خواص پای مرغ برای بدن و ارزش غذایی این ماده

خواص پای مرغ
خواص پای مرغ

پای مرغ بخشی از بدن مرغ است که اغلب دور انداخته می شود، زیرا بعضی ها فکر می کنند که این بخش اصلا خوردنی نیست. با این حال در بخشی از آسیا مانند آسیای جنوبی شرقی از پای مرغ برای تهیه غذاهای بسیار لذیذی استفاده می شود. حال سوال اینجاست که چه خواصی در این بخش بدن مرغ وجود دارد که باعث می شود مصرف آن برای بدن فایده داشته باشد؟ با ما تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت همراهی کنید تا ضمن آشنایی با ارزش غذایی با خواص پای مرغ نیز آشنا شوید.

مواد مغذی موجود در پای مرغ

مواد مغذی بسیاری در پای مرغ وجود دارد که برای بدن ما مناسب هستند. برخی از این مواد عبارتند از:

 • ۱۵۰ کیلو کالری
 • ۱۹ گرم پروتئین
 • ۴ گرم کربوهیدرات
 • ۸ گرم چربی
 • ۱۰۰ واحد بین المللی ویتامین A
 • ۸۶ میلی گرم فولات
 • ۱۳ میلی گرم کولین
 • ۸۸ میلی گرم کلسیم
 • ۸۳ میلی گرم فسفر
 • ۱۸۷ میلی گرم اسید چرب امگا ۳
 • ۲۵۷۱ میلی گرم اسید چرب امگا ۶

با این مقادیر مواد مغذی، وقت آن است که بیشتر پای مرغ بخورید.

خواص پای مرغ

خواص پای مرغ برای بهبود سیستم ایمنی

خوردن پای مرغ برای تقویت سیستم ایمنی بسیار مفید است. این به خاطر مواد معدنی است که به وفور در این خوراکی یافت می شود. پای مرغ همچنین حاوی کلاژن و برخی از مواد معدنی مانند مس، منیزیم، فسفر، روی و همچنین کلسیم می باشد. برخی از این مواد معدنی برای غلبه بر بیماری ها مفید هستند. بنابراین با مصرف مرتب پای مرغ می توانید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

خواص پای مرغ برای جوانسازی پوست

پای مرغ غنی از کلاژن است که برای پوست مفید می باشد. این ماده به پوست کمک می کند که سلول خود را بازسازی کرده و از آسیب دیدگی آن ها جلوگیری کند. کلاژن الاستیسیته پوست را افزایش می دهد و از پیری زودرس که باعث ایجاد چین و چروک روی پوست می شود، جلوگیری می کند.

خواص پای مرغ برای بهبود سریع تر زخم ها

کلاژن، برخی از ترکیبات پروتئینی و برخی از ترکیبات آلبومین که در پای مرغ وجود دارد، باعث می شود تا این ماده غذایی توانایی بهبود سریع تر زخم را داشته و بر آسیب سلول غلبه کند.

علاوه بر این، با افزایش شتاب فرآیند جایگزینی سلول های آسیب دیده، مصرف پای مرغ به بدن کمک می کند تا توانایی خود را برای حمله به عفونت ها افزایش دهد. صرف پای مرغ باعث می شود که آسیب دیدن سلول ها به علت عفونت با سرعت بیشتری برطرف شود، بنابراین بدن در مبارزه با حمله به باکتری های جدید موثر خواهد بود.

افزایش قدرت مفاصل و جلوگیری از ضعف استخوان ها

هنگامی که بدن پیر می شود، مقدار کلسیمش کاهش پیدا می کند و بازسازی سلول ها دشوارتر خواهد شد. اما اگر به طور منظم پای مرغ مصرف کنیم، داستان تغییر می کند. زیرا پای مرغ دارای مواد مغذی زیادی مانند کلسیم، پروتئین، ترکیبات غضروف ساز و کلاژن است. این مواد باعث تقویت مفصل و جلوگیری از شکنندگی استخوان ها در پیری می شوند.

کاهش فشار خون

پای مرغ بیشتر از گوشت سینه مرغ حاوی پروتئین کلاژن است. این پروتئین دارای عملکردی است که باعث کاهش فشار خون می شود. کلاژن می تواند سطح رنین پلاسما را کاهش دهد، به این ترتیب فشار خون بالا نمی رود. همچنین پای مرغ حاوی پتاسیم زیادی است، بنابراین افرادی که دارای فشار خون بالا هستند، بهتر است پای مرغ صرف کنند.

حواستان باشد که برای تهیه سوپ پای مرغ زیاد از نمک استفاده نکنید. به خصوص برای افرادی که فشار خون بالا دارند و معمولا به سدیم حساس هستند. بنابراین توصیه می شود که زیاد از نمک استفاده نکنید زیرا نمک می تواند باعث افزایش فشار خون شود.

تقویت لثه ها

لثه ها بخش مهمی از بدن انسان هستند زیرا تمام مواد غذایی که وارد بدن می شوند، به وسیله لثه ها، دندان ها و زبان پردازش می شوند. بنابراین، ما باید مواد مغذی را مصرف کنیم که به محافظت از لثه ها کمک می کنند. استفاده از پای مرغ به ما کمک می کند که این کار را انجام دهیم. زیرا پای مرغ حاوی مقدار زیادی کلاژن، اسید آمینه و سایر مواد تشکیل دهنده ژلاتینی است. این مواد لثه را تقویت می کنند.

خواص پای مرغ برای غلبه بر مشکلات گوارشی

پای مرغ تمام مواد مغذی مفید برای دستگاه گوارش از جمله پروتئین، کلاژن، کندریتین و گلوکوزامین را در خود جای داده است. این مواد مغذی برای هضم غذا بسیار سودمند هستند. اثرات این مواد مغذی بر روی سیستم گوارش بسیار قوی است. مصرف منظم این مواد روده را سالم نگه می دارد و دستگاه گوارش را تقویت می کند.

سلامت ناخن ها

بدن ما نیاز به کلاژن برای حفظ قدرت ساختار ناخن ها دارد. کلاژنی که در پای مرغ وجود دارد، اگر به صورت منظم استفاده شود، می تواند ناخن ها تقویت کرده و باعث سفت شدن آن ها شود.

پای مرغ حاوی اسید آمینه، گلیسین و همچنین پرولین است که قادرند از ناخن ها حافظت کنند. هنگامی که مرغ به دوران بلوغ می رسد، معمولا یک مایع یا ژل مخصوص حاوی ژلاتین در پنجه هایشان آزاد می شود. این ماده ژل مانند به بدن کمک می کند تا کلسیم را از طریق ناخن ها جذب کند.

خواص پای مرغ
خواص پای مرغ

خواص پای مرغ برای جوانسازی بدن

همان طور که گفتیم پای مرغ حاوی کلاژن بسیار زیادی است. در واقع، سطح کلاژن طبیعی در آن شبیه کلاژن موجود در سبزیجات و میوه های برگ دار و سبز است. کلاژن یکی از مواد ویژه ای است که برای حفظ خاصیت الاستیکی در پوست لازم است و پوست را سالمتر و جوانتر نگه می دارد.

علاوه بر این، پوست در ورند پیری خود ابتدا ترک خورده و خشک می شود. سپس چین و چروک و خطوط کوچک که نشانه های پیری زودرس هستند روی آن پدیدار می شود. با مصرف پای مرغ می تواند از وقوع چنین اتفاقاتی در پوست صورت و سایر قسمت های بدن جلوگیری کنید.

حفظ تعادل هورمون ها در بدن

یکی از کلید های سلامتی، ایجاد تعادل هورمونی در بدن است. پای مرغ حاوی روی زیادی است. هر وعده از این ماده غذایی می تواند حداقل یک سوم نیاز بدن به روی را برآورده کند. چربی های مفیدی که در پای مرغ یافت می شوند به بهبود عملکرد غدد درون بدن کمک می کنند. زیرا برخی از غدد در بدن ما با چربی های سالم در بدن همکاری می کنند. سلامت سیستم عروقی نیز نقش مهمی در کمک به ذخیره سازی خون در برخی از نقاط هورمونی بدن مانند سیستم عصبی مرکزی مغز و برخی از غدد سراسر بدن دارد. کلاژن موجود در پای مرغ روی سیستم عروقی نیز نقش مثبتی دارد.

کاهش استرس

علاوه بر تمام خواص که ذکر کردیم، پای مرغ حاوی انواع مختلفی از اسید آمینه است که برای بدن بسیار سودمند و مفید هستند. یک نوع اسید آمینه که در پنجه این حیوان وجود دارد، آرژینین است. آرژینین یک نوع اسید آمینه است که برای بدن مفید می باشد. این اسید آمینه به بدن در آزاد کردن هورمون هایی که موجب کاهش استرس می شوند، کمک می کند.

غلبه بر روماتیسم

برای کاهش خطر ابتلا به حملات روماتیسمی می توانید از پای مرغ استفاده کنید. داخل پای مرغ، کلاژن وجود دارد که یک نوع پروتئین مخصوص برای بافت های همبند بدن است. این ماده همان چیزی است که باعث می شود پای مرغ پس از پخت، چسبناک و غلیظ شود. پا مرغ حاوی مواد هیدروکسی آپاتیت است که برای تقویت استخوان های بیرونی و جلوگیری از شکنندگی استخوان ها مفید می باشد. پای مرغ حاوی کلسیم نیز می باشد که برای رماتیسم مفید است.

دیگر خواص پای مرغ

اگر به صورت منظم پای مرغ استفاده کنید می توانید از خواص زیر بهره مند شوید:

 • درمان آرتریت
 • مفید برای رشد کودکان
 • افزایش هوش و رشد مغز در کودکان
 • مدیریت ضربان قلب

نکات ضروری که باید در هنگام مصرف پای مرغ به آن ها توجه کنید

تزریقات انجام شده به مرغ

امروزه بسیاری از پرورش دهنده های مرغ از تزریق هورمون رشد برای بزرگ شدن سریع تر مرغ ها استفاده می کنند. این هورمون ها باعث می شوند که زمان لازم برای رسیدن مرغ ها به دوره بلوغ کاهش پیدا کند. این هورمون ها اغلب از طریق پا یا بال مرغ تزریق می شوند و پس از مصرف این بخش از بدن مرغ، وارد بدن انسان می شوند. هورمون های تزریقی به مرغ شامل مواد شیمیایی و سمی بسیاری است که می توانند موجب ایجاد سرطان یا سایر بیماری های خطرناک شوند. بنابراین یا سعی کنید از پای مرغ ارگانیک استفاده کنید، یا مصرف پای مرغ را به یک نوبت در هفته محدود کنید.

بهداشت مرغ

قبل از مصرف این بخش از بدن مرغ باید بند آخر پای مرغ که منتهی به ناخن ها می شود را جدا کرده و بقیه قسمت ها را خوب بشویید. زیرا باکتری های زیادی در پای و زیر ناخن مرغ وجود دارد. هنگامی که مرغ زنده است، در محیط کثیفی زندگی می کند. برای اطمینان از بهداشت مرغ، علاوه بر شستن آن، باید خوب آن ها بپزید و هرگز نیم پز استفاده نکنید.

کلسترول موجود در مرغ

گرچه مرغ دارای مواد مغذی زیادی است، اما دارای کلسترول زیادی است که برای بدن خطرناک می باشد. بسیاری از افراد در جهان بر اثر ابتلا به کلسترول بالا یا بیماری های ناشی از آن جان خود را از دست می دهند. بنابراین نباید در مصرف مرغ زیاده روی کنیم.

تمام نکاتی که در بالا به آن ها اشاره کردیم خواص پای مرغ بودند، اما میزان مصرف و نحوه آماده سازی این بخش از بدن مرغ نیز بسیار مهم است. پس یادتان نرود که پای مرغ را قبل از مصرف خوب بشویید و هرگز آن را نیم پز استفاده نکنید. شما می توانید با پختن کامل این ماده در زودپز، از آن برای قوام انواع خورش ها و سوپ ها نیز استفاده کنید.

منابع:

 1. ۱۷Health Benefits of Chicken Feet
 2. Effects of chicken feet gelatin extracted at different temperatures and wheat fiber with different particle sizes on the physicochemical properties of gels
 3. ۱۰Chicken Feet Health Benefits
 4. Functional properties of collagenous material from chicken feet
 5. Effects of chicken feet gelatin extracted at different temperatures and wheat fiber with different particle sizes on the physicochemical properties of gels
 6. Quality of low-fat chicken sausages with added chicken feet collagen

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *