خواص کیوی

خواص کیوی
خواص کیوی

کیوی میوه ای است تخم مرغی شکل به اندازه یک تخم مرغ بزرگ، پوست آن قهوه ای رنگ و گوشت آن سبز کمرنگ است. می توان گفت طعم آن بین توت فرنگی، موز و آناناس است. ضمنا این نام علاوه بر کیوی روی پرنده ای که تنها در نیوزلند زندگی می کنند نیز گذاشته شده است. این میوه در جنوب چین توسط کشاورزی ساده برای اولین بار به عمل آمد و در آنجا میوه ملی چین نامیده شد. اما نام آن از نام پرنده ای  زیبا که در نیوزلند پرنده ملی بوده در دهه شصت میلادی به این میوه داده شده رایج گردیده ( پرنده کیوی ).

این میوه پیوندی از توت فرنگی، موز، آناناس و گریپ فروت است که طعم اصلی آن را توت فرنگی، موز و آناناس تشکیل می دهد. پیوند این میوه بعد از رشد حدود یک هفته ای تبدیل به نهال قابل قلمه زدن است. این روش از متداول ترین روش های کاشت نهال کیوی در دنیا به خصوص کشور چین می باشد. لازم به توضیح است که کشور چشن یکی از بزرگ ترین کشور های صادر کننده نهال پیوندی این میوه است.

اگر می خواهید میوه ای بخورید که ویتامین ث سرشاری را به شما هدیه کند، تنها به گریپ فروت و پرتقال بسنده نکنید؛ بلکه به کیوی هم نظر ی بیندازید.

این را به خاطر آن می گوییم که تحقیقات بیان می کند که هر کیوی حاوی ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم ویتامین ث است و این در حالی است که پرتقال، تنها ۵۰ میلی گرم ویتامین و مواد معدنی دیگر مانند فسفر، کلسیم و پتاسیم دارد. همچنین گفته می شود که این میوه به هضم بهتر غذا بسیار کمک می کند. پس با توجه به این همه خواص مفید که محققان با اشاره به این که کیوی نیاز های بدن ما را تامین می کند، توصیه می کنند که هر روز کیوی نوش جان کنید.

ارزش غذایی کیوی

کیوی از میوه های بسیار کم کالری است. و از جهت میزان کالری هم ردیف زرد آلو و نارنگی است. مقدار پتاسیم آن از موز بیشتر است. از میزان منیزیم بسیار بالایی برخوردار است و به همین خاطر نیز امکان مبتلا شدن به بعضی از سرطان ها و بیماری های قلبی را کاهش می دهد. همچنین دارای مس، آهن و فسفر است. کیوی میوه ای است که مواد غذایی بالا و درصد کالری بسیار پایینی دارد، از این رو می توان آن را در رده های بسیار مفید قرار داد.

کیوی خام نیز دارای مقادیر زیادی انزیم های حل کننده پتاسیم به نام پاپایین است که از نطر تجاری برای نرم کردن گوشت مفید است اما احتمال دارد بزای بعضی افراد الرژی زا باشد. به ویژه افرادی که به پاپایاس یا آناناس حساسیت دارند مستعد حساسیت به این میوه هم هستند. این آنزیم که بر اثر پختن میوه به سرعت از بین می رود. استفاده از کیوی خام را در دسر های حاوی شیر یا هر محصول لبنی دیگر نامناسب می کند. این آنزیم در عرض چند دقیقه در حالی که بوی بسیار بدی تولید می کند شروع به حل کردن پروتئین شیر می کند.

چهار مرتبه خوردن کیوی در روز توصیه می شود

چهار عدد کیوی را در طول روز تقسیم کنید. مثلا صبح، ظهر، عصر، شب. چون بدن انسان نمی تواند ویتامینی را ذخیره کند، بنابراین به جای خوردن تنقلات مثل چیپس بهتر است کیوی میل نمایید.

کیوی بمبی شیرین با ویتامین ث

استرس، مواد مضر و کمبود خواب روی بدن انسان اثر می گذارد. هرکس که می خواهد به این وضع گرفتار نشود، باید در روز ۴ عدد کیوی میل نماید. عده ای از متخصصین بر این عقیده اند که برای پیشگیری از تب، ناراحتی های معده و روده، سرفه های شدید و زکام، مصرف ۱۵۰ میلی گرم ویتامین ث بهترین راه است.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *