از کرفس یک نیروگاه تغذیه ای قدرتمند است. بیشتر این سبزی از آب (۹۵ درصد) ساخته شده و علاوه بر آب حاوی مواد زیر نیز می باشد:

 • ویتامین A
 • ویتامین C
 • ویتامین K
 • برخی از ویتامین های گروه B
 • کلسیم
 • منیزیم
 • فسفر
 • فولات
 • پتاسیم
 • فیبر

علاوه بر این، کرفس به طور طبیعی کالری، کربوهیدرات، چربی و کلسترول کمی دارد.

خواص ساقه کرفس

کمک به کاهش وزن

طبق اعلام کارشناسان اداره کشاورزی ایالات متحده، یک ساقه کرفس حاوی ۱۰ کالری است. مصرف کالری کمتری قطعا باعث کاهش وزن می شود. با این حال، راز واقعی کاهش وزن توسط کرفس، فیبر زیاد در آن است. فیبر در کرفس مدت زیادی در سیستم گوارش و در قسمت روده شما می ماند. به این ترتیب معده آهسته تر خالی شده و دیرتر احساس گرسنگی می کنید.

بنابراین، کرفس به شما احساس سیری طولانی تر می دهد و مانع گرسنگی می شود. از آنجا که کرفس ۹۵ درصد از آب تشکیل شده است، بدن را هیدراته نیز نگه می دارد.

طبق نتایج یک مطالعه که در سال ۲۰۱۵ در مجله International Medical Journal منتشر شده است، یک گروه از زنان (۳۵ تا ۴۵ ساله) که به طور منظم پیلاتس انجام می دادند به مدت ۸ هفته مکمل کرفس مصرف کردند، به طور قابل توجهی شاهد کاهش چربی در بدنشان بودند.

بهبود هضم

مقدار زیاد آب در کرفس باعث افزایش سطح مایعات در بدن شما می شود. این خاصیت همچنین باعث می شود غذا به راحتی در دستگاه گوارش حرکت کرده و تبدیل به مدفوع شود. بنابراین از یبوست جلوگیری می شود.

کرفس یک ترکیب فوق العاده از فیبر محلول و غیر محلول است. فیبر نامحلول باعث افزایش میزان مدفوع می شود. از آنجایی که افزایش مدفوع موجب می شود این مواد سریع تر و راحت تر از بدن خارج شوند، بنابراین یبوست به این ترتیب از بین می رود. از طرف دیگر، فیبر محلول دستگاه گوارش و هضم را تنظیم می کند.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ در Food and Function منتشر شده نشان می دهد که غذاهای غنی از فیبر مانند کرفس، هضم لیپیدها (مولکول های حاوی چربی) را در دستگاه گوارش تسهیل می کنند. علاوه بر این، یک مطالعه که در سال ۲۰۱۰ در Pharmaceutical Biology منتشر شده نشان داد که بدن موش های مصرف کننده از عصاره کرفس بیشتر در مقابل زخم معده محافظت می شود.

توجه: مصرف بیش از حد کرفس می تواند باعث اسهال شود. وقتی که اسهال دارید، کرفس خام نخورید. هرچند مصرف آب کرفس یا سوپ در این بازه زمانی مشکلی ندارد.

کاهش التهاب

حتی یک ساقه کرفس هم خواص ضد التهابی باور نکردنی دارد. این ماده شامل یک متابولیت گیاهی به نام آپی ژنین است که به ویژه در کاهش التهاب مؤثر است. مطالعه ای که در سال ۲۰۰۷ در Archives of Pharmacal Research منتشر شد، اثرات ضد التهابی و درمانی آپی ژنین را در بیماری های التهابی مانند آرتروز اثبات کرد.

علاوه بر این، کرفس حاوی ترکیباتی به نام مهار کننده COX-2 است که به تولید کورتیزون کمک می کند. کورتیزون هورمونی است که التهاب دردناک را در بدن کاهش می دهد. طبیعت دیورتیک کرفس نیز کمک می کند تا کریستال های اسید اوریک که در اطراف مفاصل ایجاد می شوند، برطرف شده و درد و ناراحتی کم شود.

از این رو خواص ساقه کرفس می تواند مشکلات التهابی مانند موارد زیر را برطرف کند:

 • درد آرتریت
 • درد عضلانی
 • بیماری التهابی روده
 • درد مفاصل

خواص ضد التهابی این ماده به کاهش آکنه نیز کمک می کند.

کاهش فشار خون بالا

مصرف منظم پتاسیم، با متعادل کردن سدیم باعث کاهش فشار خون می شود. کرفس منبع خوبی از پتاسیم است. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ در BMJ منتشر شده اثبات می کند که افزایش مصرف پتاسیم باعث کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا می شود و هیچ تاثیری بر غلظت چربی خون، غلظت کاتکول آمین و عملکرد کلیه در بزرگسالان ندارد.

علاوه بر این، کرفس حاوی یک ترکیب شیمیایی به نام فتالید است که ماهیچه های شریان هایی که خون را به قلب حمل می کنند، آرام تر می کند. این خاصیت به طور قابل توجهی فشار خون را کاهش می دهد.

خواص ساقه کرفس برای بدن چیست؟
خواص ساقه کرفس برای بدن چیست؟

کاهش کلسترول بد

به دلیل این که کرفس غنی از فیبر است به کاهش کلسترول بد یا همان LDL کمک می کند. فیبر موجود در کرفس به ذرات کلسترول در دستگاه گوارش متصل شده و از جذب آن ها در جریان خون جلوگیری می کند.

مطالعه ای که در سال ۱۹۹۰ در نشریه Journal of Agricultural and Food Chemistry منتشر شد، نشان داد که فیبر رژیمی در کرفس، هویج وحشی و نوعی کلم بر روی عملکرد روده، کلسترول سرم و پاسخ گلوکز خون در موش های صحرایی اثرات مثبت دارد.

علاوه بر این، ترکیب شیمیایی فتالید در کرفس نیز سطح کلسترول را کاهش می دهد. یک مطالعه که در سال ۲۰۱۱ در مجله Pharmacognosy منتشر شده است، یادآور می شود که موش های دارای کلسترول بالا به مدت ۴ هفته در رژیم غذایی خود از کرفس، کاسنی و جو استفاده کردند. کلسترول در بدن این حیوانات به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

خوردن حتی ۱ تا ۲ ساقه کرفس در روز می تواند کلسترول بد و اثرات احتمالی آن را کاهش دهد.

دارای اثر آلکالوزی

سطح طبیعی pH خون ما می تواند به علت استرس، رژیم غذایی اسیدی یا هجوم سموم در بدن اسیدی شود. در این شرایط بدن با استفاده از مواد معدنی قلیایی، بار اضافی اسیدی را جبران می کند. بنابراین عدم وجود این مواد معدنی در بدن منجر به افزایش اسید در سلول ها شده و باعث کاهش سطح انرژی و افزایش خستگی و بیماری می شود.

کرفس یک منبع باور نکردنی از مواد معدنی ضروری مانند پتاسیم است. مصرف روزانه کرفس می تواند سطح اسیدی بدن را متعادل کرده، انرژی آزاد شده در بدن را احیا و سیستم ایمنی را تقویت کند.

علاوه بر این، افزایش سطح اسید در ادرار می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه و سایر عفونت های مثانه شود. بنابراین، جایگزینی مواد غذای اسیدی مانند گوشت و فرآورده های لبنی با کرفس، سطح اسیدی بدن را تحت کنترل نگه می دارد.

هیدراته نگه داشتن بدن

هیدراته ماندن بدن برای سلامت کلی شما مهم است. هر سلولی در بدن به همراه اکسیژن به آب نیز نیاز دارد تا به درستی عمل کند. این در در حالی است که کرفس حدود ۹۵ درصد آب دارد و می تواند نقش کلیدی در جلوگیری از کم آبی بدن داشته باشد. کم آب علائم زیر را در بدن ایجاد می کند:

 • خستگی
 • تشنگی
 • کاهش ادرار
 • خشکی پوست
 • سردرد
 • یبوست
 • گرفتگی عضلات
 • سرگیجه

بدنی که به خوبی هیدراتاسیون می شود دارای پوست درخشان، موها و اعضای سالم است. علاوه بر این، پتاسیم در کرفس به تنظیم مایعات در بدن و تحریک تولید ادرار کمک کرده و به این ترتیب موجب می شود تا بدن از سموم مضر خلاص شود.

برای جلوگیری از کم آبی بدن از خواص ساقه کرفس به عنوان یک میان وعده خوب استفاده کنید، مخصوصا در ماه های گرم تابستان.

خواص ساقه کرفس برای بدن چیست؟
خواص ساقه کرفس برای بدن چیست؟

بهبود بینایی و محافظت از چشم

کرفس به اندازه کافی ویتامین A به شما ارائه می کند تا بینایی تیز و قوی داشته باشید. شبکیه چشم ما برای پردازش تصاویر و ارسال آنها به مغز نیاز به ویتامین A دارد. بنابراین کمبود ویتامین A می تواند به مرور زمان با کاهش ضخامت شبکیه، کاهش قدرت بینایی را تسریع کند.

کرفس همچنین حاوی لوتیئن و زاکسنتین (آنتی اکسیدان های موجود در سبزیجات دارای برگ سبز هستند که از چشم ها در مقابل اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید محافظت می کند) می باشد. بهتر است که برای محافظت از چشم کرفس را خام بخورید. زیرا کرفس پخته احتمالا این آنتی اکسیدان ها را از دست می دهد.

کرفس را در رژیم غذایی خود قرار دهید تا احتمال ابتلا به آب مروارید کاهش یافته و از چشم در برابر دژنراسیون ماکولا محافظت کنید.

مانع کاهش حافظه

تحقیقات اخیر موجب کشف اثرات مهار کننده کاهش حافظه در اثر مصرف منظم کرفس شده است. سلول های مغزی ما با بالا رفتن سن شروع به التهاب می کنند. این التهاب باعث ایجاد دژنراسیون و کاهش توانایی ذهنی می شوند.

تحقیقات سال ۲۰۱۰ منتشر شده در مجله Journal of Nutrition نشان می دهد که رژیم غذایی غنی از ترکیب لوتئولین سبب کاهش التهاب مربوط به سن در مغز و مشکلات حافظه مرتبط با مهار انتشار مولکول های التهابی در مغز می شود. لوتئولین یک ماده طبیعی در کرفس است.

علاوه بر این، فتالید موجود در کرفس مزایای روانی زیادی دارد. برای حفظ سلامت مغز و جلوگیری از بیماری های جدی مانند آلزایمر شروع به مصرف روزانه کرفس کنید.

مبارزه با سرطان

اگر هنوز در مورد خواص ساقه کرفس شک دارید به این ویژگی توجه کنید. تحقیقات سال ۲۰۱۳ که در مجله Food and Chemical Toxicology منتشر شده نشان داد که فلاونوئیدها یا لوتئولین موجود در کرفس برای کشتن سلول های سرطانی لوزالمعده انسان مفید است.

در سال ۲۰۱۱، محققان دانشگاه میسوری نیز اثر آپی ژنین را در زنان مبتلا به سرطان سینه مورد مطالعه قرار دادند و نقش کرفس را در مهار پیشرفت سرطان بررسی کردند. از این رو، خوردن روزانه یک عدد ساقه کرفس ممکن است شما را از ابتلا به سرطان نجات دهد.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *