خونریزی رقیق قاعدگی ؛ چه چیزی موجب آبکی شدن خونریزی در پریود می شود؟

خونریزی رقیق قاعدگی ؛ چه چیزی موجب آبکی شدن خونریزی در پریود می شود؟
خونریزی رقیق قاعدگی ؛ چه چیزی موجب آبکی شدن خونریزی در پریود می شود؟

برای بسیاری از زنان خونریزی رقیق قاعدگی نگران کننده است. خونریزی رقیق، خونریزی است که از نظر قوام رقیق تر و از نظر رنگ نیز روشن تر از خونریزی طبیعی است. اگر چه بسیاری از زنان تصور می کنند که اگر خونریزی رقیق داشته باشند، یعنی سالم هستند. اما متاسفانه گاهی اوقات خونریزی رقیق قاعدگی نشان دهنده مشکلی در سلامت فرد است.

اگر دوره قاعدگی شما رقت کمی دارد یا به اصلاح آبکی است، ممکن است دچار نوسانات هورمونی و استرس شده باشید یا استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری این حالت را در شما ایجاد کرده باشد. در برخی موارد دوره نامنظم و ملایم ممکن است نتیجه سندرم تخمدان پلی کیستیک یا اختلال در غذا خوردن باشد. البته، چرخه قاعدگی هر زن متفاوت است، و برای برخی از زنان دوره خونریزی رقیق در قاعدگی طبیعی است.

در این مقاله مجله پیام سلامت شما خواهید فهمید که علت خونریزی رقیق قاعدگی چیست؟ همچنین مواردی که به دلیل آن باید به پزشک مراجعه کنید نیز ذکر شده است.

خونریزی رقیق قاعدگی چیست؟

خونریزی آبکی، دوره پریودی را تعریف می کند که در آن خون خارج شده از بدن رقیق به نظر می رسد. در بعضی از موارد خون خارج شده رنگش نیز روشنتر از خونریزی های قبلی است.

طبق نوشته های کتاب Clinical Methods در فصل Abnormal Vaginal Bleeding اصطلاح hypomorrhea یک اصطلاح پزشکی است که دوره کوتاه و ملایم را توصیف می کند. این نوع خونریزی ملایم معمولا در طول دوره قاعدگی کمتر از ۳۰ میلی لیتر خون را از بدن خارج می کند. از طرفی اگر مقدار کم خون با ترشحات منظم واژینال مخلوط می شود، می تواند خونریزی را رقیق یا آبکی کند.

دلیل دیگری که برای خونریزی رقیق قاعدگی وجود دارد کم بودن دوره های قاعدگی است. اصطلاح پزشکی برای این نوع قاعدگی، الیگومنوره (دوره های قاعدگی نادر) است. طبق گفته های پزشکان دانشگاه مریلند، الیگومنوره ممکن است باعث بروز قاعدگی ملایم یا نادر شود.

علل خونریزی رقیق قاعدگی

بیایید به جزئیات بیشتری در مورد علل مختلف تجربه خونریزی رقیق در طول قاعدگی نگاه کنید.

دوره های سبک

بعضی از زنان به طور طبیعی دوره های سبک و ملایم دارند و برای آنها خونریزی آبکی می تواند طبیعی باشد.

طبق گفته پزشکان کلینیک مایو، میزان و انسجام جریان خون قاعدگی می تواند از زنی تا زن دیگر متفاوت باشد. چرخه قاعدگی در اولین روز دوره شروع می شود و جریان آن هر ۲۱ تا ۳۵ روز یک بار اتفاق می افتد. دوره شما ممکن است سبک تر یا سنگین تر باشد و ممکن است بین ۲ تا ۷ روز طول بکشد.

پس چگونه می توانیم تشخیص دهیم که آیا خونریزی رقیق قاعدگی در ما طبیعی است؟ پزشکان توصیه می کنند تاریخچه ای از اطلاعات دوره های پریود خود را ثبت کنید. این اطلاعات باید شامل نوع، قوام جریان و طول چرخه قاعدگی باشد. نگه داشتن اطلاعات قاعدگی می تواند به شما در تشخیص هر گونه بی نظمی کمک کند و زمانی که خونریزی رقیق یا سبک تر از حد طبیعی است را مشخص کند.

بارداری

در برخی موارد، آنچه شما فکر می کنید خونریزی رقیق است، در واقع، ممکن است خونریزی لانه گزینی و نشانه ای از بارداری شما باشد.

خونریزی یا لکه بینی لانه گزینی زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک بارور شده با اسپرم به داخل رحم وارد شده و قصد دارد به دیواره رحم بچسبد. این فرایند می تواند باعث ایجاد لکه بینی و دردهای ملایم پریود شود. گاهی این نشانه ها با شروع دوره قاعدگی اشتباه گرفته می شود.

دکتر نیوین تاد، که یکی از متخصصین برجسته زنان و زایمان در ایالات متحده است می گوید، که کاشت تخمک بارور شده در حدود ۶ تا ۱۲ روز پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد. خونریزی خفیف به نظر صورتی می رسد و فقط یک دوره اتفاق می افتد. خونریزی لانه گزینی تنها چند روز طول می کشد. این نوع خونریزی معمولا زمانی رخ می دهد که شما انتظار قاعدگی بعدی را می کشید.

دکتر تاد می گوید که خونریزی ملایم در اوایل دوره بارداری، اهمیتی زیاد ندارد. با این حال، اگر خونریزی شدید واژن همراه با درد شکم دارید، باید در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید.

نوسانات هورمونی

بالا یا پایین رفتن سطح هورمون در بدن نیز می تواند موجب ایجاد خونریزی رقیق قاعدگی شود.

پروفسور جنیفر کندسون، متخصص زنان و زایمان در مرکز بهداشت دانشگاه تگزاس می گوید که چرخه قاعدگی توسط هورمون ها تنظیم می شود. تعامل پیچیده هورمون های بدن، تخمک گذاری، جریان قاعدگی و ثبات، و زمانی که دوره شروع می شود را کنترل می کند. برای برخی از زنان، نوسانات در سطح هورمون می تواند دوره سبک تر یا سنگین تر را ایجاد کند.

دوره های رقیق و ملایم فقط یکی از نشانه هایی است که می تواند اختلال هورمونی را در بدن نشان دهد. راه های طبیعی زیادی برای تعادل و تنظیم چرخه قاعدگی و سطح هورمون ها وجود دارد. به عنوان مثال، می توانید مصرف غذاهایی که سطح هورمون های شما را افزایش می دهند را بیشتر کنید. این کار می تواند به افزایش سطح پروژسترون کمک کرده و دوره های شما را منظم تر کند.

استرس

استرس نیز می تواند منجر به قاعدگی غیرطبیعی با دوره های خونریزی رقیق و نامنظم شود.

به گفته پزشکان کلینیک کلیولند، دوره های غیرطبیعی زمانی رخ می دهد که جریان قاعدگی سبک تر یا سنگین تر از حد معمول است.  همچنین ممکن است چند نوبت قاعدگی را در طول سال از دست بدهید یا دوره های طولانی تر از هفت روز را تجربه کنید. استرس یکی از دلایل رایج برای مشکلات موثر بر روی سیکل قاعدگی است.

استرس و شیوه زندگی می توانند تا حد زیادی بر روی دوره های پریودتان تأثیر بگذارد. پزشکان سرویس بهداشت ملی آمریکا (NHS) گزارش می دهند که اختلال در روال روزانه یا افزایش اضطراب می تواند دوره های نامنظم را ایجاد کند. اگر استرس مزمن دارید، ممکن است دوره هایتان کوتاه تر و سبک تر از قبل شوند. حتی اگر در معرض استرس شدید باشید، ممکن است خونریزی قاعدگیتان به طور کلی قطع شود.

اگر احساس می کنید که استرس باعث کم شدن تعداد و رقت در خونریزی قاعدگی شما شده است، می توانید برخی از داروهای آرامش بخش طبیعی را امتحان کنید. به عنوان مثال، بسیاری از اسانس های گیاهی می توانند فشار و تنش را کم کنند. برخی از بهترین اسانس های گیاهی برای کاهش استرس عبارتند از اسطوخودوس، ترنج، بابونه و گل شمعدانی.

روش های جلوگیری از بارداری

اگر اخیرا از قرص ضد بارداری استفاده کرده اید، ممکن است دوره خونریزی بعدیتان کمی رقیق تر شود.

طبق گفته متخصصان دانشگاه آیوا، قرص های جلوگیری از بارداری می توانند قاعدگی را به گونه ای تغییر دهند که خونریزی آن شدیدتر یا رقیق تر شود. پزشکان NHS می گویند که خونریزی ملایم در اولین نوبت استفاده از قرص های ضد بارداری شایع و طبیعی است.

یکی دیگر از روش های پیشگیری از بارداری که می تواند دوره های شما را ملایم تر کند، دستگاه داخل رحمی  (IUD) است. دکتر Traci Johnson در WebMD می گوید که IUD می تواند خونریزی را در زنان ملایم تر و سبک تر از قبل کند.

اگر در هنگام استفاده از روش های هورمونی پیشگیری از بارداری در مورد خونریزی واژینال خود نگرانی دارید، باید با پزشک صحبت کنید.

یائسگی

با نزدیک شدن به یائسگی، ممکن است متوجه شروع خونریزی رقیق قاعدگی شوید.

مرحلۀ پیش یائسگی چند سال قبل از یائسگی شروع شده و کم کم میزان جریان قاعدگی را کم می کند. طبق گفته پزشکان مرکز بهداشت هاروارد، ممکن است چند ماه طول بکشد تا پریودهای شما به طور کامل متوقف شوند.

کنگره The American Congress of Obstetricians and Gynecologists گزارش می دهد که ممکن است دوره های قاعدگی سنگین تر و طولانی تر را در دوران پیش یائسگی تجربه کنید. با این حال، اگر در این دوره خونریزی شدید و خونریزی بین دوره ای دارید، باید با پزشک صحبت کنید.

اگر بعد از یائسگی و در شرایطی که خونریزی واژینالی وجود ندارد، دچار لکه بینی می شوید باید حتما با متخصص مشورت کنید.

وجود این تغییر باعث ایجاد فشار زیادی بر بدن شما می شود، زیرا یائسگی نتیجه تغییر سطح هورمون است. شما می توانید برخی از گیاهان طبیعی را امتحان کنید تا از یائسگی خود بیشتر حمایت کنید. برای بسیاری از زنان روغن های گیاهی مانند نعنا، اسطوخودوس و مرزنگوش علائم یائسگی را طبیعی تر می کنند.

شیردهی

گاهی اوقات در دوران شیردهی خونریزی ملایم و خفیفی وجود دارد.

توصیه های بهداشتی Australian Government می گوید که عوامل متعددی وجود دارد که تعیین کننده دوره های قاعدگی در هنگام شیردهی هستند. برای مثال، میزان تغذیه کودک با شیر، تغییرات هورمونی و مدت زمان تغذیه با شیر مادر بر روی زمانی که دوره خونریزی مجدد بازمی گردد، تاثیر می گذارد. در ابتدا شروع قاعدگی بعد از قطع شیردهی ممکن است خونریزی سبک تر و ملایم تر از قبل شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

مشکلات موثر بر روی تخمدان ممکن است موجب بروز خونریزی رقیق قاعدگی شود.

یکی از مشکلاتی که می تواند بر روی چرخه قاعدگی شما تاثیر بگذارد، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است. دکتر ماری هاردینگ در Patient.info توضیح می دهد که PCOS بیماری است که در آن کیست های کوچک روی تخمدان ها رشد می کنند و تراز هورمون های بدن را تغییر می دهند. یکی از علائم PCOS، دوره های نامنظم یا بسیار ملایم است.

به گفته دکتر هاردینگ، یکی از بهترین روش های درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک به طور طبیعی، کاهش وزن و کاهش سطح انسولین در بدن است. این کار برای کاهش سطح تستوسترون که هورمون مردانه است و معمولا در بدن زنان مبتلا به PCOS افزایش می یابد، مفید می باشد.

اختلال در غذا خوردن

اختلالات مختلف در غذا خوردن می تواند چرخه قاعدگی شما را تحت تاثیر قرار دهد و در جریان قاعدگی و قوام آن دخالت کند و منجر به خونریزی رقیق قاعدگی شود.

مطالعات مختلف علمی به ارتباط بین اختلالات غذا خوردن و اختلالات قاعدگی اشاره کرده است. به عنوان مثال، مجله Psychosomatic Medicine گزارش داد که اختلال در غذا خوردن مانند پرخوری یا بی اشتهایی عصبی ممکن است منجر به اختلال در قاعدگی شود.

همچنین گزارش مجله Journal of Psychosomatic Research نشان داد که اختلال در غذا خوردن می تواند با دوره های قاعدگی تداخل داشته باشد. مشخص شد که حدود ۵۰٪ از زنان مبتلا به پرخوری عصبی مبتلا به الیگومنوره نیز هستند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

تغییرات قاعدگی شما ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی باشد، اگر شرایط زیر در آن حکم فرما شود:

  • دوره قاعدگی بدون هیچ دلیلی اتفاق نمی افتد و یا توقف می شود.
  • شروع به تجربه کردن دوره های سنگین تر و یا طولانی تر از حد معمول می کنید.
  • خونریزی بین دوره ای دارید.
  • در طول قاعدگی، درد و گرفتگی شدید دارید.
  • دوره ها زودتر از هر ۲۱ روز یک بار یا کمتر از هر ۳۵ روز یک بار اتفاق می افتند.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *