مقالات

خواص شاتوت ؛ میوه ای که از قلب و کبد شما محافظت می کند
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

خواص شاتوت ؛ میوه ای که از قلب و کبد شما محافظت می کند 

اگر درخت شاتوت در خانه دارید شانس بزرگی با شما یار است. این درخت یک میوه خوشمزه و پر از خاصیت دارد. از نظر شکل شبیه به توت است اما رنگش شرابی و قرمز پر رنگ می باشد. با ما تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت همراه شوید تا با خواص شاتوت آشنا شوید.

شاتوت ممکن است کوچک باشد، اما خواص بسیاری را برای بدن دارد. این میوه می تواند به کاهش وزن کمک کند، کبد شما را سالم نگه دارد و حتی با مصرف هر وعده از آن ویتامین ها و مواد معدنی بسیاری را به بدن برساند.

شاتوت چیست؟

درخت شاتوت از خانواده گیاهان موراسه است. این درخت در ابتدا سریع رشد می کند، اما به طور معمول فقط بین ۳۰ تا ۵۰ فوت ارتفاع دارد. درخت شاتوت در آب و هوای معتدل رشد می کند و حداکثر بارش در ماه های ژوئن تا اوت (تیر و مرداد) برداشت می شود. این درخت در سراسر اروپا، هند، شمال آفریقا و خاورمیانه رشد می کند.

این درخت یک میوه توت مانند را می دهد که بسته به نوع درخت میوه اش می تواند سفید، قرمز، بنفش یا سیاه باشد. شاتوت شیرین و کمی ترش است. هرچند طعم آن در انواع مختلفش متفاوت است. به عنوان مثال توت سفید دارای طعم شیرین تر و ترشی کمتری از توت های سیاه یا قرمز است.

شاتوت بسیاری از مواد مغذی مهم را در خود جای داده است و در تحقیقات مختلف اثبات شده است که از خواص مختلفی از جمله کاهش سطح کلسترول گرفته تا حفظ و پایداری قند خون برخوردار است.

خواص شاتوت

می تواند به مبارزه با سرطان کمک کند

مانند انواع دیگر توت ها، شاتوت نیز یکی از غذاهای ضد سرطانی مهم است. این خاصیت به دلیل میزان چشمگیری از آنتی اکسیدان ها در آن می باشد. آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که به مبارزه با رادیکال های مضر آزاد و محافظت از سلول ها در برابر آسیب کمک می کنند.

یک مطالعه انجام شده در ژاپن نشان داد که آب شاتوت باعث می شود که سطوح آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد در موش ها کاهش یابد. یکی دیگر از مطالعات حیوانی در سال ۲۰۰۶ یافته های مشابهی را به دست آورد که نشان می داد آب شاتوت به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کند و استرس ناشی از این رادیکال های آزاد سرطان زا را کاهش می دهد.

در سال ۲۰۱۷، محققان کره ای، یک ترکیب خاص را از شاتوت جدا کردند و دریافتند که این ترکیب قادر به ایجاد القای مرگ سلولی در سلول های سرطانی بوده و رشد و گسترش سلول های تومور را در موش ها کاهش می دهد.

دیگر غذاهای غنی از آنتی اکسیدان که می توانند به مبارزه با آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد کمک کنند و از سرطان پیشگیری کنند عبارتند از:

 • انواع دیگر توت ها
 • سبزیجات
 • برخی از گیاهان مانند زردچوبه و دارچین

باعث کاهش وزن می شود

شاتوت مواد مغذی متراکمی دارد. این به این معنی است که این میوه کم کالری است اما حاوی مقدار زیادی مواد مغذی مانند فیبر، ویتامین C، ویتامین K و آهن می باشد.

فیبر، به ویژه، می تواند به ارتقاء سلامت گوارشی، درمان یبوست و حتی کاهش وزن کمک کند. فقط یک فنجان شاتوت می تواند تا ۱۰ درصد از نیازهای روزانه بدن ما را به فیبر تامین کند. هنگامی که شما فیبر غذایی مصرف می کنید، حرکت مواد غذایی در دستگاه گوارشتان کند شده و باعث می شود فرایند هضم بهبود پیدا کند. این روند باعث افزایش حجم مدفوع و افزایش احساس سیری می شود. به این ترتیب میل ما به مصرف مواد غذایی کاهش پیدا می کند.

برخی از تحقیقات حتی نشان می دهند که خواص شاتوت می تواند اثر ضد چاقی داشته باشد. مطالعه حیوانی منتشر شده در Journal of Agricultural and Food Chemistry نشان داد که درمان همستر با عصاره آب توت به مدت ۱۲ هفته توانست هم وزن بدن و هم چربی احشایی را کاهش دهد.

برای تهیه یک غذای کم کالری یا یک میان وعده سالم که بتواند علاوه بر خوشمزه بودن میزان مصرف کالری شما را کم کند، کافی است یک فنجان ماست یونانی حاوی پروبیوتیک را با چند عدد شاتوت مخلوط کنید و یک ماست میوه ای سالم تهیه کنید.

سطح کلسترول را کاهش می دهد

فیبر موجود در شاتوت بیشتر فیبر نامحلول است. ضمن این که این میوه حاوی حدود ۲۵ درصد فیبر محلول در فرم پکتین است. فیبر محلول یک نوع فیبری است که می تواند آب را جذب کند و به همین دلیل در تحقیقات ثابت شده است که می تواند به کاهش سطح کلسترول و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک کند.

خواص شاتوت همچنین ممکن است اثر مطلوبی بر وزن داشته باشد. یک مطالعه در Journal of Food Science نشان داد که ترکیبات و خواص شاتوت باعث جلوگیری از اکسیداسیون کلسترول LDL، که یکی از عوامل خطر اصلی ابتلا به بیماری های قلبی است، می شود.

در مطالعه انجام شده بر روی حیوانات که نتایج آن در Journal of Agricultural and Food Chemistry منتشر شده، ثابت گردید که آزمایش عصاره آب توت بر روی همستر باعث کاهش سطح تری گلیسیرید و کلسترول می شود.

علاوه بر شاتوت، شما باید مقدار زیادی از مواد غذایی غنی از فیبر و غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ را به منظور کاهش طبیعی سطح کلسترول مصرف کنید.

از سلامت کبد محافظت می کند

کبد شما نقش کلیدی در سلامت کلی بدنتان ایفا می کند. این عضو در فرایند لخته شدن خون، تجزیه چربی ها و فیلتر کردن سموم درگیر است.

بعضی شواهد نشان می دهد که ترکیبات معینی در شاتوت وجود دارد که می توانند تاثیر مثبتی روی سلامت کبد داشته باشند و این عامل برای حفظ سلامتی بدن، قوی بودن و دور بودن از بیماری های کبدی مهم است. خواص شاتوت ممکن است به خصوص در پیشگیری از بیماری کبد چرب مؤثر باشد. در این بیماری چربی در کبد تجمع پیدا کرده و توانایی آن را برای عملکرد درست دچار مشکل می کند.

تحقیقات آزمایشگاهی در سال ۲۰۱۳ نشان داد که ترکیبات و خواص شاتوت مانع از تشکیل بلوک چربی شده و از تجمع چربی و ترشح چربی از کبد نیز جلوگیری می کند. مطالعه دیگری در تایوان این یافته ها را تایید کرد و نشان داد که عصاره خواص شاه توت باعث افزایش چربی و کاهش میزان تشکیل اسید های چرب در بدن می شود.

البته، ترکیبات سودمند موجود در خواص شاتوت تنها یک قطعه از پازلی است که شما برای سلامت کبدتان نیاز به تکمیل آن دارید. رعایت رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و محدود کردن مصرف الکل، همه اجزای حیاتی برای سلامت کبد هستند.

خواص شاتوت
خواص شاتوت

سطح قند خون را تثبیت می کند

قند خون بالا می تواند منجر به طیف وسیعی از علائم، از جمله افزایش تشنگی، ادرار مکرر و تاری دید شود. تحت کنترل نگه داشتن سطح قند خون، کلید محافظت از بدن است. به خصوص اگر دیابت داشته باشید.

شاتوت حاوی فیبر است که به جذب قند در جریان خون کمک می کند. به این ترتیب حجم قند موجود در جریان خون کنترل می شود. این میوه همچنین حاوی ترکیبات خاص و آنتی اکسیدانی است که آن ها نیز در تثبیت قند خون موثر هستند.

یک مطالعه در PLoS One نشان داد که عصاره شاتوت قادر به کاهش میزان قند خون در موش های دیابتی می شود. در یک تحقیق دیگر، موش های دیابتی به مدت پنج هفته به صورت روزانه از عصاره شاتوت مصرف کردند. در طی روند مطالعه قند خون آنها اندازه گیری شد. بین روز اول و آخر مطالعه، قند خون این حیوانات از ۲۵۲ میلی گرم در دسی لیتر به سطح ۱۵۵ میلی گرم در دسی لیتر کاهش یافت.

به یاد داشته باشید که به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم برای کمک به حفظ قند خون به صورت طبیعی باید مواد غذایی حاوی کربوهیدرات را نیز به دقت استفاده کنید.

ارزش غذایی شاتوت

شاه توت یک میوه کم کالری است، اما می تواند مقدار زیادی فیبر، ویتامین C، ویتامین K و آهن را به بدن برساند.

یک فنجان از این میوه حاوی ارزش غذایی زیر می باشد:

 • ۶۰٫۲ کالری
 • ۱۳٫۷ گرم کربوهیدرات
 • ۲ گرم پروتئین
 • ۰٫۵ گرم چربی
 • ۲٫۴ گرم فیبر رژیمی
 • ۵۱ میلی گرم ویتامین C (حدود ۸۵ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۱۰٫۹ میکروگرم ویتامین K (حدود ۱۴ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۲٫۶ میلی گرم آهن (حدود ۱۴ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۲۷۲ میلی گرم پتاسیم (حدود ۸ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۱ میلی گرم ریبوفلاوین (حدود ۸ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۱٫۲ میلی گرم ویتامین E (حدود ۶ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۲۵٫۲ میلی گرم منیزیم (حدود ۶ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۵۳٫۲ میلی گرم فسفر (حدود ۵ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۵۴٫۶ میلی گرم کلسیم (حدود ۵ درصد از نیاز روزانه بدن)

علاوه بر مواد مغذی ذکر شده در بالا، شاتوت همچنین حاوی مس، نیاسین، ویتامین B6 و تیامین نیز می باشد.

[quote font_size=”18″ color=”#37a02b”]

پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر، این مطالب را نیز بخوانید:

عناصر مفید موجود در انواع توت کدامند و چرا باید زیاد توت مصرف کنیم؟

خواص توت ها را بهتر بشناسیم

[/quote]

شاتوت در مقابل درخت نان و جک فروت

درخت نان و جک فروت دو گونه گیاهی هستند که شبیه به شاتوت هستند و متعلق به یک خانواده می باشند. با این حال، از نظر طعم، ظاهر و حتی بافت متفاوت از شاتوت هستند. جک فروت یک میوه بزرگ و زرد با طعم ملایم دارد که اغلب به عنوان یک جایگزین گیاهی برای گوشت خوک یا مرغ مصرف می شود.

از طرف دیگر، درخت نان یک میوه نشاسته دار با طعم و بافت شبیه به سیب زمینی پخته شده است. با توجه به قابلیت انعطاف پذیری آن، این میوه گرمسیری یک عنصر اساسی در غذاهای مردم مناطق کارائیب، هاوایی و آمریکای مرکزی است و می تواند از آن در همه چیز از کیک گرفته تا پاستا استفاده کرد.

در اغلب مواقع تمشک با شاتوت اشتباه گرفته می شود. این در حالی است که تمشک درخت ندارد و میوه ای بوته ای است و متعلق به خانواده کاملا متفاوت گیاهی می باشد. تمشک از نظر شکل نیز گردتر از شاتوت است و حاوی بیش از سه برابر فیبر می باشد. با این حال، هر دو کم کالری هستند و مواد مغذی مانند ویتامین C و ویتامین K دارند.

منابع:

 1. Anti-stress activity of mulberry juice in mice
 2. Anti-cancer Effect of Cyanidin-3-glucoside from Mulberry via Caspase-3 Cleavage and DNA Fragmentation in vitro and in vivo
 3. Mulberry water extracts possess an anti-obesity effect and ability to inhibit hepatic lipogenesis and promote lipolysis
 4. Soluble fiber and serum lipids
 5. Mulberry anthocyanins inhibit oleic acid induced lipid accumulation by reduction of lipogenesis and promotion of hepatic lipid clearance
 6. Antidiabetic and antioxidant effects and phytochemicals of mulberry fruit (Morus alba L.) polyphenol enhanced extract
 7. Mulberries

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398